Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Embedded capacitors σε 8pin καλωδιο πολυ δυσκολα να βρεις. Δεν το επιτρεπουν οι διαστασεις του καλωδιου, ειναι πολυ ψιλο και θα το εκανες unbendable σε καποιο σημειο, ενω το συγκεκριμενο χρειαζεται να ειναι ευελικτο.

Η EVGA απο οσο γνωριζω το αποφευγει γενικοτερα, τα Seasonic εχουν κακη φημη για in-cable capacitors. 

Ε τοτε ας το δοκιμασει ο φιλος να γλυτωσει και μερικα φραγκα παραπανω..

Εγω εξακολουθω να ειμαι φοβιτσιαρης,εχω παρει ενα Lian li streamer plus v2 εδω και ενα μηνα και ακομα δεν εχω αποφασισει εαν θα το βαλω στο συστημα μου η οχι..

Strimer Plus V2 - LIAN LI is a Leading Provider of PC Cases | Computer Cases (lian-li.com)

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1846

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Τα Sense0/1 ειναι τα απαραιτητα signals που πρεπει να παιρνει η καρτα, τα αλλα ειναι optional. 

Tα συγκεκριμενα ειναι hard wired απο την πλευρα του τροφοδοτικου, δεν μεταβαλονται, απλως αναλογα τον συνδιασμο η καρτα ρυθμιζει το power at startup και το maximum load power. Απο πλευρας καρτας γινονται ολα (φανταζομαι καποιο MCU κοιταει απλως το bit value των sense wires και κανει configure αναλογα τον VRM controller), το τροφοδοτικο παραμενει οπως ξερουμε. Τεσταρισμενα αυτα που σου λεω, διοτι εχω τροφοδοτικο με 2 διαθεσιμα 12VHPWR.

Κώστα το spec λέει πως δε πρέπει να μεταβάλλονται ενώ δουλεύει η add-in card ("These SENSE signals must not change state while the Add-in Card is operational."). Θεωρητικά μπορεί να φτιαχτεί ένα έξυπνο ATX 3.0 1200ρη τροφοδοτικό με δύο 12VHPWR και αν κάνει detect στην εκκίνηση ότι είναι συνδεδεμένα και τα δύο, να κάνουν report 450 το καθένα ενώ αν είναι συνδεδεμένο το ένα, να κάνει report 600. Δε ξέρω βέβαια αν υπάρχει κάτι τέτοιο, αλλά το spec το επιτρέπει. Κατά τα άλλα, οι adapters σίγουρα θα είναι hard wired.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το σπουδαιότερο πράγμα στην ανακοίνωση δεν είναι ούτε οι κάρτες, ούτε το DLSS 3 αλλά το RTX Remix tool. Θα το πάρουν στα χέρια τους οι modders και θα γίνει πανωλεθρία στο Μιλάνο.

Far Cry 1, HL 2 ,Crysis 1 και πολλά άλλα DX9 games fully remastered με RT τα πάντα όλα. Τα remakes που πολλοί περίμεναν να βγάλουν οι εταιρείες και δεν βγήκαν ποτέ, θα έρθουν τώρα σιγά σιγά από modders.

Morrowind Original:

1663689043880624209.jpg

Morrowind remastered με το tool:

16636890432123791315.jpg

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σιγουρα ναι ειναι μια ευχαριστη προσθηκη αλλα δεν νμζ οτι η πλειοψηφια θα αγορασει τις καρτες βασιζομενη στο γεγονος οτι θα παιξει καποια στιγμη τετοιου ειδους παιχνιδια..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aυτο σου λεω,δεν ειναι selling point για τις καρτες αυτο..

Για τους modders ειναι λουκουμι..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω. Ενα καλο, bonus ειναι. Ιδιως για οσους δεν εχουν θεμα να επιστρεψουν σε παλιους τιτλους της βιβλιοθηκης τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Πάντως το σπουδαιότερο πράγμα στην ανακοίνωση δεν είναι ούτε οι κάρτες, ούτε το DLSS 3 αλλά το RTX Remix tool. Θα το πάρουν στα χέρια τους οι modders και θα γίνει πανωλεθρία στο Μιλάνο.

