Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, sharke είπε

το aura sync το εχεις ξαναδουλέψει?

Μεταξύ μας, το χειρότερο πρόγραμμα για έλεγχο μπλιμπλικιών.

Γομάρι εγκατάσταση, γεμίζει με bloatware το program files (κάτι άχρηστα armoury crate κ.α, ακόμα και αν δεν έχεις μητρική asus και μόνο κάρτα γραφικών), κατεβάζει συνέχεια updates, καρφώνει ένα σωρό services στο start-up  των windows.

Έχει αρκετή λειτουργικότητα αλλά δεν αξίζει. Ακόμα και μετά από πλήρες uninstall αφήνει ένα κάρο σκουπίδια στο registry, μπορεί στο άσχετο να νομίσει ότι ακόμα "υπάρχει" και να προσπαθήσει να κάνει update τον εαυτό του.

Ούτε ο edge της MS τόση μανία να εγκατασταθεί ντε και καλά στο σύστημά σου.

Το αντίστοιχο της gigabyte είναι λίγο πιο διακριτικό (fusion). Προσωπικά προτιμώ έναν μοναδικό έλεγχο από το BIOS (αν υπάρχει) και αφήνω τα windows στην ησυχία τους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

7 hours ago, BlurayMoviesGreece said:

Στο εξηγησα ηδη στο ποστ μου που το παραθετεις.
Ειναι αλλη κατηγορια τι να κανουμε ,τα νουμερα δεν ειναι στη τυχη.
Ο αντικαταστατης της 3060 ειναι η 4060, της 3070 ειναι η 4070, της 3080 η 4080 και της 3090 η 4090 οπως και στα Ti μοντελα το ιδιο.
Σε καθε αντιστοιχιση υπαρχει μεγαλη αυξηση των επιδοσεων,η αυξηση των τιμων παλι, προκυπτει απο πολλους παραγοντες και δεν εξαρτωνται ολοι απο την Nvidia.
Πχ εμεις εδω στην Ελλαδα εχουμε 24% ΦΠΑ,αν γινει το ΦΠΑ 50% και μειωθεί ο μισθος στα 300€  δεν θα μπορεις να παρεις ουτε τη 4060 ενω την ιδια στιγμη στη Γερμανια που ο μεσος ορος των μισθων ειναι 4000€ θα παρει 2 4090 γιατι εχει 2 pc.
Σιγα μη κατσει η Nvidia με το κομπιουτερακι να υπολογισει performance/euro και price/salary για τον Μπαμπη απο τα Μελισσια που ειδε στον υπνο του οτι πηρε 4090 με 100€.

Ειναι σαν να προσπαθεις να συγκρινεις τη BMW 316 του 2000 με τη BMW 320 του 2022 γιατι εχουν πχ τα ιδια αλογα αλλα η τιμη αγορα μπορει να ειναι η διπλασια.
Το performance/euro ειναι ενας μπακαλιστικος τροπος να δεις τι σε συμφερει να παρεις,αυτο δεν αποτελει κανονας για ολους για το τι θα επιλεξουν.
Αν πχ η 4060 εχει καλυτερο performance/euro απο τη 4080,θα πρεπει να παρω 4060 ενω θελω να παιζω 4κ ultra 80+fps ;

Kανεις μια δικη σου αναλυση για το ποσο θες να εχουν,το ποσο θες να αποδιδουν και το πως θες να λεγονται αλλα στην ουσια εισαι καταναλωτης και αυτα τα αποφασιζει η εταιρια που πουλαει το προιον,αυτη βαζει τους κανονες δεν υπαρχει "επρεπε" και οπως και σε ολα τα προιοντα, ισχυει το "αν σου αρεσει" και το "αν εχεις τα χρηματα " το αγοραζεις αλλιως πας παρακατω.

