Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, sharke είπε

υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορήσει η strix σε λευκο? πείρε το ματι κανενός καμιά στο διαδίκτυο ?

Εγω το θεωρω στανταρ οτι θα παιξει σε λευκο καποια στιγμη αλλα αυτο ειναι εικασια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Θα σου ελεγα να περιμενεις για το μπρακετο.

Εγω εκλεισα την Asus Tuf αλλα μολις ανεβασουν την Strix θα την αλλαξω μαλλον την παραγγελια και θα παρω εκεινη..

Δηλαδή τι μπορεί να αλλάξει με το μπρακετ δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Τίποτα ακόμα! 

Δεκτό!

Αλλιως και εγω την Μaster θα επαιρνα,ημουν το απογευμα ενα βημα πριν την πληρωμη βασικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pantaz είπε

Δηλαδή τι μπορεί να αλλάξει με το μπρακετ δηλαδή;

Επειδη οι καρτες αυτες ειναι πιο τουβλα,αυτα τα μπρακετα δεν νμζ να κανουν..

Εγω θα περιμενα καποιον να ανεβασει ενα βιντεο με ενα τετοιο build για να ημουν σιγουρος πριν αγορασω..

2 λεπτά πριν, sharke είπε

ναι μπορει και στην 3080 βγηκε λίγο αργότερα, αρα θα περιμένω να την δω ,και αν μου γυαλίσει με βλέπω σε περιπέτειες.

Θα ταιριαζει μια χαρα στο Helios παντως..

Και εγω εκει μεσα θα πεταξω το δικο μου τουβλο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Δεν θελω να μπλεκω με πολλα software,ειδικα οταν ελεγχουν rgb.

Το pc που θα χτισω θα ελεγχεται απο aura sync και θελω και η καρτα να ειναι συμβατη..

το aura sync το εχεις ξαναδουλέψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, optimus prime είπε

2 χρονια σχεδον που εχω το Helios ναι..

και εγω τόσο περίπου, με εχει σκάση καθε εβδομάδα ξεριθμιζετε τουλάχιστον 2 φορες μετα απο επανεκκίνηση στο pc η οταν το ανοίγω.

πολλά uptade και γίνεται μακαροναδα, το παρατησα και καθε φορα βάζη  μονο του οτι χρώματα θέλει μονο το mouse αφήνη οπως το έβαλα απο της αρχες

Επεξ/σία από sharke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, sharke είπε

και εγω τόσο περίπου, με εχει σκάση καθε εβδομάδα ξεριθμιζετε τουλάχιστον 2 φορες μετα απο επανεκκίνηση στο pc η οταν το ανοίγω.

πολλά uptade και γίνεται μακαροναδα, 

Εμενα παλι οχι,μονο το keyboard τρωει κατι φλασιες που και που,ανοιγω τo armoury crate η βαζω/βγαζω το usb και στρωνει..

Kαι μιας που λεμε για τουβλα..

 

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, malakudi said:

Γιατί να συγκρίνεις την 4080 12GB με 3070; Έχει σχέση η τιμή της με 3070; 500$ MSRP είχε η 3070, 900$ η 4080 12GB. Και δε φταίω εγώ που την ονόμασε η nvidia 4080. Εγώ συγκρίνω price/performance ratio και περιμένω μία νέα γενιά να δίνει πολύ καλύτερο price/performance ratio στο ίδιο price segment. Αυτό ίσχυε ΠΑΝΤΑ μέχρι σήμερα, και πλέον ΔΕΝ ισχύει. Γιατί η 4080 12gb θα αποδίδει ένα 5% πάνω από 3080 ti και θα κοστίζει 10% τουλάχιστον παραπάνω (με σημερινές τιμές για την 3080 ti και MSRP για την 4080) - πιθανότατα δε μέχρι τέλος Νοέμβρη να κοστίζει και 20% παραπάνω. Για 5% αύξηση απόδοσης + DLSS3 fps doubler by interpolation.

Ακόμα και την 4080 16GB να συγκρίνουμε με 3080, πάλι δε θα δούμε αύξηση το price/performance ratio. Η nvidia δηλαδή για πρώτη φορά δίνει παραπάνω επιδόσεις αλλά με γραμμικά παραπάνω λεφτά! Μοναδική εξαίρεση η 4090. Αν αυτό λοιπόν οι πελάτες το αποδεχτούν και κάθε φορά για παραπάνω επιδόσεις θα πρέπει να πληρώνουμε παραπάνω λεφτά, τελείωσε η ιστορία!

