Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2277

  • Arkin

    1837

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

2 minutes ago, just_a_dude said:

Inno3D NVIDIA RTX 4070 TWIN X2

Αν νιώθεις άβολα με τις θερμοκρασίες και δεν σε νοιάζει το ότι θα χαθεί η εγγύηση, προχώρα. Εγώ στην θέση σου δεν θα την άνοιγα πάντως.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες μήπως τη βίδα που έχει το αυτοκόλλητο της εγγύησης, μπορείς να τη στρίψεις από τα πλάγια με μια πενσουλα και να μην φαίνεται ότι έχει ανοιχτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δες μήπως τη βίδα που έχει το αυτοκόλλητο της εγγύησης, μπορείς να τη στρίψεις από τα πλάγια με μια πενσουλα και να μην φαίνεται ότι έχει ανοιχτεί.

καμιά βίδα δεν έχει αυτοκόλλητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Πάντως ακόμη και με το καλύτερο airflow που έχω πλέον με το νέο κουτί πάλι η διαφορά gpu temp vs hotspot είναι 20-22 βαθμοί. Λογικά είναι σάπια πάστα ή/και σάπιο application. Αξίζει τον κόπο να την ανοίξω; 65 gpu και 85 hotspot έχω χοντρικά.

καλοκαιρι ειναι λογικο, μην καθεσαι και παιδευεσαι ,οι 2φαν καρτες δεν ειναι για πολλα και του ανηψιου ψηνεται

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

καλοκαιρι ειναι λογικο, μην καθεσαι και παιδευεσαι ,οι 2φαν καρτες δεν ειναι για πολλα και του ανηψιου ψηνεται

η gpu temp είναι μια χαρά. ουσιαστικά το Χειμώνα θα έχω 60 βαθμούς που είναι άριστα. Απλά για το hotspot λέω. 20 βαθμοί διαφορά είναι αρκετοί. Αλλά εντάξει, ας το αφήσω έτσι γιατί πες μια στο εκατομμύριο κάνω καμιά βλακεία, κόψω κάνα καλώδιο από fan, κτλ, άστα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρήστο ανάμεσα σε 4070 Super και 7800XT ποια θεωρείς καλύτερη? 

4070 Super βάζεις και παίζεις ενώ με την 7800XT σκαλίζεις και σου βγαίνει το λάδι? 

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Inler είπε

Χρήστο ανάμεσα σε 4070 Super και 7800XT ποια θεωρείς καλύτερη? 

4070 Super βάζεις και παίζεις ενώ με την 7800XT σκαλίζεις και σου βγαίνει το λάδι? 

να πεταχτώ και εγώ, χαχαχα, απλά θα πω ότι καλύτερα όχι 12GB τώρα. Είναι στο όριο πλέον.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

η gpu temp είναι μια χαρά. ουσιαστικά το Χειμώνα θα έχω 60 βαθμούς που είναι άριστα. Απλά για το hotspot λέω. 20 βαθμοί διαφορά είναι αρκετοί. Αλλά εντάξει, ας το αφήσω έτσι γιατί πες μια στο εκατομμύριο κάνω καμιά βλακεία, κόψω κάνα καλώδιο από fan, κτλ, άστα :P

και εμενα εκει κοντα ειναι αν δεν ειναι 20 ειναι 18 ξερω γω

20 λεπτά πριν, Inler είπε

Χρήστο ανάμεσα σε 4070 Super και 7800XT ποια θεωρείς καλύτερη? 

4070 Super βάζεις και παίζεις ενώ με την 7800XT σκαλίζεις και σου βγαίνει το λάδι? 

Ειναι δυσκολη αποφαση ,απο την μια εχεις το dlss upscale  που ειναι παντου καλυτερο και το Rt (για οποιον ενδιαφερεται) απο την αλλη εχεις το μικρο memory bus και τα 12gb vram που τα βρισκεις μπροστα σου. Με frame ganeration  η 7800xt παιζει καλυτερα ξεκαθαρα. Απο αποψη raster στα παιχνιδια που εχω αυτη την στιγμη και δοκιμασα ειναι αλλου πανω η μια αλλου η αλλη και σε καποια ειναι στα ιδια.  Επειδη ομως στα λεφτα αυτα παιζει και μια αλλη καρτα (550 ευρω περιπου κανουρια ) θα ελεγα οτι η 7900gre ειναι η καλυτερη επιλογη στο ευρος τιμης των καρτων αυτων.

Ως προς το τελευταιο σκελος της ερωτησης σου ,αντεστρεψε το και θα παρεις την απαντηση.

Τωρα περα απο καθε πλακα η αξια του adrenaline ειναι ανεκτιμητη .Πρεπει καποια στιγμη η nvidia να βγαλει μια αναλογη εφαρμογη γτ κουραζει

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7900GRE λέω και 'γω σ' αυτά τα λεφτά. Θα δείξει και στα παιχνίδια που θα βγουν από Σεπτέμβρη αλλά θεωρώ ότι τα 12GB θα ρίχνουν textures σύντομα σε 1440P.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

7900GRE λέω και 'γω σ' αυτά τα λεφτά. Θα δείξει και στα παιχνίδια που θα βγουν από Σεπτέμβρη αλλά θεωρώ ότι τα 12GB θα ρίχνουν textures σύντομα σε 1440P.

Βασικα να σου πω τι εχω καταλαβει απο την 4070super ? Δεν ειναι το προβλημα μονο τα 12Gb αλλα και τα 192bit memory bus ,με Fg παρολο που δεν μου γεμιζει την vram τρωω καποια μικρα stutters σε καποια games που με την 7800 δεν τα εχω

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...