Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Age4Greeks είπε

Μου πήγες και μου πήρες το πιο βαρύ παιγνίδι που δεν το παίζανε κάρτες και 2 γενιές μετά...
δες εδώ το review,

https://www.techpowerup.com/review/palit-geforce-8800-gtx/

μια χαρά σήκωνε Full HD, και αν κατέβαζες και κανένα σετινγκ δε θα χάλαγε ο κόσμος.

Μα και σημερα ετσι γινεται ομως αυτο εγραψα. Για raster οποιαδηποτε καρτα μεχρι 500 ευρω κανει παπαδες μεχρι 1440p σημερα στα σημερινα παιχνιδια. Και ανοιγεις και ray tracing σε καποια μαζι με dlss/fsr+fg. Οι καρτες των 1000 και 2000 ευρω ειναι για τα 2-3 παιχνιδια που θελουν path tracing και τις μεγαλες αναλυσεις με τα πολλα frames. Μια 7800xt/4070super στα 500 σημερα κανει πολυ περισσοτερα απο την 8800gtx του τοτε που ειχε 600 στα παιχνιδια της εποχης σε πολυ μεγαλυτερες αναλυσεις και hertz με απειρως ανωτερα γραφικα. Δεν ειναι τοσο ασχημα τα πραγματα. Και η ferrari εχει μισο εκατομμυριο δεν θα παρω ποτε αλλα δεν με χαλασε ενα audi στα 40 χιλιαρικα που καποτε για ιδια ποιοτητα και επιδοσεις θα ηθελα πανω απο 100. Αφηστε τις πανακριβες καρτες ακομα και αυτοι που τις περνουν ζητημα αν τις δουλεψουν 100% σε 5 παιχνιδια μεχρι να τις δωσουν για καποια αλλη. Στο μυαλο ειναι ολα και στην καψα για το ποσο θελεις να εχεις το τελευταιο.

 

3 ώρες πριν, Coscas είπε

Δεν ξέρω...Τις έβαλα να παίζουν δίπλα δίπλα και στα 1080p, ήταν ολόϊδιες (μη σου πω λίγο καλύτερη η ΑΟC). Το μόνο που μέ χάλαγε, ήταν το μέγεθος (19") 

Στα 1440p, ok. Αλλά, δεν βλέπω τεράστιες διαφορές από τα 1080p. Το HDR10, με θαμπώνει και οι πολλές ίντσες, δεν μου λενε τπτ. Ασε που παρατηρω blurring σε βίντεο στο ΥΤ, που η Αοc δεν τα κανει. Ρύθμισα Motion Blur Reduction και τπτ.  Οι παλιές οθόνες, τα έκαναν αυτά σε χαμηλό refresh rate. Αυτη...έχει 165 Hz. Μήπως τονίζει τις ατέλειες; Γιατί σε καλής ποιότητας εικόνα , δεν το κάνει

Και είμαι και σε κάποια ηλικία που δεν τα βλέπω και σαν 20άρης. Τα έντονα contrast , το HDR και η φωτεινότητα, κουράζουν. Δεν ξέρω...Ισως να βολευόμουν και με 24άρα οθόνη στα 1080p σε πολλά Hz. αν και δεν βλεπω τα Hz να ομαλοποιούν το blur

Aσε που περίμενα να δώ "παπάδες" στο Odyssey , στο RDR2 και στο Assetto Corsa

Ειλικρινά, παρόμοια γραφικά έβλεπα στην AOC, πλήν μεγέθους

Βέβαια, στο Ghost of Tsushima, όλα πλέον πάνε ομαλά και σαν νεράκι 

Eχω κάνει τα πάντα στις ρυθμισεις και υπάρχουν 2 λύσεις. Η να την συνηθίσω, ή να την πουλήσω και να παρω καμμία 24άρα 1080p. Aρκεί να μην έχω blur σε βίντεο

Κοιτα φιλε μου. Και εγω απο 1080p πηγα σε 1440p και ειδα τεραστια διαφορα ανεβηκε κατακορυφα το clarity σε ολα τα παιχνιδια και διακρινω καθε λεπτομερεια. Δεν μπορω να φανταστω το 4Κ τι θα κανει σε τετοια monitors με το ppi 40% πανω αλλα στο μελλον ευελπιστω να κανω τη μεταβαση. 

