Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Η αληθεια ειναι οτι οι asus ενα βεβαρημενο το εχουν με coil whine αλλα κυριως εχω διαβασει για strix για την dual evo δεν εχω διαβασει κατι. Η τιμη ειναι μια χαρα περνεις και το Outlaws οποτε εκατσε τελεια. Καλοριζικη να ευχαριστηθεις gaming. 

Να είσαι καλά!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2279

  • Arkin

    1843

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

10 minutes ago, _Theo_ said:

Τσίμπησα αυτήν εδώ. Κάτι για Coil Whine είχα διαβάσει, ελπίζω να μην κάνει σαν ελικόπτερο και την πατήσω!

Αν εξαιρέσεις το πιθανό coil whine, μάλλον η καλύτερη entry υλοποίηση είναι, με γεια!

Τώρα αν όντως σου τύχει coil whine, το βλέπεις στην πορεία, δεν έγινε και κάτι.

Όσον αφορά το τροφοδοτικό, σαν ξερά watt φτάνει εύκολα, αλλά αν είναι φάση 8-10 χρόνων και ταλαιπωρημένο, βάλτο κάποια στιγμή στο πρόγραμμα να το αλλάξεις.

Στην τελική βέβαια αν θες κάνεις λίγο UV ή/και ρίχνεις power limit. Σκέψου εμένα με uv 4070 (την απλή, αλλά πρακτικά ίδια κατανάλωση) με 5600 είναι το πολύ 260-270 watt όλο το PC, μετρημένο από τοίχο σε παιχνίδι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Τσίμπησα αυτήν εδώ. Κάτι για Coil Whine είχα διαβάσει, ελπίζω να μην κάνει σαν ελικόπτερο και την πατήσω!

Την πήρα και εγώ πριν 1 εβδομάδα περίπου. Κανένα θέμα μέχρι στιγμής και είναι πολύ ήσυχη.

Επίσης έχει φυσιολογικό μέγεθος και βάρος, όχι τα τέρατα που έχει γεμίσει η αγορά..

Και δεν έχει RGB κλπ.

Θα την ήθελα σε άσπρο για να ταιριάζει με το κουτί μου αλλά δεν υπήρχε.

Επεξ/σία από Despotas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, _Theo_ said:

Να είσαι καλά!!

Με γεια,θα την χαρείς για καιρό είναι πολύ δυνατή,αλλά για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου έπρεπε να τσιμπήσεις αυτή

image.png.66a7086d74def07754cbd2dc6bdd24e8.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Με γεια,θα την χαρείς για καιρό είναι πολύ δυνατή,αλλά για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου έπρεπε να τσιμπήσεις αυτή
image.png.66a7086d74def07754cbd2dc6bdd24e8.png

Εντάξει δεν είναι το ίδιο όμως. Όχι ότι δεν εκτιμώ foxstore κάθε άλλο από εκεί πήρα την κάρτα που έχω αλλά μια τα 3 χρόνια εγγύηση του plaisiou μια το άμεσα διαθέσιμη μια το παιχνίδι που δίνει δώρο αξίας 40 50 ευρω νομίζω έκανε τη σωστή επιλογή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Arkin said:

Εντάξει δεν είναι το ίδιο όμως. Όχι ότι δεν εκτιμώ foxstore κάθε άλλο από εκεί πήρα την κάρτα που έχω αλλά μια τα 3 χρόνια εγγύηση του plaisiou μια το άμεσα διαθέσιμη μια το παιχνίδι που δίνει δώρο αξίας 40 50 ευρω νομίζω έκανε τη σωστή επιλογή. 

