Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, chrisde είπε

JFC... Μπαίνω λίγο insomnia να χαλαρώσω και να ξεφύγω λίγο από τις γκρίνιες των θηλυκών της ζωής μου (🥰) και πέφτω πάνω σου. Ήμαρτον ρε συ... Καλόμαθες από Amd μου φαίνεται που είναι plug n play.😁 Όχι αγορίνα μου εδώ θα μοχθήσεις, όποιος δουλεύει ανταμοίβεται, αν ήθελες να ζεις με επιδόματα σαν αναρχοάπλυτος αριστερός, ας έμενες amd.

Καλορίζικη (για όσο την κρατήσεις). Ελπίζω την 7800 να την έδωσες στον Πέτρο που του την είχα τάξει.:P

θενκς!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/8/2024 στις 9:51 ΠΜ, akoinonitos είπε

Ε ενταξει δεν λεει και τπτ σαν υλοποιηση ,πλαστικη καρτα :P

reference  pcb εχει ναι

Coil εχει οχι κατι τρελο αλλα την ακους οταν ανεβαινουν τα fps.

Aπο θερμοκρασιες μαλλον ειναι η χειροτερη στοκ ,αλλα αν της φτιαξεις λιγο το  fun curve που ειναι χαμηλο και με λιγο undervolt μενει στους 60+ με τα φανς στο 50% περιπου.

 

Νικο η ευκολια του adrenaline δεν συγκρινεται. Μαλλον εκανα λαθος αγορα. Ηδη μου εχει  σπασει τα νευρα  με τις τελιτσες στο ab :lol:

Η αλήθεια είναι ότι το adrenaline είναι το πιο fun και easy to use λογισμικό σε όλο το industry. Σε τραβάει να το σκαλίσεις. 

Δεν κρύβω ότι με απωθούν τα αντίστοιχα της nvidia που έχω τώρα δεν έχω ασχοληθεί καθόλου. Από την άλλη είναι μάλλον υπερ της nvidia ότι κάνα εξάμηνο κοντά που έχω την κάρτα δεν έχει χρειαστεί καμία φορά να ασχοληθώ. Τρεις φορές έχω πατήσει το κουμπί απλά να κατέβουν νέοι drivers κι αυτό από ψυχαναγκασμό, γιατί δεν έχω παίξει καινούργιο aaa. 

Δεν μπορώ να πω ότι ίσχυε το ίδιο για rx480 και rx 6700.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ε δεν γίνεσαι rank 1 παγκοσμίως έτσι απλά..

Γενικά στη ζωή δεν γίνεσαι πρώτος σε κάτι χωρίς πολύ κόπο και ιδρώτα 

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.techpowerup.com/review/star-wars-outlaws-dlss-vs-fsr-vs-xess-comparison/

"Enabling DLSS RR with "Ultra" RT preset + RTXDI will boost your performance by up to 15% compared to DLSS RR Off."

Ότι και να λέμε για τον πέτσινο και τα features του, αυτό το Ray Reconstruction είναι πραγματικά πολύ καλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/8/2024 στις 2:35 ΜΜ, nikos5800 είπε

Γενικά στη ζωή δεν γίνεσαι πρώτος σε κάτι χωρίς πολύ κόπο και ιδρώτα 

Στην ζωή όπως την έχουμε( έχουν) κάνει. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κανόνας. Θέλω να πω ότι για να πετύχεις αυτό που θες πρέπει να ''εκμεταλλευτείς'' κάποιον άλλον...  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σημαίνει πάντως ότι οι 8αρες και 12αρες καταρρέουν στο συγκεκριμένο.

Έχουν πει οι ίδιοι οι devs της συγκεκριμένης μηχανής ότι απλά εκμεταλλεύονται όση vram βρουν διαθέσιμη. Είτε για καλύτερη εικόνα, είτε για καλύτερες επιδόσεις.

Συγκεκριμένα στο outlaws, δεν υπάρχει καν texture setting. Απλά προσαρμόζεται το παιχνίδι στο διαθέσιμο vram pool.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πούμε ότι το Outlaws λένε ότι έχει memory leaks βέβαια και άρα να μειωθούν αισθητά τα παραπάνω νούμερα σύντομα με patch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Να πούμε ότι το Outlaws λένε ότι έχει memory leaks βέβαια και άρα να μειωθούν αισθητά τα παραπάνω νούμερα σύντομα με patch.

Βγηκε μολις οποτε λογικα θα τα διορθωνει. 

viber_image_2024-08-31_00-19-12-942.jpg

5 ώρες πριν, Fulgore είπε

Allocated τα παραπανω οχι πραγματικη χρηση. Το παιχνιδι κανει τρελη διαχειρηση της vram χωρις θολα textures κτλ ακομα και στα ορια της καρτας. Snowdrop μηχανη απο το division 2 ειχε φανει τι μπορει να κανει συνεχισε με το avatar και τωρα στο outlaws αν και τη φορτωσαν δειχνει να ειναι βραχος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Arkin είπε

Allocated τα παραπανω οχι πραγματικη χρηση. Το παιχνιδι κανει τρελη διαχειρηση της vram χωρις θολα textures κτλ ακομα και στα ορια της καρτας. Snowdrop μηχανη απο το division 2 ειχε φανει τι μπορει να κανει συνεχισε με το avatar και τωρα στο outlaws αν και τη φορτωσαν δειχνει να ειναι βραχος. 

LOL. Ξανά κουβάς;

Τεράστια διαφορά 12GB vs 16GB+ VRAM στο συγκεκριμένο.

Με τις 12GB υπάρχει τρελό texture pop in ενώ με τις 24GB καθόλου.

Στο 2:40 και μετά...

Θα του κάνουν βελτιώσεις αλλά αν αναλογιστεί κανείς ότι και το FG (που φαίνεται να χρειάζεται στο συγκεκριμένο παιχνίδι) θέλει και αυτό παραπάνω VRAM, αυτό το παιχνίδι σηματοδοτεί την αρχή του τέλους για τις 12GB VRAM κάρτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

LOL. Ξανά κουβάς;

Τεράστια διαφορά 12GB vs 16GB+ VRAM στο συγκεκριμένο.

Με τις 12GB υπάρχει τρελό texture pop in ενώ με τις 24GB καθόλου.

Στο 2:40 και μετά...

Λογικα ειναι χωρις τα 2 patch που ακολουθησαν. Δες εδω πχ 16αρα 4060ti με 8αρα 4060ti στα 1440p ακριβως στα ιδια FPS 

Screenshot-1.png

Και εδω σε Min FPS παλι σε 1440p ειναι στα 32 ακριβως το ιδιο δηλαδη ειτε 8 ειτε 16. Κανει τρομερη διαχειρηση η snowdrop. Τσεκαρε και 4070ti 12gb με 3090ti η 4070ti ειναι παραπανω στα Min κατι που σημαινει οτι αντεχει η 12αρα μια χαρα παρολο που γραφουν οτι θελει πανω απο 13Gb με ultra details. 

Εχει μηχανες που γονατιζουν τη vram το outlaws δεν ειναι ενα απο αυτα και θα στρωσει και αλλο με το σημερινο patch που πηρε. 

Δες και 3080 10αρα 43fps min με 4070 στα ιδια που ειναι 12 η 7800xt με 16gb vram και 38.7 min.

Screenshot-2.png
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...