Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2293

  • Arkin

    1880

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Herald είπε

Θα βγάλουν όλα τα PSU καλώδια ρε μαν. Όχι adapters, κανονικά καλώδια - ξεκινάνε από το PSU και καταλήγουν στην κάρτα. Η corsair ήδη ανακοίνωσε για όλα τα μοντέλα της από 850w και πάνω νομίζω καλωδιακή 2x8EPS σε Gen 5 connector.

Μόνο τα type 4 μοντέλα της Corsair. 

https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Accessories-|-Parts/PC-Components/Power-Supplies/600W-PCIe-5-0-12VHPWR-Type-4-PSU-Power-Cable/p/CP-8920284

Θα πάω εγώ να δώσω το digital ax1600i μου να πάρω τι; Λολ.. με αυτό το καλώδιο τροφοδοτω τα πάντα μια χαρά. Και αυτό να μην είχα το ότι είναι ψηφιακό το τροφοδοτικό και με τόσες προστασίες δεν είχα θέμα με 4 8πινα αλλά έτσι ακόμη καλύτερα 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Μόνο τα type 4 μοντέλα της Corsair. 

https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Accessories-|-Parts/PC-Components/Power-Supplies/600W-PCIe-5-0-12VHPWR-Type-4-PSU-Power-Cable/p/CP-8920284

Θα πάω εγώ να δώσω το digital ax1600i μου να πάρω τι; Λολ.. με αυτό το καλώδιο τροφοδοτω τα πάντα μια χαρά. Και αυτό να μην είχα το ότι είναι ψηφιακό το τροφοδοτικό και με τόσες προστασίες δεν είχα θέμα με 4 8πινα αλλά έτσι ακόμη καλύτερα 

Άρα εγώ με το 1000 RmX της Corsair είμαι καλυμμένος έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Μόνο τα type 4 μοντέλα της Corsair. 

https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Accessories-|-Parts/PC-Components/Power-Supplies/600W-PCIe-5-0-12VHPWR-Type-4-PSU-Power-Cable/p/CP-8920284

Θα πάω εγώ να δώσω το digital ax1600i μου να πάρω τι; Λολ.. με αυτό το καλώδιο τροφοδοτω τα πάντα μια χαρά. Και αυτό να μην είχα το ότι είναι ψηφιακό το τροφοδοτικό και με τόσες προστασίες δεν είχα θέμα με 4 8πινα αλλά έτσι ακόμη καλύτερα 

Το είδα και εγώ αυτό το καλώδιο .

Άρα ένα τέτοιο θέλουμε και είμαστε οκ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cyberguy είπε

Το νέο καλώδιο περνάει πληροφορία από το psu στην VGA σχετικά με τα watt που μπορεί να παρέχει. Χωρίς αυτό και με χρήση παλιού psu η gpu θα κάνει throttle προληπτικά ,οπότε η αγορά ΑΤΧ 3 psu είναι μονόδρομος 

https://youtu.be/K6FiGEAp928

Αυτη ειναι η απαντηση του JohnnyGury στο αρθρο του Wccftech σχετικα με το διπλο eps σε 16πινο

.PCI-SIG Warns of Potential Overcurrent/Overpower Risk With 12VHPWR Connectors Using Non-ATX 3.0 PSU & Gen 5 Adapter Plugs (wccftech.com)

Kαλα με το βιντεο του Jay z δεν αξιζει να ασχοληθουμε καν..

Credible youtubers και κολοκυθια καπαμα..

(Εδω τους ξεφτιλιζει κανονικοτατα)

So, just to make sure people know where I'm coming from so those who failed maths class and/or cannot be bothered to look up a data sheet while using disqus from their mom's basement can stop needlessly trolling....

Look up the data sheet for a mini-fit jr. terminal and do the math. Even do worst case scenario math, if you wish. The "spec" for the 8-pin mini-fit jr. connector is not 150W as the article states. In fact, it's potentially twice that. The 150W specification came down from Nvidia about 10 years ago and was not based on the power delivery capability of the connector. Think about it. What's the difference between a 6-pin and 8-pin in "power rating"? The 6-pin is for 75W and the 8-pin is for 150W. What's the difference between the two? The 8-pin has two sense wires. Two wires that don't even participate in power delivery, yet somehow magically doubles the capability in power delivery? Think about that for a moment.

In fact, the wire to board current rating for a dual row 8-pin connector using HCS 16g terminals is HIGHER than the rating of the terminals used in the 12VHPWR connector (10A vs. 9A). The truncated, redacted, whatever letter received by wccftech failed to mention/show that the melting connectors were actually the 12VHPWR connectors and not 8-pin mini-fit jrs. And you'll probably note that the letter does not make any mention of mini-fit jr., splitters, adapters, etc. Only that they have witness thermal variance.

As for the part about variance between terminals: You can take ANY multi-conductor terminal, micro-fit, mini-fit, etc., and find a variance in resistance, voltage and thermals; especially at higher loads like this.

This is why I take issue with the article. There is NO problem with using the Seasonic dual 8-pin to 12VHPWR shown here: https://www.tomshardware.co..., for example, and the "concerns of thermal variance" does not apply to it whatsoever.

