Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 minutes ago, Tambas91 said:

για να το κλείσουμε μιας και κουράζει το θέμα στην αρχή έγραψες αυτό:

"Ε τι να κάνουμε...Βλέπεις ακόμα δεν μας απαγόρεψαν να το γράφουμε

120fps σε Ghost of Tsushima με όλα full

120fps σε Odyssey, RDR2 και 200 σε Assetto Corsa

Δεν παίζουμε όλοι unoptimized games που γονατίζουν 4080...για να πουλάνε στα θύματα

Αμα ζοριστώ, παω στα 1080p. Μιά χαρά τα παίζει χωρίς θολούρες"

αυτό που έβγαλες εσύ είναι 420p με όλα δεξιά εκεί συμφωνώ μαζί σου η κάρτα βγάζει τα fps που ανέφερες

το αν βλέπεις ή όχι διαφορα είναι άλλο από το "η κάρτα βγάζει 120fps σε 1440p"

διάβασε ακριβώς τι κάνει το dynamic resolution και θα απαντηθούν όλες σου οι απορίες

το κακό δεν είναι να μην γνωρίσεις κάτι πως λειτουργεί, άλλωστε κανεις δε τα ξέρει όλα και εγώ διαβάζω-ρωτάω και μαθαίνω... το κακό είναι να κανεις το λάθος και να επιμένεις σε αυτό ενώ προσπαθούμε να σου εξηγήσουμε...

Τι προσπαθείτε ρε φίλε; Να μου πείτε σε μιά εικόνα που δεν έχει καμμία διαφορά από 1440p, ότι είναι 420p;

Εδώ κανονικά, σταματαει η κουβέντα

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2279

  • Arkin

    1843

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

54 minutes ago, Tambas91 said:

αυτό κάθε άλλο παρα 1440p όλα δεξιά είναι... η render ανάλυση παίζει να είναι 420p και πολλά λέω για να σου βγάλει τόσα fps

 

43 minutes ago, noFEARgr said:

Στο 25% του 1440p το τρέχει…

Εντάξει το ξεσκίσατε και εσείς...

Η όλη κουβέντα ξεκίνησε γιατί έκανε μια ελαφριά υπερβολή το παιδί που όλοι ξέρουμε ότι δεν ισχύει, ενώ μάλιστα ανέφερε κιόλας ότι χρησιμοποιεί frame gen και άρα σχεδόν σίγουρο κάποιας μορφής upscaling. Που στην τελική δεν είναι και άπιαστα νούμερα για τέτοιους τίτλους (GoT, Assetto).

Και πιαστήκατε από μια υπερβολή για να γράψετε άλλες δικές σας υπερβολές και ανακρίβειες.

Λοιπόν το DRS όχι μόνο δεν κατεβάζει σε 420p ή 25%, αλλά δεν πέφτει καν κάτω από 50% της native ανάλυσης. Αυτό είναι 720p. Αλλιώς όντως θα έριχνε το internal resolution μέχρι να φτάσει το 165 fps target...

Το ότι κάνετε υπόθεση επίσης ότι κάποιος παίζει 360p-420p και δεν παίρνει χαμπάρι το πιξιέλασμα (που είναι εμετός κάτω από 720), με ξεπερνάει λίγο 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, just getting started είπε

 

Εντάξει το ξεσκίσατε και εσείς...

Η όλη κουβέντα ξεκίνησε γιατί έκανε μια ελαφριά υπερβολή το παιδί που όλοι ξέρουμε ότι δεν ισχύει, ενώ μάλιστα ανέφερε κιόλας ότι χρησιμοποιεί frame gen και άρα σχεδόν σίγουρο κάποιας μορφής upscaling. Που στην τελική δεν είναι και άπιαστα νούμερα για τέτοιους τίτλους (GoT, Assetto).

Και πιαστήκατε από μια υπερβολή για να γράψετε άλλες δικές σας υπερβολές και ανακρίβειες.

