Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

*akoinonitos with Dell AW2725DF @ 2560x1440 360Hz entered the chat..


ok understood 😄😋

Ναι όντως είναι σαν να λέω σε παπά να μην κάνει το σταυρό του...:P

Επεξ/σία από chrisde
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, chrisde είπε

To 60 fps εσύ το λες όχι εγώ, ήμουν ξεκάθαρος: αναλόγως την οθόνη και το παιχνίδι (και την gpu προφανώς). Τα περισσότερα single player παιχνίδια δεν χρειάζονται πάνω από 100 fps, άντε 120. Αλλά δεν εννοούσα καν αυτό. Αν η gpu σου σε ένα παιχνίδι πέφτει στα 70 fps πχ αρκετά συχνά, ίσως θα ήταν καλή επιλογή ένας κόφτης στα 80 για ομαλότερη κίνηση χωρίς πολλές διακυμάνσεις το οποιό σε πολλά σημεία θα ξεκουράζει την κάρτα σου κάνοντας παράλληλα και οικονομία. Εννοείται οτι αν έχεις τη δυνατότητα για το maximum και το θες, το αρπάζεις είναι ξεκάθαρα θέμα επιλογών. Προσωπικά να διευκρινίσω ότι χέστηκα για την "οικονομία", τα 100watt δεν κάνουν καμία ιδιαίτερη διαφορά, δεν παίζω όλη μέρα απλά θέλω νορμάλ θερμοκρασίες και θόρυβο.

το 60 fps δεν το ειπα για εσενα γενικα μιλουσα ,η απαντηση στο ποστ σου ηταν στην πρωτη παραγραφο η επομενη ηταν γενικη.

Τωρα ως προς τα fps και τα  hz οτι γουσταρει ο καθενας ,εγω προσωπικα δεν βρισκω λογο να τα κοψω πουθενα οταν αυτο που βλεπω μου δινει καλυτερη αισθηση στην κινηση ειτε ειναι single player ειτε ειναι οτιδηποτε ,το motion clarity δεν εχει να κανει με το ειδος του παιχνιδιου κατα την αποψη μου.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δλδ ρε σεις τι κανετε κοβετε τις καρτες στα 60fps ?

Συμφορουμιτη εγώ με τη 4090 κλείδωνα στα 30 fps για κινηματογραφική εμπειρία, και έπαιζα με 50 watt

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

Συμφορουμιτη εγώ με τη 4090 κλείδωνα στα 30 fps για κινηματογραφική εμπειρία, και έπαιζα με 50 watt

εσυ εισαι μαζι με τον θωμα 2 για τον οφθαλμιατρο :P

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Tambas91 said:

Συμφορουμιτη εγώ με τη 4090 κλείδωνα στα 30 fps για κινηματογραφική εμπειρία, και έπαιζα με 50 watt

Την πούλησες την κάρτα;Kάτι πήρε το μάτι μου στο 5000 νήμα.👿Πάς να προλάβεις τον Azazil για το  ποιος θα τα σκάσει πρώτος χοντρά στον γυαλάκια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Την πούλησες την κάρτα;Kάτι πήρε το μάτι μου στο 5000 νήμα.👿Πάς να προλάβεις τον Azazil για το  ποιος θα τα σκάσει πρώτος χοντρά στον γυαλάκια;

Ναι την έδωσα, τώρα igpu :P 

Τον azazilιο δε τον φτάνω ρε είναι εφόπλας!! εγώ θα περιμένω, άμα δω τίποτα τρελές τιμές ίσως πάω και για 5080

Επεξ/σία από Tambas91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Ναι την έδωσα, τώρα igpu :P 

Τον azazilιο δε τον φτάνω ρε είναι εφόπλας!! εγώ θα περιμένω, άμα δω τίποτα τρελές τιμές ίσως πάω και για 5080

8800xt και πολυ σου ειναι

α και 3d :P

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Tambas91 said:

Ναι την έδωσα, τώρα igpu :P 

Τον azazilιο δε τον φτάνω ρε είναι εφόπλας!! εγώ θα περιμένω, άμα δω τίποτα τρελές τιμές ίσως πάω και για 5080

Οκ.Εγώ πάντως βλέπω για κάνα 8-10μηνο την 5080 με το που έρθει να πουλιέται εδώ 1500ευρώ για το 10% πάνω και 2300-2500 την 5090 για το ~50%>4090.Το ξέρεις πιστεύω οπότε ετοιμάσου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Westbaum είπε

Οκ.Εγώ πάντως βλέπω για κάνα 8-10μηνο την 5080 με το που έρθει να πουλιέται εδώ 1500ευρώ για το 10% πάνω και 2300-2500 την 5090 για το ~50%>4090.Το ξέρεις πιστεύω οπότε ετοιμάσου..

Κάπου εκεί θα παίξουν στην αρχή ναι, τραγική κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Κάπου εκεί θα παίξουν στην αρχή ναι, τραγική κατάσταση.

E,ναι,να αρχίσει να μαζεύει από τώρα για να μην καταλήξει να παίζει tetris για κάνα χρόνο μέχρι να πέσουν.
Τα 2500 εννοώ έτσι;Δεν υπάρχει περίπτωση να πάει από 4090 σε 5080,μόλις δει τα πρώτα reviews για 5090.Ο πέτσας ξέρει τί κάνει,για αυτό βγάζει πρώτα 5090,για να γλυκαθούμε όλοι εμείς.Θα κλάψουν πολλά πορτοφόλια Φεβρουάριο..

Επεξ/σία από Westbaum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα ένα τεστάκι στα γρήγορα να δω με βάση το undervolt που λέτε, ρυθμίσεις undervolt με curve πήρα από ένα τυχαίο video στο yutube,  παιχνίδι The First Descendant.  Αυτό που παρατηρώ είναι το τραγικό pixel και texture fill rate που πέφτει δραματικά και δεν ξέρω σε παιχνίδια που είναι πιο ευαίσθητα σε μνήμη αν πέφτουν περισσότερο τα fps(αν υπάρχουν τέτοια), βέβαια δεν έδωσα και πολύ overclock στις μνήμες(+700) όπως και να χει default με undervolt βγαίνουν τα ίδια fps  με 4c κάτω θερμοκρασία και σχεδόν 40w λιγότερα. Δεν ξέρω αν σε άλλα παιχνίδια έχει άλλες διαφορές βαριέμαι να τρέχω benches! I'm to old for this sh@t. Πάω να παίξω Visions of mana! 😝

Untitled.jpg.3ae051c6d92c7043f6b6f0c29588447e.jpg

όπως και να χει...

curiosity-curious.gif.fc9ef3deb0f838a04ec61585dd6573e1.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Οκ.Εγώ πάντως βλέπω για κάνα 8-10μηνο την 5080 με το που έρθει να πουλιέται εδώ 1500ευρώ για το 10% πάνω και 2300-2500 την 5090 για το ~50%>4090.Το ξέρεις πιστεύω οπότε ετοιμάσου..

Καλά ναι στην αρχή θα είναι τραγικές λογικά δεν έχω αυταπάτες.. κάνα game τις προκοπής δεν υπάρχει ούτως ή άλλως οπότε βλέπω 

Πάντως και την 4090 την πήρα κάνα μήνα μετά το release 1800 με μια προσφορά που είχε βγάλει το πλαίσιο οπότε ίσως γίνει πάλι κάνα θαύμα :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, Tambas91 said:

Πάντως και την 4090 την πήρα κάνα μήνα μετά το release 1800 με μια προσφορά που είχε βγάλει το πλαίσιο οπότε ίσως γίνει πάλι κάνα θαύμα :lol:


να επενδυσεις πρωτα σε ενα mouse με γρηγορη αποκριση😋

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...