Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2279

  • Arkin

    1843

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πράσινο κομμάτι δεν πρέπει καν να το κοιτάμε. Κατά τα άλλα, η 4070 super πχ βγάζει σχεδόν 60fps σε native 4K με max settings; Μου κάνει λίγο εντύπωση εκτός και αν χάνω κάτι (ή έχω συνηθίσει unoptimized καταστάσεις) To Ghost of Tsushima πχ που και αυτό δεν έχει rt και είναι και last gen είναι πιο βαρύ.

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 minutes ago, chrisde said:

Το πράσινο κομμάτι δεν πρέπει καν να το κοιτάμε. Κατά τα άλλα, η 4070 super πχ βγάζει σχεδόν 60fps σε native 4K με max settings; Μου κάνει λίγο εντύπωση εκτός και αν χάνω κάτι (ή έχω συνηθίσει unoptimized καταστάσεις) To Ghost of Tsushima πχ που και αυτό δεν έχει rt και είναι και last gen είναι πιο βαρύ.

To native πεθανε φιλε,εγω την 4090 δεν την πηρα για να παιζω native 4k.

Tην πηρα για να πιανω υψηλα fps με τους upscalers..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, optimus prime είπε

To native πεθανε φιλε,εγω την 4090 δεν την πηρα για να παιζω native 4k.

Tην πηρα για να πιανω υψηλα fps με τους upscalers..

Εννοείται αυτό και εγώ βάζω, απαραίτητα. Δεν βγάζουμε όμως συμπεράσματα για την απόδοση ενός παιχνιδιού με το fg...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, chrisde said:

Εννοείται αυτό και εγώ βάζω, απαραίτητα. Δεν βγάζουμε όμως συμπεράσματα για την απόδοση ενός παιχνιδιού με το fg...

Kαι ομως εγω αυτα τα νουμερα κοιταζω,ποσο βγαζει το καθε game με Dlss..

Oχι βεβαια με performance,αλλα βλεποντας το γραφημα αυτο καταλαβαινω οτι με Quality θα εχω 120-150 fps πανω κατω..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Kαι ομως εγω αυτα τα νουμερα κοιταζω,ποσο βγαζει το καθε game με Dlss..

Oχι βεβαια με performance,αλλα βλεποντας το γραφημα αυτο καταλαβαινω οτι με Quality θα εχω 120-150 fps πανω κατω..

Μαζί σου, εγώ μιλάω όμως για το fg που δείχνει το διάγραμμα, τα ψεύτικα frames. Εννοείται θα τα βάλουμε όποτε χρειάζονται αλλά δεν θα τα χρησιμοποιήσουμε για να δούμε τις δυνατότητες μιας gpu ή αν είναι optimised ένα παιχνίδι.

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, chrisde said:

Μαζί σου, εγώ μιλάω όμως για το fg που δείχνει το διάγραμμα, τα ψεύτικα frames. Εννοείται θα τα βάλουμε όποτε χρειάζονται αλλά δεν θα τα χρησιμοποιήσουμε για να δούμε τις δυνατότητες μιας gpu ή αν είναι optimised ένα παιχνίδι.

Γιατι τα tensor cores hardware κομματι της αρχιτεκτονικης δεν ειναι?

Δλδ αυτα γιατι δεν θελουμε να δουμε τι δυνατοτητα εχουν σε καθε game?

Aυτα τα fps που βλεπεις δεν θα σου δειχνουν εαν ενα game ειναι optimized.

Μπορει το God of War να βλεπεις εσυ οτι πιανει 100-120 fps π.χ αλλα το frame pacing/frame time να ειναι σαν καρδιογραφημα και να μην παιζεται ομαλα το παιχνιδι.

Και σε εναν αλλο τιτλο να βλεπεις την 4090 να πιανει 60-80 fps και εχοντας σωστο frame time/frame pacing το παιχνιδι να ειναι πολυ πιο ομαλο.

