Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Θεωρω οτι κανεις μεγαλο λαθος στις συγκρισεις.
Αν πρεπει να συγκρινεις τιμη/επιδοσεις/ποσοστο βελτιωσης:
Η 4080 16gb πρεπει να συγκριθει με τη 3080
Η 4090 με τη 3090
Η 4080 12gb επειδη ειναι nerfαρισμενη 4080 ή με βαση τα rumors/leaks ειναι η 4070,θα πρεπει να συγκριθει με τη 3070-3070ti και βαζω και τη Ti (ενω πιο πανω δεν τη βαζω) γιατι τη στριμωξαν τελευταια στιγμη αναμεσα σε 4070 και 4080 16gb.
Οοοοταν βγουν οι 4000 ti θα τις συγκρινεις με τις 3000 ti.
Aκομα και χωρις DLSS 3.0 που καποιοι το θεωρουν "cheat" , τα νεα μοντελα αποδιδουν περιπου τα διπλασια απο τα αντιστοιχα 3000 και με το DLSS 3.0 υπο προυποθεσεις αυτο μπορει γινει ακομα και τριπλασια-τετραπλασια.

Aν παλι προσπαθεις να κανεις συγκρισεις performance/euro εκει και αν ειναι λαθος.
Προσπαθεις να συγκρινεις τιμες RTX 3000  30/9 με τιμες RTX 4000 30/11 που ειναι αγνωστες ενω παραλληλα δεν ξερεις και τις τιμες RTX 3000 30/11.
Oταν κυκλοφορισουν οι 4000 και θα περασει 1 μηνας να οριμασουν οι τιμες,γιατι στην αρχη ολοι βαζουν οτι ναναι τιμες για να πουλησουν στους ασυγκρατητους,τοτε θα μπορεις να βγαλεις το performance/euro.
 

Γιατί να συγκρίνεις την 4080 12GB με 3070; Έχει σχέση η τιμή της με 3070; 500$ MSRP είχε η 3070, 900$ η 4080 12GB. Και δε φταίω εγώ που την ονόμασε η nvidia 4080. Εγώ συγκρίνω price/performance ratio και περιμένω μία νέα γενιά να δίνει πολύ καλύτερο price/performance ratio στο ίδιο price segment. Αυτό ίσχυε ΠΑΝΤΑ μέχρι σήμερα, και πλέον ΔΕΝ ισχύει. Γιατί η 4080 12gb θα αποδίδει ένα 5% πάνω από 3080 ti και θα κοστίζει 10% τουλάχιστον παραπάνω (με σημερινές τιμές για την 3080 ti και MSRP για την 4080) - πιθανότατα δε μέχρι τέλος Νοέμβρη να κοστίζει και 20% παραπάνω. Για 5% αύξηση απόδοσης + DLSS3 fps doubler by interpolation.

Ακόμα και την 4080 16GB να συγκρίνουμε με 3080, πάλι δε θα δούμε αύξηση το price/performance ratio. Η nvidia δηλαδή για πρώτη φορά δίνει παραπάνω επιδόσεις αλλά με γραμμικά παραπάνω λεφτά! Μοναδική εξαίρεση η 4090. Αν αυτό λοιπόν οι πελάτες το αποδεχτούν και κάθε φορά για παραπάνω επιδόσεις θα πρέπει να πληρώνουμε παραπάνω λεφτά, τελείωσε η ιστορία!

Η ουσία είναι πως η 4080 12GB έπρεπε να λέγεται 4070 και να είχε 550-600$ MSRP και η 4080 16GB να είχε 800-900$ MSRP. Αλλά αν το έκανε αυτό, δε θα μπορούσε να συνεχίσει να πουλά 3080/3080ti/3090ti από το μεγάλο στοκ που έχει.