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

Ρε μαν, μιλάμε για το EPS που συνδέεις πχ. στο CPU. 344w ανά καλώδιο. 

Ξαναλέω, δεν είναι adapter, είναι καλώδιο. Ξεκινάει από το PSU και καταλήγει στην κάρτα. Πχ. αυτό

https://www.corsair.com/eu/en/Categories/Products/Accessories-|-Parts/PC-Components/Power-Supplies/600W-PCIe-5-0-12VHPWR-Type-4-PSU-Power-Cable/p/CP-8920284

 

Δεν χρησιμοποιεί το EPS αλλά το PCIe, το οποίο σε αυτά τα Corsair βγάζει πάντα 2 8pin pci-e. Οπότε το socket στο PSU είναι rated για 300W (2*150). Οπότε με 2 τέτοια βγάζεις ένα 12VHPWR. Το γράφει και στη σελίδα που έδωσες: "You can use the cable with any Type-4 connector-compatible CORSAIR power supply via a dual 8-pin PCIe connection."

Επίσης το Type-4 pci-e με το Type-3 pci-e είναι το ίδιο, αλλά θα πρέπει να ελέγξεις αν δίνει 300W το κάθε slot σε άλλα τροφοδοτικά. Κάποια μπορεί να δίνουν 225 (150+75), φαντάζομαι θα βγει και αντίστοιχο καλώδιο για αυτά που θα αναφέρει μέσω των 4pin max 450W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Δεν χρησιμοποιεί το EPS αλλά το PCIe, το οποίο σε αυτά τα Corsair βγάζει πάντα 2 8pin pci-e. Οπότε το socket στο PSU είναι rated για 300W (2*150). Οπότε με 2 τέτοια βγάζεις ένα 12VHPWR. Το γράφει και στη σελίδα που έδωσες: "You can use the cable with any Type-4 connector-compatible CORSAIR power supply via a dual 8-pin PCIe connection."

Επίσης το Type-4 pci-e με το Type-3 pci-e είναι το ίδιο, αλλά θα πρέπει να ελέγξεις αν δίνει 300W το κάθε slot σε άλλα τροφοδοτικά. Κάποια μπορεί να δίνουν 225 (150+75), φαντάζομαι θα βγει και αντίστοιχο καλώδιο για αυτά που θα αναφέρει μέσω των 4pin max 450W.

 Nαί όντως, αλλά νομίζω το corsair που είχα δεν ξεχωρίζει τα sockets, όλα τα 8pin κάνουνε και για PCIE και για το CPU

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cyberguy είπε

Το νέο καλώδιο περνάει πληροφορία από το psu στην VGA σχετικά με τα watt που μπορεί να παρέχει. Χωρίς αυτό και με χρήση παλιού psu η gpu θα κάνει throttle προληπτικά ,οπότε η αγορά ΑΤΧ 3 psu είναι μονόδρομος 

https://youtu.be/K6FiGEAp928

Βασικά sense wires είναι, δεν υπάρχει καμία αμφίδρομη επικοινωνία. Το καλώδιο της Corsair έχει ήδη ρυθμισμένα τα sense wires για 600W. Κάποιο άλλο (για μικρότερα τροφοδοτικά) θα είναι ρυθμισμένο σε 450W κτλ.

Μόλις τώρα, Herald είπε

 Nαί όντως, αλλά νομίζω το corsair που είχα δεν ξεχωρίζει τα sockets, όλα τα 8pin κάνουνε και για PCIE και για το CPU

Ναι έτσι είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Όλες τούβλα είναι. Πάντως το Gen 5 connector μετράει. Φαίνεται πολύ πιο όμορφο στο κουτί να πηγαίνει ένα καλώδιο στην GPU και όχι 3 ή 4 8pin. Ένας από τους λόγους που θα αλλάξω PSU.

Πρέπει να σε πείσουν ότι αγοράζεις και κάτι εξωπραγματικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Pantaz είπε

Άρα εγώ με το 1000 RmX της Corsair είμαι καλυμμένος έτσι;

H Corsair αναφέρει πως για το 600ρη καλώδιο συνιστά τουλάχιστον 1200W τροφοδοτικό.

https://ir.corsair.com/news-releases/news-release-details/ready-go-beyond-fast-corsair-announces-compatibility-nvidia-40

*600W load requires a 1200W rated CORSAIR PSU or higher. 450W load requires 1000W or higher. 300W load requires 750W or higher.

Νομίζω όμως πως θα κάνει, αρκεί να φροντίσεις το υπόλοιπο load να μη φτάνει στα όρια το PSU.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αν μετράει καθόλου και η γνώμη ενός ηλεκτρολόγου, το Gen 5 connector είναι κυριολεκτικά φτιαγμένο για να πουλήσουν νέα τροφοδοτικά. 

Σαν connector είναι ηλεκτρολογικά χειρότερο από το κλασικό 8+8 pin. Έχεις ακριβώς τον ίδιο αριθμό pins για την τροφοδοσία (6+6), μόνο που έχουν μικρότερο current rating (9A vs 10A) και παράλληλα πολύ αυξημένο heat density που περιπλέκει τα πράγματα. 

