Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Μα αυτό ακριβώς! Εγώ στέκομαι σ αυτούς που φωνάζουν για τις τιμές! Δεν αναγκάζει κανείς κανέναν το πως θα διαθέσει τα λεφτά του! Όλοι τις θελουμε τις κάρτες τις καινούριες αλλά πλέον η κατάσταση έχει γίνει πολύ δύσκολη για τους περισσότερους! Από το να κράζει κάποιος τις τιμές σ αυτές που βγήκαν τώρα  ας πάει στην προηγούμενη σειρά….Και αν κάποιος δεν θέλει τίποτα από τα δυο ας το γυρίσει σε κονσόλα…. Μην θελουμε την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο! Κάθε χρόνο τα ίδια Παντελή μου τα ίδια Παντελάκη  μου! Άσε του τύπου που ακούω συνεχως Μην αγοράσεις τώρα περίμενε βγαίνει η καινούργια σειρά καρτών! Η intel ανακοίνωσε νέους επεξεργαστές περίμενε μην πας σε ryzen! Μην πάρεις τώρα σειρά 3000 η amd ανακοινώνει νέες κάρτες…..Μ αυτή τη λογική ο πύργος θα είναι πάντα άδειος! Το σήμερα πρέπει να έχει σημασία και όχι το τι θα γίνει σε 3 και 4 μήνες! 

Κράζουν οι περισσότεροι για τις υψηλές τιμές που κρατάει η αγορά και για τις marketing τακτικες που ακολουθούνται και ακριβαινει επιπρόσθετα η κατάσταση, πέραν του λογικού με την τραγική αύξηση των τιμών παντού και δεν έχουν άδικο. 

Όταν οι εταιρείες κοιτάνε να διατηρήσουν ή και να αυξήσουν το profit margin τους σε δύσκολες περιόδους που τα πάντα αυξάνονται τιμολογιακα μάντεψε ποιος θα  πληρώσει το μάρμαρο. Και καλά ο high endas μια ζωή θα το πληρώνει, ο μεσος καταναλωτής γιατί να επωμιστεί ΚΑΙ το επιπρόσθετο βάρος;

Ολιγοπώλιο είναι φίλε δυστυχώς μικρος ανταγωνισμός, price fixing άνετα και απλά όπως είπε ο Μπάμπης κάτι σελίδες πίσω .. Αγόρασε με αυτά τα δεδομένα ή περίμενε απέχοντας 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Pantaz είπε

Μα ρε παιδιά να κάνω και εγώ λίγο το δικηγόρο του διαβολου! Γιατί όλη αυτή η ιστορία με τις τιμές της κάθε εταιρείας; Τώρα από την άλλη παραπονιέστε day one για τις κάρτες και τις τιμές που έχουν αφού ξέρετε πως έχει η κατάσταση….Μην περιμένετε να φτιάξει αυτό! Εμείς σαν καταναλωτές ρυθμίζουμε την αγορά! Εσείς αν είχατε μια επιχείρηση η οποία πουλούσε ένα προϊόν το οποίο η τιμή του θα ήταν δυο φορές πάνω και ο κόσμος στην κυριολεξία το αφάνιζε από τα ράφια θα επιστρέφατε στις παλιές τιμές; Για να καταλάβω δηλαδή!Ειδικά με την περιρρέουσα ατμόσφαιρα που υπάρχει στην παγκόσμια κοινωνία τα ορφανά πορεύονται και οι χήρες Κονομνιονται! 

Δεν ρυθμίζει ο καταναλωτής την αγορά...( εδώ και κάποιες δεκαετίες οι πολυεθνικές ρυθμίζουν όχι μόνο την οικονομία αλλά και την πολιτική , στα πολιτιστικά κτλ.)  με έκανες και γέλασα 😁 Φιλικά στο λέω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Δεν ρυθμίζει ο καταναλωτής την αγορά...( εδώ και κάποιες δεκαετίες οι πολυεθνικές ρυθμίζουν όχι μόνο την οικονομία αλλά και την πολιτική , στα πολιτιστικά κτλ.)  με έκανες και γέλασα 😁 Φιλικά στο λέω

Φίλε  Πληγωμένε αετέ ειλικρινά χαίρομαι και μόνο που μπήκες στη διαδικασία να διαβάσεις το μήνυμα μου! Είναι τιμή μου….Όχι έχεις απόλυτο δίκιο τα βλέπεις από ψηλά τα πράγματα εσυ! Κάτι παραπάνω θα γνωρίζεις…..

