Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

/offtopic

Kάνει upscale από 1080p σε 4K για να την παλέψει. Και μετά παρακάτω φλεξάρει τιμολόγιο και ότι θα πάρει 4090 40% κάτω 😂

Γενικά έχετε κάποιον ανταγωνισμό εδώ μέσα για το ποιός μπορεί να πάρει πιο φτηνά overpriced πράγματα ή κάτι; Έχουμε τον από πάνω (και αρκετούς άλλους) με το τιμολόγιο, θυμάμαι έναν πιο πίσω να περηφανεύεται για την 3090 που πήρε στο 500άρικο κτλ. 

Άμα είναι έτσι μην σκίζεστε να  παίδες, το κέρδισα εγώ με 3080Ti  που με πλήρωσαν κι όλας για να την πάρω.

Ούτε σε Συνέδριο Ελλήνων Trappers να ήμασταν με τόσο φλεξ... 

/offtopic

Ότι και να λένε μερικοί που προσπαθούν να πετάξουν το μπαλάκι στην κερκίδα, οι τιμολογήσεις του πέτσινου δεν είναι ούτε οκ, ούτε το καρτέλ που έχει στηθεί πάνω σε αυτές αθώο. Το να κάνουμε τα πλυντήρια στην Nvidia και στην κάθε Nvidia δεν συμφέρει την τσέπη μας μακροχρόνια, αλλά ούτε και τις ανάγκες μας για νέο και γρήγορο hardware. 

Το κατανοώ, μερικοί νιώθετε κάπως να κοιτάτε αυτούς που δεν μπορούν να πάρουν κάρτα αφ' υψηλού και να λέτε "μια χαρά είναι οι τιμές, αφού εγώ μπορώ να πάρω", αλλά ας είμαστε ρεαλιστές. Δεν είναι μπορούν να είναι μια χαρά τιμές, οι οποίες κάθε χρόνο ανεβαίνουν αναίτια και παράλληλα χωρίς να υπάρχει επιλογή για όλους όπως ισχυρίζεται ο @volman από πάνω. 

Τα περισσότερα άτομα καρτούλες στα 200-300 ζητάνε και εκεί δεν υπάρχει απολύτως καμία επιλογή ούτε από τις Ampere (εκτός και αν κάποιος θεωρεί το έκτρωμα την 3050 "επιλογή") και από ότι φαίνεται ούτε στις Ada θα δούμε κάτι σχετικό, με τις 4060 να έχουν MSRP γύρω στα 5.5-6 κατοστάρικα όπως το βλέπω. 

Τα high end μοντέλα ας τα έβαζαν και 10000 να σκοτώνεστε πως να πάρετε τιμολόγιο, όμως δεν μιλάμε μόνο για αύξηση της πάνω βαθμίδας, αλλά καθολική.

 

Συμφωνώ ότι στις κατηγορίες από 100 έως 300€ θα πρέπει να υπάρχουν αξιόλογες κάρτες. Aπό εκεί και ύστερα όμως, οι κάρτες των 500€ και πάνω είναι - τουλάχιστον στο δικό μου μυάλο - εντελώς luxury κατάσταση, οπότε το να συζητάμε και ακόμα ακόμα και το να παραπιόνουνται μερικοί το αν η 4080 θα κάνει 700 ή 1200 το θεωρώ αστείο. Luxury προίοντα είναι, ας κοστίζουν όσο γουστάρει ο πέτσινος να τα τιμολογεί, δεν καλύπτουν ανάγκες - καλύπτουν **βλες, και το να ψευτοκλαίει κάποιος για την τιμολόγηση τέτοιων προιόντων είναι εντελώς παράλογο. 

