Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 minutes ago, Tambas91 said:

έκλεισε και το jmc αλλιώς 400 θα τη βρίσκαμε και θασκαγε τώρα ο φαραώ... 

Για αυτό δεν βλέπω τον blue να γράφει τόσο καιρό ?? 😜

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Για αυτό δεν βλέπω τον blue να γράφει τόσο καιρό ?? 😜

Φεσωσε χιλιάδες κόσμο το jmc λογικά Μπαχάμες βρίσκετε με τα εκατομμύρια που έφαγε. Α μπήκε και ένα πρόστιμο γαργαλητο στα αυτιά 120 χιλιάδες όπως και στο perishop. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, _Theo_ said:

Μήπως είναι κάπως υπερβολικό το όλο ζήτημα με την VRAM; Εντάξει οι 8άρες κάρτες είναι DOA αλλά όχι και οι 12άρες. Κάποιος ρώτησε πριν ποια να προτιμήσει, την RTX 4070 12 GB ή την RTX 4060 Ti 16 GB. Έχει ξεφύγει το ζήτημα...

Οι 12ρες κρατάνε ακόμα, αλλά στα μέσα του 2024,  600 ευρώ κάρτα με 12GB είναι Huge no GO.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Οι 12ρες κρατάνε ακόμα, αλλά στα μέσα του 2024,  600 ευρώ κάρτα με 12GB είναι Huge no GO.

Αυτό! Ακόμη βλέπω ότι ο πυρήνας της 4070 κρατάει. Τώρα αν βγουν 1-2 games τα οποία για τον χ,ψ λόγο είναι βαριά, ρίχνεις 2-3 settings δεν χάθηκε και ο κόσμος. Και για την 7800ΧΤ ισχύει αυτό. Αλλά με την 7800XT θα μπορείς να έχεις τα textures στο τέρμα, ενώ αν σε λίγο καιρό πρέπει να ρίξεις medium textures με τις 12αρες εκεί θα έχεις visual downgrade παρόλο που ο πυρήνας αντέχει ακόμη.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Οι 12ρες κρατάνε ακόμα, αλλά στα μέσα του 2024,  600 ευρώ κάρτα με 12GB είναι Huge no GO.

Σωστά. Ο τσιγκούνης (;) ο Πέτσινος φταίει. Αρά πας σε AMD και ας χάσεις τα καλούδια του. Πάντως κάτι λένε ότι η γυφτιά με την VRAM θα συνεχιστεί και στις RTX 5000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Αυτό! Ακόμη βλέπω ότι ο πυρήνας της 4070 κρατάει. Τώρα αν βγουν 1-2 games τα οποία για τον χ,ψ λόγο είναι βαριά, ρίχνεις 2-3 settings δεν χάθηκε και ο κόσμος. Και για την 7800ΧΤ ισχύει αυτό. Αλλά με την 7800XT θα μπορείς να έχεις τα textures στο τέρμα, ενώ αν σε λίγο καιρό πρέπει να ρίξεις medium textures με τις 12αρες εκεί θα έχεις visual downgrade παρόλο που ο πυρήνας αντέχει ακόμη.

Καλά αυτό δεν ισχύει πάντα αντιθέτως ίσως είναι η εξαίρεση. Στα περισσότερα παιχνίδια έχουμε κάτι αντίστοιχο με Re4 το οποίο στα max textures τρώει έως και 14gb vram ενώ στο high τρώει 8gb και τα textures δείχνουν ακριβώς τι ίδιο. Δηλαδή είτε έχεις τέρμα ρύθμιση είτε την 3η 4η από τις 8 που έχει το ίδιο και το αυτο στην ποιότητα των textures και η vram 6gb λιγότερο. Μπορεί να γίνει και ένα test σε αρκετά παιχνίδια ώστε να δούμε σε ποα όντως αλλάζει η ποιότητα στα textures από ultra σε high για και τα ultra textures έχουν καταντήσει ένα ακόμα ανέκδοτο στις περισσότερες περιπτώσεις ανεβάζοντας απλά το vram usage με μηδέν διαφορα στην εικόνα από παρακάτω ρυθμίσεις που τρώνε πολύ λιγότερη vram. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Αυτό! Ακόμη βλέπω ότι ο πυρήνας της 4070 κρατάει. Τώρα αν βγουν 1-2 games τα οποία για τον χ,ψ λόγο είναι βαριά, ρίχνεις 2-3 settings δεν χάθηκε και ο κόσμος. Και για την 7800ΧΤ ισχύει αυτό. Αλλά με την 7800XT θα μπορείς να έχεις τα textures στο τέρμα, ενώ αν σε λίγο καιρό πρέπει να ρίξεις medium textures με τις 12αρες εκεί θα έχεις visual downgrade παρόλο που ο πυρήνας αντέχει ακόμη.