Το HDR10 ισως σε θαμπωνει γιατι δεν εχεις ρυθμισεις σωστα τη φωτεινοτητα το peak brightness και το min black ωστε να εχεις οσο καλυτερο contrast γινεται. Ειναι must σε ταινιες/σειρες για παιχνιδια ειναι λιγο hit or miss καποια κανουν απιστευτη διαφορα πχ death stranding καποια οχι και τοσο πχ RDR 2. Eιναι ενα καλο θετικο ομως και το ανοιγεις η το κλεινεις οπως σε βολευει εσενα. 

Οπως και οι ιντσες 27αρα απο 19αρα ειναι 50% πανω επιφανεια δεν ειναι λιγη και εγω καποτε ειχα 17αρι monitor 1280x1024 αλλα σημερα δεν μπορω κατω απο 34αρι 1440p και εχει κοσμο με 65αρες μονιμα σαν monitor που δεν μπορουν να πανε παρακατω. 

Για το blurring δεν ξερω τι να σου πω αν δεν ξερω σε τι βιντεο αναφερεσε προφανως αν πας να δεις βιντεο 480p σε 1440p οθονη δεν θα ειναι η καλυτερη εμπειρια. Αν δεις ομως 4Κ σε 1440p οθονη η ενα καλο 1080p θα δειχνει κρυσταλλο και καθολου θολο. 

Γραφικα θα δεις ιδια σε καθε οθονη αυτο δεν αλλαζει και ειναι ρολος της καρτας που εχεις. Αλλαζουν ολα τα αλλα χρωματα ομαλοτητα αντιθεση αποκριση αυτα που κανουν καθε monitor εξαιρετικο η κακο. Οτι σε βολευει αν σου φαινεται μεγαλη η 27αρα πας σε 24αρα και τελος καμια οθονη δεν ειναι τελεια για ολο τον κοσμο για αυτο υπαρχουν επιλογες. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2279

  • Arkin

    1843

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

2 minutes ago, Arkin said:

Μα και σημερα ετσι γινεται ομως αυτο εγραψα. Για raster οποιαδηποτε καρτα μεχρι 500 ευρω κανει παπαδες μεχρι 1440p σημερα στα σημερινα παιχνιδια. Και ανοιγεις και ray tracing σε καποια μαζι με dlss/fsr+fg. Οι καρτες των 1000 και 2000 ευρω ειναι για τα 2-3 παιχνιδια που θελουν path tracing και τις μεγαλες αναλυσεις με τα πολλα frames. Μια 7800xt/4070super στα 500 σημερα κανει πολυ περισσοτερα απο την 8800gtx του τοτε που ειχε 600 στα παιχνιδια της εποχης σε πολυ μεγαλυτερες αναλυσεις και hertz με απειρως ανωτερα γραφικα. Δεν ειναι τοσο ασχημα τα πραγματα. Και η ferrari εχει μισο εκατομμυριο δεν θα παρω ποτε αλλα δεν με χαλασε ενα audi στα 40 χιλιαρικα που καποτε για ιδια ποιοτητα και επιδοσεις θα ηθελα πανω απο 100. Αφηστε τις πανακριβες καρτες ακομα και αυτοι που τις περνουν ζητημα αν τις δουλεψουν 100% σε 5 παιχνιδια μεχρι να τις δωσουν για καποια αλλη. Στο μυαλο ειναι ολα και στην καψα για το ποσο θελεις να εχεις το τελευταιο.

 

Κοιτα φιλε μου. Και εγω απο 1080p πηγα σε 1440p και ειδα τεραστια διαφορα ανεβηκε κατακορυφα το clarity σε ολα τα παιχνιδια και διακρινω καθε λεπτομερεια. Δεν μπορω να φανταστω το 4Κ τι θα κανει σε τετοια monitors με το ppi 40% πανω αλλα στο μελλον ευελπιστω να κανω τη μεταβαση. 