Εάν ήταν άλλη υλοποίηση,με 2 ανεμιστήρες θα έλεγα οκ,θυσιάζεις θερμοκρασία και υψηλότερο core boost για το game και το ότι δε θα περιμένεις μια βδομάδα.Για Asus όμως δεν,αυτό που είπαν τα παιδιά παραπάνω,η πιθανότητα coil whine το κάνει no buy για μένα.Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παθών από Asus 4070 dual με coil wine δεν την πάλευα με τίποτα από τον θόρυβο. Γύρισε με συνοπτικές διαδικασίες πίσω στο amazon Αγγλίας και πήρα πίσω τα χρήματα μου. Gigabyte gaming x η επόμενη 4070 και απαλλάχτηκα από coil. Δεν σημαίνει ότι θα έχει και του παλικαριού. Είναι πως θα τύχει η φάση. Άλλο ένα αποτέλεσμα της κακής κατασκευής όλων των ηλεκτρονικών συσκευών πια. Παλιότερα coil wine δεν υπήρχε σχεδόν ούτε για δείγμα. Οι κατασκευαστές πια προσπαθούν να βγάλουν από τα πάντα, μέχρι και από τις «κόλλες» που έχουν στους πυκνωτές ή που δεν έχουν…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, dimoskoutr said:

Παθών από Asus 4070 dual με coil wine δεν την πάλευα με τίποτα από τον θόρυβο. Γύρισε με συνοπτικές διαδικασίες πίσω στο amazon Αγγλίας και πήρα πίσω τα χρήματα μου. Gigabyte gaming x η επόμενη 4070 και απαλλάχτηκα από coil.

Πέρα από το coil whine όμως, μιας και πέρασαν και οι δύο από τα χέρια σου, ποια σου φάνηκε καλύτερη υλοποίηση σαν κατασκευή/θερμοκρασίες/boost clocks/fan noise?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, just getting started είπε

Πέρα από το coil whine όμως, μιας και πέρασαν και οι δύο από τα χέρια σου, ποια σου φάνηκε καλύτερη υλοποίηση σαν κατασκευή/θερμοκρασίες/boost clocks/fan noise?

Θερμοκρασίες κατασκευή gigabyte είναι και πιο μεγάλη. Fan noise σαφώς asus. Η δικιά μου έχει το ενοχλητικό ότι τα φανάκια της δεν νομίζω ότι είναι πολύ σόι και ξεκινούν από τις 1200 στροφές. Το 35% δηλαδή που μπορούν minimum να λειτουργήσουν είναι 1200 στροφές. Ή το έχουν έτσι επι τούτου οι απαράδεκτοι στο firmware ώστε να σε στέλνουν αδιάβαστο. 😂  Μου έλειψε μέχρι και η sapphire 570 μου που είχε άψογα φουρφούρια που ξεκινούσαν από τις 350 στροφές εντελώς αθόρυβα. Η gigabyte τώρα θέλει εκείνη την εφαρμογή που βλέπει όλους τους ανεμιστήρες του κουτιού και σε αφήνει να τους παραμετροποιήσεις. Fan control νομίζω λέγεται. Ευτυχώς που δεν ανεβάζει εύκολα θερμοκρασίες και πάνω από τις 1300 στροφές δεν χρειάζεται να φυσάνε ποτέ. Τουλάχιστον στο lancool 216 που έχω για κουτί.

Αυτο που οι εταιρίες προσπαθούν να βγαλουν λεφτά μέχρι και από τα ανεμιστηράκια με ξεπερνάει. Ποσο στο καλό παραπάνω κάνει ένα αξιοπρεπές fan ήθελα να ήξερα. 

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρισκει και κανενα εμποδιο ο οδοστρωτηρας που λεγεται Χουανγκ..

https://www.ot.gr/2024/09/04/texnologia/nvidia-sto-mikroskopio-ton-amerikanikon-arxon-ereynatai-gia-kataxrisi-despozousas-thesis/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

STALKER 2 Is Getting Hardware RT, Cross-Platform Mods and Multiplayer Post-Launch

''We are going to have software ray tracing. As for hardware ray tracing, it's too early for us, but we are experimenting with that. We are trying to have it on the release date, but it is highly unlikely you will have it at launch.''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τύχη σήμερα το πρωί χαζευα τις 4080 Super στο Σκρουτζ και πέτυχα την Zotac Trinity Black στα 949 και την τσίμπησα χωρίς δεύτερη σκέψη😝!! Μετά από λίγο την βάλανε πάλι στα 1050 περίπου 😰

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά παρέλαβα την RTX 4070 Super και την τοποθέτησα. Παρατήρησα όμως ότι όταν κλείνω το PC είναι μονίμως αναμμένο ένα κόκκινο λαμπάκι στην κάρτα. Τι σημαίνει αυτό; 

Επεξ/σία από _Theo_
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...