Eσυ πιο απο τα παραπανω θα ελεγες οτι ειναι optimized,γιατι εγω σιγουρα θα ελεγα το δευτερο.

Επεξ/σία από optimus prime
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου optimized είναι ένα game αν τρέχει καλά (καλά fps σε σχέση με τα visuals και όχι stutters) και έχει καλά visuals. To να έχει visuals από το 2010 και να τρέχει καλά δεν είναι κατόρθωμα (δεν λέω ότι το GoW έχει visuals από το 2010, γενικό είναι το παράδειγμα). Παράδειγμα optimized game είναι το forbidden west ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Κατά τη γνώμη μου optimized είναι ένα game αν τρέχει καλά (καλά fps σε σχέση με τα visuals και όχι stutters) και έχει καλά visuals. To να έχει visuals από το 2010 και να τρέχει καλά δεν είναι κατόρθωμα (δεν λέω ότι το GoW έχει visuals από το 2010, γενικό είναι το παράδειγμα). Παράδειγμα optimized game είναι το forbidden west ας πούμε.

Γενικα παντα εβγαιναν και θα συνεχισουν να βγαινουν unoptimized παιχνιδια. Δεν μιλαω για crysis εκεινο οκ ηταν single thread καργα αλλα σε gpu εδινε τα μεγιστα. Μιλαω για arkham knight/ac unity/hogwarts legacy κτλ. Τα οποια αν πας να τα τρεξεις ακομα και με τα τοπ cpu της καθε εποχης απλα θα γονατισουν τα παντα. Το unity αν προσπαθησεις να το τρεξεις με cpu του 2013 παλι χαλια θα πηγαινει αν το τρεξεις με cpu 5+ χρονων μετα το 2013 θα τρεχει αψογα. Γινεται brute force λογο εξελιξης της τεχνολογιας. Το ζητουμενο ειναι η cpu να τραβαει τη gpu και αν γονατιζει η gpu εφοσον αξιζουν τα γραφικα πχ wukong/alan wake 2/2077 με path tracing. Σκεψου hogwarts το οποιο γονατιζει καθε cpu σε μια 5ετια πως θα τρεχει. Θα βαρανε ανετα 200fps στο hogsmade χωρις FG λογο brute force δυναμης. Optimized ειναι τα περισσοτερα παιχνιδια της sony κανουν utilize πολλα cores για αυτο και τρεχουν αψογα ενω αυτα που θελουν single thread γινεται ο κακος χαμος γιατι βαριουνται να φτιαξουν τον κωδικα. RDR 2 πχ με vulkan ειναι το απολυτο η forza/gears 5 χωρις σκαλωματα χωρις τιποτα τρεχουν φλουδα και βγαζουν γραφικαρες. Αλλα μετρημενα στα δαχτυλα open world της καθε γενιας και να τρεχουν αψογα στα cpu της εποχης τους. 

Σημερα συγκριτικα με τοτε εχουμε τις τεχνολογιες για να παιξουμε σωστα τα unoptimized παιχνιδια το FG κυριως απλα δεν πρεπει να μπαινει στην εξισωση για το τι πιανει μια gpu. Benchmarks με FG να βλεπουμε αλλα να ξερουμε οτι αυτα τα fps ειναι στο smoothness και οχι στο latency που θα ειναι πιο κατω εκει φαινεται τι βγαζει η cpu/gpu.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτό που λεει ο Optimus, πχ. στο NFS Unboud πιανω 120+fps όλα τερμα με FG και UV στα 175W

χωρις FG η καρτα πιανει το ιδιο παιζοντας στο φουλ με 320W χωρις καμια διαφορα σε ποιοτητα/stutter το ιδιο και το Diablo 4 και πολλα αλλα games

τη δευτερη επιλογή χωρις Undervolt τη χρησιμοποιώ σε ελάχιστες περιπτώσεις που μαζι με Frame Generation πιανει τα 120fps

