Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μια χαρά κάρτα η 4060 για 1440p gaming και το γράφουν και 2 άτομα κιολας......

 

το μια χαρά είναι σχετικό άμα παίζει tetris ο φίλος όντως η 4060 δίνει πόνο σε 1440p και σε 4k

6 λεπτά πριν, Coscas είπε

Ε τι να κάνουμε...Βλέπεις ακόμα δεν μας απαγόρεψαν να το γράφουμε

120fps σε Ghost of Tsushima με όλα full

120fps σε Odyssey, RDR2 και 200 σε Assetto Corsa

Δεν παίζουμε όλοι unoptimized games που γονατίζουν 4080...για να πουλάνε στα θύματα

Αμα ζοριστώ, παω στα 1080p. Μιά χαρά τα παίζει χωρίς θολούρες

επειδή είμαστε σε τεχνολογικό forum καλο είναι να μη γράφουμε αρλούμπες η κάρτα σου σε αυτή την ανάλυση όλα full όπως λες δε πιάνει ούτε 60 σε αυτά τα παιχνίδια που ανέφερες

  • Like 2
  • Confused 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Tambas91 said:

το μια χαρά είναι σχετικό άμα παίζει tetris ο φίλος όντως η 4060 δίνει πόνο σε 1440p και σε 4k

επειδή είμαστε σε τεχνολογικό forum καλο είναι να μη γράφουμε αρλούμπες η κάρτα σου σε αυτή την ανάλυση όλα full όπως λες δε πιάνει ούτε 60 σε αυτά τα παιχνίδια που ανέφερες

Θες screenshot? Παλιά games είναι φίλος. Αντε στο Odyssey να υπερέβαλλα (νομιζω στο τεστ πιάνει 63 fps). 

Στο Ghost of Tsushima, τα πιάνει άνετα με fs3

Στο Assetto, είπα και λίγα. Αφού χτες, μπήκα στο Content manager και ανέβαζα τα πάντα στο full. Χαμπάρι δεν πήρε. Γιά 2 κ μιλάμε έτσι;

Τι ακριβώς εννοείς τεχνολογικό φόρουμ; Δλδ, εδώ κατασκευάζετε pc's;

Εγώ, αμπελοφιλοσοφίες διαβάζω και κάτι συναρμολογητές που άμα τους χαλάσει κάτι το πετάνε αφού δεν ξέρουν ούτε καν να το επισκευάσουν 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Coscas είπε

Θες screenshot? Παλιά games είναι φίλος. Αντε στο Odyssey να υπερέβαλλα (νομιζω στο τεστ πιάνει 63 fps). 

Στο Ghost of Tsushima, τα πιάνει άνετα με fs3

Στο Assetto, είπα και λίγα. Αφού χτες, μπήκα στο Content manager και ανέβαζα τα πάντα στο full. Χαμπάρι δεν πήρε. Γιά 2 κ μιλάμε έτσι;

Τι ακριβώς εννοείς τεχνολογικό φόρουμ; Δλδ, εδώ κατασκευάζετε pc's;

Εγώ, αμπελοφιλοσοφίες διαβάζω και κάτι συναρμολογητές που άμα τους χαλάσει κάτι το πετάνε αφού δεν ξέρουν ούτε καν να το επισκευάσουν 

 

δε θέλω screenshot γιατί ξέρω την απόδοση τις κάρτας... για βγάλε ένα video αυτά τα παιχνίδια που ανέφερες όλα full να φαίνονται τα settings και gameplay να δω κάτι... 

όταν λέμε τεχνολογικό forum ούτε pc's φτιάχνουμε ούτε επιστήμονες είμαστε, κουβέντα κάνουμε για την τεχνολογία στην οποια τα πράγματα είναι πολύ συγκεκριμένα και τα νούμερα μιλάνε από μονα τους... είναι σα να μπαίνω σε ένα forum με αυτοκίνητα και να τους λέω ότι το χουντάι gets που έχω πιάνει 0-100 σε 3 δευτερόλεπτα, αν μου κρεμάσουν κουδούνια αυτοί θα φταίνε?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Psycho_Warhead said:

Στα απαιτητικά παιχνίδια είναι αρκετά κάτω από τα 60FPS η 4060.

average-fps-per-game-2560-1440.png

Με average 75 fps, νομίζω απέχει πολύ από tetris που λέει ο άλλος

Το ήξερα όταν την πήρα. Τρέχω συγκεκριμένα games. Με ενδιέφερε το tdp και από αυτά που έβαλες, το Forza ίσως, το Far Cry 6, ίσως το F1 23 , ίσως το Elder Ring (που δεν νομίζω). Ολα αυτά, πιάνουν 70άρια στο full

Battlefield V, θα το ξαναέβαζα να το δω σε 2κ 

1 minute ago, Tambas91 said:

δε θέλω screenshot γιατί ξέρω την απόδοση τις κάρτας... για βγάλε ένα video αυτά τα παιχνίδια που ανέφερες όλα full να φαίνονται τα settings και gameplay να δω κάτι... 