Η ουσία είναι πως η 4080 12GB έπρεπε να λέγεται 4070 και να είχε 550-600$ MSRP και η 4080 16GB να είχε 800-900$ MSRP. Αλλά αν το έκανε αυτό, δε θα μπορούσε να συνεχίσει να πουλά 3080/3080ti/3090ti από το μεγάλο στοκ που έχει.

Αντί να δικαιώσουμε τις γελοίες μαρκετίστικες επιλογές της nvidia, θα πρέπει να τις δείξουμε το μεσαίο δάχτυλο και να μείνουν στα ράφια 2-3 μήνες και οι 3080/3080ti/3090ti και οι 4080/4080 16gb. Μόνο η αγορά της 4090 αξίζει τα λεφτά της, αν φυσικά έχεις να δώσεις τόσα πολλά. Δε γνωρίζω τι θα κάνει η πλειοψηφία, εγώ πάντως αυτό θα κάνω.

Στο εξηγησα ηδη στο ποστ μου που το παραθετεις.
Ειναι αλλη κατηγορια τι να κανουμε ,τα νουμερα δεν ειναι στη τυχη.
Ο αντικαταστατης της 3060 ειναι η 4060, της 3070 ειναι η 4070, της 3080 η 4080 και της 3090 η 4090 οπως και στα Ti μοντελα το ιδιο.
Σε καθε αντιστοιχιση υπαρχει μεγαλη αυξηση των επιδοσεων,η αυξηση των τιμων παλι, προκυπτει απο πολλους παραγοντες και δεν εξαρτωνται ολοι απο την Nvidia.
Πχ εμεις εδω στην Ελλαδα εχουμε 24% ΦΠΑ,αν γινει το ΦΠΑ 50% και μειωθεί ο μισθος στα 300€ δεν θα μπορεις να παρεις ουτε τη 4060 ενω την ιδια στιγμη στη Γερμανια που ο μεσος ορος των μισθων ειναι 4000€ θα παρει 2 4090 γιατι εχει 2 pc.
Σιγα μη κατσει η Nvidia με το κομπιουτερακι να υπολογισει performance/euro και price/salary για τον Μπαμπη απο τα Μελισσια που ειδε στον υπνο του οτι πηρε 4090 με 100€.

Ειναι σαν να προσπαθεις να συγκρινεις τη BMW 316 του 2000 με τη BMW 320 του 2022 γιατι εχουν πχ τα ιδια αλογα αλλα η τιμη αγορα μπορει να ειναι η διπλασια.
Το performance/euro ειναι ενας μπακαλιστικος τροπος να δεις τι σε συμφερει να παρεις,αυτο δεν αποτελει κανονας για ολους για το τι θα επιλεξουν.
Αν πχ η 4060 εχει καλυτερο performance/euro απο τη 4080,θα πρεπει να παρω 4060 ενω θελω να παιζω 4κ ultra 80+fps ;

Kανεις μια δικη σου αναλυση για το ποσο θες να εχουν,το ποσο θες να αποδιδουν και το πως θες να λεγονται αλλα στην ουσια εισαι καταναλωτης και αυτα τα αποφασιζει η εταιρια που πουλαει το προιον,αυτη βαζει τους κανονες δεν υπαρχει "επρεπε" και οπως και σε ολα τα προιοντα, ισχυει το "αν σου αρεσει" και το "αν εχεις τα χρηματα " το αγοραζεις αλλιως πας παρακατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Πάμε σε 11 μερούλες βγαίνουν τα θηρία στη Ζούγκλα! Οι προσδοκίες είναι μεγάλες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Pantaz είπε

Εντάξει 2900 που θα τη ζητάνε είναι τεράστια υπερβολή! Ήδη και με την aorus την καναμε την υπέρβαση.Top tier καρτες είναι!Δεν πιστεύω να πάρω κανένα vertical και να μην μπαίνει η καρτα πάνω! Εγκεφαλικό θα πάθω! Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα!

Περίμενε κανα δυό μήνες, μη πας να παραγγείλεις τώρα. Δεν θα μείνοιυν οι τιμές στα 3k. Ψυχραιμία

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, optimus prime είπε

Μπαμπη για πες μου εσυ που εχεις την Master,για το rgb να λειτουργει πρεπει να εχεις το προγραμμα τους να τρεχει στο background εαν θες να αλλαξεις το preset colour mode που εχουν απο το εργοστασιο?

Στοκ την έχω σε αυτά μιας και δεν έχω περάσει κάποιο πρόγραμμα της giga.....ο φωτισμός που έχει έτσι ταιριάζει με το υπόλοιπo μου rig....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...