Το HDR10 ισως σε θαμπωνει γιατι δεν εχεις ρυθμισεις σωστα τη φωτεινοτητα το peak brightness και το min black ωστε να εχεις οσο καλυτερο contrast γινεται. Ειναι must σε ταινιες/σειρες για παιχνιδια ειναι λιγο hit or miss καποια κανουν απιστευτη διαφορα πχ death stranding καποια οχι και τοσο πχ RDR 2. Eιναι ενα καλο θετικο ομως και το ανοιγεις η το κλεινεις οπως σε βολευει εσενα. 

Οπως και οι ιντσες 27αρα απο 19αρα ειναι 50% πανω επιφανεια δεν ειναι λιγη και εγω καποτε ειχα 17αρι monitor 1280x1024 αλλα σημερα δεν μπορω κατω απο 34αρι 1440p και εχει κοσμο με 65αρες μονιμα σαν monitor που δεν μπορουν να πανε παρακατω. 

Για το blurring δεν ξερω τι να σου πω αν δεν ξερω σε τι βιντεο αναφερεσε προφανως αν πας να δεις βιντεο 480p σε 1440p οθονη δεν θα ειναι η καλυτερη εμπειρια. Αν δεις ομως 4Κ σε 1440p οθονη η ενα καλο 1080p θα δειχνει κρυσταλλο και καθολου θολο. 

Γραφικα θα δεις ιδια σε καθε οθονη αυτο δεν αλλαζει και ειναι ρολος της καρτας που εχεις. Αλλαζουν ολα τα αλλα χρωματα ομαλοτητα αντιθεση αποκριση αυτα που κανουν καθε monitor εξαιρετικο η κακο. Οτι σε βολευει αν σου φαινεται μεγαλη η 27αρα πας σε 24αρα και τελος καμια οθονη δεν ειναι τελεια για ολο τον κοσμο για αυτο υπαρχουν επιλογες. 

Συνέδεσα πριν , την παλιά AOC. Η αλήθεια είναι, όσο και να γκρινιάζω , σε μικρότερες ίντσες ΔΕΝ γυρίζω. Ελυσα και το θεμα με ένα βιντεο που τρεμόπαιζε στο ΥΤ (το έκανε και στην AOC), οπότε οκ

Στα games, είναι μιά χαρά. Και στα 4κ βιντεο στο ΥΤ. Ετσι ειχα παθει και οταν πηγα απο crt σε τft. Μάλλον θα συνηθίσω

Το HDR, δεν θελει υπερβολές είδα. Με μέτρο. Αλλιώς, πας γιά οφθαλμίατρο. Χα χα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Coscas said:

Ετσι με παρασύρατε κι΄εμένα ...χα χα και πήγα και αναβάθμισα (χωρίς να το έχω ανάγκη), σε 5600 και rtx 4060.

 

28 minutes ago, Coscas said:

Οχι ρε συ! Το Tsushima σίγουρα το τρέχει 120 fps στο full. Eχω upscale method Fsr 3.0 και frame generation amd fsr3

🤪

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Arkin είπε

Δεν ηταν ακριβως ετσι. Επερνες μεν την τοπ καρτα αλλα δεν επαιζε τιποτα 1 χρονο μετα. Την 4090 την περνεις και 5 χρονια μετα θα παιζεις ακομα τα παντα αξιολογα. Δεν ειναι το ιδιο για αυτο ανεφερα και αλλα πραγματα πχ κινητα που τοτε με 1000 ευρω επερνες κατι σαβουρες ενω σημερα το κρατας 5-6-7 χρονια και κανεις τελεια τη δουλεια σου. Και δεν χρειαζεται να πας στην 4090 πανε στην 4080 στο 1000 αρικο ενας μισθος ειναι και θα σε βγαλει πολλα χρονια και αυτη. Δεν ειναι τα πραγματα τοσο ασχημα στα τεχνολογικα αγαθα τουλαχιστον δεν ειναι παλιοτερα ηταν πολυ χειροτερα. 