Αν βάλουμε τα extra sense wires που έχει, πάμε στον ίδιο ακριβώς αριθμό pins με το 8+8 pin, πράγμα που σημαίνει ότι θα μπορούσαν ΑΝΕΤΑ να χρησιμοποιούν το ίδιο connector με backwards compatibillity σε όλα τα τροφοδοτικά. Αυτό όμως προφανώς και δεν αυξάνει τις πωλήσεις στα νέα πανάκριβα ATX 3.0 SKU's... 

Τους βόλεψε ιδιαίτερα το rating των 6/8pin που είχε βγάλει η Nvidia από τον κώλο της, διότι το connector κανονικά δεν υποστηρίζει μαξ 150W που αναφέρουν, αλλά 360W. Bέβαια εκεί είναι και θέμα τι καλώδια χρησιμοποιείς, αν είναι 16AWG γιατί τα 18άρια δεν την παλεύουν, αλλά αυτό είναι θέμα των PSU manufacturers και δεν αφορά το connector καθαυτό.  

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Γενικά αν μετράει καθόλου και η γνώμη ενός ηλεκτρολόγου, το Gen 5 connector είναι κυριολεκτικά φτιαγμένο για να πουλήσουν νέα τροφοδοτικά. 

Σαν connector είναι ηλεκτρολογικά χειρότερο από το κλασικό 8+8 pin. Έχεις ακριβώς τον ίδιο αριθμό pins για την τροφοδοσία (6+6), μόνο που έχουν μικρότερο current rating (9A vs 10A) και παράλληλα πολύ αυξημένο heat density που περιπλέκει τα πράγματα. 

Αν βάλουμε τα extra sense wires που έχει, πάμε στον ίδιο ακριβώς αριθμό pins με το 8+8 pin, πράγμα που σημαίνει ότι θα μπορούσαν ΑΝΕΤΑ να χρησιμοποιούν το ίδιο connector με backwards compatibillity σε όλα τα τροφοδοτικά. Αυτό όμως προφανώς και δεν αυξάνει τις πωλήσεις στα νέα πανάκριβα ATX 3.0 SKU's... 

Τους βόλεψε ιδιαίτερα το rating των 6/8pin που είχε βγάλει η Nvidia από τον κώλο της, διότι το connector κανονικά δεν υποστηρίζει μαξ 150W που αναφέρουν, αλλά 360W. Bέβαια εκεί είναι και θέμα τι καλώδια χρησιμοποιείς, αν είναι 16AWG γιατί τα 18άρια δεν την παλεύουν, αλλά αυτό είναι θέμα των PSU manufacturers και δεν αφορά το connector καθαυτό.  

Ευχαριστουμε για την παρεμβαση σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, malakudi είπε

H Corsair αναφέρει πως για το 600ρη καλώδιο συνιστά τουλάχιστον 1200W τροφοδοτικό.

https://ir.corsair.com/news-releases/news-release-details/ready-go-beyond-fast-corsair-announces-compatibility-nvidia-40

*600W load requires a 1200W rated CORSAIR PSU or higher. 450W load requires 1000W or higher. 300W load requires 750W or higher.

Νομίζω όμως πως θα κάνει, αρκεί να φροντίσεις το υπόλοιπο load να μη φτάνει στα όρια το PSU.

Σε ευχαριστώ φίλε μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, malakudi είπε

H Corsair αναφέρει πως για το 600ρη καλώδιο συνιστά τουλάχιστον 1200W τροφοδοτικό.

https://ir.corsair.com/news-releases/news-release-details/ready-go-beyond-fast-corsair-announces-compatibility-nvidia-40

*600W load requires a 1200W rated CORSAIR PSU or higher. 450W load requires 1000W or higher. 300W load requires 750W or higher.

Νομίζω όμως πως θα κάνει, αρκεί να φροντίσεις το υπόλοιπο load να μη φτάνει στα όρια το PSU.

Ντάξει αυτό βέβαια είναι οδηγία παρόμοια με το Power Supply Requirement που βλέπεις στις GPU, που προτείνουν 750W τροφοδοτικό σε RTX 3060...

Πλέον το θέμα με τα transients έχει λυθεί ούτως ή άλλως, από την 3090Ti και μετά, αφού η NVidia αποφάσισε να σοβαρευτεί και να φτιάξει σωστά boards. Πλέον δεν είναι ανάγκη να γίνεται αντιστάθμιση με τεράστια τροφοδοτικά.   

Από την άλλη έχουμε το ATX 3.0 standard να έχει κάτι εξωπραγματικές απαιτήσεις όσον αφορά το GPU power και το transient response, επειδή στην Intel σκιάχτηκαν με τις Ampere (sic), ενώ δεν ήταν καν θέμα των τροφοδοτικών. Γενικά η κατάσταση είναι μπάχαλο μέχρι ώρας και δεν βλέπω να ξεδιαλύνει, λόγω κακής επικοινωνίας μεταξύ οργανισμών και εταιρειών. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...