Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

37 minutes ago, azazil1190 said:

Και απο μενα ενα σε 1440π με 75% (για καποιο λογο το 75 μου το κανει μονο του 74 στο τελος του μπεντς μονο στα 1440π),και ενα με 100% 

και τελος σε 4κ με 75% με daily μηχανημα

 

 

75.jpg

100.jpg

75 4κ.jpg

Για τρέξε αν έχεις χρόνο το 4Κ σε 85% από 75%,γιατί το διέγραψα το bench,έχω περιέργεια πόσο χάνει με το 10% res uplift.

Επεξ/σία από Westbaum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Westbaum είπε

 

Για τρέξε αν έχεις χρόνο το 4Κ σε 85% από 75%,γιατί το διέγραψα το bench,έχω περιέργεια πόσο χάνει με το 10% res uplift.

Θα τρέξω πιο αργά το απόγευμα να δούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Εγώ βλέπω 12.5% καλύτερα νούμερα με τις ίδιες ρυθμίσεις που έχει το HU. Ίσως είναι λόγω drivers ή/και έκδοση του benchmark.

102/87 στο 17% είναι. Πως τεσταραν δεν ξέρω. 

31 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Και απο μενα ενα σε 1440π με 75% (για καποιο λογο το 75 μου το κανει μονο του 74 στο τελος του μπεντς μονο στα 1440π),και ενα με 100% 

και τελος σε 4κ με 75% με daily μηχανημα

 

 

75.jpg

100.jpg

75 4κ.jpg

24% διαφορά με 4080 super. Σε 4Κ δείχνει τα δόντια της η 4090.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Arkin είπε

Πως τεσταρει ο HU? 1440P Cinematic 75% Resolution Scale FG+ RT very high. Και δινει 87fps average στην 4080super.

Screenshot-2.png

 

Tεσταρα μολις και εγω με ιδιες ακριβως ρυθμισεις. 102fps average και 89fps low απο τα 73 του HU. 17% διαφορα στα average για πιο λογο? 

Screenshot-1.png

Η κατι εχεις κανει εσυ λαθος η ειναι αλλη εκδοση  ,βαλε motion blur strong που ειναι το default και δες μηπως δεν σου εχει παρει το rt

εδω με res scale 100% βγαζει 55fps 

2024-08-18163230.png.eee5d0de0b96b60c331d501d83302cb4.png

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Η κατι εχεις κανει εσυ λαθος η ειναι αλλη εκδοση  ,βαλε motion blur strong που ειναι το default και δες μηπως δεν σου εχει παρει το rt

εδω χωρις dlss βγαζει 55fps 

2024-08-18163230.png.eee5d0de0b96b60c331d501d83302cb4.png

 

Κοίτα όλα τα έχω cinematic ray tracing very high και motion blur off. Το έχω μόνιμα very high το rt όποτε είναι κανονικά on. Και ένα άλλο μέλος με ίδια κάρτα στο θέμα του wukong έβγαλε τα ίδια με μένα οπότε κάτι πάει στραβά στο bench του HU. Ούτε το motion blur θα ρίχνει τοσο ενα 2 3% max και αν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κοίτα όλα τα έχω cinematic ray tracing very high και motion blur off. Το έχω μόνιμα very high το rt όποτε είναι κανονικά on. Και ένα άλλο μέλος με ίδια κάρτα στο θέμα του wukong έβγαλε τα ίδια με μένα οπότε κάτι πάει στραβά στο bench του HU. Ούτε το motion blur θα ρίχνει τοσο ενα 2 3% max και αν. 

Στο game gpu βγαζει 55 , η  αλλαγη απο 100% resolution scale  σε 75% θα σου δωσει αλλα 45fps ? για τρεξτο μια με 100%

εχω την εντυπωση οτι μετα το πρωτο Update εβγαζε καλυτερα νουμερα αλλα δεν ειμαι και 100% σιγουρος

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Στο game gpu βγαζει 55 , η  αλλαγη απο 100% resolution scale  σε 75% θα σου δωσει αλλα 45fps ? για τρεξτο μια με 100%

εχω την εντυπωση οτι μετα το πρωτο Update εβγαζε καλυτερα νουμερα αλλα δεν ειμαι και 100% σιγουρος

Εννοείς να το τρέξω native χωρίς fg η dlss? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εννοείς να το τρέξω native χωρίς fg η dlss? 

με fg on TSR και  100%  resolution scale οπως στο game gpu για να συγκρινεις και με αυτους

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

με fg με 100%  resolution scale οπως στο game gpu για να συγκρινεις και με αυτους

Κατσε το ξανα κατεβαζω γιατι χθες το εσβησα και θα το τρεξω 2560x1440 cinematic 100% scale+motion blur strong+very high rt+fg. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Κατσε το ξανα κατεβαζω γιατι χθες το εσβησα και θα το τρεξω 2560x1440 cinematic 100% scale+motion blur strong+very high rt+fg. 

ο game gpu Τρεχει με tsr και οχι με dlss ,μηπως και ο steve τρεχει με tsr ? Τo tsr ειναι πιο βαρυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ο game gpu Τρεχει με tsr και οχι με dlss ,μηπως και ο steve τρεχει με tsr ? Τo tsr ειναι πιο βαρυ

Οχι με DLSS τεσταρει ο HU δες μετα το 1.55 λεπτο λεει οτι ολες τις nvidia 4000 με dlss τις τεσταρει. 

 

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Η κατι εχεις κανει εσυ λαθος η ειναι αλλη εκδοση  ,βαλε motion blur strong που ειναι το default και δες μηπως δεν σου εχει παρει το rt

εδω με res scale 100% βγαζει 55fps 

2024-08-18163230.png.eee5d0de0b96b60c331d501d83302cb4.png

 

Ακριβως ιδιες ρυθμισεις motion blur strong native + fg. 63fps average 55fps low. 15% πανω απο το gamegpu. Τρεχω και με TSR 75% και επανερχομαι. 

Screenshot-1.png

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οχι με DLSS τεσταρει ο HU δες μετα το 1.55 λεπτο λεει οτι ολες τις nvidia 4000 με dlss τις τεσταρει. 

 

Ακριβως ιδιες ρυθμισεις motion blur strong native + fg. 63fps average 55fps low. 15% πανω απο το gamegpu. Τρεχω και με TSR 75% και επανερχομαι. 

Screenshot-1.png

100% Με tsr ρε ειπαμε τρεχει ο game gpu ,οχι με dlss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

100% Με tsr ρε ειπαμε τρεχει ο game gpu ,οχι με dlss

Δεν παιζει ρολο TSR η DLSS αν εχεις 100% scale. Ειναι native DLAA οποτε δεν παιζει κανενα ρολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν παιζει ρολο TSR η DLSS αν εχεις 100% scale. Ειναι native DLAA οποτε δεν παιζει κανενα ρολο. 

το δοκιμσες και ειδες οτι δεν εχει διαφορα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...