Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, malakudi είπε

Αυτά που αναφέρεις δεν έχουν σχέση με τη δική μου επιχειρηματολογία, η οποία συνοψίζεται στην εξής φράση από το κείμενό μου "Εγώ συγκρίνω price/performance ratio και περιμένω μία νέα γενιά να δίνει πολύ καλύτερο price/performance ratio στο ίδιο price segment. Αυτό ίσχυε ΠΑΝΤΑ μέχρι σήμερα, και πλέον ΔΕΝ ισχύει". Δε βλέπω να επιχειρηματολογείς εναντίον αυτής της φράσης. Τα αυτοκίνητα δεν έχουν σχέση με προϊόντα hardware πληροφορικής. Σε αυτά τα προϊόντα η κανονικότητα είναι να παίρνουμε παραπάνω επιδόσεις στην ίδια κατηγορία τιμής κάθε 1,5-2 χρόνια - όποτε τέλος πάντων αλλάζει η γενιά. Ε αυτό δεν ισχύει πλέον στα προϊόντα της nvidia, με εξαίρεση την 4090. Αυτό κριτικάρω και σε αυτό επιχειρηματολογώ.

 

Πως γινεται να ειναι στο ιδιο price segment oταν η οικονομια της χωρας σου, η οικονομια του κατασκευαστη και η οικονομια του χονδρεμπορα που αγοραζει το μαγαζι που τη πηρες μπορει να αλλαξει ανα πασα στιγμη χωρις να βαλει το χερι της η Nvidia.
H κανονικοτητα ειναι να προσπαθει καθε 2 χρονια να βγαζει καλυτερες gpu απο τις προηγουμενη γενια για να εχει καθε λογο ο αγοραστης να αγορασει ξανα gpu.
Το αν η αυξηση θα ειναι x1,5 η x2 η x5 , αν η καταναλωση θα ειναι η μιση η η διπλασια και το αν η τιμη θα ειναι στα ιδια επιπεδα,φθηνοτερη η ακριβοτερη δεν εχουν κανονικοτητα.

Πχ οταν το 2016 πηρα την Asus Strix 1060 OC η τιμη στο skroutz ηταν 420-440€
Εγω τη πηρα 330€ τι price/performance ratio εχει για εμενα
τι price/performance ratio εχει για αυτον που τη πηρε απο το skroutz 420€
τι price/performance ratio εχει για αυτον που τη πηρε απο το κοτσοβολο 500€ οταν καποιος μπορει πχ να πηρε τη 1080 με 500€.

Τη 3090 τη πηρα 500€ βγαλε μου price/performance ratio...

To μονο που μπορεις να κανεις ειναι να συγκρινεις τις επιδοσεις της προηγουμενης γενιας με την επομενη.
Το ποσο εχει και το ποια μπορεις να παρεις ειναι διαφορετικο για τον καθενα μας.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, malakudi είπε

Το να λες "πολύ καλή τιμή" τα 2500 μόνο ως αστείο το εκλαμβάνω.

Αρχικά δεν νομίζω να σου ζήτησα δανεικά! Δεύτερον για τον καθένα οι τιμές που υπάρχουν τις βλέπει διαφορετικά! Τώρα τελειώνοντας! Εμένα με ενδιαφέρει ποσο μου βγήκε εμένα σαν κόστος! Ένα παλιό ρητό λέει αν όλες οι μέλισσες κάνανε μέλι θα το τρώγαμε με το κουτάλι!

1 ώρα πριν, thanosAIAS είπε

Από πού αν επιτρέπεται;

Gaming Galaxy στην Αργυρουπολη φίλε μου! Γενικά σαν μαγαζί είναι τοπ και πολύ εξυπηρετικός σαν άνθρωπος αυτός που το έχει!

Επεξ/σία από Pantaz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, hln3 είπε

https://videocardz.com/newz/geforce-rtx-4090-is-60-faster-than-rtx-3090-ti-in-geekbench-cuda-test

 

Πρακτικά αυτό σημαίνει πως πιθανότατα raster κανά 45% πάνω θα είναι...

60% πάνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

H κανονικοτητα ειναι να προσπαθει καθε 2 χρονια να βγαζει καλυτερες gpu απο τις προηγουμενη γενια για να εχει καθε λογο ο αγοραστης να αγορασει ξανα gpu.
Το αν η αυξηση θα ειναι x1,5 η x2 η x5 , αν η καταναλωση θα ειναι η μιση η η διπλασια και το αν η τιμη θα ειναι στα ιδια επιπεδα,φθηνοτερη η ακριβοτερη δεν εχουν κανονικοτητα.

