Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, cyberguy είπε

ωραία τα λέμε, αυτό το ειρωνικό "φιλαράκο" γιατι έπρεπε να το πετάξεις?

 

Νόμιζω ότι ειναι dynamic to sense, με μπέρδεψε το πρωτόκολλο που αναφέρει ότι αλλάζει το sense αλλά μόνο όταν δεν δίνει παροχή στο Rail.

https://www.cybenetics.com/attachs/52.pdf

Δεν το εγραψα ειρωνικα,απλα προσπαθω να ειμαι φιλικος.

Καμια φορα ο γραπτος λογος παρεξηγειται..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

  

9 λεπτά πριν, cyberguy είπε

ωραία τα λέμε, αυτό το ειρωνικό "φιλαράκο" γιατι έπρεπε να το πετάξεις?

 

Νόμιζω ότι ειναι dynamic to sense, με μπέρδεψε το πρωτόκολλο που αναφέρει ότι αλλάζει το sense αλλά μόνο όταν δεν δίνει παροχή στο Rail.

https://www.cybenetics.com/attachs/52.pdf

Αν είναι dynamic αλλάζει. Σε ποια σελίδα του pdf το αναφέρει; Για να μη το ψάχνω όλο. Το βάζω έτσι γιατί βγαίνουμε λίγο offtopic

edit: Έχεις δίκιο, λέει "These SENSE signals must not change state
while the Add-in Card is operational. ". Οπότε μπορεί να αλλάζουν κατά το αρχικό boot, να έχει πχ support για 1 600αρα ή 2 450αρες. Αυτό δε θα το έχεις σε  ATX2

 

Επεξ/σία από malakudi
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευκολο στην χρηση ειναι,απαιτει ομως απο τον modder να δουλεψει και πανω σε καποια assets που αυτο ειναι καπως χρονοβορο.

Ειδικα για καποιον ο οποιος δεν εχει την εμπειρια ενος developer..

Bεβαια οι πιο πολλοι θα το αποφυγουν αυτο και απλα θα το χρησιμοποιησουν μονο για textures και για τον φωτισμο βεβαια..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cyberguy είπε

καταλαβαίνεις πόσο λάθος είναι αυτό ε? Δλδ εαν δεν έχει να δώσει 600watt το psu και η κάρτα τα ζητήσει? απλά θα παλεύει να δίνει τάση το PSU σε όλα τα rail και ο θεός βοηθός? Γενικότερα οτιδήποτε ξεγελάει κάποιον αισθητήρα είναι nogo για μένα. Με το corsair RM850x και την 4090 που θέλω δεν θα το ρισκάρω καθώς είμαι οριακά.

Εαν είχα κάνα 1200watt θα το έκανα και εγώ αυτό με το καλώδιο της corsair. Αλλά πόσοι θα φτιάξουν καλωδια με sense wires preset? και πόσοι θα την πατήσουν βάζοντας κινεζιές και δεν θα γνωρίζουν για το sense wire?

Διαβάζω τα πόστ σου και προσπαθώ να σε καταλάβω αλλά δυσκολεύομαι να πώ την αμαρτία μου. Tι το διαφορετικό έχει ο καινούργιος connector από τα παραδοσιακά 8pin? Εννοώ, υπάρχουν τροφοδοτικά 550w με 4x8pin, προφανώς αν πας να κουμπώσεις πάνω σε αυτά 3090 θα φας shutdown. Ευθύνη του χρήστη είναι να πάρει τροφοδοτικό που να σηκώνει το hardware του, το ίδιο ισχύει σήμερα με το 12pin το ίδιο ίσχυε και πέρυσι με τα 8pin το ίδιο ίσχυε εδώ και 20 χρόνια. 

Με το RM850x νομίζω θα είσαι okay εκτός αν πας για κανά 3rd party μοντέλο με 600w tdp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Strategos είπε

Για 1000ρι EVGA, θα χρειάζονται αυτό το καλώδιο;

https://www.evga.com/products/product.aspx?pn=100-NK-3000-B9

Oχι δεν θες αυτο,πρεπει να ειναι 16πινο,να εχει δλδ την 4αδα με τους sensors..PCIe-Gen5-16-pin-Power-Connector-1.jpg.07faafb0d20de20d7c89dd780d80bf19.jpg

 

20220815_001848.jpg

49 λεπτά πριν, crsweber είπε

η rtx 4070 και η rtx 4060 οταν κυκλοφορησουν, θα χρειαζονται και αυτες την νεα συνδεση με τα 12 Pin?

Το πιο πιθανο ειναι πως ναι,16 pin οχι 12pin....

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Εγώ είμαι  με  EVGA  Supernova 850W P2.Παρήγγειλα και 3 8pin https://www.amazon.de/dp/B091F9JP2H/ref=pe_27091401_487024491_TE_item

κι ο Θεός βοηθός😰
 

Ρε συ τι ειναι αυτα που παρηγγειλες?

Ακυρωσε την..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...