Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Xorxhs! είπε

Για εμάς που παιζουμε σε 4κ 120Hz, πάμε για nvidia 4090 ή amd 7900xt?

Για μένα περίμενε να δεις και amd.

Τωρα εάν βιάζεσαι να πάρεις πας καρφί σε 4090.Σιγουρα πιο safe επιλογή για αυτό που θες μιας και έχει όλα τα καλούδια να μαξαρουμε σε 4κ 120

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 27,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2191

  • BlurayMoviesGreece

    1819

  • Arkin

    1735

  • Herald

    1556

14 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Κατι τέτοια τα διαβάζαμε και πίσω στο 2020 και πάλι απο τότε 2χρόνια μετά και μόνο το Cyberpunk όλοι αναφέρουν, αλλά κατα τα άλλα μεγάλο κάψιμο με το RT.

Οπως και για την Vram τάχα μου ότι θα ειναι οριακη και τα επόμενα παιχνιδια θα ζητάνε τεράστια, ειδαμε και αυτο ποσο ίσχυε τελικά....

Ειδα και τον πέτσινο στην παρουσίαση, τι ωραια μελλοντικά παιχνιδια παρουσιασε για να προμοτάρει το RT... Α ναι και αυτος πάλι υπάρχοντα παιχνίδια έδειξε.

Εδώ μέχρι και στο γράφημα που δεν το παρατήρησε κανεις, πήγε και έβαλε το Division 2, παιχνιδι 3.5 ετών....

Καλά δε μιλάμε για τις παπάτζες που είπε ο άλλος στη παρουσίαση όποιος κοιτάει χωρίς πράσινα γυαλιά έβγαλε τα συμπεράσματα του... αλλα για το rt επέτρεψε μου να διαφωνήσω... δεν είμαστε στο 2020 έχουν αρχίσει και ξεπηδάνε παιχνίδια με rt έστω και ας μην έχουν όλο το πακέτο.. 2 πολύ αξιόλογα είναι dying light 2 , spiderman και έρχονται atomic heart, stalker 2, the wither 3, black myth wukong και πόσα άλλα.. όλα αυτά καλός η κακός θα έχουν άλλη εμπειρία με rt..

τώρα εγώ ας πούμε που δεν αλλάζω HW σαν τα πουκάμισα θα κοιτάξω να πάρω κάτι που να καλύπτει και αυτό τον τομέα.. ας ελπίσουμε και η amd να δείξει κάτι ανταγωνιστικό...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενουμε να δουμε καθαρη διαφορα σε raster. Προσωπικα αν δε δω 50-60% AVG διαφορα απο 3090 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ δεν παω σε 4090.Θα περιμενω και AMD και μετα θα αποφασισω.το DLSS  για μενα δεν ειναι  seller point  απο μονο του.Βαζω την oled  σε 1440p  κ θα χω το ιδιο perfomance  με την 3090 σε βαρυ κι ασηκωτο τιτλο.Προτιμω τα λεφτα της αναβαθμισης να τα επενδυσω σε αγορα του psvr2  ωστε να δω και κατι διαφορετικο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Ε ναι ρε και γιατι να μην αναφέρουμε συνέχεια το cp2077 .Είναι τόσο μεγάλη η πόλη του που ακόμα εξερευνώ τα στενά του.

Δεν υπάρχει άλλο παιχνίδι ,μόνο αυτό θα παίζουμε μέχρι να καταφέρουμε να τερματίσουμε 4κ 120fps

Αυτο ακριβώς λέω.

Στα forum το πρώτο πράγμα που διαβάζει κάποιος ειναι για το σημαντικό RT απο το 2018(ασχέτως που συνέχεια 1-2 παιχνιδια αναφέρονται με αυτό),και την ατελείωτη Vram που χρειαζόμαστε για τα παιχνιδια,ειδικά τα μελλοντικά.

Εκτος forums πάλι, κυριο ενδιαφέρον ηraster αποδοση + τιμή.