το FG/Dlss δεν ειναι πλεον ενα εξτρα feature ειναι αναγκαια επιλογη ειδικα μαλιστα απο τη στιγμη που σε single player δε χανεις ουτε σε αποκριση ουτε σε ποιοτητα

εμενα δε με πολυνοιαζει γιατι το κουτι ειναι "εξω" αλλα σκεφτειτε να εχετε διπλα το κουτι με τους ανεμιστηρες της καρτας και ολου του συστηματος στη μια περιπτωση να δουλευουν χαλαρα στο 40% και στην αλλη να δουλευουν στο full

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

αυτό που λεει ο Optimus, πχ. στο NFS Unboud πιανω 120+fps όλα τερμα με FG και UV στα 175W

χωρις FG η καρτα πιανει το ιδιο παιζοντας στο φουλ με 320W χωρις καμια διαφορα σε ποιοτητα/stutter το ιδιο και το Diablo 4 και πολλα αλλα games

τη δευτερη επιλογή χωρις Undervolt τη χρησιμοποιώ σε ελάχιστες περιπτώσεις που μαζι με Frame Generation πιανει τα 120fps

Αυτο ειναι το συνετο απλα να ξερουμε οτι πχ τα 120 native με dlss upscaling δινουν ενα πολυ χαμηλοτερο latency απο πχ 120fps με FG. Για μενα και για το 99% δεν υπαρχει διαφορα στα περισσοτερα παιχνιδια αλλα σε κατι FPS παιχνιδια που θες και την παραμικρη αμεσοτητα ισως καταλαβεις τιποτα ανεπαισθητο. Κυριως σε πιο χαμηλα fps στα 120 δυσκολα. Το undervolt ειναι το νεο overclock που ειχαμε καποτε χανεις ενα 3-4% επιδοσεις και πεφτεις 50% σε ρευμα και 15 βαθμους κατω θερμοκρασια μαζι με τα fans πολυ χαμηλοτερα και η καρτα δεν νιωθει κοιμαται και ομως δινει τρελο performance. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, Arkin said:

Αυτο ειναι το συνετο απλα να ξερουμε οτι πχ τα 120 native με dlss upscaling δινουν ενα πολυ χαμηλοτερο latency απο πχ 120fps με FG. Για μενα και για το 99% δεν υπαρχει διαφορα στα περισσοτερα παιχνιδια αλλα σε κατι FPS παιχνιδια που θες και την παραμικρη αμεσοτητα ισως καταλαβεις τιποτα ανεπαισθητο. Κυριως σε πιο χαμηλα fps στα 120 δυσκολα. Το undervolt ειναι το νεο overclock που ειχαμε καποτε χανεις ενα 3-4% επιδοσεις και πεφτεις 50% σε ρευμα και 15 βαθμους κατω θερμοκρασια μαζι με τα fans πολυ χαμηλοτερα και η καρτα δεν νιωθει κοιμαται και ομως δινει τρελο performance. 

 

το NFS Unbound που εναι καργα fast paced και το παιζω με controller δε βλεπω καμια διαφορα στο latency ειτε με FG on ειτε off

ε, αν δε δω σε αυτο καμια διαφορα δε θα δω και σε κανενα αλλο..
απο κει και περα οπως τα λες με το DLSS εχεις 2 πλεονεκτηματα, ειτε κατεβαζεις τη καταναλωση σχεδον στο μισο χωρις να χανεις σε εμπειρια, ειτε σε βοηθαει να παιζεις ικανοποιητικα τα διαφορα σαβουρο-consoleports

και στις δυο περιπτωσεις ειναι win-win για τον τελικο χρηστη
μακαρι το AI generation να ειχε ανακαλυφθει 10-15 χρονια νωριτερα τοτε που οι top καρτες σερνονταν σε 2K και σε 1080p

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...