Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Έλα μωρέ εντάξει...Βγάζει εκεί μια εταιρεία ένα game με μεγάλες απαιτήσεις ηθελημένα ή μη, με σκοπό να προκαλέσει ντόρο και να πούνε οι περισσότεροι "πωωω θέλω αναβάθμιση". Και να πω ότι είναι ποιοτικό game να πω πάει στο καλό, αλλά μάλλον το αντίθετο βλέπουμε.

Ναι αλλά υποτίθεται σκας 6+ κατοστάρικα για κάρτα για να παίζεις τα δυνατά games, όχι τα games του PS4. Στα δύσκολα την θες την κάρτα, αλλιώς μένεις και με την παλιά σου. Και hogwarts, rachet, forbidden west μια χαρά ποιοτικά games είναι. Παιχνιδάρες βασικά, ειδικά τα 2 πρώτα.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2269

  • Arkin

    1825

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Ναι αλλά υποτίθεται σκας 6+ κατοστάρικα για κάρτα για να παίζεις τα δυνατά games, όχι τα games του PS4. Στα δύσκολα την θες την κάρτα, αλλιώς μένεις και με την παλιά σου. Και hogwarts, rachet, forbidden west μια χαρά ποιοτικά games είναι. Παιχνιδάρες βασικά, ειδικά τα 2 πρώτα.

Έχεις δίκιο. Πάντως το FW το παραδέχομαι είναι πολύ καλό. Τώρα, τα άλλα δύο δεν είναι του τύπου μου. Γνώμη μου. Εγώ πάντως πλέον δεν έχω τόσο χρόνο για gaming όπως παλιά οπότε περιορίζομαι μόνο σε πολύ ποιοτικούς τίτλους ή απλά να μου αρέσουν πολύ. 

Αν έπαιρνα τώρα κάρτα μια RX 7900 GREek edition θα ήταν πολύ καλή επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Το FG είναι καλό για 60+ fps και πάνω. Αν έχεις κλατάρει κάτω από τα 60, μόνο settings.

Ακριβως , αλλα επειδη οπως λεει και ο Γιαννης πιο πανω θες το motion clarity και το smoothness των 120+ fps σε καποια παιχνιδια και οχι το slide show  των 70 θες να ανοιξεις fg χωρις να χασεις σε visuals. Στο hfw ανοιγω fg και τρωω stutter και pop in. Και με το dlss q παλι ειναι σημεια που εχω θεμα ενω στην 7800 εχω την επιλογη του taa + fsr που παιζει και φλουδα αλλα και εχεις τερμα visuals. Δλδ αν η καρτα ειχε 16 gb θα ηταν ανετη για πολυ καιρο ενω της  πεταξαν 12gb vram και 192bit bus  και την χαντακωσαν.  

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί η 5070 να έχει 16 gb ram. Περιμένετε να δούμε.

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ακριβως , αλλα επειδη οπως λεει και ο Γιαννης πιο πανω θες το motion clarity και το smoothness των 120+ fps σε καποια παιχνιδια και οχι το slide show  των 70 θες να ανοιξεις fg χωρις να χασεις σε visuals. Στο hfw ανοιγω fg και τρωω stutter και pop in. Και με το dlss q παλι ειναι σημεια που εχω θεμα ενω στην 7800 εχω την επιλογη του taa + fsr που παιζει και φλουδα αλλα και εχεις τερμα visuals. Δλδ αν η καρτα ειχε 16 gb θα ηταν ανετη για πολυ καιρο ενω της  πεταξαν 12gb vram και 192bit bus  και την χαντακωσαν.  

Για taa + fsr αντέχει η μνήμη της 4070 χωρίς stutters και pop in;

Πάντως όσο προχωράμε και το Direct Storage της Microsoft χρησιμοποιείται καλύτερα και περισσότερο θα χρειαζόμαστε λιγότερη μνήμη και θα έχουμε ελάχιστα pop in και stutters σε direct storage παιχνίδια. Γιατί θα μπορεί το παιχνίδι στο background να ξεφορτώνει και να φορτώνει textures χωρίς να επηρεάζεται η ταχύτητα.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Μπορεί η 5070 να έχει 16 gb ram. Περιμένετε να δούμε.