Far Cry 1, HL 2 ,Crysis 1 και πολλά άλλα DX9 games fully remastered με RT τα πάντα όλα. Τα remakes που πολλοί περίμεναν να βγάλουν οι εταιρείες και δεν βγήκαν ποτέ, θα έρθουν τώρα σιγά σιγά από modders.

Morrowind Original:

1663689043880624209.jpg

Morrowind remastered με το tool:

16636890432123791315.jpg

 

Ωρε μαναμ Morrowind /drool sry συνεχιστε 😜

Eπισης μια διευκρινιση δεν ξερω αν αναφερθηκε δεν εχω διαβασει ολες τις σελιδες, απο το ιδιο το press release της Corsair για το καλωδιο 

 

Availability and Compatibility

The official CORSAIR 12VHPWR 600W PSU cable is available to order immediately from the CORSAIR webstore. Orders will ship beginning September 29th.

To check if your PSU is compatible with the CORSAIR 12VHPWR 600W PSU cable, please check https://www.corsair.com/12vhpwr

*600W load requires a 1200W rated CORSAIR PSU or higher. 450W load requires 1000W or higher. 300W load requires 750W or higher. 

source: https://www.corsair.com/newsroom/press-release/ready-to-go-beyond-fast-corsair-announces-compatibility-for-nvidia-40-series-graphics-cards

Βαλτε τωρα το καλωδιο αυτο για 4090, βαλτε και κανα 13900k ο/ced να πεφτουν και τιποτα βαρβατα cross loads περαν των transients και κατι boots με τρελλα demands και μαλλον χρειαζεται καλο psu τελικα ε..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αλλα μιλαμε τωρα για high end συστημα επομενως δεν νμζ οτι θα δυσκολευτουν πολλοι να αγορασουν ενα τροφοδοτικο εαν ηδη δεν εχουν ενα που να τους καλυπτει..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, malakudi είπε

Κώστα το spec λέει πως δε πρέπει να μεταβάλλονται ενώ δουλεύει η add-in card ("These SENSE signals must not change state while the Add-in Card is operational."). Θεωρητικά μπορεί να φτιαχτεί ένα έξυπνο ATX 3.0 1200ρη τροφοδοτικό με δύο 12VHPWR και αν κάνει detect στην εκκίνηση ότι είναι συνδεδεμένα και τα δύο, να κάνουν report 450 το καθένα ενώ αν είναι συνδεδεμένο το ένα, να κάνει report 600. Δε ξέρω βέβαια αν υπάρχει κάτι τέτοιο, αλλά το spec το επιτρέπει. Κατά τα άλλα, οι adapters σίγουρα θα είναι hard wired.

Δεν το επιτρέπει. Από την στιγμή που πατάς το power button και όλα τα rails κάνουν startup, όλα τα add-in cards και η μητρική θεωρούνται operational. Δεν υπάρχει τρόπος να δει το τροφοδοτικό ποιο connector είναι συνδεδεμένο χωρίς να είναι λειτουργικό το rail, διότι δεν έχεις feedback.

Το feedback στο συγκεκριμένο connector έρχεται από το CARD_CBL_PRES# αν το πάμε ορθόδοξα, ανορθόδοξα θα μπορούσε να γίνεται monitor το output resistance και αν πέφτει κάτω από 1ΜΩ πχ, να ξέρει ότι έχει κάρτα συνδεδεμένη. Και τα δύο απαιτούν τάση στο output και κατ' επέκταση λειτουργική κάρτα. 

Πέραν αυτού, πολύ αυξημένο κόστος, διότι πρέπει να έχεις έναν έξτρα controller να το κάνει monitor αυτό το πράγμα και πέραν αυτού έξτρα BJT για το switching των sense wires, ενώ δεν ωφελεί ουσιαστικά κάπου. Πιστεύω ότι ένα τέτοιο σχέδιο θα απορρίπτονταν ως overengineered. Με την ίδια λογική, με το υπάρχον PCI-E connector, αν συνδέσω στο CM V1000 Platinum και τα 8 καλώδια που δίνει και βάλω πάνω τρεις 3090, θα τρώω OCP με το καλημέρα. Αντίστοιχα, αν κάνω populate το κάθε connector που δίνει, με φορτίο που απαιτεί το max allowable current του, το wattage του PSU έχει ξεπεραστεί περίπου 2 φορές. Το PSU όμως μου δίνει όλα τα καλώδια και τα connectors για να τα συνδέσω, δεν υπάρχει κάποιος μηχανισμός που να με αποτρέπει και να λέει "Όπα αδερφέ, δεν φτάνει το τροφοδοτικό γι' αυτό το φορτίο". 