24 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Κράζουν οι περισσότεροι για τις υψηλές τιμές που κρατάει η αγορά και για τις marketing τακτικες που ακολουθούνται και ακριβαινει επιπρόσθετα η κατάσταση, πέραν του λογικού με την τραγική αύξηση των τιμών παντού και δεν έχουν άδικο. 

Όταν οι εταιρείες κοιτάνε να διατηρήσουν ή και να αυξήσουν το profit margin τους σε δύσκολες περιόδους που τα πάντα αυξάνονται τιμολογιακα μάντεψε ποιος θα  πληρώσει το μάρμαρο. Και καλά ο high endas μια ζωή θα το πληρώνει, ο μεσος καταναλωτής γιατί να επωμιστεί ΚΑΙ το επιπρόσθετο βάρος;

Ολιγοπώλιο είναι φίλε δυστυχώς μικρος ανταγωνισμός, price fixing άνετα και απλά όπως είπε ο Μπάμπης κάτι σελίδες πίσω .. Αγόρασε με αυτά τα δεδομένα ή περίμενε απέχοντας 

Τα είπες όλα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Φίλε  Πληγωμένε αετέ ειλικρινά χαίρομαι και μόνο που μπήκες στη διαδικασία να διαβάσεις το μήνυμα μου! Είναι τιμή μου….Όχι έχεις απόλυτο δίκιο τα βλέπεις από ψηλά τα πράγματα εσυ! Κάτι παραπάνω θα γνωρίζεις…..

Τα είπες όλα! 

ότι γνωρίζω κάτι παραπάνω είναι φανερό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Pantaz είπε

Φίλε  Πληγωμένε αετέ ειλικρινά χαίρομαι και μόνο που μπήκες στη διαδικασία να διαβάσεις το μήνυμα μου! Είναι τιμή μου….Όχι έχεις απόλυτο δίκιο τα βλέπεις από ψηλά τα πράγματα εσυ! Κάτι παραπάνω θα γνωρίζεις…..

Τα είπες όλα! 

Δεν υπάρχει κίνδυνος για το περιθώριο κέρδους αυτών των εταιριών σε ένα ολιγοπώλιο. Μας τα παίρνουν απλά.

Το ότι τα έχεις και τα δίνεις ΜΑΓΚΙΑ ΣΟΥ, αυτό δε σημαίνει ούτε ότι μπορείς να καυχιέσαι ούτε ότι μπορείς να γελοιοποιείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για "4070" "4060"  θα υπαρξει νεα ανακοινωση οπως τωρα  και μετα 2 μηνες αναμονη ή θα κυκλοφορησουν αμεσα ?

ελπιζω να μην εξαρτηθει απο τι υπαρχει στο ραφι απο 3000 series.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dsi44 είπε

ελπιζω να μην εξαρτηθει απο τι υπαρχει στο ραφι απο 3000 series

Εγω πιστευω οτι περιμενουν την Amd,μετα την ανακοινωση των δικων τους gpus θα αποφασισουν ποτε θα τις ανακοινωσουν και κυκλοφορησουν..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω και εγώ την μαμακία μου και θα κάνω κια μία πρόταση.

Όσο γουστάρει η νβίντια θα πουλάει, αν μπορεί να πουλήσει στις τιμές που θέλει.

Δεν είπε ο πέτσινος ότι θα μου σκάσεις μιάμισυ χήνα για να παίξεις παιχνίδια.

Θα βγάλει μοντέλο πιο φθηνό σε 2-3 μήνες.

Εγώ με 3060 12GB είμαι και έχω HD σκαλαρισμένο σε 4Κ όλα τέρμα (μοντάρω παιχνίδια, για αυτό η μεγάλη μνήμη) και είμαι άρχοντας, κάνω την δουλειά μου.