Για taa + fsr αντέχει η μνήμη της 4070 χωρίς stutters και pop in;

οχι ,πιστευω οτι υπαρχει και θεμα με τον μικρο διαυλο , δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Retromaniac είπε

Μπορεί η 5070 να έχει 16 gb ram. Περιμένετε να δούμε.

Εγώ 12GB μυρίζομαι και εκεί και απλά θα βγάλει καμιά 5070 Ti Mai Tai με 16GB στα 800++. Η μόνο ελπίδα είναι τα 192bit να είναι πολύ περιοριστικά για τον πυρήνα οπότε να αναγκαστεί να βάλει 256, άρα 16GB και στην απλή 5070.

Εμένα πάντως το σώμα μου είναι έτοιμο για AMD κάρτα. Έτσι για να πάθει ντουβρουτζά ο @Tambas91 :P

  • Like 1
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

οχι ,πιστευω οτι υπαρχει και θεμα με τον μικρο διαυλο , δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως

Να υπάρχει θέμα με τον κώδικά του game δεν παίζει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

οχι ,πιστευω οτι υπαρχει και θεμα με τον μικρο διαυλο , δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως

Σημασία έχει η ταχύτητα (μέγεθος διάυλου x συχνότητα). Εμένα είναι στα 600 gb/s (500 gb/s χωρίς o/c). Δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα ταχύτητας της μνήμης.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

Να υπάρχει θέμα με τον κώδικά του game δεν παίζει;;

οχι γτ το βλεπω και σε αλλα παιχνιδια και επισης στην 7800 που ειναι με 16gb και 256bit bus παιζει φλουδα

Μόλις τώρα, Retromaniac είπε

Σημασία έχει η ταχύτητα (μέγεθος διάυλου x συχνότητα). Εμένα είναι στα 600 gb/s. Δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα ταχύτητας της μνήμης.

4070 super  δεν εχεις? το εχεις το παιχνιδι να κανεις μια δοκιμη?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

οχι γτ το βλεπω και σε αλλα παιχνιδια και επισης στην 7800 που ειναι με 16gb και 256bit bus παιζει φλουδα

4070 super  δεν εχεις? το εχεις το παιχνιδι να κανεις μια δοκιμη?

Για ποιο λέμε γιατί δεν το έχω παρακολουθήσει, και πείτε μου και settings να το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Εγώ 12GB μυρίζομαι και εκεί και απλά θα βγάλει καμιά 5070 Ti Mai Tai με 16GB στα 800++. Η μόνο ελπίδα είναι τα 192bit να είναι πολύ περιοριστικά για τον πυρήνα οπότε να αναγκαστεί να βάλει 256, άρα 16GB και στην απλή 5070.

Εμένα πάντως το σώμα μου είναι έτοιμο για AMD κάρτα. Έτσι για να πάθει ντουβρουτζά ο @Tambas91 :P

 

8w9ncq.jpg

  • Haha 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η Google έβγαλε επίσημα το Google Play Games για PC και θα έχουμε παιχνίδια android να παίξουμε στο PC όταν δεν θα μας φτάνει η μνήμη :P

(Μέχρι να μην μας φτάνει ούτε για android παιχνίδια :D )

 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Για ποιο λέμε γιατί δεν το έχω παρακολουθήσει, και πείτε μου και settings να το κάνω.

horizon forbidden west

Τα ιδια βλεπω και σε αυτον στο βιντεο παρολο που η vram δεν ειναι στο οριο  δειτε τα frame times που εχουν καποια spikes εκει που εχει 1440p dlssq +fg ,αυτα τα spikes που βλεπετε  οταν ειναι μεγαλουτσικα τα καταλαβαινεις σαν  stutter. Στην 7800 τα fram times ειναι μια ευθεια γραμμη.

https://youtu.be/Ey0VN-DXtjQ?si=h-X-BL2rboo8NsJZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...