Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, john2gr είπε

Σοβαρευτειτε, μια χαρα δουλευουν οι ανταπτορες που ερχονται με τις καρτες :P

Δεν είπε κανείς κάτι διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σήμα θα στέλνει και που όμως το τετράπινο όταν χρησιμοποιώ ένα ATX 2.0 τροφοδοτικό το οποίο δεν διατηρεί επικοινωνία με την κάρτα; Κάτι μου λέει ότι εξυπηρετεί καθαρά cosmetic σκοπό το τετράπινο στον εν λόγω αντάπτορα.

Βασικά, ξέρει κανείς που βρίσκουμε waterblock για καλώδιο;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, RothFTP είπε

Τι σήμα θα στέλνει και που όμως το τετράπινο όταν χρησιμοποιώ ένα ATX 2.0 τροφοδοτικό το οποίο δεν διατηρεί επικοινωνία με την κάρτα; Κάτι μου λέει ότι εξυπηρετεί καθαρά cosmetic σκοπό το τετράπινο στον εν λόγω αντάπτορα.

Βασικά, ξέρει κανείς που βρίσκουμε waterblock για καλώδιο;

Οπως σωστα ανεφερε ο Κωστας σε ενα προηγουμενο ποστ του,το κυκλωμα βρισκεται στην καρτα και οχι στο τροφοδοτικο,η επικοινωνια υπαρχει μεταξυ τους λοιπον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, RothFTP είπε

Τι σήμα θα στέλνει και που όμως το τετράπινο όταν χρησιμοποιώ ένα ATX 2.0 τροφοδοτικό το οποίο δεν διατηρεί επικοινωνία με την κάρτα; Κάτι μου λέει ότι εξυπηρετεί καθαρά cosmetic σκοπό το τετράπινο στον εν λόγω αντάπτορα.

Βασικά, ξέρει κανείς που βρίσκουμε waterblock για καλώδιο;

Τι έχετε πάθει ρε, τι waterblock για καλώδιο...............

Ακού τι θα κάνεις για να σου δουλεύει κομπλέ η 4090 με ATX 2 τροφοδοτικό.

 

1) Την παραγγέλνεις - πληρώνεις, την παραλαμβάνεις. 

2) Την βγάζεις απτό κουτί της (unboxing) και την βάζεις στο PC.

3) Συνδέεις τον αντάπτορα και τα καλώδια.

4) Έτοιμος


Τι σας έχει πιάσει; Τι διαφορετικό είχαν τα παλιά καλώδια δηλαδή και ήταν κομπλέ και τώρα θα πάρουμε φωτιές και θα τρέχουμε; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Τι έχετε πάθει ρε, τι waterblock για καλώδιο...............

Ακού τι θα κάνεις για να σου δουλεύει κομπλέ η 4090 με ATX 2 τροφοδοτικό.

 

1) Την παραγγέλνεις - πληρώνεις, την παραλαμβάνεις. 

2) Την βγάζεις απτό κουτί της (unboxing) και την βάζεις στο PC.

3) Συνδέεις τον αντάπτορα και τα καλώδια.

4) Έτοιμος


Τι σας έχει πιάσει; Τι διαφορετικό είχαν τα παλιά καλώδια δηλαδή και ήταν κομπλέ και τώρα θα πάρουμε φωτιές και θα τρέχουμε; 

θα κρατήσω τις οδηγίες σου σα φυλαχτό

ελπίζω να τα καταφέρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/10/2022 στις 6:20 ΜΜ, Matrix7 είπε

Εγώ πάλι θα σκάσω 2500 χιλιάρικα παραδοσιακά χωρίς τιμολόγια,νόμιμα κ ωραία.Γουστάρω 4090 κ θα την έχω 12 Οκτώβρη στα χέρια μου.Έχω κ μια suprim 3090 ti κ μια hof 3080 ti .Γουστάρω nvidia κ τα σκάω για nvidia.

Όποιος θέλει παίρνει,οποιος δε θέλει ας πάρει κονσόλα,gameboy,4060,3060,1050 ti,ας βγει στην αυλή του να παίζει σφεντόνες.