όταν λέμε τεχνολογικό forum ούτε pc's φτιάχνουμε ούτε επιστήμονες είμαστε, κουβέντα κάνουμε για την τεχνολογία στην οποια τα πράγματα είναι πολύ συγκεκριμένα και τα νούμερα μιλάνε από μονα τους... είναι σα να μπαίνω σε ένα forum με αυτοκίνητα και να τους λέω ότι το χουντάι gets που έχω πιάνει 0-100 σε 3 δευτερόλεπτα, αν μου κρεμάσουν κουδούνια αυτοί θα φταίνε?

Nα μην λες όμως ότι η 4060 είναι γιά tetris. Eκεί, σου βάζουνε εσένα κουδούνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Coscas είπε

Nα μην λες όμως ότι η 4060 είναι γιά tetris. Eκεί, σου βάζουνε εσένα κουδούνια

εγώ προφανώς (αφού δε το κατάλαβες) το πήγα στο άλλο άκρο πατώντας πάνω στις δικιές σου υπερβολές...  άκου εκεί 1440p 120 fps η 4060...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαει απο οτι καταλαβα για upscaling απο οτι καταλαβα ο φιλος...και μαλλον fg Fsr...

Anyway, αν ειναι ικανοποιημενος, μια χαρα...

Απλα για high end gaming, χρειαζεσαι σχεδον 3πλα χρηματα σε gpu φιλε @Coscas ... Οταν λεμε high end, υπαρχει μια αντικειμενικη πραγματικοτητα. 

High end ΔΕΝ ειναι συμφωνα με τα γουστα μας και τι παιχνιδια παιζει ο καθενας...

Ομως αυτο που σε καλυπτει εσενα, για τα παιχνιδια που σου αρεσουν και τα visuals που σε ικανοποιουν εσενα, καλα κανεις και το προτιμας, ΑΛΛΑ υπαρχουν πολυυυ ανωτερα και βεβαια πιο απαιτητικα σε επιδοσεις και κατεπεκταση σε χρημα....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Tambas91 said:

εγώ προφανώς (αφού δε το κατάλαβες) το πήγα στο άλλο άκρο πατώντας πάνω στις δικιές σου υπερβολές...  άκου εκεί 1440p 120 fps η 4060...

Ούτε δλδ στο Assetto Corsa δεν το πιστεύεις;

Ετοιμάσου γιά screenshots κάποια στιγμή

Και να μην σου κάνει εντύπωση που στο steam hardware, είναι στην 5η θέση τον Ιούλιο και με αύξηση απ΄τον Μάη

Αν ήταν τόσο άχρηστη όπως λέτε και αν σας άκουγαν και δεν την αγόραζε κανείς, δεν νομίζω να ήταν εκεί

  • Confused 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, scorpion8283 said:

Μιλαει απο οτι καταλαβα για upscaling απο οτι καταλαβα ο φιλος...και μαλλον fg Fsr...

Anyway, αν ειναι ικανοποιημενος, μια χαρα...

Απλα για high end gaming, χρειαζεσαι σχεδον 3πλα χρηματα σε gpu φιλε @Coscas ... Οταν λεμε high end, υπαρχει μια αντικειμενικη πραγματικοτητα. 

High end ΔΕΝ ειναι συμφωνα με τα γουστα μας και τι παιχνιδια παιζει ο καθενας...

Ομως αυτο που σε καλυπτει εσενα, για τα παιχνιδια που σου αρεσουν και τα visuals που σε ικανοποιουν εσενα, καλα κανεις και το προτιμας, ΑΛΛΑ υπαρχουν πολυυυ ανωτερα και βεβαια πιο απαιτητικα σε επιδοσεις και κατεπεκταση σε χρημα....

 

 

Ναι φίλε μου. Περί ορέξεως...