Αντί να δικαιώσουμε τις γελοίες μαρκετίστικες επιλογές της nvidia, θα πρέπει να τις δείξουμε το μεσαίο δάχτυλο και να μείνουν στα ράφια 2-3 μήνες και οι 3080/3080ti/3090ti και οι 4080/4080 16gb. Μόνο η αγορά της 4090 αξίζει τα λεφτά της, αν φυσικά έχεις να δώσεις τόσα πολλά. Δε γνωρίζω τι θα κάνει η πλειοψηφία, εγώ πάντως αυτό θα κάνω.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, itanium είπε

Πάντως η κριτική για την 4080 12gb δεν είναι απόλυτα σωστή οτι είναι μια 4070, εξαιρώντας την παράμετρο της τιμής της όπου είναι υψηλή κάνει χρήση του top performance AD 104, όπως έκανε η nvidia από την εποχή της GTX 680 μέχρι και την RTX 2080 TU 104, εξαίρεση αποτέλεσε το GA 102 στην RTX 3080 αλλά κατα την γνώμη μου αυτό έγινε λόγω του όπως αποδείχθηκε το GA 104 δεν ήταν τόσο δυνατό έτσι ώστε να μπορούσε να σταθεί στην κατηγορία

Σωστό αυτό, αλλά ποτέ το X104 δεν ήταν τόσο κομμένο. 192bit bus; Λιγότερα από τα μισά cuda cores σε σχέση με το X102; Ουσιαστικά δεν είναι 104 αυτό, είναι 106. Και το 103 είναι το πραγματικό 104.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Στα 1000 watt πηγαινε καλυτερα φιλε μου..

 

17 λεπτά πριν, morehp είπε

 

17 λεπτά πριν, Herald είπε

Αν τρέχεις κάτι που χρησιμοποιεί τα πάντα στο PC σε 100% το 850αρι θα είναι οριακό. Αν μιλάμε για gaming (που μάλλον δεν μιλάμε), κλάιν μάιν κάνει και το 850. 

ευχαριστώ,

τελικά απο οσο διαβασα η super flower (και seasonic) βγαζει δικά της τροφοδοτικα που χρησιμοποιουνται στον στρατο και σε πολλα αλλα απαιτητικά workstations οποτε παμε για αυτα. 

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, morehp είπε

Αλλο θέλεις να πεις με το video και άλλο μας δείχνεις με το γράφημα. Δεν είναι θέμα bios και power limit, είναι ηλεκτρικά σχετιζόμενο κατασκευαστικό θέμα.

Τα transient spikes τα οποία περιγράφονται στο video θα σου κάνουν shutdown το τροφοδοτικό με την μία αν δεν έχει αρκετές ανοχές. Δυστυχώς δεν υπάρχει alignment μεταξύ κατασκευαστών για τις απαιτήσεις.

Θα σου κανει shutdown αν δεν εχει αρκετες ανοχες οπως λες,οταν εχει ανοχες εσυ μπορει να δεις στο cosumption monitor στιγμιαια να περναει τα 350w του Bios αυτο δεν σημαινει οτι ειναι fake το video επειδη ειδες για ενα δευτερολεπτο πανω απο 350w.
Eπισης η συγκεκριμενη gpu εχει και Bios 385w που μπορεις να το περασεις.
Και το cooler μια χαρα τα παει με αυτο το bios με θερμοκρασιες κατω απο 80c.

Screenshot_51.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, prefuse είπε

 

 

τελικά απο οσο διαβασα η super flower (και seasonic) βγαζει δικά της τροφοδοτικα που χρησιμοποιουνται στον στρατο και σε πολλα αλλα απαιτητικά workstations οποτε παμε για αυτα. 

 

Εξαιρετικές εταιρίες στις τοπ και με κορυφαία τροφοδοτικά πολλά χρόνια τώρα σε όλες τις τιμές και κατηγορίες προχώρα άφοβα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, prefuse είπε

 

 

ευχαριστώ,

τελικά απο οσο διαβασα η super flower (και seasonic) βγαζει δικά της τροφοδοτικα που χρησιμοποιουνται στον στρατο και σε πολλα αλλα απαιτητικά workstations οποτε παμε για αυτα. 

 

Καλή επιλογή αλλά μην μένεις μόνο στα ονόματα, τσέκαρε χαρακτηριστικά που αφορούν και καλύπτουν την χρήση που κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, optimus prime είπε

Μπαμπη για πες μου εσυ που εχεις την Master,για το rgb να λειτουργει πρεπει να εχεις το προγραμμα τους να τρεχει στο background εαν θες να αλλαξεις το preset colour mode που εχουν απο το εργοστασιο?