Έλεος δλδ,3 χρόνια το ίδιο τροπάριο,τιμές,τιμές,τιμές.Τοσο καιρό μας τα πρήξατε με τις τιμές των ampere,το mining,το covid,πέσανε οι ampere θέλετε πιο κάτω,πέσανε κι άλλο μας τα πρήζετε με τις 4090,τις fake 4080,τις 4070 π δεν έβγαλε.Το είπαμε μια,δύο,πέντε,δέκα το εμπεδωσαμε.Φτάνει πια,έλεος.

Ps sorry για τι ύφος μου αλλά όποτε μπαίνω τα ίδια,αν άλλαζε κάτι θα τις έδινε ο οέτσινος τσάμπα μόνο κ μόνο για να γλιτώσει απ' το στόμα σας

 

Κοίτα όσον αφορά τις Ampere με τα "hold, hold μην αγοράσετε αδέρφια" το παρααυτώσαμε συμφωνώ. Αλλά το παρααύτωσε και ο πέτσινος γιατί πάλι πέτσινα MSRP έδωσε.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Herald είπε

Τι έχετε πάθει ρε, τι waterblock για καλώδιο...............

Ακού τι θα κάνεις για να σου δουλεύει κομπλέ η 4090 με ATX 2 τροφοδοτικό.

 

1) Την παραγγέλνεις - πληρώνεις, την παραλαμβάνεις. 

2) Την βγάζεις απτό κουτί της (unboxing) και την βάζεις στο PC.

3) Συνδέεις τον αντάπτορα και τα καλώδια.

4) Έτοιμος


Τι σας έχει πιάσει; Τι διαφορετικό είχαν τα παλιά καλώδια δηλαδή και ήταν κομπλέ και τώρα θα πάρουμε φωτιές και θα τρέχουμε; 

Ασφαλεια πυρος δεν βλαπτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, giannis2156 είπε

Ασφαλεια πυρος δεν βλαπτει

Να ένας περισκεπτικός άνθρωπος που με καταλαβαίνει. 

Ασφάλεια πυρός, αντιασφυξιογόνες μάσκες, pc case smoke detector, αυτόματο σύστημα πυρόσβεσης με non-conductive υλικό αναγόμωσης και waterblocks για τα φισάκια των 12VHPWR καλωδίων με κάθε 4090. Safety first.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

1) Την παραγγέλνεις - πληρώνεις, την παραλαμβάνεις.

ενώ νομίζω ότι κατάλαβα τις οδηγίες θέλω μονο να με βοηθήσεις στο νούμερο 1 αν μπορείς

πως θα γίνει από την εξίσωση να βγάλουμε το πληρώνεις και να μείνουν μονο το παραγγέλνεις παραλαμβάνεις? :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RothFTP είπε

Να ένας περισκεπτικός άνθρωπος που με καταλαβαίνει. 

Ασφάλεια πυρός, αντιασφυξιογόνες μάσκες, pc case smoke detector, αυτόματο σύστημα πυρόσβεσης με non-conductive υλικό αναγόμωσης και waterblocks για τα φισάκια των 12VHPWR καλωδίων με κάθε 4090. Safety first.

Εγώ μαζί σου είμαι με το safety, αλλά έχεις platinum 1600αρη EVGA με 99 χρόνια εγγύηση. Τι να πούμε οι υπόλοιποι, να ανοίξει η γη να μας καταπιεί αμά είναι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγώ μαζί σου είμαι με το safety, αλλά έχεις platinum 1600αρη EVGA με 99 χρόνια εγγύηση. Τι να πούμε οι υπόλοιποι, να ανοίξει η γη να μας καταπιεί αμά είναι 

Χαβαλέ κάνουμε βέβαια, αν και βάσει της αναφοράς της PCI SIG υπάρχει ένας κάποιος κίνδυνος, έχοντας υπόψιν μας τι πρέπει να προσέχουμε δεν θα γίνει στραβή. Αυτό αφορά το να αποφεύγουμε απότομες στροφές των εν λόγω καλωδίων όσο και το να αποφεύγουμε τους πολλούς κύκλους συνδέσεων-αποσυνδέσεων, με 30 βαλεβγάλε το όριο. 