Απτήν μία θέλουμε να είμαστε υπερκαταναλωτικοί, από την άλλη να το κάνουμε και με τους δικούς μας όρους, ε δεν γίνονται όλα. Ας κάνουν και 5000€ οι καινούργιες, στα παπάκια μου - απλά θα κάτσω με αυτήν που έχω. Οι περισσοτέροι εδώ έχουν ήδη πολύ καλές κάρτες, οπότε υπερκαταναλωτικές ανάγκες θέλουν να καλύψουν, και ταυτόχρονα τους ενοχλούν οι τιμές. Τι να πώ, ο θεός να μας βοηθήσει :P 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απορώ όλοι πως κάνουν όλοι για τις 4000 λες και μερικώς (όχι για όλες ακομα) κάρτες αντάξιες δεν υπάρχουν....οι νέες κάρτες (και οι τιμές τους είναι δεδομένες και δεν αλλάζουν τουλάχιστον στο εδώ κοντά) είναι οι εξής 4090/4080 16ρα/4080 τσιρκο.....για το τσίρκο 4080 12gb υπάρχει η 3090/3090ti σε αντίστοιχη απόδοση και παραπλήσια από ότι φαίνεται τιμη....για την 4090 είναι τιμολογημενη σωστά ( πήρε σχεδόν μηδαμινή αύξηση σε σχέση με την 3090)..... οπότε όλος ο ντόρος γίνεται για την 4080 16gb 🤣.....απλά προσπεραστε την και μην αγοράζετε ...ρε έλεος πείτε κάνα σημαντικό νέο για το νήμα αν υπάρξει ,που όλη την ώρα ο ένας τα έχει τα € και ο άλλος δεν τα έχει τα €....

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Matrix7 είπε

Εγώ πάλι θα σκάσω 2500 χιλιάρικα παραδοσιακά χωρίς τιμολόγια,νόμιμα κ ωραία.Γουστάρω 4090 κ θα την έχω 12 Οκτώβρη στα χέρια μου.Έχω κ μια suprim 3090 ti κ μια hof 3080 ti .Γουστάρω nvidia κ τα σκάω για nvidia.

Όποιος θέλει παίρνει,οποιος δε θέλει ας πάρει κονσόλα,gameboy,4060,3060,1050 ti,ας βγει στην αυλή του να παίζει σφεντόνες.

Έλεος δλδ,3 χρόνια το ίδιο τροπάριο,τιμές,τιμές,τιμές.Τοσο καιρό μας τα πρήξατε με τις τιμές των ampere,το mining,το covid,πέσανε οι ampere θέλετε πιο κάτω,πέσανε κι άλλο μας τα πρήζετε με τις 4090,τις fake 4080,τις 4070 π δεν έβγαλε.Το είπαμε μια,δύο,πέντε,δέκα το εμπεδωσαμε.Φτάνει πια,έλεος.

Ps sorry για τι ύφος μου αλλά όποτε μπαίνω τα ίδια,αν άλλαζε κάτι θα τις έδινε ο οέτσινος τσάμπα μόνο κ μόνο για να γλιτώσει απ' το στόμα σας

 

Λογικο να υπάρχει περισσότερη γκρινια για τις τιμες αφου είμαστε περισσότεροι οι φτωχομπινεδες σε σχέση με τους καπιταλες.😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Συμφωνώ ότι στις κατηγορίες από 100 έως 300€ θα πρέπει να υπάρχουν αξιόλογες κάρτες. Aπό εκεί και ύστερα όμως, οι κάρτες των 500€ και πάνω είναι - τουλάχιστον στο δικό μου μυάλο - εντελώς luxury κατάσταση, οπότε το να συζητάμε και ακόμα ακόμα και το να παραπιόνουνται μερικοί το αν η 4080 θα κάνει 700 ή 1200 το θεωρώ αστείο. Luxury προίοντα είναι, ας κοστίζουν όσο γουστάρει ο πέτσινος να τα τιμολογεί, δεν καλύπτουν ανάγκες - καλύπτουν **βλες, και το να ψευτοκλαίει κάποιος για την τιμολόγηση τέτοιων προιόντων είναι εντελώς παράλογο. 

Απτήν μία θέλουμε να είμαστε υπερκαταναλωτικοί, από την άλλη να το κάνουμε και με τους δικούς μας όρους, ε δεν γίνονται όλα. Ας κάνουν και 5000€ οι καινούργιες, στα παπάκια μου - απλά θα κάτσω με αυτήν που έχω. Οι περισσοτέροι εδώ έχουν ήδη πολύ καλές κάρτες, οπότε υπερκαταναλωτικές ανάγκες θέλουν να καλύψουν, και ταυτόχρονα τους ενοχλούν οι τιμές. Τι να πώ, ο θεός να μας βοηθήσει :P 

Ναι ρε μαν, όμως βλέπεις ότι με βάση τα luxury προϊόντα τιμολογούνται και τα υπόλοιπα στην στοίβα, πράγμα που είναι και λογικό. Δεν χτυπάει μόνο τον άλλον που καλύπτει καύλα όπως λες, μας χτυπάει όλους.

Εκτός αυτού, δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος enthusiast να μην έχει δικαίωμα να παραπονεθεί για ραγδαίες αυξήσεις στο κόστος του χόμπι του. Δηλαδή όποιος πλέον δεν το αντέχει να το παρατήσει; Οικονομικό gatekeeping; Έτσι πεθαίνει απλώς ένας κλάδος. 