Θα σκάσω τώρα 2 χήνες να αγοράσω; Όχι βέβαια.

Θα περιμένω τα ανανεωμένα μοντέλα και μέσω άμαζον και δυνατής προσφοράς (και κόψιμο τιμολογίου) θα τσιμπίσω το πιο δυνατό μοντέλο 40% φτηνότερο.

Δεν μπορείτε να αγοράσετε 4090; Πάρτε 4080.

Δεν μπορειτε 4080; Πάρτε 4070 ... ή και 4060.

Τι θέτε; Το καλάθι του πέτσινου περιλαμβάνει από όλο το μπαχτσέ.

Αλλιώς πηγαίντε στους άχρηστους και σε 2 χρόνια να ψάχνεστε για αναβάθμιση.

Και η πρότασή μου:

Η άμαζον κάνει δυνατές προσφορές ανά 1-2 μήνες.

Όποιος θέλει κάρτα, μπορεί να ψαχτεί με κάποιον που έχει και επαγγελματικό ΑΦΜ (για να γλυτώσει τον ΦΠΑ) και λογαριασμό στην άμαζον και να χτυπήσει την κατάλληλη προσφορά.

Δεν θέλει γκρίνια αδέλφια, μόνο οργάνωση.

Εγώ τον επόμενο χρόνο θα ενημερώσω το φόρουμ όταν είμαι έτοιμος να πιστολιάσω την 4090 τι (έχω επαγγελματικό ΑΦΜ και λογαριασμό στην άμαζον).

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, volman είπε

Θα πω και εγώ την μαμακία μου και θα κάνω κια μία πρόταση.

Όσο γουστάρει η νβίντια θα πουλάει, αν μπορεί να πουλήσει στις τιμές που θέλει.

Δεν είπε ο πέτσινος ότι θα μου σκάσεις μιάμισυ χήνα για να παίξεις παιχνίδια.

Θα βγάλει μοντέλο πιο φθηνό σε 2-3 μήνες.

Εγώ με 3060 12GB είμαι και έχω HD σκαλαρισμένο σε 4Κ όλα τέρμα (μοντάρω παιχνίδια, για αυτό η μεγάλη μνήμη) και είμαι άρχοντας, κάνω την δουλειά μου.

Θα σκάσω τώρα 2 χήνες να αγοράσω; Όχι βέβαια.

Θα περιμένω τα ανανεωμένα μοντέλα και μέσω άμαζον και δυνατής προσφοράς (και κόψιμο τιμολογίου) θα τσιμπίσω το πιο δυνατό μοντέλο 40% φτηνότερο.

Δεν μπορείτε να αγοράσετε 4090; Πάρτε 4080.

Δεν μπορειτε 4080; Πάρτε 4070 ... ή και 4060.

Τι θέτε; Το καλάθι του πέτσινου περιλαμβάνει από όλο το μπαχτσέ.

Αλλιώς πηγαίντε στους άχρηστους και σε 2 χρόνια να ψάχνεστε για αναβάθμιση.

Και η πρότασή μου:

Η άμαζον κάνει δυνατές προσφορές ανά 1-2 μήνες.

Όποιος θέλει κάρτα, μπορεί να ψαχτεί με κάποιον που έχει και επαγγελματικό ΑΦΜ (για να γλυτώσει τον ΦΠΑ) και λογαριασμό στην άμαζον και να χτυπήσει την κατάλληλη προσφορά.

Δεν θέλει γκρίνια αδέλφια, μόνο οργάνωση.

Εγώ τον επόμενο χρόνο θα ενημερώσω το φόρουμ όταν είμαι έτοιμος να πιστολιάσω την 4090 τι (έχω επαγγελματικό ΑΦΜ και λογαριασμό στην άμαζον).

εντάξει φιλε το καταλάβαμε θα πάρεις με τιμολόγιο 

πάντως η 3060 ούτε pac man δε παίζει με 4k όλα τέρμα lol

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα σκάσω 2500 χιλιάρικα παραδοσιακά χωρίς τιμολόγια,νόμιμα κ ωραία.Γουστάρω 4090 κ θα την έχω 12 Οκτώβρη στα χέρια μου.Έχω κ μια suprim 3090 ti κ μια hof 3080 ti .Γουστάρω nvidia κ τα σκάω για nvidia.

