Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

EDIT παρακάτω ποστ [ success ] Έχω αγοράσει σε ιδιαίτερα κολακευτική τιμή το Black Myth Wukong για pc (nvidia voucher code), αλλά για να ενεργοποιηθεί το κλειδί χρειάζεται μια κάρτα της σειράς 4000 από 4070 και πάνω που να ΜΗΝ έχει ενεργοποιήσει, ποτέ ξανά κάποιο παιχνίδι στην ζωή της ως hardware id μέσω nvidia beta app. Το δοκιμάσαμε με φίλο αλλά ενώ πέρασε στο nvidia acc μου μέσα, είδε μάλλον το hardware id της 4070 κάρτας του και δεν συνέχισε το redeem στο steam. Ίσως είχε ενεργό κάποιο άλλο παιχνίδι στο παρελθόν. Εχουμε κάποιο νυχτοπούλι insomniac να έρθει μεσω discord να συνδεθούμε στο pc του με τα στοιχεία μου (nvidia acc/steam) και να το κάνουμε, 5-10 λεπτάκια υπόθεση. Έχω discord. Ευχαριστώ προκαταβολικά αλάνια.

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

Νυχτοπουλι με μαυρους κυκλους θες?

Δοκιμασε με το φιλο πριν λιγο μπηκα κανονικα αλλα επειδη εκανα redeem το wukong με την καρτα μου δεν μας αφησε. Οποτε οποιο καλο αλανι εχει καποια 4070-4090 οπου δεν εχει ξανα κανει redeem παλιοτερα αλλο παιχνιδι θα μπορεσει να βοηθησει. Αν εχει γινει εστω και ενα παιχνιδι redeem δεν αφηνει η nvidia το εκλεισε εδω και 2-3 μερες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Arkin said:

Δοκιμασε με το φιλο πριν λιγο μπηκα κανονικα αλλα επειδη εκανα redeem το wukong με την καρτα μου δεν μας αφησε. Οποτε οποιο καλο αλανι εχει καποια 4070-4090 οπου δεν εχει ξανα κανει redeem παλιοτερα αλλο παιχνιδι θα μπορεσει να βοηθησει. Αν εχει γινει εστω και ενα παιχνιδι redeem δεν αφηνει η nvidia το εκλεισε εδω και 2-3 μερες. 

Το παιχνίδι το δίνουν δωρεάν με καινούργιες κάρτες σαν bundle ή το 'δικαιούνται' και όσοι έχουν κάρτα από 12μηνο και βάλε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Το παιχνίδι το δίνουν δωρεάν με καινούργιες κάρτες σαν bundle ή το 'δικαιούνται' και όσοι έχουν κάρτα από 12μηνο και βάλε; 

Αν υπαρχει καρτα που δεν εχει κανει  πριν redeem καποιο παιχνιδι μπορει να το κανει redeem. Εγω την καρτα την πηρα Φλεβαρη. Ειδα την αγγελια του wukong εδω νομιζα ηταν κλειδι. Τελικα ηταν κουπονι. Περνω το κουπονι και καλα που δεν ειχα κανει αλλο κλειδι πριν redeem μεχρι σημερα και με αφησε. Δηλαδη απλα θελει καρτα ακομα και 2 χρονων να ειναι που δεν εχει κανει redeem.Γιατι?

Γιατι πχ εχω κανει το diablo 4 που εδιναν. Οποτε σου λεει οπα την καρτα την πηρες τοτε οποτε ειναι παλια και οχι τωρινη. Μεχρι προχθες αφηναν να κανεις redeem οσα κουπονια ηθελες χωρις προβλημα ακομα και απο καρτες που ειχαν κανει redeem παλιοτερα. Το εκοψαν ομως γιατι καποιοι πουλαγαν κουπονια και τα εκαναν redeem οι ιδιοι με 4070+. Ο φιλος 7nisiotis πηρε το κουπονι απο kinguin αλλα σε 2 καρτες που δοκιμασε η μια 4070 ειχε κανει redeem το diablo και εγω με το wukong προχθες οποτε φαγαμε πορτα. Αν εχεις 4090 2 χρονων και δεν εχεις κανει redeem καποιο παιχνιδι μπορεις να κανεις κανονικα.

1 ID καρτας ισον ενα παιχνιδι απο nvidia με λιγα λογια. Ειτε την πηρες τωρα ειτε πριν 2 χρονια. Οποτε θα συνδεθει το wukong με αυτη την καρτα η πχ θα βγαλει αλλο bundle σε 5 μηνες? Αν δεν κανεις το wukong redeem θα μπορεις να κανεις τοτε εκεινο με την καρταπ που αγορασες σημερα η εχεις απο πριν. 

Πρακτικα και εγω πεταξα 10 ευρω μιας και δεν ηξερα το πηρα 39 απο αγγελια εδω ενω επαιζε 29 σε kinguin αν και νομιζα οτι ηταν κλειδι steam θα το εδινα αλλου οποτε την πατησα με λιγα λογια αλλα καλη καρδια μακαρι να ειναι καλο το παιχνιδι να το ευχαριστηθω οπως πρεπει. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, this.is.elia said:

Το παιχνίδι το δίνουν δωρεάν με καινούργιες κάρτες σαν bundle ή το 'δικαιούνται' και όσοι έχουν κάρτα από 12μηνο και βάλε; 

Το δίνουν έως τις 19/8 με αγορά 4070 και πάνω (από επίσημο μεταπωλητή πχ Πλσιο +λαπτοπ παραλλαγές). Εγώ το βρήκα από έναν πωλητή, 29 ευρώ. Το ενεργοποίησα στο account μου αλλά φαίνεται η κάρτα του παλικαριού που δοκιμάσαμε είχε στο ιστορικό της κάποιο άλλο bundle πάνω (ίσως κάποιο diablo ή κάτι παρεμφερές) και δεν προχωράει πετώντας error).