Η "κανονικότητα" ορίζεται αν παρατηρήσεις ιστορικά τι συμβαίνει. Και δε σε βάζω από πολύ παλιά, ξεκίνα από maxwell και τσέκαρε κάθε γενιά. Έδωσα αναλυτικά τα στοιχεία σε προηγούμενό μου ποστ, μπορείς να τα βρεις.

Συμφωνώ ότι η οικονομία επηρρεάζει, γι' αυτό και έκανα αναγωγή σε $ αφού το ευρώ είναι υποτιμημένο. Να δεχτώ και ένα ακόμα 10% λόγω αυξημένου πληθωρισμού.

Εσύ δηλαδή δε βλέπεις μία προσπάθεια της nvidia να διατηρήσει τα πολύ υψηλά κέρδη του 2021 από το mining boom; Θεμιτό θα μου πεις για τους μετόχους, για τους πελάτες όμως;

38 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Αρχικά δεν νομίζω να σου ζήτησα δανεικά! Δεύτερον για τον καθένα οι τιμές που υπάρχουν τις βλέπει διαφορετικά! Τώρα τελειώνοντας! Εμένα με ενδιαφέρει ποσο μου βγήκε εμένα σαν κόστος! Ένα παλιό ρητό λέει αν όλες οι μέλισσες κάνανε μέλι θα το τρώγαμε με το κουτάλι!

Gaming Galaxy στην Αργυρουπολη φίλε μου! Γενικά σαν μαγαζί είναι τοπ και πολύ εξυπηρετικός σαν άνθρωπος αυτός που το έχει!

"Πολύ καλή τιμή" δεν είναι υποκειμενικό φίλε μου, είναι αντικειμενικό.

Πολύ καλή τιμή για 4090 έχει η MSI 4090 Gaming Trio στη Γερμανία, 1950 ευρώ. Με ΦΠΑ Ελλάδας δηλαδή 2031 ευρώ. Ή για αγορά με τιμολόγιο 1640 ευρώ. Τα 2000 με τιμολόγιο δεν είναι αντικειμενικά "πολύ καλή τιμή".

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, malakudi είπε

Η "κανονικότητα" ορίζεται αν παρατηρήσεις ιστορικά τι συμβαίνει. Και δε σε βάζω από πολύ παλιά, ξεκίνα από maxwell και τσέκαρε κάθε γενιά. Έδωσα αναλυτικά τα στοιχεία σε προηγούμενό μου ποστ, μπορείς να τα βρεις.

Συμφωνώ ότι η οικονομία επηρρεάζει, γι' αυτό και έκανα αναγωγή σε $ αφού το ευρώ είναι υποτιμημένο. Να δεχτώ και ένα ακόμα 10% λόγω αυξημένου πληθωρισμού.

Εσύ δηλαδή δε βλέπεις μία προσπάθεια της nvidia να διατηρήσει τα πολύ υψηλά κέρδη του 2021 από το mining boom; Θεμιτό θα μου πεις για τους μετόχους, για τους πελάτες όμως;

"Πολύ καλή τιμή" δεν είναι υποκειμενικό φίλε μου, είναι αντικειμενικό.

Πολύ καλή τιμή για 4090 έχει η MSI 4090 Gaming Trio στη Γερμανία, 1950 ευρώ. Με ΦΠΑ Ελλάδας δηλαδή 2031 ευρώ. Ή για αγορά με τιμολόγιο 1640 ευρώ. Τα 2000 με τιμολόγιο δεν είναι αντικειμενικά "πολύ καλή τιμή".

Για το πως βλέπει κάποιος τις τιμές σου είπα και πιο πανω πτι πάει ανάλογα με το πορτοφόλι του καθενός!! Αν ανατρέξεις στα specs η συγκεκριμένη καρτα που αναφέρεις είναι δυο με Τρεις κλάσεις πιο κάτω από strix aorus supreme! Από εκεί και έπειτα  δεν είπα πως 2κ είναι αμελητέο ποσο! Απλώς αν σκεφτείς πως στην προηγούμενη γενιά πριν ξεκινήσει το mining μια Ventus την έβρισκες στα 2κ τότε μπορείς να καταλάβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Pantaz είπε

Τη βρήκα σε πολύ καλή τιμή για τα δεδομένα! 2κ ακριβώς με τιμολογιο! Και μιλάμε για τοπ υλοποίηση! Αν φανταστείς ότι πριν 2,5 μηνες έδωσα τη 3090 που είχα 1600…..Μας βγήκε καλά! 

