Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Το dlss σίγουρα θα γίνει καλύτερο,πιστεύω σε μερικά χρόνια δεν θα υπάρξει καμία απολύτως  διαφορά με native, για τα frame gen νομίζω θα υπάρξει ταβάνι 

To θεμα δεν ειναι μονο το dlss να γινει καλυτερο οπτικα αλλα να δινει και περισσοτερα fps γτ αμα το παμε με τετοια games απο 30fps + 20 απο dlss και μετα fg για να παρουμε ενα 70αρι εμετικο αστο καλυτερα ,rt off και αγιος ο θεος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2300

  • Arkin

    1886

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Όχι, λογικό δεν είναι.

Λογικό μας μάθανε να το λέμε.

Εξαρτάται από την υλοποίηση πάντα και το κατά πόσο τα διάφορα settings προσφέρουν αισθητή βελτίωση οπτικά vs του perfomance penalty. Εάν μιλάμε για πραγματική καινοτομία (πχ original Crysis, CP2077 + PT), τότε λογικό είναι. Λογικό δεν είναι να έχεις 20-30 fps και τα γραφικά να είναι όχι last year, αλλά last decade...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Όχι, λογικό δεν είναι.

Λογικό μας μάθανε να το λέμε.

Αντε, με το καλό στο επόμενο fg βήμα κι από τους 2, 1 στα 3 ή και στα 4 μόνο να είναι πραγματικό.

Xωρίς να έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο παιχνίδι από τα video φαίνεται να έχει καλά γραφικά ίσως να παίρνει και άλλη βελτίωση ΑΛΛΑ...

το 4k είναι "δύσκολη" ανάλυση ακόμα και για 4090 επίσης το όλα δεξιά είναι ψιλό braindead σα λογική και από πάντα θυμάμαι ότι το οπτικό σε σχέση με το perf είναι δυσανάλογο.. το rt τώρα είναι αντίστοιχο σα το msaa, πολύ βαρύ και θέλει υποχωρήσεις 

τώρα βεβαια άμα σχολιάσω την 7900xtx που κάποιοι τη αγόρασαν 1100+ και βγάζει τα ίδια με τη 4070 ας κάνουμε τα στραβά ματια :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

To θεμα δεν ειναι μονο το dlss να γινει καλυτερο οπτικα αλλα να δινει και περισσοτερα fps γτ αμα το παμε με τετοια games απο 30fps + 20 απο dlss και μετα fg για να παρουμε ενα 70αρι εμετικο αστο καλυτερα ,rt off και αγιος ο θεος.

Το dlss δίνει ήδη παραπάνω fps πχ το quality δίνει ένα 50% το balanced ένα 70% το performance 90 100%. Σε 1080p κάτω από quality δεν προτείνω σε 1440p με τις νέες εκδόσεις του dlss το balanced είναι ανέλπιστα καλό και σε 4Κ το dlss performance είναι και αυτό συνετό εφόσον δεν μας φτάνουν τα fps. Θέλω να πω ότι λύσεις υπάρχουν προτιμώ δηλαδή σε κάποιο παιχνίδι που αξίζει πολύ το ray tracing να παίξω με balanced για να έχω τα fps που θέλω από το να το κλείσω και να παίξω με quality. Το FG στα πολύ γρήγορα παιχνίδια θες min 55 60fps ετσι τερμάτισα το Spiderman από 60 ήμουν μόνιμα 97 με το προηγούμενο monitor ενώ έπιανε 150 με uncap fps ενώ πχ στο Alan wake 2 που είναι αργό παίζεις και με μια βάση 40 45 και με το fg να σου δώσει 70 με 80. Υπάρχουν σενάρια και σενάρια όπως υπάρχουν παιχνίδια που λόγο παλιότερης έκδοσης dlss δεν δείχνει τόσο καλά για αυτό βγήκαν και οι εφαρμογες που το κάνουν update αυτόματα υπάρχουν αυτά που με βάση 40 συν fg 70 τρέχουν τέλεια επειδή είναι αργά υπάρχουν και αυτά που θες σβελταδα και θες ένα min 55 60 ώστε να σε παει στα 100 120 και να πηγαίνεις μπάλα και στις μάχες. 