Αυτό αφορά τόσο τους αντάπτορες 12VHPWR σε 4*8-pin όσο και τα καλώδια που θα συνοδεύουν τα νέα τροφοδοτικά, δυστυχώς. Φαντάζομαι θα κυκλοφορήσουν πιο ανθεκτικά κι ασφαλή στην πορεία, με καλύτερα κράματα χαλκού ή επιχρύσωση στις επαφές. Εγώ βέβαια θα προτιμούσα μεγαλύτερη διατομή κι ας ήτω ολίγον γκουμούτσα.

Περισσότερα εδώ:

https://videocardz.com/newz/pci-sig-concerned-about-potential-thermal-variance-with-12vhpwr-pcie-gen5-power-cable-adapters

κι εδώ προς ανακούφισην:

 

Επεξ/σία από RothFTP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, RothFTP είπε

Χαβαλέ κάνουμε βέβαια, αν και βάσει της αναφοράς της PCI SIG υπάρχει ένας κάποιος κίνδυνος, έχοντας υπόψιν μας τι πρέπει να προσέχουμε δεν θα γίνει στραβή. Αυτό αφορά το να αποφεύγουμε απότομες στροφές των εν λόγω καλωδίων όσο και το να αποφεύγουμε τους πολλούς κύκλους συνδέσεων-αποσυνδέσεων, με 30 βαλεβγάλε το όριο. 

Αυτό αφορά τόσο τους αντάπτορες 12VHPWR σε 4*8-pin όσο και τα καλώδια που θα συνοδεύουν τα νέα τροφοδοτικά, δυστυχώς. Φαντάζομαι θα κυκλοφορήσουν πιο ανθεκτικά κι ασφαλή στην πορεία, με καλύτερα κράματα χαλκού ή επιχρύσωση στις επαφές. Εγώ βέβαια θα προτιμούσα μεγαλύτερη διατομή κι ας ήτω ολίγον γκουμούτσα.

Περισσότερα εδώ:

https://videocardz.com/newz/pci-sig-concerned-about-potential-thermal-variance-with-12vhpwr-pcie-gen5-power-cable-adapters

κι εδώ προς ανακούφισην:

 

Mα αυτό δεν είναι κάτι καινούργιο, και στα παλιά 8pin αν τα κάνεις μακαρόνια το ίδιο πρόβλημα έχουν. Επίσης, για πόσους κύκλους είναι rated τα 8pin? Γιατί κάτι μου λέει ότι και αυτά στους 30 ήτανε; 

Επίσης το προβλημα δεν νομίζω να είναι στους connectores αλλά στην ίδια την κάρτα από τους κύκλους. Πχ. δοκίμασε 30 κύκλους στο 24πινο της μητρικής. Θα ξεκολήσεις ολόκληρο το βύσμα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, RothFTP είπε

 Αυτό αφορά το να αποφεύγουμε απότομες στροφές των εν λόγω καλωδίων όσο και το να αποφεύγουμε τους πολλούς κύκλους συνδέσεων-αποσυνδέσεων, με 30 βαλεβγάλε το όριο. 

Αυτό αφορά τόσο τους αντάπτορες 12VHPWR σε 4*8-pin όσο και τα καλώδια που θα συνοδεύουν τα νέα τροφοδοτικά, δυστυχώς. Φαντάζομαι θα κυκλοφορήσουν πιο ανθεκτικά κι ασφαλή στην πορεία, με καλύτερα κράματα χαλκού ή επιχρύσωση στις επαφές. Εγώ βέβαια θα προτιμούσα μεγαλύτερη διατομή κι ας ήτω ολίγον γκουμούτσα.

Απο πριν σας λεω οτι οι ανταπτορες ειναι μια χαρα (και προφανως μιλαω για 4*8pin). Μην ασχολειστε με θεωρητικα σεναρια που ξαφνικα βγηκαν στην επιφανεια απο το πουθενα. Ουτε ATX 3.0 θα χρειαστειτε με την 4090, ουτε τπτ. Αν εχετε ποιοτικα τροφοδοτικα (η NVIDIA λεει 750W αλλα καλυτερα να ειστε στα 850W... η ακομα καλυτερα αν απο παλια ειχατε παρει 1000αρια), μια χαρα θα αποδιδει.

Επεξ/σία από john2gr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...