Νομίζω πως καμία εταιρεία δεν πρόκειται να συμπεριλάβει στα σχέδια της την περίπτωση ότι κάποιος θα συνδέσει δύο 600άρες κάρτες σε 1200W PSU. Όπως τόσον καιρό υπολογίζουμε την κατανάλωση του συστήματος, έτσι θα το κάνουμε και τώρα, δεν αλλάζει κάτι. 

Το Segotep KunLun 1250W πάντως που έχω και τεστάρω, δίνει 2 τέτοια connectors και τα δύο είναι hard wired σε ground τα sense τους, όπως είπα και πάνω. 

17 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Βαλτε τωρα το καλωδιο αυτο για 4090, βαλτε και κανα 13900k ο/ced να πεφτουν και τιποτα βαρβατα cross loads περαν των transients και κατι boots με τρελλα demands και μαλλον χρειαζεται καλο psu τελικα ε..

Kαλά σε όλα τα σύγχρονα τροφοδοτικά το cross load δεν ήταν θέμα, αφού όλα DC-DC είναι. Επίσης μην το πατατραβάμε, PSU ανάλογο ενός top end system χρειάζεται, όπως χρειάζονταν όλα τα top end τόσον καιρό. 

Όλα τα PSU που είναι rated για τέτοιες καταναλώσεις (1000+), την παλεύουν μια χαρά στα transients και έχουν το ανάλογο capacitor bank στο φίλτρο εξόδου για να ανταπεξέρθουν. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά έτσι κι αλλιώς σε καλά συστήματα δε νομίζω να βρεις Κινεζιά PSU πλέον, παλιότερα μπορεί να έβλεπες κάνα τέτοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, kostiger είπε

Θα συμφωνησω. Ενα καλο, bonus ειναι. Ιδιως για οσους δεν εχουν θεμα να επιστρεψουν σε παλιους τιτλους της βιβλιοθηκης τους..

Tο Morrowind που το έχω παίξει μόνο δις, εύκολα το επισκεπτόμουν τρίτη και τέταρτη φορά με RT. Οblivion μια από τα ίδια. Για το Skyrim θα αρχίσω να ανησυχώ αν ο Tod ΔΕΝ βγάλει Skyrim RT Remaster :P 

Αν και πρώτα πρέπει να τελειώσω το Enderal σε VR... 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

 

Όλα τα PSU που είναι rated για τέτοιες καταναλώσεις (1000+), την παλεύουν μια χαρά στα transients και έχουν το ανάλογο capacitor bank στο φίλτρο εξόδου για να ανταπεξέρθουν. 

Δεν ξέρω για όλα αλλά σίγουρα τα ποιοτικά 1-1.2kW πλέον είναι μονόδρομος και με όλες τις προστασίες.. Γιατί δεν είναι όλα τα 1000αρια plus που έχω δει ετσι.. Τα transients ούτως ή άλλως είδαμε ότι δεν απαιτούν παρά το 50% και ίσως και λιγότερο των αρχικών απαιτήσεων των υπερβολικών specs που λέγονταν για atx 3.0..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, optimus prime είπε

Ρε συ δεν αγοραζουμε οτι να ναι καλωδια για το τροφοδοτικο μας,υπαρχει μεγαλος κινδυνος να παθουμε ζημια..

Εαν θες να αγορασεις και δεν πουλαει η evga συγκεκριμενα για το μοντελο σου πρεπει να βρεις απο cablemods τα αντιστοιχα..

Εγω αυτους εκει που βρηκες δεν θα τους εμπιστευομουνα..

Αγόρασα alchemy 2.0 bitfenix καλώδια (150 ευρώ αγορά) για το τροφοδοτικο μου και μεσα σε 1 χρονο έλιωσε 8pin στην vga μου (κουμπωμένο σωστά, έχω κόλλημα στο να πατάνε σωστά). Το πρόλαβα γιατι έχω clear case και το έχω μπροστά μου, αλλά πλέον μόνο του κατασκευαστή εμπιστεύομαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...