Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, 7nisiotis said:

Κάτι που δεν πρέπει να περιμένει κανείς εύκολα από τις 12αρες εφόσον παίζει σε 1440. Η 3070 είναι 1080 κάρτα πλέον. Η μνήμη δεν φτάνει. Η μοναδική που θα κρατήσει καλά σε αυτή τη γενιά από το Χ70 name tier είναι η 4070Ti Super των 16GB, έπειτα η 4080/super των Χ80 κοκ.

Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες, αλλά γενικά πρέπει να προσαρμοστούμε και στα νέα δεδομένα.

Δεν μπορείς να λες ότι η 3070 πχ είναι 1080 κάρτα, όταν παίζει ακόμα άνετα τα πάντα με dlss+optimized στα 1440. Πόσο μάλλον όταν στη συζήτηση πριν λίγο, ήταν ένα βίντεο που ανέβασε συμφορουμίτης, που βγάζει το 1080 irrelevant.

Επίσης με την δικιά σου λογική, εφόσον οι 7800/4070 χρειάζονται dlss για τίτλους σαν το Alan Wake/Hellblade με το καλημέρα, είναι επίσης glorified 1080p κάρτες, άσχετα αν η μία έχει 16αρα vram.

Γενικώς, άλλα είναι τα δεδομένα που παίζουν σήμερα, και αλλιώς πρέπει να κρίνουμε τις κάρτες. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Ειδικά όταν τα "max" settings πλέον είναι κάτι path tracing που βγάζουν εκτός ακόμα και πολύ ακριβότερες κάρτες, και ταυτόχρονα τα low settings scaleαρουν πολύ καλύτερα από το παρελθόν, και δείχνουν πολλές φορές καλύτερα.

Τέλος, ένα κάκιστο προϊόν από day one (ti super) που δεν έχει κανένα λόγο ύπαρξης (όταν υπάρχει η 4080/super στα 1000€ και η 4070super στα 600€), δεν μπορεί για κανένα λόγο να θεωρηθεί future proof, όσα gb μνήμης και να έχει. Σκάζοντας περισσότερα λεφτά σε ένα badly valued προϊόν, δεν το κάνει καλύτερο αν αποκτήσει ελάχιστη αξία σε 3 χρόνια από την αγορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Αλλά εδώ που φτάσαμε νομίζω καλύτερα αναμονή για τις καινούργιες. Άλλωστε σιγά τι games θα βγουν. Το black myth μόνο φαίνεται δυνατό.

Star Wars Outlaws, STALKER 2.

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

γτ δεν βρισκω αλλη εξηγηση για αυτο

spacer.png

 

Άμα ρίξεις τα textures το κάνει ; Επίσης το Reflex είναι ανοιχτό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Star Wars Outlaws, STALKER 2.

Άμα ρίξεις τα textures το κάνει ; Επίσης το Reflex είναι ανοιχτό ;

Το κανει αλλα οχι τοσο συχνα ,ανοιχτο ειναι το reflex ναι , με την 7800xt με taa και fsr3 fg εχω μια ευθεια γραμμη. Εχω κανει ddu και επανεγκατασταση ποσες φορες τπτ. Οποτε το μυαλο μου δεν μπορει να παει σε κατι αλλο περαν του μικρου διαυλου αφου και η μνημη σαν χωρητικοτητα δεν ειναι τερματισμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Το Star Wars σωστό, το ξέχασα. Το Stalker 2 παίζει να είναι μεγάλο fail δυστυχώς. Τα στοιχεία δεν είναι καθόλου ενθαρρυντικά.

Μια χαρά είναι τα στοιχεία με ό,τι έδειξαν ως τώρα..

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Το κανει αλλα οχι τοσο συχνα ,ανοιχτο ειναι το reflex ναι , με την 7800xt με taa και fsr3 fg εχω μια ευθεια γραμμη. Εχω κανει ddu και επανεγκατασταση ποσες φορες τπτ. Οποτε το μυαλο μου δεν μπορει να παει σε κατι αλλο περαν του μικρου διαυλου αφου και η μνημη σαν χωρητικοτητα δεν ειναι τερματισμενη

Για δοκίμασε με κλειστό Reflex και ''prefer maximum performance'' στο NVCP.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

Κάποιοι που το έπαιξαν λένε ότι είναι σε πολύ alpha φάση.

Καλά bugs θα 'χει σίγουρα, το θέμα είναι να είναι playable και να δώσει μια αυθεντική STALKER εμπειρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

 

Για δοκίμασε με κλειστό Reflex και ''prefer maximum performance'' στο NVCP.

χειροτερο εγινε, δεν βγαζω ακρη οτι και να εχω δοκιμασει

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

χειροτερο εγινε, δεν βγαζω ακρη οτι και να εχω δοκιμασει

Έπρεπε να έχεις και μια 4080 ξέρω 'γω να την δοκιμάσεις επιτόπου για να επιβεβαιωθεί το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Έπρεπε να έχεις και μια 4080 ξέρω 'γω να την δοκιμάσεις επιτόπου για να επιβεβαιωθεί το θέμα.

Kαλα θα ηταν :lol: εντωμεταξυ στο forbidden west φτανει σε σημεια να κανει Used ,οχι allocated , 11gb Vram με fg.

Kατι αλλο που παρατηρω ειναι με την 7800xt εχω πολυ παραπανω allocated  και vram αλλα και ram

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Kαλα θα ηταν :lol: εντωμεταξυ στο forbidden west φτανει σε σημεια να κανει Used ,οχι allocated , 11gb Vram με fg.

Kατι αλλο που παρατηρω ειναι με την 7800xt εχω πολυ παραπανω allocated  και vram αλλα και ram

το afterburner έχει επιλογή να δείχνει το bus usage. για δες μπας και τερματίζει αυτό ξέρω 'γω. Θα βάλω και εγώ να δω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

το afterburner έχει επιλογή να δείχνει το bus usage. για δες μπας και τερματίζει αυτό ξέρω 'γω. Θα βάλω και εγώ να δω.

δειχνει σωστα? 7% μου βγαζει ειναι οντως για το memory bus?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

δειχνει σωστα? 7% μου βγαζει ειναι οντως για το memory bus?

ναι και έμενα τόσο λίγο βγάζει. έχει το hwinfo gpu bus load και μου έδειξε 35% max. Δεν βγάζω άκρη. Το memory controller load έδειξε 77%

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

ναι και έμενα τόσο λίγο βγάζει. έχει το hwinfo gpu bus load και μου έδειξε 35% max. Δεν βγάζω άκρη.

μαλλον για το pcie ειναι αυτο οχι για το Memory bus

εδω μου δειχνει την vram στο οριο και σε αυτο το σημειο του παιχνιδιου ειχα και αρκετα Pop in

1.png.6f9d56ef9713e90a8816b69c10bf2008.png

 

spacer.png

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...