Είναι σαν να μου λες ότι όλα τα εξειδικευμένα ποδήλατα (κούρσες, downhill κτλ) τρώνε κάτι 150-200% αυξήσεις τα τελευταία 5 χρόνια, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αγοράσει το 70% που αγόραζε προηγουμένως και να αποκλειστεί από το σπορ. Εκεί θα πεις "Ε αφού δεν τα χρησιμοποιείτε για μετακίνηση, αλλά για να βγάλετε την καύλα σας, ας τα βάλουν όσο θέλουν", επειδή δεν είναι "πρακτική ανάγκη"; 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γκρίνια για τις τιμές έχει κουράσει όντως..Έχετε να σχολιάσετε κάτι για τα DLSS 3, RTX Remix ή επερχόμενους RTX τίτλους ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι αναρωτιέμαι πόση θα είναι η διαφορά επιδόσεων(χωρίς dlss) ανά μοντέλο σε σχέση με την σειρά 3000 γιατί τα διαγράμματα δεν μου φάνηκαν κ πολύ σόι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

εντάξει φιλε το καταλάβαμε θα πάρεις με τιμολόγιο 

πάντως η 3060 ούτε pac man δε παίζει με 4k όλα τέρμα lol

Σπάστα και ξαναρίχτα.

Είπα HD με rescale σε 4Κ.

Έχει και πλεονέκτημα οι υφές φορτώνουν για ανάλυση HD (οπότε μικρότερα μεγέθη, λιγότερη χρήση μνήμης) και φαίνονται όλα σε 4Κ με HDR, έτσι για να γουστάρουμε.

Ψάχτε το, δεν είπα τίποτα για τις τιμές.

Είπα ότι ανάλογα πόσα θα δώσεις, τέτοια κάρτα θα πάρεις.

Υπόψιν έδωσα 4 κατόμπαλα για 3060 12GB zotac gaming oc τον Μάρτιο, όταν ακόμα οι τιμές έκαιγαν στα 6 κατόμπαλα.

56 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Confused Nick Young | Know Your Meme

Μία είναι η άχρηστη εταιρία που καίγονται τα τσιπάκια της μετά 3-4 χρόνια (το έχει αποδείξει ο Debauer).

Για τους κόκκινους μιλάω.

38 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

/offtopic

Kάνει upscale από 1080p σε 4K για να την παλέψει. Και μετά παρακάτω φλεξάρει τιμολόγιο και ότι θα πάρει 4090 40% κάτω 😂

Γενικά έχετε κάποιον ανταγωνισμό εδώ μέσα για το ποιός μπορεί να πάρει πιο φτηνά overpriced πράγματα ή κάτι; Έχουμε τον από πάνω (και αρκετούς άλλους) με το τιμολόγιο, θυμάμαι έναν πιο πίσω να περηφανεύεται για την 3090 που πήρε στο 500άρικο κτλ. 

Άμα είναι έτσι μην σκίζεστε παίδες, το κέρδισα εγώ με 3080Ti που με πλήρωσαν κι όλας για να την πάρω.

Ούτε σε Συνέδριο Ελλήνων Trappers να ήμασταν με τόσο φλεξ... 

/offtopic

Ότι και να λένε μερικοί που προσπαθούν να πετάξουν το μπαλάκι στην κερκίδα, οι τιμολογήσεις του πέτσινου δεν είναι ούτε οκ, ούτε το καρτέλ που έχει στηθεί πάνω σε αυτές αθώο. Το να κάνουμε τα πλυντήρια στην Nvidia και στην κάθε Nvidia δεν συμφέρει την τσέπη μας μακροχρόνια, αλλά ούτε και τις ανάγκες μας για νέο και γρήγορο hardware. 

Το κατανοώ, μερικοί νιώθετε κάπως να κοιτάτε αυτούς που δεν μπορούν να πάρουν κάρτα αφ' υψηλού και να λέτε "μια χαρά είναι οι τιμές, αφού εγώ μπορώ να πάρω", αλλά ας είμαστε ρεαλιστές. Δεν είναι μπορούν να είναι μια χαρά τιμές, οι οποίες κάθε χρόνο ανεβαίνουν αναίτια και παράλληλα χωρίς να υπάρχει επιλογή για όλους όπως ισχυρίζεται ο @volman από πάνω. 