Όποιος θέλει παίρνει,οποιος δε θέλει ας πάρει κονσόλα,gameboy,4060,3060,1050 ti,ας βγει στην αυλή του να παίζει σφεντόνες.

Έλεος δλδ,3 χρόνια το ίδιο τροπάριο,τιμές,τιμές,τιμές.Τοσο καιρό μας τα πρήξατε με τις τιμές των ampere,το mining,το covid,πέσανε οι ampere θέλετε πιο κάτω,πέσανε κι άλλο μας τα πρήζετε με τις 4090,τις fake 4080,τις 4070 π δεν έβγαλε.Το είπαμε μια,δύο,πέντε,δέκα το εμπεδωσαμε.Φτάνει πια,έλεος.

Ps sorry για τι ύφος μου αλλά όποτε μπαίνω τα ίδια,αν άλλαζε κάτι θα τις έδινε ο οέτσινος τσάμπα μόνο κ μόνο για να γλιτώσει απ' το στόμα σας

 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

πάντως η 3060 ούτε pac man δε παίζει με 4k όλα τέρμα lol

/offtopic

Kάνει upscale από 1080p σε 4K για να την παλέψει. Και μετά παρακάτω φλεξάρει τιμολόγιο και ότι θα πάρει 4090 40% κάτω 😂

Γενικά έχετε κάποιον ανταγωνισμό εδώ μέσα για το ποιός μπορεί να πάρει πιο φτηνά overpriced πράγματα ή κάτι; Έχουμε τον από πάνω (και αρκετούς άλλους) με το τιμολόγιο, θυμάμαι έναν πιο πίσω να περηφανεύεται για την 3090 που πήρε στο 500άρικο κτλ. 

Άμα είναι έτσι μην σκίζεστε παίδες, το κέρδισα εγώ με 3080Ti που με πλήρωσαν κι όλας για να την πάρω.

Ούτε σε Συνέδριο Ελλήνων Trappers να ήμασταν με τόσο φλεξ... 

/offtopic

Ότι και να λένε μερικοί που προσπαθούν να πετάξουν το μπαλάκι στην κερκίδα, οι τιμολογήσεις του πέτσινου δεν είναι ούτε οκ, ούτε το καρτέλ που έχει στηθεί πάνω σε αυτές αθώο. Το να κάνουμε τα πλυντήρια στην Nvidia και στην κάθε Nvidia δεν συμφέρει την τσέπη μας μακροχρόνια, αλλά ούτε και τις ανάγκες μας για νέο και γρήγορο hardware. 

Το κατανοώ, μερικοί νιώθετε κάπως να κοιτάτε αυτούς που δεν μπορούν να πάρουν κάρτα αφ' υψηλού και να λέτε "μια χαρά είναι οι τιμές, αφού εγώ μπορώ να πάρω", αλλά ας είμαστε ρεαλιστές. Δεν είναι μπορούν να είναι μια χαρά τιμές, οι οποίες κάθε χρόνο ανεβαίνουν αναίτια και παράλληλα χωρίς να υπάρχει επιλογή για όλους όπως ισχυρίζεται ο @volman από πάνω. 

Τα περισσότερα άτομα καρτούλες στα 200-300 ζητάνε και εκεί δεν υπάρχει απολύτως καμία επιλογή ούτε από τις Ampere (εκτός και αν κάποιος θεωρεί το έκτρωμα την 3050 "επιλογή") και από ότι φαίνεται ούτε στις Ada θα δούμε κάτι σχετικό, με τις 4060 να έχουν MSRP γύρω στα 5.5-6 κατοστάρικα όπως το βλέπω. 

Τα high end μοντέλα ας τα έβαζαν και 10000 να σκοτώνεστε πως να πάρετε τιμολόγιο, όμως δεν μιλάμε μόνο για αύξηση της πάνω βαθμίδας, αλλά καθολική.

 

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...