Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 27,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2190

  • BlurayMoviesGreece

    1819

  • Arkin

    1735

  • Herald

    1556

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

Το αστείο της υπόθεσις ειδικά σε τέτοια άτομα που υποστηρίζουν τόσο θερμά μια εταιρία είναι ότι άμα τους βάλεις blind test να βρούνε διαφορές παίζει να σου πει ότι το fsr είναι καλύτερο... βέβαια για να τα λέμε όλα άμα έχεις και τις 2 επιλογές νομίζω πάντα όλοι θα επιλέγαμε dlss

Μα εγώ δεν υποστήριξα ότι το fsr έναντι του dlss.Ειπα ότι έχει βελτιωθεί κατά μεγάλο βαθμό.

Αν και είμαι πιο φαν της nvidia δεν μπορώ να παραβλέψω την βελτίωση που είδα στο fsr και ναι σε κάποιους τίτλους είναι μια η άλλη τα δύο upscale.Περι ιντελ δεν μπορώ να κρίνω διότι οι κάρτες της ακόμα είναι στο να βγουν.

Τώρα περιμένω να δω και το dlss3 με όλα τα θετικά η αρνητικά του.

Έτσι και αλλιώς για 4090 στοχεύω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Μα εγώ δεν υποστήριξα ότι το fsr έναντι του dlss.Ειπα ότι έχει βελτιωθεί κατά μεγάλο βαθμό.

Αν και είμαι πιο φαν της nvidia δεν μπορώ να παραβλέψω την βελτίωση που είδα στο fsr και ναι σε κάποιους τίτλους είναι μια η άλλη τα δύο upscale.Περι ιντελ δεν μπορώ να κρίνω διότι οι κάρτες της ακόμα είναι στο να βγουν.

Τώρα περιμένω να δω και το dlss3 με όλα τα θετικά η αρνητικά του.

Έτσι και αλλιώς για 4090 στοχεύω 

και εγώ για 4090 κοιτάω γιατί από εδώ και πέρα παρόλο που δεν έδινα καθόλου βάση στο rt, πλέον θα αρχίσουν να βγαίνουν τίτλοι... άντε να δούμε τι θα κάνουν και οι απέναντοι... αν η 7900xt είναι ανάμεσα σε ampere ada που λέει και ο μπάμπης (σε rt) με 200-300 κάτω πάω και εκεί δεν έχω θέμα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο καλό και να γίνει το fsr στην καλύτερη απλά θα κοντράρει το dlss. Καλύτερο, (εκτός μεμονωμένων περιπτώσεων - εξαιρέσεων) δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει. Για τις καινούριες κάρτες της amd, μην περιμένετε ότι θα είναι καλύτερες σε high-end. Ούτε περιμένω το rt να ξεπεράσει το ampere. Το marketing τους θα εστιάσει στη μικρότερη κατανάλωση και (ελπίζω) στη χαμηλότερη τιμή. Θεωρώ ότι θα είναι καλύτερες σε perf/watt και σε perf/price, το θέμα είναι πόσο, αν θα έχουν επαρκή διαθεσιμότητα και αν θα βγάλουν και mainstream gpu σχετικά άμεσα.

Υγ) Έχω και μια απορία αν θα μπορέσουν να "αντιγράψουν" το motion interpolation στο fsr3.0 και με τι αποτελέσματα.

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

και εγώ για 4090 κοιτάω γιατί από εδώ και πέρα παρόλο που δεν έδινα καθόλου βάση στο rt, πλέον θα αρχίσουν να βγαίνουν τίτλοι... άντε να δούμε τι θα κάνουν και οι απέναντοι... αν η 7900xt είναι ανάμεσα σε ampere ada που λέει και ο μπάμπης (σε rt) με 200-300 κάτω πάω και εκεί δεν έχω θέμα!

Μα από δω και πέρα το rt είναι που θα κάνει την διαφορά στα games.Εκει θα γίνει η μάχη 

Ναι πιστεύω ότι καλύτερα θα παίζεις έναν rt τίτλο στην nvidia όπως και τώρα.

Η Nvidia είναι σε αυτό το κομμάτι στον Θεό και η αμδ ακόμα προσπάθει.

Εάν κάνει καμία έκπληξη η αμδ και πλησιάσει στην απόδοση rt (που δεν νομίζω)την nvidia με χαμηλότερη τιμή ,γιατί να μην πάω εκεί?Επειδή είναι η amd?