Όταν δεν θα φτάνει η VRAM της RTX 4070 θα έχουν κλατάρει οι πυρήνες και αυτής αλλά και της RX 7800 XT. 

Εμένα προσωπικά μου τη σπάει που κυκλοφορούν κάτι "παιχνιδάκια" και αμέσως λένε όλοι "πωωω δεν μου παίζει το Ρατσετ και κλανκ καλά τι θα κάνω;" Ειδικά στην αρχή που είναι απατσάριστα. Αν είχα RTX 4070 και δεν μου έφτανε η VRAM για το Ρατσετ πολύ που σκοτίστηκα. Σιγά το παιχνίδι. Να πω ότι είχα πρόβλημα με το CP 2077 που είναι ποιοτικό να πω οκ έχουμε πρόβλημα. 

Αλλά κάποιοι να ανησυχούν επειδή δεν τους τρέχει καλά το Ρατσετ ή το...Harry Potter πραγματικά με ξεπερνάει. Ίσως φταίει που γέρασα πλέον και δεν θέλω να σπαταλάω το χρόνο μου με ανοησίες.

Επεξ/σία από _Theo_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καλά αυτό δεν ισχύει πάντα αντιθέτως ίσως είναι η εξαίρεση. Στα περισσότερα παιχνίδια έχουμε κάτι αντίστοιχο με Re4 το οποίο στα max textures τρώει έως και 14gb vram ενώ στο high τρώει 8gb και τα textures δείχνουν ακριβώς τι ίδιο. Δηλαδή είτε έχεις τέρμα ρύθμιση είτε την 3η 4η από τις 8 που έχει το ίδιο και το αυτο στην ποιότητα των textures και η vram 6gb λιγότερο. Μπορεί να γίνει και ένα test σε αρκετά παιχνίδια ώστε να δούμε σε ποα όντως αλλάζει η ποιότητα στα textures από ultra σε high για και τα ultra textures έχουν καταντήσει ένα ακόμα ανέκδοτο στις περισσότερες περιπτώσεις ανεβάζοντας απλά το vram usage με μηδέν διαφορα στην εικόνα από παρακάτω ρυθμίσεις που τρώνε πολύ λιγότερη vram. 

Σωστότατος. Κάπου μας έχουν γίνει ψύχωση όλα αυτά. Κυκλοφορούν πολλά συγκριτικά που δείχνουν από ελάχιστες μη ορατές στο μάτι έως ανύπαρκτες διαφορές. Από την άλλη η διαφορές σε θερμοκρασίες, gpu usage, ram και κατανάλωση είναι μεγάλες για ένα level παραπάνω σε ένα setting που δεν θα σου δώσει τίποτα.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Όταν δεν θα φτάνει η VRAM της RTX 4070 θα έχουν κλατάρει οι πυρήνες

Βάζεις FG για να ξε-κλατάρουν.

Το FG θέλει και αυτό παραπάνω VRAM.

Οπότε σε 16άρα κάρτα απλά ανοίγεις FG και παίζεις ενώ στη 12άρα θα πρέπει να ψάξεις να βρεις και settings να ρίξεις για να κάνεις χώρο για το FG. ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σας δώσω ένα παράδειγμα. Horizon Forbidden West. Με DLAA βγάζω γύρω στα 70 (give or take), βάζω και FG και πάω στα 120 γιατί μου αρέσει το smoothness σε αυτά τα fps και με 120 ψεύτικα frames είσαι μια χαρά από input lag. Ναι αλλά το FG θέλει vram και είμαι στο όριο. Και όπως είπε και ο @akoinonitos σε σημεία βλέπει pop in οπότε παίζει να υπάρχουν σημεία στο χάρτη που τα 12 δεν φτάνουν. Ο πυρήνας όμως είναι δύναμη, δεν έχει θέμα. Άρα πρέπει να βάλω DLSS για να πέσει η vram και να μην είναι στο όριο. Και εκεί είναι το γ@μώτ@. Γιατί να χάσω το κρύσταλλο το DLAA ενώ η gpu μου μπορεί να βγάλει τα fps;

Και άντε πες εγώ την έχω πάνω από χρόνο, υπήρχε στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι αυτό μπορεί να συμβεί σε μερικά games μετά από κάποιο καιρό και δεν υπήρχε και εναλλακτική από πλευράς AMD. Υπήρχε η 6800ΧΤ στα ίδια λεφτά αλλά πείτε με περίεργο δεν πολυ-θέλω να αγοράζω last gen ενώ έχει βγει καινούργια γενιά (μπορεί να μην βγάζει και πολύ νόημα αυτό βέβαια, πείτε το παραξενιά δικιά μου).

