Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2277

  • Arkin

    1837

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

4 ώρες πριν, Westbaum είπε

Rookie numbers..Όταν έτρεξα το Steel Nomad στο galax bios το afterburner έδειξε 649W max.Έπρεπε να το είχα βγάλει φωτογραφία για να το ποστάρω εδώ σαν badge of honor😔.

650w?? Μήπως κανείς λάθος ? Ναι μεν 666w είναι το bios αλλά ούτε με την hof σε σενάριο βαρύ oc benchmark δεν έχει τραβήξει τόσο η κάρτα. Το Μαξ που έχω δει στην hof εάν θυμάμαι καλά ήταν Μαξ τα 620-640w . Εάν είδες τα παραπάνω w που αναφέρεις θα ήταν spike.(Δεν βάζω τι χέρι μου βέβαια στην φωτιά γιατί η palit δεν ξέρω τι μαγκιά μπορεί να έχει κάνει στις κάρτες της 😋)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, azazil1190 said:

650w?? Μήπως κανείς λάθος ? Ναι μεν 666w είναι το bios αλλά ούτε με την hof σε σενάριο βαρύ oc benchmark δεν έχει τραβήξει τόσο η κάρτα. Το Μαξ που έχω δει στην hof εάν θυμάμαι καλά ήταν Μαξ τα 620-640w . Εάν είδες τα παραπάνω w που αναφέρεις θα ήταν spike.(Δεν βάζω τι χέρι μου βέβαια στην φωτιά γιατί η palit δεν ξέρω τι μαγκιά μπορεί να έχει κάνει στις κάρτες της 😋)

Με 100V και 121 PL είχα δει max 649W με AB στο Steel Nomad,το περισσότερο που τράβηξε μέχρι τώρα.Μπορεί λόγω αδύναμων VRM να ήταν spike,δε θυμάμαι αν ήταν ευθεία γραμμή όταν έλεγε max στο AB,αλλά για τρέξτο και συ,το πιο ενεργοβόρο παίζει να είναι



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 02/08/2024 at 15:16, 33Bird33 said:

Παίζει κανείς από σας Total War Warhammer 3? Τί τρελή κατανάλωση κάνει η 4090 σε αυτό. 370/420W? Πάνε καλά? 

Σε campaign map? Και 120fps cap να βάλεις 330/340 τα χτυπάει...


το εχω το παιχνιδι και σε μενα τα ιδια κανει.. ειναι συνηθες φαινομενο στα ingame menu και ειδικα οταν ο επεξεργαστης κοιμαται..

δες παρακατω με 4080 στο The Riftbreaker, στο in game menu που απλα εχει ενα background με τα κουμπια, με vsync off και μετα με on, λογικα στο TWW δεν πιανει το vsync 

d3IQiwH.png

cRQfId2.png

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Έχουν χαζέψει αυτοί. Σαν την 4060ti με τα 16. Έχει γονατίσει ο πυρήνας πολύ πριν γεμίσει η vram. Ένα σωρό άχρηστες εκδόσεις κάθε φορά που δεν βγάζουν κανένα νόημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, Arkin said:

Έχουν χαζέψει αυτοί. Σαν την 4060ti με τα 16. Έχει γονατίσει ο πυρήνας πολύ πριν γεμίσει η vram. Ένα σωρό άχρηστες εκδόσεις κάθε φορά που δεν βγάζουν κανένα νόημα. 

Είδες που όταν δεν χρησιμοποιείς στην καθημερινότητά σου τις σωστές μονάδες για τα GB/Gbps/κτλπ μπερδεύεσαι κι εσύ στο τέλος? 😛

Το άρθρο γράφει την ταχύτητα μνήμης 20Gbps, όχι την ποσότητα GB. 

Πάλι 12GB θα έχει, αλλά με πιο αργή VRAM, GDDR6 (20Gbps) αντί για GDDR6X (21Gbps).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Είδες που όταν δεν χρησιμοποιείς στην καθημερινότητά σου τις σωστές μονάδες για τα GB/Gbps/κτλπ μπερδεύεσαι κι εσύ στο τέλος? 😛

Το άρθρο γράφει για την ταχύτητα μνήμης 20Gbps, όχι την ποσότητα GB. 

Και η ταχύτητα της μνήμης είναι πρόβλημα. Είναι μικρό το bus και βάζει και πιο αργή μνήμη τώρα. Θα υπάρχουν σημεία που θα είναι vram bound. Όχι λόγω ποσότητας αλλά θα περιμένει ο πυρήνας την αργή μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, just_a_dude said:

Και η ταχύτητα της μνήμης είναι πρόβλημα. Είναι μικρό το bus και βάζει και πιο αργή μνήμη τώρα. Θα υπάρχουν σημεία που θα είναι vram bound. Όχι λόγω ποσότητας αλλά θα περιμένει ο πυρήνας την αργή μνήμη.

Όταν γράφει ότι θα γονατίσει ο πυρήνας πριν γεμίσει η VRAM, είναι ξεκάθαρο πως πιστεύε ότι είναι έκδοση με περισσότερη VRAM. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Λόγω έλλειψης ταχύτερης GDDR6X βγαίνει αυτή η έκδοση. Ελπίζω να μη συμβεί και στη σειρά 5000

και οι άλλες; 4070Ti, Super, 4080, κτλ, πως βγαίνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Thresh είπε

Είδες που όταν δεν χρησιμοποιείς στην καθημερινότητά σου τις σωστές μονάδες για τα GB/Gbps/κτλπ μπερδεύεσαι κι εσύ στο τέλος? 😛

Το άρθρο γράφει την ταχύτητα μνήμης 20Gbps, όχι την ποσότητα GB. 

Πάλι 12GB θα έχει, αλλά με πιο αργή VRAM, GDDR6 (20Gbps) αντί για GDDR6X (21Gbps).

Βρε ήμουν από τον ύπνο ούτε στο άρθρο μπήκα είδα 20gb λέω κάτσε να γράψω. 

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, Arkin said:

Βρε ήμουν από τον ύπνο ούτε στο άρθρο μπήκα είδα 20gb λέω κάτσε να γράψω. 


ευτυχως που δεν εκανες χαρακιρι οταν ειδες 4070+20Gb σε σχεση με τα 16Gb της 4080S 😆😋

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


ευτυχως που δεν εκανες χαρακιρι οταν ειδες 4070+20Gb σε σχεση με τα 16Gb της 4080S 😆😋

Καλά εδώ έχει η 4060ti 16gb οπότε είμαστε ήδη στους πληβειους όσον αφορά τη vram. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...