Δεν νομίζω ότι τα "high end" games, αξίζουν την φασαρία. Ενα RDR2 , ακόμα να το ξεπεράσουν

Σίγουρα, η 4060 προτιμήθηκε γιατί έχει όλες τις νέες τεχνολογίες

Το έγραψα ότι τρέχω με fsr3 το Tsushima στο full. Kαι έχει κολλήσει στα 100+ fps

Γιά budget την πήρα. Οχι high end. Και την θεωρώ , έξυπνη αγορά στα 289e 😉

3 minutes ago, kkatzos said:

RDR2 και 120fps σε 1440p; 🤣🤣🤣

Έβαλες mod για custom ultra low (playstation 3 mode) settings + DLSS Ultra Performance;

Κοίτα...Γιά μένα, ειτε 80, είτε 100, είτε 60fps, είναι το ίδιο. Δεν κυνηγάω τα fps. Ομαλή κίνηση θέλω και καλά γραφικά

Θυμάμαι ότι το έτρεχε πολύ ψηλά. Θα μπω και θα σου πώ. 

Τα μόνα σίγουρα γιά 100+, είναι το Assetto, το Tsushima και το World of Tanks 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Coscas είπε

Ούτε δλδ στο Assetto Corsa δεν το πιστεύεις;

Ετοιμάσου γιά screenshots κάποια στιγμή

Και να μην σου κάνει εντύπωση που στο steam hardware, είναι στην 5η θέση τον Ιούλιο και με αύξηση απ΄τον Μάη

Αν ήταν τόσο άχρηστη όπως λέτε και αν σας άκουγαν και δεν την αγόραζε κανείς, δεν νομίζω να ήταν εκεί

ναι με το assetto που είναι σχετικά ελαφρύ πέταξες και κάτι rdr2, tsushima, Odyssey...

εδώ λοιπόν έχουμε και λέμε Odyssey 1440p very high όχι ultra  ~70

Spoiler

 

tsushima 1440p very high dlssq ~65 με fg ~85

Spoiler

 

Rdr2 1440p ~55 με dlssq ~65

Spoiler

 

όπως καταλαβαίνεις εσύ πρόσθεσες τα διπλάσια σε κάθε παιχνίδι... φιλε μου καλε μου φιλε....

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Tambas91 said:

ναι με το assetto που είναι σχετικά ελαφρύ πέταξες και κάτι rdr2, tsushima, Odyssey...

εδώ λοιπόν έχουμε και λέμε Odyssey 1440p very high όχι ultra  ~70

  Reveal hidden contents

 

tsushima 1440p very high dlssq ~65 με fg ~85

  Reveal hidden contents

 

Rdr2 1440p ~55 με dlssq ~65

  Reveal hidden contents

 

όπως καταλαβαίνεις εσύ πρόσθεσες τα διπλάσια σε κάθε παιχνίδι... φιλε μου καλε μου φιλε....

Οχι ρε συ! Το Tsushima σίγουρα το τρέχει 120 fps στο full. Eχω upscale method Fsr 3.0 και frame generation amd fsr3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ που δεν είμαι φανατικός gamer, δύο παιχνίδια έχω μόνο, για να περνάω την ώρα μου, 

Στο Grid Legends που παίζω και δεν είναι απαιτητικό παιχνίδι, σε 1440p με ultra γραφικα, ανάλογα το τοπίο, έχω 90-130 fps. Χωρίς κάποιο upscale.

(δεξιά επάνω φαίνονται τα 106fps στο screenshot).

Σε πιο απαιτητικά παιχνίδια εννοείται οι επιδόσεις πέφτουν. 

Αλλά για 115W κατανάλωση, μια χαρά τα πάει αν δεν είσαι απαιτητικός με τα fps.

Εννοείται θα ήθελα μια πιο δυνατή κάρτα, αλλά τα χρήματα μοιράζονται σε άλλες υποχρεώσεις.

Screenshot 2024-09-01 203802.jpg

Screenshot 2024-09-01 204032.jpg

Screenshot 2024-09-01 204101.jpg

Επεξ/σία από tasvar
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Coscas είπε

Οχι ρε συ! Το Tsushima σίγουρα το τρέχει 120 fps στο full. Eχω upscale method Fsr 3.0 και frame generation amd fsr3

ok περιμένουμε το video αυτός που πόσταρα μάλλον λέει ψέματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...