Nαι, αντί για RGB aura, νομίζω λέγεται fusion. 
To είχα κατεβάσει γιατί ήθελα να παίξω με την οθόνη που είχε η xtreme.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μια ερώτηση για όσους γνωρίζουν! Θέλω τώρα με τις καινούριες κάρτες που θα έρθουν να πάρω και ένα vertical gpu! Να βάλω την καρτα να στέκεται όρθια..Μερικά vertical γράφουν PCIE 3 και άλλα 4 παίζει κάποια διαφορά ή είναι το ίδιο;

Επεξ/σία από Pantaz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Παιδιά μια ερώτηση για όσους γνωρίζουν! Θέλω τώρα με τις καινούριες κάρτες που θα έρθουν να πάρω και ένα vertical gpu! Να βάλω την καρτα να στέκεται όρθια..Μερικά vertical γράφουν PCIE 3 και άλλα 4 παίζει κάποια διαφορά ή είναι το ίδιο;

Aυτο το vertical που θες λεγεται riser και πρεπει να ειναι PCI Express 4.0..

Riser Cable PCIe 4.0 x16 - 300mm | Cooler Master

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Aυτο το vertical που θες λεγεται riser και πρεπει να ειναι PCI Express 4.0..

Riser Cable PCIe 4.0 x16 - 300mm | Cooler Master

https://www.skroutz.gr/s/31988820/CoolerMaster-PCIE-4-0-X16-300MM.html?from=catspan αυτό έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Delijohn είπε

Nαι, αντί για RGB aura, νομίζω λέγεται fusion. 
To είχα κατεβάσει γιατί ήθελα να παίξω με την οθόνη που είχε η xtreme.

Το ξερω οτι λεγεται fusion,αυτο που δεν ηξερα ειναι εαν χρειαζεται παντα να τρεχει στο background.

Πλεον ομως δεν εχει σημασια γιατι δεν θα παρω την καρτα αυτη τελικα..

Μόλις τώρα, Pantaz είπε

Εχει και αλλο ενα μεγεθος που το βγαζει σε 200mm,δεν γνωριζω να σου πω ομως ποιο απο τα δυο θα σου κανει εσενα.

Εγω φοραω ενα τετοιο στο κουτι μου αλλα οι διαστασεις του ειναι custom για να ταιριαζει με το μεγεθος του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Το ξερω οτι λεγεται fusion,αυτο που δεν ηξερα ειναι εαν χρειαζεται παντα να τρεχει στο background.

Πλεον ομως δεν εχει σημασια γιατι δεν θα παρω την καρτα αυτη τελικα..

Εχει και αλλο ενα μεγεθος που το βγαζει σε 200mm,δεν γνωριζω να σου πω ομως ποιο απο τα δυο θα σου κανει εσενα.

Εγω φοραω ενα τετοιο στο κουτι μου αλλα οι διαστασεις του ειναι custom για να ταιριαζει με το μεγεθος του..

Το κουτί μου είναι το Cougar Panzer Evo Rgb!

Πως το τσεκάρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Το κουτί μου είναι το Cougar Panzer Evo Rgb!

Πως το τσεκάρω;

Δεν μου λες στο κουτι σου κατω απο τον ανεμιστηρα που ειναι στο πισω μερος βλεπεις να αφαιρειται το καθετο κομματι που ειναι διπλα στα οριζοντια pci e slots της gpu?

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Δεν μου λες στο κουτι σου κατω απο τον ανεμιστηρα που ειναι στο πισω μερος βλεπεις να αφαιρειται καθετο τμημα που ειναι διπλα στα οριζοντια pci e slots της gpu?

Πρέπει να αφαιρείται δεν μπορώ να προσεγγίσω τον υπολογιστή αυτή τη στιγμή! Κάτσε να σου δείξω κοιτάω και ένα ακόμα vertical! https://www.amazon.it/EZDIY-FAB-Supporto-Regolazione-Multi-Angolo-6-69in-Nero/dp/B09WTHY13V/ref=mp_s_a_1_10?crid=3Q0MJ4VKKRMT0&keywords=vertical+gpu+mount&qid=1664577852&qu=eyJxc2MiOiIzLjg4IiwicXNhIjoiMy40MSIsInFzcCI6IjEuOTIifQ%3D%3D&sprefix=vertical%2Caps%2C160&sr=8-10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...