@malakudiΓελα όσο θέλεις!

3090 -> 4090 για 400 ευρώ είναι καλά.

Η μόνη κάρτα που αξίζει είναι η 4090. Δυστηχώς το έλουσε ο πράσινος αυτή τη γενιά, χτύπησε η κρίση τα δερμάτινα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Για το πως βλέπει κάποιος τις τιμές σου είπα και πιο πανω πτι πάει ανάλογα με το πορτοφόλι του καθενός!! Αν ανατρέξεις στα specs η συγκεκριμένη καρτα που αναφέρεις είναι δυο με Τρεις κλάσεις πιο κάτω από strix aorus supreme! Από εκεί και έπειτα  δεν είπα πως 2κ είναι αμελητέο ποσο! Απλώς αν σκεφτείς πως στην προηγούμενη γενιά πριν ξεκινήσει το mining μια Ventus την έβρισκες στα 2κ τότε μπορείς να καταλάβεις

Περίεργο ορισμό έχεις για το "πολύ καλή τιμή" αλλά και για το "δύο με τρεις κλάσεις ποιο κάτω". Σε ποια specs αναφέρεσαι; 4x slot είναι και η συγκεκριμένη. Ούτε 5% παραπάνω επιδόσεις δε θα έχει η Aorus από τη συγκεκριμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

3090 -> 4090 για 400 ευρώ είναι καλά.

Η μόνη κάρτα που αξίζει είναι η 4090. Δυστηχώς το έλουσε ο πράσινος αυτή τη γενιά, χτύπησε η κρίση τα δερμάτινα.

Γι αυτό και πήγα εκεί φίλε μου!

5 λεπτά πριν, malakudi είπε

Περίεργο ορισμό έχεις για το "πολύ καλή τιμή" αλλά και για το "δύο με τρεις κλάσεις ποιο κάτω". Σε ποια specs αναφέρεσαι; 4x slot είναι και η συγκεκριμένη. Ούτε 5% παραπάνω επιδόσεις δε θα έχει η Aorus από τη συγκεκριμένη.

Πολύ καλή τιμή ξαναλέω για τα δικά μου δεδομένα! Όσο για τα spec που μιλάς από το chip που φοράει πάνω μεχρι το σύστημα ψύξης και τα ρολόγια που είναι πιο ψηλά! Και τελειώνοντας εχει και κάποια μεταπωλητική αξία καλύτερη από την trio!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Για το πως βλέπει κάποιος τις τιμές σου είπα και πιο πανω πτι πάει ανάλογα με το πορτοφόλι του καθενός!! Αν ανατρέξεις στα specs η συγκεκριμένη καρτα που αναφέρεις είναι δυο με Τρεις κλάσεις πιο κάτω από strix aorus supreme! Από εκεί και έπειτα  δεν είπα πως 2κ είναι αμελητέο ποσο! Απλώς αν σκεφτείς πως στην προηγούμενη γενιά πριν ξεκινήσει το mining μια Ventus την έβρισκες στα 2κ τότε μπορείς να καταλάβεις

Δεν μου πέφτει λόγος κιόλας, αλλά αυτά που γράφεις δεν στέκουν.

Το αν είναι καλή τιμή δεν έχει να κάνει με το πορτοφόλι σου. Και 5 δις να έχεις, 5000€ για μια 4090 δεν είναι καλή τιμή. 

Καλά για το τρείς κλάσεις κάτω, εντάξει, ας περιμένουμε τα review. Δεν ξέρω από που βγάζεις τέτοια συμπεράσματα. Ειδικά όταν όλα τα gigabyte προιόντα στο 1ο iteration είναι συνήθως τα προβληματικότερα όλων, ειδικά με τα pads είτε σε μητρικές είτε σε κάρτες τους μαμάνε το πέταλο και βγάζουν 15 revision για να διορθώσουν τα προβλήματα. 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν μου πέφτει λόγος κιόλας, αλλά αυτά που γράφεις δεν στέκουν.

Το αν είναι καλή τιμή δεν έχει να κάνει με το πορτοφόλι σου. Και 5 δις να έχεις, 5000€ για μια 4090 δεν είναι καλή τιμή. 

