Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλες τούβλα είναι. Πάντως το Gen 5 connector μετράει. Φαίνεται πολύ πιο όμορφο στο κουτί να πηγαίνει ένα καλώδιο στην GPU και όχι 3 ή 4 8pin. Ένας από τους λόγους που θα αλλάξω PSU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, mutexlock είπε

Τελευταίο post που μιλάω με εσένα γιατί δεν έχει νόημα μιας και από ότι φαίνεται είσαι τέρμα biased υπέρ της πράσινης. η λογική αυτή που σχετίζεις τις πωλήσεις με το RT είναι πολύ εύθραυστη. Οι rtx 3xxx δεν πούλησαν πιο πολύ από τις 6xxx λόγο RT αλλά λόγο mindshare. Αυτό συμβαίνει σε κάθε γενικά εδώ και χρόνια ανεξάρτητα πόσο ανταγωνιστική είναι η amd. Αν ίσχυε αυτό που λες τότε πριν τις rtx 2xxx που δεν υπήρχε το RT θα έπρεπε οι amd να έχει ίδιο share στις κατηγορίες που ήταν ίση/καλύτερη στα ίδια λεφτά (βλέπε εποχές rx 480 vs gtx 1060) πράγμα που δεν ισχύει. Επίσης με τις Turing που βγήκε το RT γιατί η Nvidia είχε απ τις χαμηλότερες πωλήσεις ever συγκριτικά με τις Pascal; Μήπως επειδή είχαν πολύ χαμηλή αύξηση στο raster; Πού ήταν ο κόσμος αυτός που τον ενδιέφερε το RT τότε; Νομίζεις ότι η 3080 θα είχε τις πωλήσεις που είχε αν δεν είχε την δραματική αύξηση που είχε στο raster συγκριτικά με τις turing; Μάλλον όχι και για αυτό και αναγκάστηκε να βάλει το A102 chip στις 3080 για να έχει αρκετό raster ώστε αυξηθεί το ενδιαφέρον της κάρτας. Αλλά βέβαια συσχετίζουμε τα πράγματα όπως μας βολεύει. Nough said που λες και εσύ.

Oχι φιλε η 3080 δεν πουλησε μονο γιατι ειχε δραματικη αυξηση στο raster αλλα και γιατι ειχε τιμολογηθει σε αρκετα καλη τιμη.

Μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας,η AMD παντα ηταν η εταιρια που κατεφευγε ο κοσμος για ενα πιο budget build.

Για αυτο τον λογο καταφερνε να κλεβει καποιες πωλησεις απο την Nvidia.

Και αυτο παει πισω αρκετα χρονια,απο την εποχη που ηταν η ATI ακομα.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η AMD δεν σκάει για R&D όσα η NVIDIA, λογικό να είναι πίσω στο RT για παράδειγμα οπότε θα πρέπει να παίξει με τις τιμές για να την προτιμήσει ο κόσμος. Επίσης το marketing τους ήταν πάντα προβληματικό, ακόμα και 'κει η NVIDIA ήταν καλύτερη.

Για παράδειγμα μια R9 390 ήταν καλύτερη από μια GTX970 αλλά πάλι η δεύτερη πούλαγε πολλή περισσότερο.

Η ATI έριξε τρελό ξύλο στην πράσινη με τις 9700/9800Pro τότε αλλά και αργότερα με τις X1800XTX κλπ ήταν μπροστά. Από τότε που άρχισαν τα παζάρια για εξαγορά από AMD άρχισε ο ''κατήφορος'' με την 2900XT.

Μετά πάμε στους drivers που και εκεί η NVIDIA είναι καλύτερη. Αν και πρόβλημα με overhead έχει η NVIDIA πλέον στο DX12, ενώ στο DX11 είχαν οι AMD. Γι' αυτό και μια 6900XT είναι μπροστά σε 1080/1440P από μια 3090.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Όλες τούβλα είναι. Πάντως το Gen 5 connector μετράει. Φαίνεται πολύ πιο όμορφο στο κουτί να πηγαίνει ένα καλώδιο στην GPU και όχι 3 ή 4 8pin. Ένας από τους λόγους που θα αλλάξω PSU.