Τα περισσότερα άτομα καρτούλες στα 200-300 ζητάνε και εκεί δεν υπάρχει απολύτως καμία επιλογή ούτε από τις Ampere (εκτός και αν κάποιος θεωρεί το έκτρωμα την 3050 "επιλογή") και από ότι φαίνεται ούτε στις Ada θα δούμε κάτι σχετικό, με τις 4060 να έχουν MSRP γύρω στα 5.5-6 κατοστάρικα όπως το βλέπω. 

Τα high end μοντέλα ας τα έβαζαν και 10000 να σκοτώνεστε πως να πάρετε τιμολόγιο, όμως δεν μιλάμε μόνο για αύξηση της πάνω βαθμίδας, αλλά καθολική.

 

Η 3090 δεν άξιζε 2 χήνες.

Η 4090 τι αξίζει 1,5 χήνα.

Που είναι το αστείο;

Μα καλά, συγνώμη, εγώ πρότεινα όσοι έχουν επαγγελματικό ΑΦΜ και λογαριασμό σε άμαζον να δώσουν και διευκολύνουν και τους άλλους.

Εγώ πρώτος είπα ότι, παίδες, του χρόνου θα ενημερώσω γιατί ψύνομαι για 4090 τι όσοι γουστάρουν να τους διευκολύνω.

Και εσύ λες έχουμε ανταγωνισμό και περηφανευόμαστε;

Εξυπηρέτηση πάω να κάνω και μου λες υπερηφανεύομαι;

Κάποιος κάτι δεν έχει καταλάβει καλά.

Επεξ/σία από volman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Ναι ρε μαν, όμως βλέπεις ότι με βάση τα luxury προϊόντα τιμολογούνται και τα υπόλοιπα στην στοίβα, πράγμα που είναι και λογικό. Δεν χτυπάει μόνο τον άλλον που καλύπτει καύλα όπως λες, μας χτυπάει όλους.

Εκτός αυτού, δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος enthusiast να μην έχει δικαίωμα να παραπονεθεί για ραγδαίες αυξήσεις στο κόστος του χόμπι του. Δηλαδή όποιος πλέον δεν το αντέχει να το παρατήσει; Οικονομικό gatekeeping; Έτσι πεθαίνει απλώς ένας κλάδος. 

Είναι σαν να μου λες ότι όλα τα εξειδικευμένα ποδήλατα (κούρσες, downhill κτλ) τρώνε κάτι 150-200% αυξήσεις τα τελευταία 5 χρόνια, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αγοράσει το 70% που αγόραζε προηγουμένως και να αποκλειστεί από το σπορ. Εκεί θα πεις "Ε αφού δεν τα χρησιμοποιείτε για μετακίνηση, αλλά για να βγάλετε την καύλα σας, ας τα βάλουν όσο θέλουν", επειδή δεν είναι "πρακτική ανάγκη"; 

Spoiler

Ρε συ, σε ΟΛΑ τα πράγματα οικονομικό gatekeeping υπάρχει. Kαι 50% φτηνότερες να ήταν οι κάρτες, κάποιος δεν θα είχε ούτε αυτά να διαθέσει.

Ειδικά όταν μιλάμε για κάτι που είναι στην κατηγορία hyperluxury, να πώ ότι έχει ξεμείνει κάποιος με καμιά 1060 να το καταλάβω. Πολλοί που παραπονιούνται έχουν ήδη ampere. Δεν αποκλείονται από το σπορ, εκτός και αν κάρτες όπως 3060 / 3070 ή ακόμα και 2070 και 2080 είναι πλέον για πέταμα. 

Να σε ρωτήσω κάτι, πες ότι ο πέτσινος ανακοίνωνει την σωστή 4080 16 GB στα 300€ MSRP, άντε πες 400€ στο κατάστημα. Τι πιστεύεις θα γινόταν; Εγω πιστεύω θα έβρισκα στοκ να αγοράσω σε 2 χρόνια από τώρα - ή απλά τα καταστήματα θα εκτόξευαν τις τιμές γιατί δεν θα είχαν στοκ. 

Θέλω να πώ, όταν βγούν τα reviews και οι επιδόσεις της ας πούμε είναι σάπιες, η τιμή θα πέσει στα τάρταρα γιατί κανείς δεν θα την θέλει, είτε ο πέτσας την ανακοίνωσε στα 50000€ msrp είτε στα 1200 είτε στα 700. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, icenex είπε

Λογικο να υπάρχει περισσότερη γκρινια για τις τιμες αφου είμαστε περισσότεροι οι φτωχομπινεδες σε σχέση με τους καπιταλες.😂

Για το ελλαδισταν ναι συμφωνώ.Εμεις είμαστε Ευρωπαίοι μόνο στις τιμές(και βαλε κάτι παραπάνω στα δικά μας καταστήματα μια και μας τρέχουν από μπατζακια) κτλ.