Σκέψου το 2008 πως έπαιζε το crysis. Θυμάμαι το είχα τερματίσει με 8600gt η καημένη βογκαγε σε σπίτι φίλου στα 720p medium low σε 19αρι monitor. Σήμερα ακόμα και σε αυτά τα unoptimized πχ hogwarts που γονατίζει 14900k 7800x3d μπορώ και παίζω με 150fps με 5700x3d εξαιτίας του FG και με τα παραπάνω cpu θα βαράς 200αρια. Ναι fake fps κτλ αλλά το smoothness είναι εκεί και φαίνεται ακόμα και αν έχεις βάση 90 100fps. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Όχι, λογικό δεν είναι.

Λογικό μας μάθανε να το λέμε.

Αντε, με το καλό στο επόμενο fg βήμα κι από τους 2, 1 στα 3 ή και στα 4 μόνο να είναι πραγματικό.

Η UE 5 είναι φτιαγμένη να τρέχει με upscaling σύμφωνα με την EPIC. Άρα τα Lumen/RT κλπ δεν πρόκειται να τρέξουν καλά σε native ανάλυση.

Τα γραφικά του παιχνιδιού τα σπάνε, αλλά η Bloober Team δεν φημίζεται για το optimization της. Το The Medium έπεφτε σε μονοψήφια FPS τότε με τις 3080/3090 και δεν ξέρω αν φτιάχτηκε ποτέ.

Εδώ αυτό είναι τίγκα στα traversal stutters, έξω στην ομίχλη ήταν καλά αλλά μόλις μπει στο ξενοδοχείο είναι κάθε βήμα και stutter, παρόμοια περίπτωση με το Dead Space Remake, ίσως και χειρότερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, Tambas91 said:

 

τώρα βεβαια άμα σχολιάσω την 7900xtx που κάποιοι τη αγόρασαν 1100+ και βγάζει τα ίδια με τη 4070 ας κάνουμε τα στραβά ματια :P 

Πες τα ρε φίλε, κάποιοι έδωσαν 1300+ ευρώ για να πάρουν RTX4080 και απλά βγάζουν 6 παραπάνω fps και πάνε από τα 24 στα 30, future proof με NVIDIA RTX.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Πες τα ρε φίλε, κάποιοι έδωσαν 1300+ ευρώ για να πάρουν RTX4080 και απλά βγάζουν 6 παραπάνω fps και πάνε από τα 24 στα 30, future proof με NVIDIA RTX.

Τα 30 που θα γίνουν 60 με dlss και που θα γίνουν 100 με FG. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Πες τα ρε φίλε, κάποιοι έδωσαν 1300+ ευρώ για να πάρουν RTX4080 και απλά βγάζουν 6 παραπάνω fps και πάνε από τα 24 στα 30, future proof με NVIDIA RTX.

απο τα 24 στα 30 ειναι 25% διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Με το FG2 τώρα στις RTX5000 θα γίνουν 200

 

Αν είναι να μου δώσει το αποτέλεσμα του κανονικού FG απλά με μεγαλύτερο smoothness το ελπίζω αλλά όπως είπανε θα πάνε σε texture reconstruction αλλά δεν ξέρω πως θα βοηθήσει το performance αυτό. Απλά θα κατεβάσει το vram usage όπως το ακουω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Με το FG2 τώρα στις RTX5000 θα γίνουν 200

 

Πολύ πιθανό το νέο feature του πέτσινου για τις RTX 50 να είναι double frame-rate με FG. Εάν είναι smooth και το latency χαμηλό, δεν μας πειράζει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αν είναι να μου δώσει το αποτέλεσμα του κανονικού FG απλά με μεγαλύτερο smoothness το ελπίζω αλλά όπως είπανε θα πάνε σε texture reconstruction αλλά δεν ξέρω πως θα βοηθήσει το performance αυτό. Απλά θα κατεβάσει το vram usage όπως το ακουω. 