Θα βγάλουν όλα τα PSU καλώδια ρε μαν. Όχι adapters, κανονικά καλώδια - ξεκινάνε από το PSU και καταλήγουν στην κάρτα. Η corsair ήδη ανακοίνωσε για όλα τα μοντέλα της από 850w και πάνω νομίζω καλωδιακή 2x8EPS σε Gen 5 connector.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Θα βγάλουν όλα τα PSU καλώδια ρε μαν. Όχι adapters, κανονικά καλώδια - ξεκινάνε από το PSU και καταλήγουν στην κάρτα. Η corsair ήδη ανακοίνωσε για όλα τα μοντέλα της από 850w και πάνω νομίζω καλωδιακή 2x8EPS σε Gen 5 connector.

Δεν φτάνει το 2*8, θες τουλάχιστον 3*8 αφού το κάθε 8pin έχει προδιαγραφή 150W. Μια 4090 έχει 450W TDP, άρα θέλει τουλάχιστον 3*8pin.

Γενικά δεν είμαι fan των adapters, οπότε θα πάω σε ATX 3.0 με native Gen 5 connector.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν φτάνει το 2*8, θες τουλάχιστον 3*8 αφού το κάθε 8pin έχει προδιαγραφή 150W. Μια 4090 έχει 450W TDP, άρα θέλει τουλάχιστον 3*8pin.

Γενικά δεν είμαι fan των adapters, οπότε θα πάω σε ATX 3.0 με native Gen 5 connector.

Ρε μαν, μιλάμε για το EPS που συνδέεις πχ. στο CPU. 344w ανά καλώδιο. 

Ξαναλέω, δεν είναι adapter, είναι καλώδιο. Ξεκινάει από το PSU και καταλήγει στην κάρτα. Πχ. αυτό

https://www.corsair.com/eu/en/Categories/Products/Accessories-|-Parts/PC-Components/Power-Supplies/600W-PCIe-5-0-12VHPWR-Type-4-PSU-Power-Cable/p/CP-8920284

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν φτάνει το 2*8, θες τουλάχιστον 3*8 αφού το κάθε 8pin έχει προδιαγραφή 150W. Μια 4090 έχει 450W TDP, άρα θέλει τουλάχιστον 3*8pin.

Και ομως φθανει,η Αsus σου λεει οτι τα Rog Thor v2 εχουν φτιαχτει για να τροφοδοτησουν τις νεες καρτες της.

Και αυτα εχουν 2x8 eps που καταληγουν στο 16πινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε μαν, μιλάμε για το EPS που συνδέεις πχ. στο CPU. 344w ανά καλώδιο. 

Ξαναλέω, δεν είναι adapter, είναι καλώδιο. Ξεκινάει από το PSU και καταλήγει στην κάρτα. Πχ. αυτό

https://www.corsair.com/eu/en/Categories/Products/Accessories-|-Parts/PC-Components/Power-Supplies/600W-PCIe-5-0-12VHPWR-Type-4-PSU-Power-Cable/p/CP-8920284

 

Α, δεν τα είχα δει αυτά. Καλύτερα είναι ναι, αλλά γιατί ζορίζεστε τόσο πολύ για νέο PSU ; Επένδυση είναι τα άτιμα αφού έχουν και 10 χρόνια εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Α, δεν τα είχα δει αυτά. Καλύτερα είναι ναι, αλλά γιατί ζορίζεστε τόσο πολύ για νέο PSU ; Επένδυση είναι τα άτιμα αφού έχουν και 10 χρόνια εγγύηση.

Nαι αλλα δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ATX 3.0.

Ετσι δεν πηγα και πηρα εγω το Thor?

Αλλιως θα περιμενα και εγω αυτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Α, δεν τα είχα δει αυτά. Καλύτερα είναι ναι, αλλά γιατί ζορίζεστε τόσο πολύ για νέο PSU ; Επένδυση είναι τα άτιμα αφού έχουν και 10 χρόνια εγγύηση.

Έχω αλλάξει 3 τροφοδοτικά σε 3 χρόνια, δεν έχω θέμα, απλά δεν βρίσκω το νόημα αυτή τη στιγμή. Έχω καινούργιο 1200αρι titanium

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HALF EVIL είπε

Δηλαδή θα κάτσετε να ξηλώσετε το μισό πισι;  Πω πω ταλαιπώρια. 

Ενταξει οχι ολοι,εγω π.χ θα χτισω νεο συστημα απο την αρχη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το νέο καλώδιο περνάει πληροφορία από το psu στην VGA σχετικά με τα watt που μπορεί να παρέχει. Χωρίς αυτό και με χρήση παλιού psu η gpu θα κάνει throttle προληπτικά ,οπότε η αγορά ΑΤΧ 3 psu είναι μονόδρομος 

https://youtu.be/K6FiGEAp928

Επεξ/σία από cyberguy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...