Spoiler

 

image.png.18a0f29663aaa17df1933a8067262d00.png

 

Spoiler

Screenshot_2.png?ex=66bd06ee&is=66bbb56e&hm=2772768d6ceb4964aed11b61c9ed6e2a253722799d0fb4a9b5c09f9e37718a68&

 

Spoiler

Screenshot_3.png?ex=66bd06ee&is=66bbb56e&hm=99dc6fee6ffe21bc62cd638625dfe2f699f996972646fa22ce393a8ac4205281&

Αν καταφέρουμε με κάποιο παιδί να περάσει σωστά το κλειδί, δίνω έτσι συμβολικό δωράκι το game pass 1 μήνα που μου έβγαλε και δεν εχω κάνει redeem.

E D I T 

Τελικώς τα καταφέραμε. Να ευχαριστήσω θερμά τον συμφορουμίτη Γιάνναρο @just_a_dude για την ενεργοποίηση του κλειδιού. Του χρωστάω χάρη (ας μην θέλει :P).

Επίσης και τον @Arkin για την προηγούμενη προσπάθεια και την θετική ενέργεια του, όπως και ακόμη που μόνο ασχολήθηκε βραδιάτικα, το εκτιμώ απίστευτα.

IMG_20240814_115310.jpg.5dca31bf2180863de3d8b5bfdff4d008.jpg

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Το δίνουν έως τις 19/8 με αγορά 4070 και πάνω (από επίσημο μεταπωλητή πχ Πλσιο +λαπτοπ παραλλαγές). Εγώ το βρήκα από έναν πωλητή, 29 ευρώ. Το ενεργοποίησα στο account μου αλλά φαίνεται η κάρτα του παλικαριού που δοκιμάσαμε είχε στο ιστορικό της κάποιο άλλο bundle πάνω (ίσως κάποιο diablo ή κάτι παρεμφερές) και δεν προχωράει πετώντας error).

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

image.png.18a0f29663aaa17df1933a8067262d00.png

 

Screenshot_2.png?ex=66bd06ee&is=66bbb56e&hm=2772768d6ceb4964aed11b61c9ed6e2a253722799d0fb4a9b5c09f9e37718a68&

 

Screenshot_3.png?ex=66bd06ee&is=66bbb56e&hm=99dc6fee6ffe21bc62cd638625dfe2f699f996972646fa22ce393a8ac4205281&

Αν καταφέρουμε με κάποιο παιδί να περάσει σωστά το κλειδί, δίνω έτσι συμβολικό δωράκι το game pass 1 μήνα που μου έβγαλε και δεν εχω κάνει redeem.

E D I T 

Τελικώς τα καταφέραμε. Να ευχαριστήσω θερμά τον συμφορουμίτη Γιάνναρο @just_a_dude για την ενεργοποίηση του κλειδιού. Του χρωστάω χάρη (ας μην θέλει :P).

Επίσης και τον @Arkin για την προηγούμενη προσπάθεια και την θετική ενέργεια του, όπως και ακόμη που μόνο ασχολήθηκε βραδιάτικα, το εκτιμώ απίστευτα.

 

Αψογα αδερφε μπραβο σου ειπα οτι θα βρεθει λυση εχουμε αλανια εδω μεσα. Μπραβο και το Γιανναρο τσακαλος. 6 μερουλες μεχρι το παιχνιδι παμε να το λιωσουμε. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Black Myth φωνάζει για 5090, πέτσινε κουνήσου..Διάβασα ότι το παιχνίδι χρησιμοποιεί Lumen ακόμα κι αν κλείσεις το RT, ίσως γι' αυτό να μην έχει τόσο μεγάλες διαφορές.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Το Black Myth φωνάζει για 5090, πέτσινε κουνήσου..Διάβασα ότι το παιχνίδι χρησιμοποιεί Lumen ακόμα κι αν κλείσεις το RT, ίσως γι' αυτό να μην έχει τόσο μεγάλες διαφορές.

Έτσι ακριβώς, χρησιμοποιεί software lumen/rt Gi by default για αυτό δεν παρατηρούμε σημαντικές διαφορές 👍

Και όπως βλέπω θα γίνει της μόδας το software lumen/rt Gi by default και θα προσθέτουν rt reflections/Shadows ως έξτρα επιλογές, Hellblade 2,Alan wake 2 και το avatar ακολουθούν την ίδια συνταγή 😜

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε συ, γιατί?

Cyberpunk πχ, αν βάλεις ultra/psycho είναι αρκετά CPU heavy. Ανάλογα το internal resolution έχω αισθητό μπουκάλι.

Αντίστοιχα και Hogwarts Legacy/Jedi Survivor. Αν και αυτά είναι σκουπίδια ports έτσι κι αλλιώς, οπότε ίσως δεν μετράει και τόσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, just getting started είπε

Όχι ρε συ, γιατί?

Cyberpunk πχ, αν βάλεις ultra/psycho είναι αρκετά CPU heavy. Ανάλογα το internal resolution έχω αισθητό μπουκάλι.

Αντίστοιχα και Hogwarts Legacy/Jedi Survivor. Αν και αυτά είναι σκουπίδια ports έτσι κι αλλιώς, οπότε ίσως δεν μετράει και τόσο.

είναι cpu heavy αν βάλεις DLSS που πέφτει η ανάλυση. Αν τρέξω DLAA με RT Ultra gpu bound είναι (ακόμη και με τον 5600Χ που είχα πριν). Αυτά που έχουν όλα τα RT effects και όχι μόνο σκιές, είναι gpu bound σε native, εκτός αν έχεις αρχαίο cpu ξέρω 'γω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...