Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 hours ago, Arkin said:

Αν εχεις RGB θα εισαι καπως ετσι

8kuk79rb6hp81.jpg?auto=webp&s=4715d6b5d6

Αυτό πλέον ανήκει στην ιστορία. Με τόσο γρήγορες ταχύτητες αμφιβάλω ποιοι ελάχιστοι βάζουν να "κατεβαίνει" κάτι το βράδυ. Δεν έχεις γρήγορο νετ; Βάζεις 1-2€ πόσο έχει data 24H, 5G, usb tethering smartphone -> pc και κατεβάζεις τα πάντα βολίδα με 30+ megabytes το δευτερόλεπτο. (αν πιάνει καμία 400αρια, έχει λίγο κόφτη το tethering απ' ότι έχω δει οπότε γύρω στα 30-33MB/s)

2 hours ago, panakos_thess said:

Μονο εμενα μαρεσει το control panel της NVIDIA?

Αφού ολημερίς είσαι με latency tweaks by cheecateela.

 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2269

  • Arkin

    1825

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

  • Super Moderators
4 hours ago, panakos_thess said:

Μονο εμενα μαρεσει το control panel της NVIDIA?

Πέρα από την εμφανισιακή μιζέρια 25 ετών, θα περίμενε κανείς ότι θα ήταν snappy AF τόσο πρωτόγονο κι απλό interface, έλα όμως που κάθε φορά που αλλάζεις καρτέλα/menu είναι λες και έχεις Atom 1ης γενιάς για CPU...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως late millennials νοσταλγούμε τις εποχές που μεγαλώσαμε, είναι απαράλλαχτο με το λειτουργικό που μας μεγάλωσε και γνωρίσαμε τότε, τα Windows Xp. Οπότε θα συμφωνήσω με τον Πάνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 13/07/2024 at 16:36, just_a_dude said:

μικρότερα fans και γενικά πιο απλό look = φθηνότερο κόστος παραγωγής = υψηλότερα profit margins. Το V1 είχε πιο χοντρό cooler, το V2 και V3 πιο λεπτό. Άρα με κάθε revision γίνεται χειρότερη.

 

αυτες οι καρτες προοριζονται για Small Factor Cases, γυρω στα 3lt και καποιοι "σκοτωνουν" για να βρουν συγχρονη καρτα να τη χωρεσουν, τους ειναι αδιαφορο αν χανουν ενα 5% λογω μειωμενης ψυξης,

εχω δει πολλους να κανιβαλιζουν καρτες με γωνιακο τροχο για να τις χωρεσουν, αν αυτη η καρτα ειναι η μικροτερη της αγορας εστω και για λιγα χιλιοστα θα μοσχοπουλησει στην συγκεκριμενη κατηγορια

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Odyss3us είπε

 

αυτες οι καρτες προοριζονται για Small Factor Cases, γυρω στα 3lt και καποιοι "σκοτωνουν" για να βρουν συγχρονη καρτα να τη χωρεσουν, τους ειναι αδιαφορο αν χανουν ενα 5% λογω μειωμενης ψυξης,

εχω δει πολλους να κανιβαλιζουν καρτες με γωνιακο τροχο για να τις χωρεσουν, αν αυτη η καρτα ειναι η μικροτερη της αγορας εστω και για λιγα χιλιοστα θα μοσχοπουλησει στην συγκεκριμενη κατηγορια

σύμφωνοι, αλλά αφού είναι υποδεέστερη η υλοποίηση, τότε να έχει και χαμηλότερη τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, just_a_dude said:

σύμφωνοι, αλλά αφού είναι υποδεέστερη η υλοποίηση, τότε να έχει και χαμηλότερη τιμή.

 

δεν παει ετσι, δεν πληρωνεις επιδοσεις.. αν ειναι η μοναδικη καρτα που χωραει χωρις modding σε sfc θα κοστιζει και παραπανω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Odyss3us είπε

αυτες οι καρτες προοριζονται για Small Factor Cases, γυρω στα 3lt και καποιοι "σκοτωνουν" για να βρουν συγχρονη καρτα να τη χωρεσουν, τους ειναι αδιαφορο αν χανουν ενα 5% λογω μειωμενης ψυξης,

Σε κανένα κουτί των 3l δε χωράει αυτή η κάρτα, ούτε και των 4l.

Το Velka στα 5l μπορεί να την φιλοξενήσει.