Στα των μισθών σε σχέση με τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες , είμαστε απλα π@η.

Που θα πάει όμως θα πάρουμε και ας μην έχουμε να φάμε που λέει ο λόγος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Έχετε να σχολιάσετε κάτι για τα DLSS 3, RTX Remix ή επερχόμενους RTX τίτλους ;

Όχι, όταν δούμε κάτι ευχαρίστως να σχολιάσουμε. Για την ώρα μόνο απαράδεκτες τιμές βλέπουμε. Συμφωνώ ότι είναι κουραστικό και δεν έχει νόημα, εγώ δεν έχω να προσθέσω κάτι ουσιώδες επ' αυτού, αλλά πρέπει να δεχτούμε ότι είναι λογικό και αναμενόμενο.

4 ώρες πριν, volman είπε

Μία είναι η άχρηστη εταιρία που καίγονται τα τσιπάκια της μετά 3-4 χρόνια (το έχει αποδείξει ο Debauer).

Για τους κόκκινους μιλάω.

Και λίγα λες. Τόσα χρόνια με amd περιμένω το πάσχα να παίξω κάνα παιχνίδι ώστε να αρχίσει η κάρτα τα πυροτεχνήματα την ανάσταση. Μαζεύεται όλη η οικογένεια και χαζεύουμε, μιλάμε για θέαμα όχι αστεία! Δεν τρέχει τίποτα όμως και εγώ με τιμολόγιο αγοράζω, οπότε μου βγαίνει φτηνά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, chrisde είπε

Όχι, όταν δούμε κάτι ευχαρίστως να σχολιάσουμε. Για την ώρα μόνο απαράδεκτες τιμές βλέπουμε. Συμφωνώ ότι είναι κουραστικό και δεν έχει νόημα, εγώ δεν έχω να προσθέσω κάτι ουσιώδες επ' αυτού, αλλά πρέπει να δεχτούμε ότι είναι λογικό και αναμενόμενο.

Λογικό και αναμενόμενο να έχουμε 50+ σελίδες με γκρίνια για τις τιμές? Δε νομίζω.. Κάπου έλεος. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, volman είπε

 

Μία είναι η άχρηστη εταιρία που καίγονται τα τσιπάκια της μετά 3-4 χρόνια (το έχει αποδείξει ο Debauer).

Για τους κόκκινους μιλάω.

ποιος Debauer ρε φιλε? οταν η αλλη κάνανε mining με τις κοκκινες και τους πετούσαν τα ματια απεξω και τα bios απο μεσα αυτος  δεν ήξερε τη ειναι το youtube.

αλήθεια τωρα ,, απο τις 25 rx470-480 που είχα μόνο 1 xfx κάηκε. στα 3 χρονια, η αλλες 24 παρακαλούσα να καούνε να παρω πίστωση λογο εγγυησης απο amazon και δεν καιγόταν 6 χρονια mining και ακομα ειναι 24 ζωντανες.

Επεξ/σία από sharke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Λογικό και αναμενόμενο να έχουμε 50+ σελίδες με γκρίνια για τις τιμές? Δε νομίζω.. Κάπου έλεος. 

 

Μέχρι να δούμε reviews, να πάρουν ορισμένοι από εδώ και να μας πουν τις εμπειρίες τους, να κυκλοφορήσει κάνα next-gen παιχνίδι και γενικότερα να έχουμε κάτι χειροπιαστό ρε αδερφέ, ναι. Όλοι βλέπουμε ότι έρχεται ένας πολύ δύσκολος χειμώνας από οικονομικής και όχι μόνο σκοπιάς και είναι λογικό να υπάρχουν τέτοιου είδους ξεσπάσματα. Ξαναλέω δεν συμφωνώ, δεν είναι ευχάριστο, προσωπικά δεν συμμετέχω, οι 50 και βάλε σελίδες γκρίνια είναι όντως υπερβολή, αλλά όπως ο από πάνω, έχω πιάσει το ποπ-κορν και "απολαμβάνω". Ξέρεις τι λένε, αν δεν μπορείς να αποφύγεις κάτι...

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...