Αυτά που αναφέρεις δεν έχουν σχέση με τη δική μου επιχειρηματολογία, η οποία συνοψίζεται στην εξής φράση από το κείμενό μου "Εγώ συγκρίνω price/performance ratio και περιμένω μία νέα γενιά να δίνει πολύ καλύτερο price/performance ratio στο ίδιο price segment. Αυτό ίσχυε ΠΑΝΤΑ μέχρι σήμερα, και πλέον ΔΕΝ ισχύει". Δε βλέπω να επιχειρηματολογείς εναντίον αυτής της φράσης. Τα αυτοκίνητα δεν έχουν σχέση με προϊόντα hardware πληροφορικής. Σε αυτά τα προϊόντα η κανονικότητα είναι να παίρνουμε παραπάνω επιδόσεις στην ίδια κατηγορία τιμής κάθε 1,5-2 χρόνια - όποτε τέλος πάντων αλλάζει η γενιά. Ε αυτό δεν ισχύει πλέον στα προϊόντα της nvidia, με εξαίρεση την 4090. Αυτό κριτικάρω και σε αυτό επιχειρηματολογώ.

Σύγκρινε την 4080 16GB με την 3080 την αρχική. 800 ευρώ η 3080, 1500 η 4080, για 50% παραπάνω επιδόσεις, διπλή τιμή. Σε παλιότερες γενιές έπαιρνες 50% παραπάνω επιδόσεις στην ίδια ή πολύ κοντινή τιμή (στα όρια του πληθωρισμού). Η αν θες να δούμε τιμές σε $$ αφού το ευρώ έχει χάσει 20-25% της αξίας του σε σχέση με το $,  70% παραπάνω τιμή για 50% παραπάνω επιδόσεις. Από εκεί λοιπόν προκύπτει το πόσο θα έπρεπε να κοστίζουν αυτές οι κάρτες και όχι από αφορισμούς "Σιγα μη κατσει η Nvidia με το κομπιουτερακι να υπολογισει performance/euro και price/salary για τον Μπαμπη απο τα Μελισσια που ειδε στον υπνο του οτι πηρε 4090 με 100€". Να επιχειρηματολογούμε με σοβαρότητα.

Όσο για την τελευταία σου φράση, τα χρήματα μπορεί να τα έχω αλλά δεν είμαι και μ.... να πληρώνω τις επιλογές του CEO της nvidia που θέλει να βγάλει από τη μύγα ξύγκι (βλέπε να πουλήσει όλο το στοκ των 3000 που του έμεινε λόγω πρόωρου τέλους του mining boom σε σχέση με το τι πίστευαν και τι είχαν εκτιμήσει). Ούτε να πριμοδοτήσω την τακτική τους που στόχο έχει να βγάλουν ξανά τα υπερκέρδη του 2021. Αν μείνουν 2-3 μήνες στο ράφι όλες του οι κάρτες, να δεις τι ωραία θα βρει να κόψει από τα margins του. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Μεταξύ μας, το χειρότερο πρόγραμμα για έλεγχο μπλιμπλικιών.

Γομάρι εγκατάσταση, γεμίζει με bloatware το program files (κάτι άχρηστα armoury crate κ.α, ακόμα και αν δεν έχεις μητρική asus και μόνο κάρτα γραφικών), κατεβάζει συνέχεια updates, καρφώνει ένα σωρό services στο start-up  των windows.

Έχει αρκετή λειτουργικότητα αλλά δεν αξίζει. Ακόμα και μετά από πλήρες uninstall αφήνει ένα κάρο σκουπίδια στο registry, μπορεί στο άσχετο να νομίσει ότι ακόμα "υπάρχει" και να προσπαθήσει να κάνει update τον εαυτό του.

Ούτε ο edge της MS τόση μανία να εγκατασταθεί ντε και καλά στο σύστημά σου.

Το αντίστοιχο της gigabyte είναι λίγο πιο διακριτικό (fusion). Προσωπικά προτιμώ έναν μοναδικό έλεγχο από το BIOS (αν υπάρχει) και αφήνω τα windows στην ησυχία τους.