Λοιπόν το DRS όχι μόνο δεν κατεβάζει σε 420p ή 25%, αλλά δεν πέφτει καν κάτω από 50% της native ανάλυσης. Αυτό είναι 720p. Αλλιώς όντως θα έριχνε το internal resolution μέχρι να φτάσει το 165 fps target...

Το ότι κάνετε υπόθεση επίσης ότι κάποιος παίζει 360p-420p και δεν παίρνει χαμπάρι το πιξιέλασμα (που είναι εμετός κάτω από 720), με ξεπερνάει λίγο 😂

μια μικρή υπερβολή είναι ότι πρόσθεσε σε κάθε παιχνίδι 60 fps βγαλμένα από τη φαντασία του??? rdr2 65 με dlssq, ACO 70 με ένα preset κάτω, tsushima 64 με dlssq - 85+fg... ok έχεις δίκιο εμείς το ξεσκίσαμε

επίσης στο πρώτο του σχόλιο δεν έγραψε τίποτα για fg που ούτε το rdr2 έχει ούτε το ACO.... im out

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Coscas said:

Τι προσπαθείτε ρε φίλε; Να μου πείτε σε μιά εικόνα που δεν έχει καμμία διαφορά από 1440p, ότι είναι 420p;

Εδώ κανονικά, σταματαει η κουβέντα

Εχει μεγααααληηη διαφορα και ειναι 1000% δεδομενο και προφανως εκει εγινε η παρεξηγηση εξ αρχης... 

Αν καποια στιγμη δεις διπλα διπλα δυο ιδιες οθονες, η μια σε quality upscaling και η αλλη σε οτιδηποτε λιγοτερο, ΣΕ ΚΙΝΗΣΗ θα καταλαβεις τι εννοουμε...επισης αν παιξεις με FG κατω απο 80 - 90 fps, εκει θα καταλαβεις οτι και το FG εχει τις αδυναμιες του ( καθυστερηση στην αποκριση των κινησεων του ποντικα).Δυστυχως ολες αυτες οι τεχνολογιες τρικακια, εχουν τις αδυναμιες τους, θαυματα δεν γινονται

Επιλεον ηδη εχουν βγει πιο συγχρονα παιχνιδια και αρκετα πιο ''βαρια'' αλλα με εκπληκτικα καλυτερα visuals....

Απλα για να κραταμε μετρο συγκρισης, συνηθως οταν αναφερομαστε σε δυνατοτητες καρτων, κοιταμε καταρχην τις επιδοσεις σε native και ultra...μετα ο καθενας προσαρμοζει τις ρυθμισεις στο setup του και οτι τον ικανοποιει εκεινον οπτικα....Πααααντα ομως, υπαρχει κατι καλυτερο με ταβανι το οπτικο αποτελεσμα της πιο δυνατης καρτας καθε γενιας...... .μεχρι την επομενη!

Αφου σε ικανοποιει ομως το αποτελεσμα, ξαναλεω μια χαρα! 

@Tambas91τι θες συμφορουμιτη? Εμας μας αρεσει το FG....και κατω απο 50% render...σε  medium....σε... screenshot......🫣... οριακα θα μας αναγκασεις να σου πουμε οτι καποια στιγμη σαν φοιτητες φλερταμε με τη  Lisa...πριν γινει διασημη...λογαριασμο θα δωσουμε? Ειμασταν νεοι και ειχαμε τρελα...

πωωωωωωωωωω 😜

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, Tambas91 said:

μια μικρή υπερβολή είναι ότι πρόσθεσε σε κάθε παιχνίδι 60 fps βγαλμένα από τη φαντασία του??? rdr2 65 με dlssq, ACO 70 με ένα preset κάτω, tsushima 64 με dlssq - 85+fg... ok έχεις δίκιο εμείς το ξεσκίσαμε

επίσης στο πρώτο του σχόλιο δεν έγραψε τίποτα για fg που ούτε το rdr2 έχει ούτε το ACO.... im out

Οκ όντως δεν κάθησα να ψάξω έναν έναν τους τίτλους, υπέθεσα μιας και είναι παλιοί θα βγάζει κάτι τις παραπάνω 😂

Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω πάντως... Προφανώς θα ήταν υπό συνθήκες και αστερίσκους.