Εδώ έχεις δίκιο,ναι μεν πληρώνουμε ακριβότερα αλλά τα προϊόντα έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής,παλιά έπρεπε να αλλάζεις smartphone κάθε χρόνο,το ίδιο και για τις κάρτες γραφικών και cpus,μερικές φορές γκρινιάζουμε Τζάμπα 😜

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Tambas91 said:

ok περιμένουμε το video αυτός που πόσταρα μάλλον λέει ψέματα

Aνεβάζω προσωρινά 2 φωτο 

Εχω καιρό να χρησιμοποιήσω το OBS, αλλά όταν βρω καιρό θα το κάνω (το έχω ψιλοξεχάσει)

Ελπίζω να με πιστεύεις (δεν έχω και λόγο να λέω ψέμματα)

 

Screenshot-5.png

Screenshot-6.png

Αυτά είναι τα settings που έχω βάλει

 

1.jpg

2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φαντάσου πόσοι με ''μικρές'' κάρτες επειδή γράφει την τάδε ανάλυση νομίζουν ότι παίζουν εκεί ενώ όλα τα upscale είναι ανοιχτά στο performance, λολ.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Φαντάσου πόσοι με ''μικρές'' κάρτες επειδή γράφει την τάδε ανάλυση νομίζουν ότι παίζουν εκεί ενώ όλα τα upscale είναι ανοιχτά στο performance, λολ.

ε γι αυτό είπα ότι όλα είναι σχετικά, και το χουντάι μου πιάνει 0-100 σε 3 sec... άμα το πετάξεις από γκρεμό :P 

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Tambas91 said:

ok τώρα κατάλαβα...

αυτό κάθε άλλο παρα 1440p όλα δεξιά είναι... η render ανάλυση παίζει να είναι 420p και πολλά λέω για να σου βγάλει τόσα fps

Εγώ, απ΄ την αρχή είπα ότι το τρέχω με fsr3

Τα έβγαλα όλα και ορίστε

Βλέπετε καμμία διαφορά στα details; Εγώ όχι

Γι' αυτό παίρνεις κάρτες με νέα τεχνολογία

Αν και γιά μένα, τα 60fps σε native είναι αρκετά

Screenshot-7.png

 

Screenshot-8.png

 

 

3.jpg

4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Coscas είπε

Εγώ, απ΄ την αρχή είπα ότι το τρέχω με fsr3

για να το κλείσουμε μιας και κουράζει το θέμα στην αρχή έγραψες αυτό:

"Ε τι να κάνουμε...Βλέπεις ακόμα δεν μας απαγόρεψαν να το γράφουμε

120fps σε Ghost of Tsushima με όλα full

120fps σε Odyssey, RDR2 και 200 σε Assetto Corsa

Δεν παίζουμε όλοι unoptimized games που γονατίζουν 4080...για να πουλάνε στα θύματα

Αμα ζοριστώ, παω στα 1080p. Μιά χαρά τα παίζει χωρίς θολούρες"

7 λεπτά πριν, Coscas είπε

Τα έβγαλα όλα και ορίστε

αυτό που έβγαλες εσύ είναι 420p με όλα δεξιά εκεί συμφωνώ μαζί σου η κάρτα βγάζει τα fps που ανέφερες

8 λεπτά πριν, Coscas είπε

Βλέπετε καμμία διαφορά στα details; Εγώ όχι

το αν βλέπεις ή όχι διαφορα είναι άλλο από το "η κάρτα βγάζει 120fps σε 1440p"

10 λεπτά πριν, Coscas είπε

Γι' αυτό παίρνεις κάρτες με νέα τεχνολογία

διάβασε ακριβώς τι κάνει το dynamic resolution και θα απαντηθούν όλες σου οι απορίες

10 λεπτά πριν, Coscas είπε

Αν και γιά μένα, τα 60fps σε native είναι αρκετά

το κακό δεν είναι να μην γνωρίσεις κάτι πως λειτουργεί, άλλωστε κανεις δε τα ξέρει όλα και εγώ διαβάζω-ρωτάω και μαθαίνω... το κακό είναι να κανεις το λάθος και να επιμένεις σε αυτό ενώ προσπαθούμε να σου εξηγήσουμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να παίξεις native + frame generation που θα έχεις την ποιότητα αλλά και το πλεονέκτημα των Hz της οθόνης σου. Upscale χρησιμοποιούμε DLSS και όχι FSR γιατί συνήθως είναι κατώτερο και το βάζεις το πολύ σε Quality ώστε να σου ρίξει την ανάλυση από 1440P σε 960P.

image.png.2f54d6d3323534a7b6f1723ad8133ef7.png

Επίσης, το V-Sync καλό είναι να το έχεις off στα παιχνίδια και on στο control panel.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...