24 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

δεν είμαστε στο 2020 έχουν αρχίσει και ξεπηδάνε παιχνίδια με rt έστω και ας μην έχουν όλο το πακέτο.. 

Πως ακριβώς διαφωνεις αφού και εσύ ο ιδιος επιβεβαιώνεις αυτό που γράφω?

Δεν ειμαστε στο 2020 αλλά 2χρόνια μετά και ελάχιστα παιχνιδια που να εχουν βγει με το πλήρες πακέτο RT/Dlss.

Αν το πάμε έτσι, ας περιμένει κάποιος την επόμενη γενια Rtx 5000, να έχει μεγαλώσει και η υποστήριξη των τιτλων.

Κυριος κανονας σε αγορές προιοντων τεχνολογιας.

Πάντα αγοράζεις με βάση το σήμερα και οχι με βάση το τι τάζει η κάθε εταιρεια για αύριο, ειδικά σε προιοντα που κυκλοφορουν κάθε 1.5-2χρονια.

Τα παραπάνω δεν αφορούν το τι θα κάνει ο καθένας για τον εαυτο του.

Τα παραπάνω πάνε στις γενικεύσεις και χρήση πληθυντικού(''περιμένουμε'',''θα πάρουμε'',''χρειαζόμαστε'' κλπ),λές και αυτά που γράφονται στο forum εκφράζουν τους περισσοτερους. 

Πάντα το Α και το Ω ειναι στην raster απόδοση και στην τιμή(βγάζοντας απέξω προιοντα τύπου x090/titan κλπ που ειναι μια κατηγορια απο μονα τους).Οταν με το καλό φτάσουμε σε σημειο και ξέρω γω το 1/4 των κυκλοφοριών και πάνω κάθε χρονια ειναι με RT/dlss, τοτε το ξαναλέμε.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Δεν υπάρχει άλλο παιχνίδι ,μόνο αυτό θα παίζουμε μέχρι να καταφέρουμε να τερματίσουμε 4κ 120fps

lol, δεν το εχω ξανακουμπίσει απο πέρσυ που το τερμάτισα και μάλλον έτσι θα μινει η κατασταση (έχω και άλλα παιχνίδια που περιμένουν να παίξω). Επίσης ειναι το ΜΟΝΟ παιχνίδι με RT που εχω παίξει μέχρι στιγμής και το RT θεωρητικά "υπάρχει" στα παιχνίδια απο τις εποχές Turing. Ακόμα περιμένω να βγεί ενα 2ο που να έχει RT και να μου αρέσει και το μονο που υπάρχει στον ορίζοντα ειναι το Portal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mutexlock είπε

lol, δεν το εχω ξανακουμπίσει απο πέρσυ που το τερμάτισα και μάλλον έτσι θα μινει η κατασταση (έχω και άλλα παιχνίδια που περιμένουν να παίξω). Επίσης ειναι το ΜΟΝΟ παιχνίδι με RT που εχω παίξει μέχρι στιγμής και το RT θεωρητικά "υπάρχει" στα παιχνίδια απο τις εποχές Turing. Ακόμα περιμένω να βγεί ενα 2ο που να έχει RT και να μου αρέσει και το μονο που υπάρχει στον ορίζοντα ειναι το Portal.

Ειρωνικό ήταν το σχόλιο μου ρε συ😆 και εγώ το έχω τελειώσει 3 φορές η αλήθεια είναι αλλά ακόμα το βαζω όταν θέλω να κάνω κανά side mission που έχω αφήσει και γενικά έτσι να κάνω βόλτες στην night city.Ειναι ωραίο το άτιμο έχει rt για να γουστάρεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμαστε αυτα τα settings στο cp.κανουν θαυματα.60-70 παιζει σε 4κ με την 3090 μου και προσωπικα διαφορα δε βλεπω απο τερματισμενα ολα με quality dlss που το επαιξα.

