Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Δεν εχω λογια φιλαρακι .. ειλικρινα

Δεν εισαι με αιρκοντισιον ετσι?

Οχι καθολου κλιμα 29 ειναι τωρα δωματιου και σκεψου το κουτι ποσο εχει μεσα με 400 στροφες τα fans κουτιου αν τα τσιμπησω λιγο ριχνει τη θερμοκρασια 5-6 βαθμους+ αλλα επειδη παντα παιζω undervolt τα εχω fixed 400 και εχω απολυτη ησυχια χωρις ακουστικα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panakos_thess είπε

@Arkin δεν το περημενα η Manli να παει τοσο αγρια!!!Μπραβο

Ουτε εγω το περιμενα περα απο το locked power limit του bios που απλα δεν μπορω να εχω top σκορακια στα benchmark ειμαι 100% ευχαριστημενος. Μηδεν coil whine και με 200fps και overclock ησυχα fans μεχρι το 50% δυνατο rgb μεσα στα fans για οποιον παιξει με vertical μετραει πολυ και ας μην εχει προγραμμα για fixed χρωμα και PCB της nvidia founders που απο οσο ξερω ειναι τα πιο γερα σαν silicon για αυτο και παιζει τοσο καλα σε undervolt. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Arkin said:

Οχι καθολου κλιμα 29 ειναι τωρα δωματιου και σκεψου το κουτι ποσο εχει μεσα με 400 στροφες τα fans κουτιου αν τα τσιμπησω λιγο ριχνει τη θερμοκρασια 5-6 βαθμους+ αλλα επειδη παντα παιζω undervolt τα εχω fixed 400 και εχω απολυτη ησυχια χωρις ακουστικα. 

Αψογα.. 

Ειδα 61 βαθμους max με 30% gpu fans σταθερο ομως με hwinfo. 71 hotspot

Αλλα με δωματιο 26 βαθμους...

Αργοτερα θα δω και με RTSS γιατι τωρα εχω σερι 2 επεισοδια Lotr...🤪

Ετσι κι αλλιως uv θα ειμαστε...απλα ηθελα να δω τι ψαρια πιανει το κουλερακι της....υποτιθεται ειναι πανω ραφι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, scorpion8283 είπε

Αψογα.. 

Ειδα 61 βαθμους max με 30% gpu fans σταθερο ομως με hwinfo. 71 hotspot

Αλλα με δωματιο 26 βαθμους...

Αργοτερα θα δω και με RTSS γιατι τωρα εχω σερι 2 επεισοδια Lotr...🤪

Ετσι κι αλλιως uv θα ειμαστε...απλα ηθελα να δω τι ψαρια πιανει το κουλερακι της....υποτιθεται ειναι πανω ραφι...

Αψογα εισαι αν εχεις και λιγο τσιμπημενα τα fans κουτιου εκει παιζουν καπου στα 65 οι περισσοτερες. Στις ποσες στροφες ειναι στο 30% η καρτα γιατι πχ αλλες στο 30% ειναι 1500 στροφες σε αλλες ειναι 1000 σε αλλες ακομα πιο κατω. Με UV ειδικα χειμωνα ουτε 60αρια θα βλεπεις μεχρι Μαρτιο ημουν βαρια βαρια 60 βαθμους με UV σε πολυωρο gaming. Φετος καλοκαιρι παιξαμε 66 67 με 33-34 ambient που οκ εβραζε ο τοπος. Ελα καλο λιωσιμο αλλα LOTR θα δεις βρε συ? Σε βλεπω σε ενα 2ωρο ετοιμος στο θεμα των σειρων και στο θεμα να δινεις ατελειωτο κραξιμο οπως ολοι για αυτο αλλωστε αξιζουν τετοιες σειρες ετσι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Arkin said:

Αψογα εισαι αν εχεις και λιγο τσιμπημενα τα fans κουτιου εκει παιζουν καπου στα 65 οι περισσοτερες. Στις ποσες στροφες ειναι στο 30% η καρτα γιατι πχ αλλες στο 30% ειναι 1500 στροφες σε αλλες ειναι 1000 σε αλλες ακομα πιο κατω. Με UV ειδικα χειμωνα ουτε 60αρια θα βλεπεις μεχρι Μαρτιο ημουν βαρια βαρια 60 βαθμους με UV σε πολυωρο gaming. Φετος καλοκαιρι παιξαμε 66 67 με 33-34 ambient που οκ εβραζε ο τοπος. Ελα καλο λιωσιμο αλλα LOTR θα δεις βρε συ? Σε βλεπω σε ενα 2ωρο ετοιμος στο θεμα των σειρων και στο θεμα να δινεις ατελειωτο κραξιμο οπως ολοι για αυτο αλλωστε αξιζουν τετοιες σειρες ετσι. 

