Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως η κριτική για την 4080 12gb δεν είναι απόλυτα σωστή οτι είναι μια 4070, εξαιρώντας την παράμετρο της τιμής της όπου είναι υψηλή κάνει χρήση του top performance AD 104, όπως έκανε η nvidia από την εποχή της GTX 680 μέχρι και την RTX 2080 TU 104, εξαίρεση αποτέλεσε το GA 102 στην RTX 3080 αλλά κατα την γνώμη μου αυτό έγινε λόγω του όπως αποδείχθηκε το GA 104 δεν ήταν τόσο δυνατό έτσι ώστε να μπορούσε να σταθεί στην κατηγορία

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1844

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

6 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Aυτο ακριβως,μου αρεσει αρκετα η Aorus Μaster αλλα απο τις φωτο και βιντεο που ειδα δεν φαινεται οτι το front plate ειναι μεταλλικο,πιο πολυ σε πλαστικο το κοβω.

 

Δεν νομιζω οτι θα βρεις μεταλικο front plate σε καμια,αν κατι ειναι μεταλικο αυτο ειναι το backplate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Δεν νομιζω οτι θα βρεις μεταλικο front plate σε καμια,αν κατι ειναι μεταλικο αυτο ειναι το backplate.

Οι Asus εχουν μεταλλικο και στην Tuf αλλα και στην Strix εχουν βαλει κραμα αλουμινιου..

Και η Suprim X εχει στο μεγαλυτερο κομματι του μπροστα της μερους.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Απο τη πιο φθηνη Manli μεχρι την πιο ακριβη Asus...

Να αρχίσουμε με το ότι το βιντεάκι είναι fake. Μην τους εμπιστεύεσαι αυτούς.

Η Zotac 3090 Triinity έχει bios 350W (πέραν του ότι είναι 2x8-pin) και παρόλα αυτά τη δείχνει να πιάνει πάνω από 360W σε κάποιες φάσεις. Fake, και από ότι έλεγαν τα παιδιά εδώ μέσα ακόμα και με άλλο bios δεν πιάνει παραπάνω W αφού είναι 2x8-pin.

42 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

οι επιδοσεις δεν εχουν διαφορα,αντε το πολυ να δεις μια βελτιωση 1-2% σε 1080p(σε 2κ 4κ ειναι τα ιδια)

3-4% δείχνει το βιντεάκι σε πολλά παιχνίδια αλλά και να μην το έδειχνε ξέρουμε όλοι ότι μια κάρτα με sustained boost στα 1950MHz, όπως η Aorus Xtreme, έχει σίγουρα πάνω από 1-2% διαφορά από μια που έχει boost στα 1750.

42 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αυτο που αλλαζει ειναι η ποιοτητα κατασκευης και οι θερμοκρασιες που μπορει να φτανουν ακομα και τους 10-20 βαθμους διαφορα σε ακραιες συγκρισεις single fan vs triple fan.

Αυτά νόμιζαν πολλοί και έφαγαν τις 100άρες C στη GDDR6X.

Τεράστια διαφορά στην ποιότητα των thermal pads για τις μνήμες λοιπόν.

Σε βαθμό που κάποιες το καλοκαίρι σε gaming έκαναν/κάνουν throttling.

3080 Xtreme V2 είχα και κατακαλόκαιρο πάνω από 78C δεν είχα δει στο memory junction temp, το ίδιο και τώρα με 3080 Asus Strix. Πάνω από 76C σε gaming με τίποτα, και μιλάμε για 370W bios. Gigabyte (οι LHR/V2/V3 μόνο) και Asus είναι μακράν οι δύο καλύτερες στο θέμα αυτό.

Ψάξε στο reddit κάτι Zotac/PNY κτλ κτλ κάτι θερμοκρασίες GDDR6X που έχουν δει σε gaming καλοκαίρι.

Διαφορά λοιπόν υπάρχει, τώρα αν κάποιος νοιώθει άνετα να δουλεύουν οι μνήμες τους στους 105C είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Επειδή λοιπόν και οι ADA έχουν GDDR6X ... ταπεινή μου άποψη: Περιμένετε να δείτε reviews και να διαβάσετε μαρτυρίες άλλων ;)

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Πειτε καμια προτιμηση/γνωμη Αorus Master vs Asus Tuf vs Suprim X..