Τέλος πάντων, έχεις δίκιο το κουράσαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Δεν παίζουμε όλοι unoptimized games που γονατίζουν 4080...για να πουλάνε στα θύματα

Θα σταθώ στο ό,τι είπε θύματα όσους αγοράζουν 4080 ενώ αυτός διαλέγει μόνο optimized games και μπορεί και παίζει με 4060, ενώ τα θύματα αγοράζουv ακριβότερες κάρτες γιατί επιλέγουν unoptimized παιχνίδια.

Πρέπει να πω πως αυτό με ταρακούνησε και με ξύπνησε. Δεν είμαι ο ίδιος gamer μετά από αυτό. Έκλεισα το diablo 4 και ξανάβαλα το 2. Είδα 17000 fps με vsync off και χωρίς dlss. Εκεί ήταν σαν να πήρα το red pil. Ξυπνήστε παιδιά. Έχει δίκιο ο φίλος.

Επίσης όσοι είστε πάνω από 40 έχετε ήδη πρεσβυωπία. Αφήστε τα παραμύθια με τις υψηλές αναλύσεις. 720p is enough for everyone, bill gates... κάτι τέτοιο.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, just getting started είπε

 

Εντάξει το ξεσκίσατε και εσείς...

Η όλη κουβέντα ξεκίνησε γιατί έκανε μια ελαφριά υπερβολή το παιδί που όλοι ξέρουμε ότι δεν ισχύει, ενώ μάλιστα ανέφερε κιόλας ότι χρησιμοποιεί frame gen και άρα σχεδόν σίγουρο κάποιας μορφής upscaling. Που στην τελική δεν είναι και άπιαστα νούμερα για τέτοιους τίτλους (GoT, Assetto).

Και πιαστήκατε από μια υπερβολή για να γράψετε άλλες δικές σας υπερβολές και ανακρίβειες.

Λοιπόν το DRS όχι μόνο δεν κατεβάζει σε 420p ή 25%, αλλά δεν πέφτει καν κάτω από 50% της native ανάλυσης. Αυτό είναι 720p. Αλλιώς όντως θα έριχνε το internal resolution μέχρι να φτάσει το 165 fps target...

Το ότι κάνετε υπόθεση επίσης ότι κάποιος παίζει 360p-420p και δεν παίρνει χαμπάρι το πιξιέλασμα (που είναι εμετός κάτω από 720), με ξεπερνάει λίγο 😂

Χαχαχα για αυτό αγαπώ το ινσομνια,όλοι είναι με νούμερα,να βλέπουν νούμερα ενώ αν τους βάλεις μπροστά τους μια εικόνα δεν θα πάρουν χαμπάρι σε τι ανάλυση παίζουν η με τι settings 😅

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί παίζει με fsr σε Nvidia κάρτα 😅 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χαρά του να μην καταλαβαίνεις τι βλέπεις..Αυτούς που ζηλεύω περισσότερο βέβαια είναι όσους δεν βλέπουν stuttering..

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Η χαρά του να μην καταλαβαίνεις τι βλέπεις..Αυτούς που ζηλεύω περισσότερο βέβαια είναι όσους δεν βλέπουν stuttering..

Eχει να κανει με τι μετρο συγκρισης εχεις , αν δεν εχεις παιξει ποτε high resolution παιχνιδι, ποτε hdr , ποτε χωρις stuttering προφανως και συνηθιζεις και σου φαινεται normal μετα. 

Το θυμαμαι και στον εαυτο μου , σαν πιτσιρικι που φυσικα το hardware που ειχα ηταν low to midrange , ολα αυτα υπηρχαν αλλα δεν τα εβλεπα καν . 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, noFEARgr είπε

Eχει να κανει με τι μετρο συγκρισης εχεις , αν δεν εχεις παιξει ποτε high resolution παιχνιδι, ποτε hdr , ποτε χωρις stuttering προφανως και συνηθιζεις και σου φαινεται normal μετα. 