Eγω παντως δεν εχω τετοια κολληματα και το Armoury crate μεσα απο το task manager μου δειχνει 0% cpu usage αντε το πολυ 0.1%

Screenshot (1).png

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Περίμενε κανα δυό μήνες, μη πας να παραγγείλεις τώρα. Δεν θα μείνοιυν οι τιμές στα 3k. Ψυχραιμία

Τη βρήκα σε πολύ καλή τιμή για τα δεδομένα! 2κ ακριβώς με τιμολογιο! Και μιλάμε για τοπ υλοποίηση! Αν φανταστείς ότι πριν 2,5 μηνες έδωσα τη 3090 που είχα 1600…..Μας βγήκε καλά! 

@malakudiΓελα όσο θέλεις!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Τη βρήκα σε πολύ καλή τιμή για τα δεδομένα! 2κ ακριβώς με τιμολογιο! Και μιλάμε για τοπ υλοποίηση! Αν φανταστείς ότι πριν 2,5 μηνες έδωσα τη 3090 που είχα 1600…..Μας βγήκε καλά! 

@malakudiΓελα όσο θέλεις!

Από πού αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Τη βρήκα σε πολύ καλή τιμή για τα δεδομένα! 2κ ακριβώς με τιμολογιο! Και μιλάμε για τοπ υλοποίηση! Αν φανταστείς ότι πριν 2,5 μηνες έδωσα τη 3090 που είχα 1600…..Μας βγήκε καλά! 

@malakudiΓελα όσο θέλεις!

Το να λες "πολύ καλή τιμή" τα 2500 μόνο ως αστείο το εκλαμβάνω.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αυτά που αναφέρεις δεν έχουν σχέση με τη δική μου επιχειρηματολογία, η οποία συνοψίζεται στην εξής φράση από το κείμενό μου "Εγώ συγκρίνω price/performance ratio και περιμένω μία νέα γενιά να δίνει πολύ καλύτερο price/performance ratio στο ίδιο price segment. Αυτό ίσχυε ΠΑΝΤΑ μέχρι σήμερα, και πλέον ΔΕΝ ισχύει". Δε βλέπω να επιχειρηματολογείς εναντίον αυτής της φράσης. Τα αυτοκίνητα δεν έχουν σχέση με προϊόντα hardware πληροφορικής. Σε αυτά τα προϊόντα η κανονικότητα είναι να παίρνουμε παραπάνω επιδόσεις στην ίδια κατηγορία τιμής κάθε 1,5-2 χρόνια - όποτε τέλος πάντων αλλάζει η γενιά. Ε αυτό δεν ισχύει πλέον στα προϊόντα της nvidia, με εξαίρεση την 4090. Αυτό κριτικάρω και σε αυτό επιχειρηματολογώ.

Σύγκρινε την 4080 16GB με την 3080 την αρχική. 800 ευρώ η 3080, 1500 η 4080, για 50% παραπάνω επιδόσεις, διπλή τιμή. Σε παλιότερες γενιές έπαιρνες 50% παραπάνω επιδόσεις στην ίδια ή πολύ κοντινή τιμή (στα όρια του πληθωρισμού). Η αν θες να δούμε τιμές σε $$ αφού το ευρώ έχει χάσει 20-25% της αξίας του σε σχέση με το $,  70% παραπάνω τιμή για 50% παραπάνω επιδόσεις. Από εκεί λοιπόν προκύπτει το πόσο θα έπρεπε να κοστίζουν αυτές οι κάρτες και όχι από αφορισμούς "Σιγα μη κατσει η Nvidia με το κομπιουτερακι να υπολογισει performance/euro και price/salary για τον Μπαμπη απο τα Μελισσια που ειδε στον υπνο του οτι πηρε 4090 με 100€". Να επιχειρηματολογούμε με σοβαρότητα.

Όσο για την τελευταία σου φράση, τα χρήματα μπορεί να τα έχω αλλά δεν είμαι και μ.... να πληρώνω τις επιλογές του CEO της nvidia που θέλει να βγάλει από τη μύγα ξύγκι (βλέπε να πουλήσει όλο το στοκ των 3000 που του έμεινε λόγω πρόωρου τέλους του mining boom σε σχέση με το τι πίστευαν και τι είχαν εκτιμήσει). Ούτε να πριμοδοτήσω την τακτική τους που στόχο έχει να βγάλουν ξανά τα υπερκέρδη του 2021. Αν μείνουν 2-3 μήνες στο ράφι όλες του οι κάρτες, να δεις τι ωραία θα βρει να κόψει από τα margins του. 