Suprim X / Aorus Master με βάση ότι ξέρουμε από τις 3000 series......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Suprim X / Aorus Master με βάση ότι ξέρουμε από τις 3000 series......

Μπαμπη για πες μου εσυ που εχεις την Master,για το rgb να λειτουργει πρεπει να εχεις το προγραμμα τους να τρεχει στο background εαν θες να αλλαξεις το preset colour mode που εχουν απο το εργοστασιο?

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Να αρχίσουμε με το ότι το βιντεάκι είναι fake. Μην τους εμπιστεύεσαι αυτούς.

Η Zotac 3090 Triinity έχει bios 350W (πέραν του ότι είναι 2x8-pin) και παρόλα αυτά τη δείχνει να πιάνει πάνω από 360W σε κάποιες φάσεις. Fake, και από ότι έλεγαν τα παιδιά εδώ μέσα ακόμα και με άλλο bios δεν πιάνει παραπάνω W αφού είναι 2x8-pin.

3-4% δείχνει το βιντεάκι σε πολλά παιχνίδια αλλά και να μην το έδειχνε ξέρουμε όλοι ότι μια κάρτα με sustained boost στα 1950MHz, όπως η Aorus Xtreme, έχει σίγουρα πάνω από 1-2% διαφορά από μια που έχει boost στα 1750.

Αυτά νόμιζαν πολλοί και έφαγαν τις 100άρες C στη GDDR6X.

Τεράστια διαφορά στην ποιότητα των thermal pads για τις μνήμες λοιπόν.

Σε βαθμό που κάποιες το καλοκαίρι σε gaming έκαναν/κάνουν throttling.

3080 Xtreme V2 είχα και κατακαλόκαιρο πάνω από 78C δεν είχα δει, το ίδιο και τώρα με Asus Strix. Πάνω από 76C σε gaming με τίποτα, και μιλάμε για 370W bios. Gigabyte (οι LHR/V2/V3 μόνο) και Asus είναι μακράν οι δύο καλύτερες στο θέμα αυτό.

Ψάξε στο reddit κάτι Zotac/PNY κτλ κτλ κάτι θερμοκρασίες GDDR6X που έχουν δει σε gaming καλοκαίρι.

Διαφορά λοιπόν υπάρχει, τώρα αν κάποιος νοιώθει άνετα να δουλεύουν οι μνήμες τους στους 105C είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Επειδή λοιπόν και οι ADA έχουν GDDR6X ... ταπεινή μου άποψη: Περιμένετε να δείτε reviews και να διαβάσετε μαρτυρίες άλλων ;)

Εβαλα εναν τυχαιο λοιπον που εκανε review να δω αυτος τι λεει.
Και αυτος fake...

Screenshot_49.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Εβαλα εναν τυχαιο λοιπον που εκανε review να δω αυτος τι λεει.
Και αυτος fake...

Δεν ξέρω τι είναι αυτός.

Πάντως λέει Total System Power και πάλι καλά γιατί η Trinity θα είχε πάρει φωτιά με την αδύνατη ψύκτρα της αν είχε 456W κατανάλωση 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, itanium είπε

Πάντως η κριτική για την 4080 12gb δεν είναι απόλυτα σωστή οτι είναι μια 4070, εξαιρώντας την παράμετρο της τιμής της όπου είναι υψηλή κάνει χρήση του top performance AD 104, όπως έκανε η nvidia από την εποχή της GTX 680 μέχρι και την RTX 2080 TU 104, εξαίρεση αποτέλεσε το GA 102 στην RTX 3080 αλλά κατα την γνώμη μου αυτό έγινε λόγω του όπως αποδείχθηκε το GA 104 δεν ήταν τόσο δυνατό έτσι ώστε να μπορούσε να σταθεί στην κατηγορία

4070 δεν είναι αυτό είναι βέβαιο είναι μια αυθαίρετη άποψη που αναμασαται απλά και έχεις δίκιο στο σκεπτικό σου γιατί πολύ απλα έχεις γνώση του πως έχει εξελιχθεί το θέμα από παλιά..