Αλλά να πάρεις σήμερα 12αρα και να βλέπεις με το καλημέρα τέτοια θέματα, ε όχι.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Σωστότατος. Κάπου μας έχουν γίνει ψύχωση όλα αυτά. Κυκλοφορούν πολλά συγκριτικά που δείχνουν από ελάχιστες μη ορατές στο μάτι έως ανύπαρκτες διαφορές. Από την άλλη η διαφορές σε θερμοκρασίες, gpu usage, ram και κατανάλωση είναι μεγάλες για ένα level παραπάνω σε ένα setting που δεν θα σου δώσει τίποτα.

Έλα μωρέ εντάξει...Βγάζει εκεί μια εταιρεία ένα game με μεγάλες απαιτήσεις ηθελημένα ή μη, με σκοπό να προκαλέσει ντόρο και να πούνε οι περισσότεροι "πωωω θέλω αναβάθμιση". Και να πω ότι είναι ποιοτικό game να πω πάει στο καλό, αλλά μάλλον το αντίθετο βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Βάζεις FG για να ξε-κλατάρουν.

Το FG θέλει και αυτό παραπάνω VRAM.

Οπότε σε 16άρα κάρτα απλά ανοίγεις FG και παίζεις ενώ στη 12άρα θα πρέπει να ψάξεις να βρεις και settings να ρίξεις για να κάνεις χώρο για το FG. ;)

Το FG είναι καλό για 60+ fps και πάνω. Αν έχεις κλατάρει κάτω από τα 60, μόνο settings.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Βάζεις FG για να ξε-κλατάρουν.

Το FG θέλει και αυτό παραπάνω VRAM.

Οπότε σε 16άρα κάρτα απλά ανοίγεις FG και παίζεις ενώ στη 12άρα θα πρέπει να ψάξεις να βρεις και settings να ρίξεις για να κάνεις χώρο για το FG. ;)

Άρα εγώ με RTX 4060 Ti 16 GB είμαι σε καλύτερη μοίρα; Να το ακούσω και αυτό...:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, just_a_dude said:

 

Αλλά να πάρεις σήμερα 12αρα και να βλέπεις με το καλημέρα τέτοια θέματα, ε όχι.

Αν είχε σήμερα 400/450 ευρώ η 4070 Super δεν θα μίλαγε κανείς, στα 600 ευρώ είναι απλά κοροϊδία σήμερα η κάρτα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Να σας δώσω ένα παράδειγμα. Horizon Forbidden West. Με DLAA βγάζω γύρω στα 70 (give or take), βάζω και FG και πάω στα 120 γιατί μου αρέσει το smoothness σε αυτά τα fps και με 120 ψεύτικα frames είσαι μια χαρά από input lag. Ναι αλλά το FG θέλει vram και είμαι στο όριο. Και όπως είπε και ο @akoinonitos σε σημεία βλέπει pop in οπότε παίζει να υπάρχουν σημεία στο χάρτη που τα 12 δεν φτάνουν. Ο πυρήνας όμως είναι δύναμη, δεν έχει θέμα. Άρα πρέπει να βάλω DLSS για να πέσει η vram και να μην είναι στο όριο. Και εκεί είναι το γ@μώτ@. Γιατί να χάσω το κρύσταλλο το DLAA ενώ η gpu μου μπορεί να βγάλει τα fps;

Και άντε πες εγώ την έχω πάνω από χρόνο, υπήρχε στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι αυτό μπορεί να συμβεί σε μερικά games μετά από κάποιο καιρό και δεν υπήρχε και εναλλακτική από πλευράς AMD. Υπήρχε η 6800ΧΤ στα ίδια λεφτά αλλά πείτε με περίεργο δεν πολυ-θέλω να αγοράζω last gen ενώ έχει βγει καινούργια (μπορεί να μην βγάζει και πολύ νόημα αυτό βέβαια, πείτε το παραξενιά δικιά μου).

Αλλά να πάρεις σήμερα 12αρα και να βλέπεις με το καλημέρα τέτοια θέματα, ε όχι.

Σωστά. Αυτά είναι ματσακονιές του βλάκα του Πέτσινου για να σε ωθήσει να τα σκάσεις για 16άρα. Οπότε τι κάνεις; Ή δεν τα δίνεις ή πας σε AMD. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...