Δεν έχω τέτοια κολλήματα εγώ ,ναι μεν τα σκάω καλά για hw αλλά δεν είμαι μ@λακας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Μπροστά σε 1080/1440P είναι λόγω overhead στους drivers της NVIDIA. Σε 4Κ είναι παντού πίσω.

Ας έχει ένα rt αξιόλογο (για σκέψου να υστερεί κάνα 10% από 4080 16gb σε rt) και χέσε το raster....το μέλλον για εκεί πάει αφού το υποστηρίζουν όλοι πια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, azazil1190 είπε

Μα από δω και πέρα το rt είναι που θα κάνει την διαφορά στα games.Εκει θα γίνει η μάχη 

Ναι πιστεύω ότι καλύτερα θα παίζεις έναν rt τίτλο στην nvidia όπως και τώρα.

Η Nvidia είναι σε αυτό το κομμάτι στον Θεό και η αμδ ακόμα προσπάθει.

Εάν κάνει καμία έκπληξη η αμδ και πλησιάσει στην απόδοση rt (που δεν νομίζω)την nvidia με χαμηλότερη τιμή ,γιατί να μην πάω εκεί?Επειδή είναι η amd?

Δεν έχω τέτοια κολλήματα εγώ ,ναι μεν τα σκάω καλά για hw αλλά δεν είμαι μ@λακας.

Δεν ξες εσυ.Δεν ξοδευεις για hw.που εχεις αλλαξει 10 3090-ti και 6900xt.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@azazil1190 ετσι για την ιστορια εισαι νουμπας μπροστα μου :P  Μαθε μπαλιτσα απο τον αρχοντα.. :lol:

edit.To ειχα ηδη γραψει πριν διαβασω το ποστ ναι ισχυει μην χαλαμε το θεμα.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, icenex είπε

@azazil1190 ετσι για την ιστορια εισαι νουμπας μπροστα μου :P  Μαθε μπαλιτσα απο τον αρχοντα.. :lol:

edit.To ειχα ηδη γραψει πριν διαβασω το ποστ ναι ισχυει μην χαλαμε το θεμα.

Άρχοντα πάρε μου τα υπάρχοντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

και εγώ για 4090 κοιτάω γιατί από εδώ και πέρα παρόλο που δεν έδινα καθόλου βάση στο rt, πλέον θα αρχίσουν να βγαίνουν τίτλοι... 

Κατι τέτοια τα διαβάζαμε και πίσω στο 2020 και πάλι απο τότε 2χρόνια μετά και μόνο το Cyberpunk όλοι αναφέρουν, αλλά κατα τα άλλα μεγάλο κάψιμο με το RT.

Οπως και για την Vram τάχα μου ότι θα ειναι οριακη και τα επόμενα παιχνιδια θα ζητάνε τεράστια, ειδαμε και αυτο ποσο ίσχυε τελικά....

Ειδα και τον πέτσινο στην παρουσίαση, τι ωραια μελλοντικά παιχνιδια παρουσιασε για να προμοτάρει το RT... Α ναι και αυτος πάλι υπάρχοντα παιχνίδια έδειξε.

Εδώ μέχρι και στο γράφημα που δεν το παρατήρησε κανεις, πήγε και έβαλε το Division 2, παιχνιδι 3.5 ετών....

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Κατι τέτοια τα διαβάζαμε και πίσω στο 2020 και πάλι απο τότε 2χρόνια μετά και μόνο το Cyberpunk όλοι αναφέρουν, αλλά κατα τα άλλα μεγάλο κάψιμο με το RT.

Οπως και για την Vram τάχα μου ότι θα ειναι οριακη και τα επόμενα παιχνιδια θα ζητάνε τεράστια, ειδαμε και αυτο ποσο ίσχυε τελικά....

Ειδα και τον πέτσινο στην παρουσίαση, τι ωραια μελλοντικά παιχνιδια παρουσιασε για να προμοτάρει το RT... Α ναι και αυτος πάλι υπάρχοντα παιχνίδια έδειξε.

Εδώ μέχρι και στο γράφημα που δεν το παρατήρησε κανεις, πήγε και έβαλε το Division 2, παιχνιδι 3.5 ετών....

Ε ναι ρε και γιατι να μην αναφέρουμε συνέχεια το cp2077 .Είναι τόσο μεγάλη η πόλη του που ακόμα εξερευνώ τα στενά του.

Δεν υπάρχει άλλο παιχνίδι ,μόνο αυτό θα παίζουμε μέχρι να καταφέρουμε να τερματίσουμε 4κ 120fps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...