Εγω θα προσπαθησω να κρατηθω λιγο κ να βγει κανα παιχνιδι που αξιζει . Να γεμισει η αγορα με καρτες, να βγουν ολες οι υλοποιησεις και να παιχθει και κοντριτσα με AMD ωστε να αποφασισω συνετα.Μη πεταξει κανα  raster στο θεο το λιζακι με λιγοτερα λεφτα και πανω στο εξαμηνο μου βγαλει ο πετσινος super εκδοσεις η ti με κανα 500ρικο κατω εκαστη και 20% καλυτερες ξερω γω

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, billeiros είπε

Δοκιμαστε αυτα τα settings στο cp.κανουν θαυματα.60-70 παιζει σε 4κ με την 3090 μου και προσωπικα διαφορα δε βλεπω απο τερματισμενα ολα με quality dlss που το επαιξα.

Εγω θα προσπαθησω να κρατηθω λιγο κ να βγει κανα παιχνιδι που αξιζει . Να γεμισει η αγορα με καρτες, να βγουν ολες οι υλοποιησεις και να παιχθει και κοντριτσα με AMD ωστε να αποφασισω συνετα.Μη πεταξει κανα  raster στο θεο το λιζακι με λιγοτερα λεφτα και πανω στο εξαμηνο μου βγαλει ο πετσινος super εκδοσεις η ti με κανα 500ρικο κατω εκαστη και 20% καλυτερες ξερω γω

Σοφός!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Κυριος κανονας σε αγορές προιοντων τεχνολογιας.

Πάντα αγοράζεις με βάση το σήμερα και οχι με βάση το τι τάζει η κάθε εταιρεια για αύριο, ειδικά σε προιοντα που κυκλοφορουν κάθε 1.5-2χρονια.

συμφωνώ αλλά... εσύ πιστεύεις ότι με βάση το τώρα οποιος είναι να  πάρει καινούργια κάρτα πρέπει να παραλείψει το rt? εε εκεί διαφωνούμε..

πάντα θα υπάρχουν αγορές ακόμα και σε προϊόντα τεχνολογίας που θα είναι πιο future proof από κάποιες άλλες και θα σε βγάλουν καλύτερα σε βάθος χρόνου

αν λέμε τώρα μια 4090 στα 1600 με το rt σε κλίμακα 10/10 και μια 7900xt στα 1500 με rt 7-10 ε θα πάρω την πρώτη

επίσης έχω υπομονή να περιμένω μέχρι να φτάσει η 4090 1500 παραπάνω δε δίνω ούτε ένα ευρώ με το θέατρο του παραλογου που ζούμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kostiger είπε

Σωστά τα λέει. Η nvidia ξέρει πάνω κάτω τι θα παρουσιάσει η amd. Όπως ήξερε και πριν 2 χρόνια που αποφάσισε να κάνει ισχυρή την 3080 στα 700€. Τώρα έκανε το ακριβώς αντίθετο. Είναι ένας από τους λόγους που δεν πιστεύω ότι μπορεί η κόκκινη να ανταγωνιστεί φέτος την πράσινη στο high-end. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, chrisde είπε

Η nvidia ξέρει πάνω κάτω τι θα παρουσιάσει η amd. Όπως ήξερε και πριν 2 χρόνια που αποφάσισε να κάνει ισχυρή την 3080 στα 700€. Τώρα έκανε το ακριβώς αντίθετο.

Ο πέτσινος ή ξέρει ή απλά θα την πατήσει και θα την πιάσει στον ύπνο το Λιζάκι όπως έκαναν με την ίντελ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, kostiger είπε

''$900(1100 ευρώ) for a 192-bit graphics card? Seriously?''

Αυτό..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Ο πέτσινος ή ξέρει ή απλά θα την πατήσει και θα την πιάσει στον ύπνο το Λιζάκι όπως έκαναν με την ίντελ.....

3 Νοεμβρίου θα έχουμε μια εικόνα. Δε νομίζω να μη γνωρίζει όμως ότι έχει προβάδισμα και στις επιδόσεις αλλά και στην προτίμηση του κοινού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...