Σίγουρα όμως είναι ανέντιμο, αποπροσανατολιστικό και ανησυχητικό το γεγονός ότι από το launch κιόλας σου παρουσίαζει δύο εντελώς διαφορετικά προϊόντα με την ίδια ονομασια. Αυτό εξήγησα πως δυνητικά μπορεί στην επομε η γενιά να στοιχίσει στις xx80 σαν msrp

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Μπαμπη για πες μου εσυ που εχεις την Master,για το rgb να λειτουργει πρεπει να εχεις το προγραμμα τους να τρεχει στο background εαν θες να αλλαξεις το preset colour mode που εχουν απο το εργοστασιο?

Θα σου πω εγώ που είχα την Xtreme.

Τραγικό το RGB Fusion της Giga. Απαράδεκτο software. Βαρύ και κακοφτιαγμένο.

Τις μισές φορές δεν έβλεπε την κάρτα, με κάποιους drivers είχε μόνιμα πρόβλημα, κτλ κτλ.

Επίσης ... τσιγγουνεύτηκαν οι αλήτες να βάλουν OLED οθονίτσα (σαν αυτή που βάζουν σε διάφορα keyboards/ποντίκια) σε GPU των 1000+ €.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Θα σου πω εγώ που είχα την Xtreme.

Τραγικό το RGB Fusion της Giga. Απαράδεκτο software. Βαρύ και κακοφτιαγμένο.

Τις μισές φορές δεν έβλεπε την κάρτα, με κάποιους drivers είχε μόνιμα πρόβλημα, κτλ κτλ.

Επίσης ... τσιγγουνεύτηκαν οι αλήτες να βάλουν OLED οθονίτσα (σαν αυτή που βάζουν σε διάφορα keyboards/ποντίκια) σε GPU των 1000+ €.

Tοσο χαλια...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δεν ξέρω τι είναι αυτός.

Πάντως λέει Total System Power και πάλι καλά γιατί η Trinity θα είχε πάρει φωτιά με την αδύνατη ψύκτρα της αν είχε 456W κατανάλωση 🤣

3080 517 μας κανει εκτος αν αυτη εχει 600 bios.
Αυτα που βλεπεις ειναι power spikes,το οτι περασε καποιες φορες το 350 δεν σημαινει οτι παιζει μονιμα στα 360 η οτι δεν μπορει να περασει τα 350 και θα φτανει μεχρι 349.
 

Screenshot_50.jpg

 

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

3080 517 μας κανει εκτος αν αυτη εχει 600 bios

Screenshot_50.jpg

Ρε αδερφέ full system γράφει τι μας λες τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, optimus prime είπε

Tοσο χαλια...?

Στις καινούριες μπορεί να δουλεύουν όλα ρολόι.

Όπως και να έχει από την Xtreme είχα τις καλύτερες εντυπώσεις από άποψη thermals, coil whine, κτλ κτλ.

Δε μου χάλασε την εμπειρία το RGB.

3 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

3080 517 μας κανει εκτος αν αυτη εχει 600 bios

Φίλε, το "Full System..." πάνω δεξιά το βλέπεις;

Στο προηγούμενο είδες το "Total System Power";

Εκτός αν με τρολάρεις, οπότε σε παραδέχομαι! 🤣

6 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αυτα που βλεπεις ειναι power spikes

... δεν ισχύει καθώς έχουν διάρκεια ελάχιστων ms οπότε δε γίνονται αντιληπτά από το monitoring λογισμικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Στις καινούριες μπορεί να δουλεύουν όλα ρολόι.

Όπως και να έχει από την Xtreme είχα τις καλύτερες εντυπώσεις από άποψη thermals, coil whine, κτλ κτλ.

Δε μου χάλασε την εμπειρία το RGB.

Φίλε, το "Full System..." πάνω δεξιά το βλέπεις;

Στο προηγούμενο είδες το "Total System Power";

Εκτός αν με τρολάρεις, οπότε σε παραδέχομαι! 🤣

 

2 λεπτά πριν, morehp είπε

Ρε αδερφέ full system γράφει τι μας λες τώρα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...