Το θυμαμαι και στον εαυτο μου , σαν πιτσιρικι που φυσικα το hardware που ειχα ηταν low to midrange , ολα αυτα υπηρχαν αλλα δεν τα εβλεπα καν . 

Καλύτερα να μην τα βλέπεις και να χαίρεσαι το παιχνίδι, εντάξει δεν μιλάμε για τραγικότητες όπως το να παγώνει η εικόνα για 2-3 δευτερόλεπτα όπως πάθαινα εγώ με το Medal of Honor: Pacific Assault τότε πιτσιρικάς που δεν είχα αρκετή RAM :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ παίρνουν γνωστοί μου ακριβή τηλεόραση και όταν πάω σπίτια τους το contrast είναι στο 20 και δεν μπορώ να διακρίνω ούτε το logo του καναλιού. Και αν τους ρωτησεις πως σου φαίνεται η εικόνα από τη νέα τους τηλεόραση σου λένε φανταστική.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι, είτε το έχουν σε ''ζωντανή'' και είναι όλα υπερκορεσμένα και χάλια. Είτε έχουν το motion interpolation ανοιχτό και είναι λες και βλεπεις ντοκιμαντέρ(soap opera effect) κλπ κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε βάζει σε σκέψη όμως ε?

Καμια φορα λεω "κι αμα ειχα και λιγο χαμηλότερο render...και 2-3 εφε λιγότερα....αμα η κίνηση μου φαινόταν smooth,

μετα απο μια ώρα που πλεόν θα βυθιζόμουν στο παιχνίδι και θα με ενοιαζε να περάσω ενα δύσκολο σημείο ή να δω τη συνεχεια στο story, θα εδινα σημασία σε ολα τα υπολοιπα...?

Και ποσοι μπορεί να απολαμβανουν ενα παιχνιδι σε αυτα τα settings, και στο τέλος της μερας, να χουν ευχαριστηθεί το παιχνίδι τους το ιδιο και περισσοτερο απο μενα....😳

(και μετα σκάει feed για βιντεακι ingame  απο 4090 με path tracing ή rumors για την επομενη γενια, και μου φευγει ο ρομαντισμος... σαν καταναλωτικό σκουλίκι που είμαι 🤩🤪)

 

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, scorpion8283 είπε

Σε βάζει σε σκέψη όμως ε?

Καμια φορα λεω "κι αμα ειχα και λιγο χαμηλότερο render...και 2-3 εφε λιγότερα....αμα η κίνηση μου φαινόταν smooth,

μετα απο μια ώρα που πλεόν θα βυθιζόμουν στο παιχνίδι και θα με ενοιαζε να περάσω ενα δύσκολο σημείο ή να δω τη συνεχεια στο story, θα εδινα σημασία σε ολα τα υπολοιπα...?

Και ποσοι μπορεί να απολαμβανουν ενα παιχνιδι σε αυτο το παιχνιδι, και στο τέλος της μερας, να χουν ευχαριστηθεί το παιχνίδι τους το ιδιο και περισσοτερο απο μενα....😳

(και μετα σκάει feed για βιντεακι ingame  απο 4090 με path tracing ή rumors για την επομενη γενια, και μου φευγει ο ρομαντισμος... σαν καταναλωτικό σκουλίκι που είμαι 🤩🤪)

 

Όχι ρε εμάς μας έπιασε κότσους ο πέτσινος που πήραμε 4080 και 4090 να παίζουμε unoptimized τίτλους , ο φίλος από πάνω έσπασε το Μάτριξ και πήρε 4060 τη καλύτερη αγορά όλων των εποχών για να παίζει 420p που δε βλέπει διαφορα από 1440p 

Blow Your Mind Wow GIF by Product Hunt

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...