Οι συγκρίσες price to performance πλέον δεν έχουν νόημα. Και το λέω γιατί η ampere ήταν εντελώς ανώμαλη γενιά, με 4 κάρτες γραφικών με ίδιο πυρήνα. Όταν δούμε επιδόσεις - σύγκρινε ας πούμε την "fake" 4080 με την 3090ti σε MSRP και πες μου την διαφορά τους σε price to performance. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Οι συγκρίσες price to performance πλέον δεν έχουν νόημα. Και το λέω γιατί η ampere ήταν εντελώς ανώμαλη γενιά, με 4 κάρτες γραφικών με ίδιο πυρήνα. Όταν δούμε επιδόσεις - σύγκρινε ας πούμε την "fake" 4080 με την 3090ti σε MSRP και πες μου την διαφορά τους σε price to performance. 

Γιατί την 3090ti, επειδή σε συμφέρει; Με 3080 είναι η σύγκριση και είναι ξεκάθαρα αρνητική για την "fake" 4080, 30% πάνω απόδοση για 30% παραπάνω MSRP. Αυτό που λέω δηλαδή, έμεινε στο ίδιο price/performance ratio 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, malakudi είπε

Γιατί την 3090ti, επειδή σε συμφέρει; Με 3080 είναι η σύγκριση και είναι ξεκάθαρα αρνητική για την "fake" 4080, 30% πάνω απόδοση για 30% παραπάνω MSRP. Αυτό που λέω δηλαδή, έμεινε στο ίδιο price/performance ratio 

Eμένα τι να με συμφέρει, δεν βγάζω χρήματα δυστηχώς.

Θα σου πώ το εξής απλό, αν σκάσει καμιά 4060 ας πούμε στα 500€ (διόλου απίθανο) και σε κανά 4k cyberpunk DLSS3 + RT ultra βγάζει τo διπλάσιο framerate από την 3090 μου, τι θα πώ, ότι είναι ακριβή η 4060 γιατι έχει λιγότερα cuda cores από την 3060 και ότι θα έπρεπε να ονομαστεί 4030?

Αν δεν δούμε reviews, ότι και να λέμε είναι αμπελοφιλοσοφίες. Έχουμε μια καινούργια τεχνολόγια η οποία έχει την δυνατότητα να είναι εντελώς gamechanger, όπως επίσης μπορεί να είναι και τελείως μούφα. Το μόνο που κάνουμε αυτή τη στιγμή είναι να κρίνουμε το κοστολόγιο με βάση τα specs, τα οποία για μένα είναι αδιάφορα.

Μου θυμίζει εποχές turing, που μόλις βγήκαν πήγε ο κόσμος και αγόραζε 1080ti για την specoλαγνεία (καρτάρα η 1080ti, δεν είναι εκεί το point). Και τελικά η 2080 απλά την κατουράει λόγω τεχνολογιών όπως το DLSS, και ας έχει λιγότερα cuda και μνήμη και bandwidth και οτιδήποτε άλλο. Δεν λέω οτι οι κάρτες θα μαμανε, λέω ότι δεν έχουμε ιδέα ακόμα, οπότε chill με τα price to performance από τώρα.

Τώρα αν εσύ τις θες mainly για productivity, μάλλον λογικό να αγανακτείς με τα specs, γιατί εκεί παίζουν περισσότερο ρόλο, αλλά gaming GPUs είναι, tough s*** και σε καταλαβαίνω, αλλά τι να γίνει...

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Θα σου πώ το εξής απλό, αν σκάσει καμιά 4060 ας πούμε στα 500€ (διόλου απίθανο) και σε κανά 4k cyberpunk DLSS3 + RT ultra βγάζει τo διπλάσιο framerate από την 3090 μου, τι θα πώ, ότι είναι ακριβή η 4060 γιατι έχει λιγότερα cuda cores από την 3060 και ότι θα έπρεπε να ονομαστεί 4030?