Ναι ναι...εχεις δικιο...τα fans  του κουτιου ηταν max! Νορμαλ συνθηκες τα ριχνω με manual fan controler.

Θα δω μετα rpm καρτας...νομιζω 1400...

Αλλα απο οτι εχω δει το  techpower up την εχει στις πιο αθορυβες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, scorpion8283 είπε

Ναι ναι...εχεις δικιο...τα fans  του κουτιου ηταν max! Νορμαλ συνθηκες τα ριχνω με manual fan controler.

Θα δω μετα rpm καρτας...νομιζω 1400...

Αλλα απο οτι εχω δει το  techpower up την εχει στις πιο αθορυβες.

Για αυτο και οι 61 βαθμοι με φουλ fans παιζει πολυ παρακατω ναι. Βαλε UV καντο save και εισαι κομπλε σε οτι και αν τις ριξεις και τρομερο efficiency. Γενικα ολες οι 4080super ειναι αθορυβες την zotac trinity 4070ti που ειχα ειχε το μονο σπαστικο οτι στους 44 βαθμους ανοιγαν τα fans στο 30% και ξανα εκλειναν στους 39 οποτε ειχα ενα μικρο θεματακι με το ανοιξε κλεισε και δεν γινοταν και ρυθμιση απο afterburner. Η manli ανοιγει αρκετα παραπανω αλλα ειναι και αρκετα πιο αθορυβα στο πιο χαμηλο σημειο συγκριτικα με την zotac. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, scorpion8283 είπε

Ειπα να δω λιγο αυτα τα DLSS και τα RTια! Ευκαιρία ητανε με τοσο κοντινες τιμες XTX----4080 Super

Ελπίζω τα ματάκια σου να μην έχουν πάθει αλλοίωση από τη μακροχρόνια χρήση fsr και να μπορέσεις να χαρείς τα καλούδια που μας προσφέρει ο αρχηγός μας, ο ήλιος μας, ο φωτεινός παντογνώστης!!!

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Arkin said:

Για αυτο και οι 61 βαθμοι με φουλ fans παιζει πολυ παρακατω ναι. Βαλε UV καντο save και εισαι κομπλε σε οτι και αν τις ριξεις και τρομερο efficiency. Γενικα ολες οι 4080super ειναι αθορυβες την zotac trinity 4070ti που ειχα ειχε το μονο σπαστικο οτι στους 44 βαθμους ανοιγαν τα fans στο 30% και ξανα εκλειναν στους 39 οποτε ειχα ενα μικρο θεματακι με το ανοιξε κλεισε και δεν γινοταν και ρυθμιση απο afterburner. Η manli ανοιγει αρκετα παραπανω αλλα ειναι και αρκετα πιο αθορυβα στο πιο χαμηλο σημειο συγκριτικα με την zotac. 

Εκανα 3 απανωτα runs και ενα firestrike. 62 C μεχρι 31% 😳

Ρε την XLR8.....ασχημουλα και....κρυοκωλη 🤪
 

Spoiler


Screenshot2024-09-14022657.png.ea5657f3cab46ad87c4bc9fc1449803b.png

Screenshot2024-09-14025559.jpg.12e6f93c492b5e583421ce068aa31a83.jpg

 

2 hours ago, Tambas91 said:

Ελπίζω τα ματάκια σου να μην έχουν πάθει αλλοίωση από τη μακροχρόνια χρήση fsr και να μπορέσεις να χαρείς τα καλούδια που μας προσφέρει ο αρχηγός μας, ο ήλιος μας, ο φωτεινός παντογνώστης!!!

Ω! Jensen Ra....supreme leader....και υπερλαμπρε αστερα, Ω! εσυ φωτοδοτη των οθονών,  ανοιξε μας τα ματ...

ωπα...ωπα.....κατσε....

μαλλον κατεβασα λάθος control panel....πρεπει να ναι εκδοση για windows 98/xp!

 

edit: οχι, το σωστο ειναι...🥴

😛

  • Like 1
  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, scorpion8283 είπε

Εκανα 3 απανωτα runs και ενα firestrike. 62 C μεχρι 31% 😳

Ρε την XLR8.....ασχημουλα και....κρυοκωλη 🤪
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

Screenshot2024-09-14022657.png.ea5657f3cab46ad87c4bc9fc1449803b.png

 

Screenshot2024-09-14025559.jpg.12e6f93c492b5e583421ce068aa31a83.jpg

 

Ω! Jensen Ra....supreme leader....και υπερλαμπρε αστερα, Ω! εσυ φωτοδοτη των οθονών,  ανοιξε μας τα ματ...

ωπα...ωπα.....κατσε....

μαλλον κατεβασα λάθος control panel....πρεπει να ναι εκδοση για windows 98/xp!