Εσύ έχεις μπερδευτεί με τις lp που έχουν πλάτος 70mm και προορίζονται όντως για τέτοια sff.

https://www.asus.com/motherboards-components/graphics-cards/asus/rtx4060-8g-lp-brk/

https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-N4060OC-8GL#kf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Odyss3us είπε

 

αυτες οι καρτες προοριζονται για Small Factor Cases, γυρω στα 3lt και καποιοι "σκοτωνουν" για να βρουν συγχρονη καρτα να τη χωρεσουν, τους ειναι αδιαφορο αν χανουν ενα 5% λογω μειωμενης ψυξης,

εχω δει πολλους να κανιβαλιζουν καρτες με γωνιακο τροχο για να τις χωρεσουν, αν αυτη η καρτα ειναι η μικροτερη της αγορας εστω και για λιγα χιλιοστα θα μοσχοπουλησει στην συγκεκριμενη κατηγορια

Σαν να μου θυμίζουν κάποιον αυτά που περιγράφεις. Μεγάλο θέμα να βρω καρτα να χωράει στο κουτάκι μου. Άλλαξα σε lancool 216 πριν παρω καρτα τελικά και ησύχασα. Όντως οι μικρότερες κάρτες πουλάνε ακριβά. Το mini itx είναι ακριβό άθλημα το έφαγα στην καμπούρα μου μια 5ετια. Και μητρικές θερίζουν…😂

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Σαν να μου θυμίζουν κάποιον αυτά που περιγράφεις. Μεγάλο θέμα να βρω καρτα να χωράει στο κουτάκι μου. Άλλαξα σε lancool 216 πριν παρω καρτα τελικά και ησύχασα. Όντως οι μικρότερες κάρτες πουλάνε ακριβά. Το mini itx είναι ακριβό άθλημα το έφαγα στην καμπούρα μου μια 5ετια. Και μητρικές θερίζουν…😂

Δήμο καιρό έχω να σε πετύχω στο ινσομνια. Προσωπικά μικρό κουτί (χωρίς τζάμι) χρειάζομαι μόνο εκεί που παραθεριζω κάθε καλοκαίρι και μεταφέρω τα πάντα από το δεύτερο pc σε αυτό το κουτί ( ούτε 30 ευρώ) https://supercase.gr/product/supercase-ch25m-series-case/

Χώρεσαν μέσα micro ATX μητρική (με Ryzen 3600), κανονικό non modular psu, deepcool gammaxx 200t cooler, ένα hdd (με έξτρα μπρακετ γιατί η θέση που έχει για hdd είναι άκυρη καθώς βρίσκει ο δίσκος στις μνήμες) gtx 1650 μονοφανη αλλά χωρά και διφανες ως 26 cm.

Άνοιξα τρύπες στην μπροστινή όψη και έβαλα ένα 12αρι φαν, ένα 12αρι στο πλάι και άλλαξα το 8αρι πίσω με καλύτερο. Θερμοκρασίες σχετικά καλές για φτηνιαρικο κουτί των 20 λίτρων. Ίσως είναι το μικρότερο case που παίρνει micro atx, κανονικό psu , κανονική gpu (όχι lp).

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, Xoroxronis said:

Σε κανένα κουτί των 3l δε χωράει αυτή η κάρτα, ούτε και των 4l.

Το Velka στα 5l μπορεί να την φιλοξενήσει.

Εσύ έχεις μπερδευτεί με τις lp που έχουν πλάτος 70mm και προορίζονται όντως για τέτοια sff.

https://www.asus.com/motherboards-components/graphics-cards/asus/rtx4060-8g-lp-brk/

https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-N4060OC-8GL#kf


οχι απαραιτητα, τα sfc pc ειναι μοδα απο Αμερικη μεχρι Κινα και Ιαπωνια, με riser καλωδιο Pci Express αλλαζει χωροταξικα η διαταξη της Gpu, δες ενδεικτικα τoν Not From Concentrate στο yt, στο site του πουλαει κατι τετραλιτρα

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Odyss3us είπε

οχι απαραιτητα, τα sfc pc ειναι μοδα απο Αμερικη μεχρι Κινα και Ιαπωνια, με riser καλωδιο Pci Express αλλαζει χωροταξικα η διαταξη της Gpu, δες ενδεικτικα τoν Not From Concentrate στο yt, στο site του πουλαει κατι τετραλιτρα

Έχουμε νήμα στο forum. Έλα να βάλεις τα links απ τα 3l και 4l κουτιά που προορίζεται η Asus Dual.

Νομίζω θα ενδιαφέρει πολύ κόσμο. Ειδικά το 4l skyreach που γράφεις. Όλοι είναι familiar με risers, μόδα κτλ, δε θα χρειαστεί να εξηγήσεις κάτι.

Μόνο τα links απ τα κουτιά έλα βάλε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

δλδ τι θα αλλαξει? 

Καλύτερο support για linux φαντάζομαι. Όχι από την NVidia αλλά από αυτούς που θα πάρουν τον open source kernel. Για windows δεν φαντάζομαι κάποια διαφορά.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...