Καλά για το τρείς κλάσεις κάτω, εντάξει, ας περιμένουμε τα review. Δεν ξέρω από που βγάζεις τέτοια συμπεράσματα. Ειδικά όταν όλα τα gigabyte προιόντα στο 1ο iteration είναι συνήθως τα προβληματικότερα όλων, ειδικά με τα pads είτε σε μητρικές είτε σε κάρτες τους μαμάνε το πέταλο και βγάζουν 15 revision για να διορθώσουν τα προβλήματα. 

Well said, ήθελα να το γράψω κι εγώ πως ειδικά οι Aorus ήταν χάλια οι πρώτες εκδόσεις τους και σε 2080/2080ti και σε 3080/3090 αλλά έβγαλαν πολύ καλές 3080ti και 3090ti οπότε παίζεται.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

60% πάνω. 

Εντός ampere έπαιξε αυτό αλλά και μεταξύ turing - ampere, να είναι πολύ κοντά η 4Κ απόδοση σε raster στην διαφορά που δινει το cuda test. Θεωρώ πως δεν θα παίξει πλέον στον ίδιο βαθμό (πες με καχύποπτο, αν έπαιζε θα εδινε ενα hint ο πέτσινος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, hln3 είπε

Εντός ampere έπαιξε αυτό αλλά και μεταξύ turing - ampere, να είναι πολύ κοντά η 4Κ απόδοση σε raster στην διαφορά που δινει το cuda test. Θεωρώ πως δεν θα παίξει πλέον στον ίδιο βαθμό (πες με καχύποπτο, αν έπαιζε θα εδινε ενα hint ο πέτσινος)

Είναι πολύ δυνατή η κάρτα, περιμένετε τα reviews.. Μιλάμε για τέρας επιδόσεων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, malakudi είπε

Η "κανονικότητα" ορίζεται αν παρατηρήσεις ιστορικά τι συμβαίνει. Και δε σε βάζω από πολύ παλιά, ξεκίνα από maxwell και τσέκαρε κάθε γενιά. Έδωσα αναλυτικά τα στοιχεία σε προηγούμενό μου ποστ, μπορείς να τα βρεις.

Συμφωνώ ότι η οικονομία επηρρεάζει, γι' αυτό και έκανα αναγωγή σε $ αφού το ευρώ είναι υποτιμημένο. Να δεχτώ και ένα ακόμα 10% λόγω αυξημένου πληθωρισμού.

Εσύ δηλαδή δε βλέπεις μία προσπάθεια της nvidia να διατηρήσει τα πολύ υψηλά κέρδη του 2021 από το mining boom; Θεμιτό θα μου πεις για τους μετόχους, για τους πελάτες όμως;

 

Η Nvidia οπως και καθε αλλη μεγαλη εταιρια που παραγει προιοντα που απευθυνονται σε εκατομμυρια αγοραστες,θα προσπαθησει με καθε τροπο να καταφερει τη μεγαλυτερη κερδοφορια.
Δεν ακολουθει μοντελα,στρατηγικες και κανονικοτητες.
Δεν μπορεις να εχεις κανονικοτητα με ολα αυτα που εγιναν στα στοκ απο miners,sculpers.
Η αποψη μου για τις τιμες των 4000 ειναι οτι ειναι ακριβες ΑΛΛΑ....
Οι τιμες αυτες δεν προκεται να μεινουν οπως ειναι για παντα.

α)Στην αρχη ειναι ακριβες για να μπορεσουν να φυγουν οι 3000 σε νορμαλ τιμες και οχι σκοτωμενες στα 200€.
Αν σου εβγαζαν 4080 στα 800€ ποιος θα αγοραζε 3080 στα 800€;
β)Στην αρχη ειναι ακριβες γιατι παντα προσπαθουν να κανουν το "1st Blood".
Nα πουλησουν στο πορομενο,στο κ@υλομενο,στον "δεν με νοιαζει οσο και να εχει τη θελω χτες".
γ)Στην αρχη ειναι ακριβες γιατι δεν υπαρχουν αναλογες καρτες απο τον ανταγωνιστη(ακομα).

Σε 2-3 μηνες αυτα τα 3 δεν θα ισχυουν και τοτε θα γινει το 1ο price drop σε 3000 και 4000.
Τοτε λοιπον θα δεις το performance/euro.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...