 

edit: οχι, το σωστο ειναι...🥴

😛

Η xlr8 είναι από τις top σε ψύξη ποιος είπε ότι είναι από το πάνω ράφι? Η pny στις 4000 series έβγαλε τοπ μοντέλα πιο κρύα δύσκολα θα βρεις. Είσαι και με 26 ambient και δεν νιώθει η κάρτα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, scorpion8283 είπε

Εκανα 3 απανωτα runs και ενα firestrike. 62 C μεχρι 31% 😳

Ρε την XLR8.....ασχημουλα και....κρυοκωλη 🤪
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

Screenshot2024-09-14022657.png.ea5657f3cab46ad87c4bc9fc1449803b.png

Screenshot2024-09-14025559.jpg.12e6f93c492b5e583421ce068aa31a83.jpg

 

Ω! Jensen Ra....supreme leader....και υπερλαμπρε αστερα, Ω! εσυ φωτοδοτη των οθονών,  ανοιξε μας τα ματ...

ωπα...ωπα.....κατσε....

μαλλον κατεβασα λάθος control panel....πρεπει να ναι εκδοση για windows 98/xp!

 

edit: οχι, το σωστο ειναι...🥴

😛

εχω μπερδευτει , nvidia control panel ,nvidia app ,nvidia experience ,3 προγραμματα για να κανεις την δουλεια που θα μπορουσες με 1 :P

με γειες η καρτουλα ,και εγω αυτην κοιτουσα αλλα με επιασε η τσιγκουνια μου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

εχω μπερδευτει , nvidia control panel ,nvidia app ,nvidia experience ,3 προγραμματα για να κανεις την δουλεια που θα μπορουσες με 1 :P

βάλε και το msi afterburner, αλλιώς δεν μπορείς να φτιάξεις fan curve λολ..

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

βάλε και το msi afterburner, αλλιώς δεν μπορείς να φτιάξεις fan curve λολ..

fan control ρε ,ολα απο εκει τα εχω ρυθμισμενα

2024-09-14103756.png.6fdb8a845aab032eb05c44f0d43e47e0.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, akoinonitos said:

με γειες η καρτουλα ,και εγω αυτην κοιτουσα αλλα με επιασε η τσιγκουνια μου

Thx ρε! 

3 hours ago, Arkin said:

Η xlr8 είναι από τις top σε ψύξη ποιος είπε ότι είναι από το πάνω ράφι? Η pny στις 4000 series έβγαλε τοπ μοντέλα πιο κρύα δύσκολα θα βρεις. Είσαι και με 26 ambient και δεν νιώθει η κάρτα. 

Ναι οντως, εχει απο τα καλυτερα coolerακια και τωρα πρακτικα ειναι σε προσφορα, γιατι ειναι απο τις πιο φθηνες, κοντα στο 1000ρικο...! στην αρχη παρηγγειλα την zotac της προσφορας που ποσταρε ο @7nisiotis αλλα μετα λεω για ενα 50αρικο δε γαργαλιεται...αντιστοιχης αποδοσης   θελεις 150 ευρω πανω...

ΟΧΙ οτι το χρειαζονται...ουτε καν! Απληστια...θερμοκρασιων🤪

Αλλα ρε PNY...τι shroud ειναι αυτο? Κοψε τις βλακειες τα led, και ανταυτου βαλε λιγο τσιγκο να γινει λιγο ομορφη..

Anyway, δυναμη η  PNY , μαλλον θελει να γινει η EVGA  στη θεση της EVGA τωρα που μεινε μονη της στο Αμερικα...

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Thx ρε! 

Ναι οντως, εχει απο τα καλυτερα coolerακια και τωρα πρακτικα ειναι σε προσφορα, γιατι ειναι απο τις πιο φθηνες, κοντα στο 1000ρικο...! στην αρχη παρηγγειλα την zotac της προσφορας που ποσταρε ο @7nisiotis αλλα μετα λεω για ενα 50αρικο δε γαργαλιεται...αντιστοιχης αποδοσης   θελεις 150 ευρω πανω...

ΟΧΙ οτι το χρειαζονται...ουτε καν! Απληστια...θερμοκρασιων🤪

Αλλα ρε PNY...τι shroud ειναι αυτο? Κοψε τις βλακειες τα led, και ανταυτου βαλε λιγο τσιγκο να γινει λιγο ομορφη..

Anyway, δυναμη η  PNY , μαλλον θελει να γινει η EVGA  στη θεση της EVGA τωρα που μεινε μονη της στο Αμερικα...

 

 

Μεγιες αγορινα! Ήρθες στον θαυμαστό κ λαμπρό κόσμο της nvidia και εσύ! Έχει μεγάλη αγκαλιά ο Τζένσεν για όλους μας.Αλλα και μεγάλες βαθιές τσέπες επειδή τον αγαπάμε 😋 

Βάλε και καμία φωτό να δούμε την καρτουλα! Και πες και πως σου φαίνεται σε σχέση με την 7900χτχ σε all around

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...