Διπλάσιο framerate με τα μισά να είναι intrerpolated; Τόσο πιάνει η fake 4080, η 4060 θα είναι πολύ πιο κάτω. Δε κρίνω από τα specs αλλά από τα γραφήματα που έδειξε η ίδια η nvidia και λογικά τα πράγματα από ανεξάρτητα reviews θα είναι χειρότερα για την nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, malakudi είπε

Διπλάσιο framerate με τα μισά να είναι intrerpolated; Τόσο πιάνει η fake 4080, η 4060 θα είναι πολύ πιο κάτω. Δε κρίνω από τα specs αλλά από τα γραφήματα που έδειξε η ίδια η nvidia και λογικά τα πράγματα από ανεξάρτητα reviews θα είναι χειρότερα για την nvidia.

 Μα το λές το interpolated σαν κάτι αρνητικό ενώ ακόμα δεν το έχουμε δεί στην πράξη. Αυτο λέω, κάτσε ρε φίλε να το δούμε πρώτα και κράζουμε μετά. 

Ok, αν σκάσει η 4060 στα 500 και βγάζει 25% παραπάνω framerate από την 3090 / 3090ti. Σκέψου πόσο πάνω θα είναι από την 3060 ή την 3070 ξερώ γώ. Οπότε ας μη βιαζόμαστε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Herald είπε

 Μα το λές το interpolated σαν κάτι αρνητικό ενώ ακόμα δεν το έχουμε δεί στην πράξη. Αυτο λέω, κάτσε ρε φίλε να το δούμε πρώτα και κράζουμε μετά. 

Ok, αν σκάσει η 4060 στα 500 και βγάζει 25% παραπάνω framerate από την 3090 / 3090ti. Σκέψου πόσο πάνω θα είναι από την 3060 ή την 3070 ξερώ γώ. Οπότε ας μη βιαζόμαστε

Αρνητικό δεν είναι, ίσα ίσα έγραψα πως δε περίμενα να είναι τόσο καλό (τουλάχιστον απ' ότι μας έδειξε το digital foundry). Όμως το latency μένει το ίδιο ή και αυξάνει. Δεν είναι δηλαδή διπλάσια fps λόγω ισχύος που θα έριχνε και το latency , είναι διπλάσια fps στον fps counter αλλά στη θέση του παίχτη δε ξέρουμε πως θα γίνεται αντιληπτό. Μπορεί όντως να είναι πολύ καλό, αλλά μη κοιτάμε μόνο τα fps. Και ναι εγώ όντως ενδιαφέρομαι κυρίως για compute raw power, οπότε το fps doubler με interpolation δε μου λέει κάτι. Ο διπλός AV1 encoder αντιθέτως ...

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Τι τιμές είναι αυτές Ελλάδα? Ωρε σαν πας στην Καλαμάτα... 

GeForce RTX 4090 is 60% faster than RTX 3090 Ti in Geekbench CUDA test

Ελα δεν μπορω την γκρινια... οι τιμες ειναι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αρνητικό δεν είναι, ίσα ίσα έγραψα πως δε περίμενα να είναι τόσο καλό (τουλάχιστον απ' ότι μας έδειξε το digital foundry). Όμως το latency μένει το ίδιο ή και αυξάνει. Δεν είναι δηλαδή διπλάσια fps λόγω ισχύος που θα έριχνε και το latency , είναι διπλάσια fps στον fps counter αλλά στη θέση του παίχτη δε ξέρουμε πως θα γίνεται αντιληπτό. Μπορεί όντως να είναι πολύ καλό, αλλά μη κοιτάμε μόνο τα fps. Και ναι εγώ όντως ενδιαφέρομαι κυρίως για compute raw power, οπότε το fps doubler με interpolation δε μου λέει κάτι. Ο διπλός AV1 encoder αντιθέτως ...

Από 80 αν πας 140 θα είναι καλά πιστεύω, από 35 αν πας 90+ και έχεις το latency των 35 θα είναι χάλια. 

Καλό είναι σαν feature, εφόσον δεν βλέπεις τα artifacts την ώρα που παίζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...