ναι το εχω ακουσει αυτο,ειναι μια απο τις πολλες δυνατοτητες των tensor cores,η ικανότητα για καλυτερα textures με μικροτερη χρήση της vram

Επεξ/σία από nikos5800
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το dlss δίνει ήδη παραπάνω fps πχ το quality δίνει ένα 50% το balanced ένα 70% το performance 90 100%. Σε 1080p κάτω από quality δεν προτείνω σε 1440p με τις νέες εκδόσεις του dlss το balanced είναι ανέλπιστα καλό και σε 4Κ το dlss performance είναι και αυτό συνετό εφόσον δεν μας φτάνουν τα fps. Θέλω να πω ότι λύσεις υπάρχουν προτιμώ δηλαδή σε κάποιο παιχνίδι που αξίζει πολύ το ray tracing να παίξω με balanced για να έχω τα fps που θέλω από το να το κλείσω και να παίξω με quality. Το FG στα πολύ γρήγορα παιχνίδια θες min 55 60fps ετσι τερμάτισα το Spiderman από 60 ήμουν μόνιμα 97 με το προηγούμενο monitor ενώ έπιανε 150 με uncap fps ενώ πχ στο Alan wake 2 που είναι αργό παίζεις και με μια βάση 40 45 και με το fg να σου δώσει 70 με 80. Υπάρχουν σενάρια και σενάρια όπως υπάρχουν παιχνίδια που λόγο παλιότερης έκδοσης dlss δεν δείχνει τόσο καλά για αυτό βγήκαν και οι εφαρμογες που το κάνουν update αυτόματα υπάρχουν αυτά που με βάση 40 συν fg 70 τρέχουν τέλεια επειδή είναι αργά υπάρχουν και αυτά που θες σβελταδα και θες ένα min 55 60 ώστε να σε παει στα 100 120 και να πηγαίνεις μπάλα και στις μάχες. 

Σκέψου το 2008 πως έπαιζε το crysis. Θυμάμαι το είχα τερματίσει με 8600gt η καημένη βογκαγε σε σπίτι φίλου στα 720p medium low σε 19αρι monitor. Σήμερα ακόμα και σε αυτά τα unoptimized πχ hogwarts που γονατίζει 14900k 7800x3d μπορώ και παίζω με 150fps με 5700x3d εξαιτίας του FG και με τα παραπάνω cpu θα βαράς 200αρια. Ναι fake fps κτλ αλλά το smoothness είναι εκεί και φαίνεται ακόμα και αν έχεις βάση 90 100fps. 

εγω θα προτιμουσα να το κλεισω και να παιξω με σε 1440p native με dlaa στα παιχνιδια με ue5 και software  rt ,γουστα ειναι  αυτα ,αλλες απαιτησεις εχει ο καθενας και στο οπτικο κομματι και στα fps 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Πολύ πιθανό το νέο feature του πέτσινου για τις RTX 50 να είναι double frame-rate με FG. Εάν είναι smooth και το latency χαμηλό, δεν μας πειράζει..

Γινεται να βάλεις όσα ενδιάμεσα frames θέλεις μεταξύ των αληθινών το έχει κάνει το latency Mon το πρόβλημα είναι ότι εκτοξεύει το latency σε μεγάλα επίπεδα. Η nvidia θα το προσπαθήσει αλλά πρέπει να έχει ένα reflex 2 ώστε να καταφέρει να ρίξει το latency τουλάχιστον στα επίπεδα του FG1 και να μην δημιουργεί και artifacts. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...