Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 minutes ago, panakos_thess said:

Για Future Proof τι λετε? 4070 12GB η 4060Ti 16GB? για εναν φιλο μου απλα γνωμες

DOA και οι δύο για future proof. Εκτός και παίζει 1080p + DLSS

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια γνωμη ρε παιδια, τιποτα αλλο, ουτε ξερω πειτε την γνωμη

12 minutes ago, just getting started said:

Δεν μπορεί να εκτείνει το μπάτζετ στην 4070 super, ε?

Από τις 2 αναγκαστικά, πάλι εξαρτάται από την διαφορά τιμής, αλλά κατά τη γνωμη μου καμιά από τις 2 😂

Προσωπικά θα πήγαινα σε 7700/7800 σε αυτά τα λεφτά, αλλιώς 4070super, αν μπορεί να ανέβει, και απλά να κατεβαίνει μια σκάλα dlss preset/textures όταν έρθει η ώρα.

Δυστυχώς αυτή τη γενιά όλες κάπου χάνουν, δεν υπάρχει ούτε σωστή/λάθος επιλογή, ούτε "future proof" κατά τη γνώμη μου (εκτός και αν μιλάς καθαρά για raster+vram, εκεί AMD πας πρακτικά).

θα συμφωνησω με εσενα Ο ΠΕΤΣΑΣ δεν βαζει VRAM απο οτι βλεπω το 2025 θα δες 20+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, 7nisiotis said:

DOA και οι δύο για future proof. Εκτός και παίζει 1080p + DLSS

 

Καλά, το ξέσκισες λίγο 😂

Future proof καμιά δεν είναι σίγουρα, αλλά έχουμε μέλλον μέχρι να φτάσουν στο 1080p dlss quality.

Όταν έχεις ακόμα την 3070 8αρα να 60ριζει άνετα τα πάντα με dlss quality + optimized settings. Κάρτα τριών χρόνων++.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω αν επαιρνα τωρα αφου εχω δει καποιες θα επαιρνα 7900gre  οι 4070  και οι δυο τρεχουν με οριακα την vram και εχουν μικρο διαυλο ,εγω προσωπικα εχω θεματακια και με το fg στην 4070 super.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εγω αν επαιρνα τωρα αφου εχω δει καποιες θα επαιρνα 7900gre  οι 4070  και οι δυο τρεχουν με οριακα την vram και εχουν μικρο διαυλο ,εγω προσωπικα εχω θεματακια και με το fg στην 4070 super.

Λες να φταίει το afterburner; Δοκίμασα χωρίς και στο spiderman τουλάχιστον μου φαίνεται πολύ αέρας η κίνηση. Βέβαια μπορεί να είναι και placebo effect γιατί δεν έχω frame time graph για να τσεκαρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, akoinonitos said:

Εγω αν επαιρνα τωρα αφου εχω δει καποιες θα επαιρνα 7900gre  οι 4070  και οι δυο τρεχουν με οριακα την vram και εχουν μικρο διαυλο ,εγω προσωπικα εχω θεματακια και με το fg στην 4070 super.

Υπάρχει περίπτωση να είναι λόγω διαύλου/bandwidth?

Δοκίμασες καθόλου με βαρύ memory oc να δεις αν το εξαλείφει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, just getting started είπε

Υπάρχει περίπτωση να είναι λόγω διαύλου/bandwidth?

Δοκίμασες καθόλου με βαρύ memory oc να δεις αν το εξαλείφει?

Οχι δεν δοκιμασα να σου πω την αληθεια ,οταν την ξανα βαλω πανω θα το δοκιμασω.

20 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Λες να φταίει το afterburner; Δοκίμασα χωρίς και στο spiderman τουλάχιστον μου φαίνεται πολύ αέρας η κίνηση. Βέβαια μπορεί να είναι και placebo effect γιατί δεν έχω frame time graph για να τσεκαρω.

Στο forbidden τα καταλαβαινω τα stutters να πεις οτι ειναι η ιδεα μου και παρατηρωντας το graph βλεπω οτι τα καταλαβαινω οταν ειναι μεγαλα οταν ειναι μικρα δεν καταλαβαινω  τπτ. 

Στο forbidden δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μουαλλα νομιζω οτι με την 4070 εχω κατι σαν  pop in   που στην 7800 δεν τα εχω.  Ειναι σαν να αργει να φορτωσει καποια πραγματα ,βεβαια 2-3 φορες το εχω πετυχει δεν το κανει συνεχεια.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Στο forbidden δεν ξερω αν ειναι η ιδεα αλλα νομιζω οτι με την 4070 εχω κατι σαν  pop in   που στην 7800 δεν τα εχω.  Ειναι σαν να αργει να φορτωσει καποια πραγματα ,βεβαια 2-3 φορες το εχω πετυχει δεν το κανει συνεχεια.

καλά ναι δεν αποκλείεται να κλάνει η vram σε συγκεκριμένα σημεία, ειδικά με fg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, just getting started said:

Καλά, το ξέσκισες λίγο 😂

Future proof καμιά δεν είναι σίγουρα, αλλά έχουμε μέλλον μέχρι να φτάσουν στο 1080p dlss quality.

Όταν έχεις ακόμα την 3070 8αρα να 60ριζει άνετα τα πάντα με dlss quality + optimized settings. Κάρτα τριών χρόνων++.

Καλά το είπες. Η 3070, ουσιαστικά η RTX 2080ti σε Raw power με -3GB λιγότερη vram (η flagship της 20ΧΧ σειράς! - έως την σειρά αυτή ίσχυε ότι το κορυφαίο προηγούμενο καρτονι μεταφραζόταν στην Χ70 της επομένης γενιάς) + βελτιωμένη DLSS απόδοση - και ήταν όντως σχετικά future proof καθώς ξεπέρασε τον κύκλο ζωής της και άντεξε αρκετά, μια αξιοπρεπέστατη πορεία έως 1 και κάτι χρόνο από την έλευση της επόμενης γενιάς.

Κάτι που δεν πρέπει να περιμένει κανείς εύκολα από τις 12αρες εφόσον παίζει σε 1440. Η 3070 είναι 1080 κάρτα πλέον. Η μνήμη δεν φτάνει. Η μοναδική που θα κρατήσει καλά σε αυτή τη γενιά από το Χ70 name tier είναι η 4070Ti Super των 16GB, έπειτα η 4080/super των Χ80 κοκ.

Γενικότερα ο Πετσινουλης σου λέει "... τέρμα η περίοδος χάριτος, τα κεφάλια μέσα, αν θες πραγματικά καλό value τα σκας σε 4080 και πάνω". Η mid προς high κατηγορία (και πόσο μάλλον η mid και κάτω έχει εξολοθρευτεί το value της) ,που κάποτε ήταν, η Χ70 σειρά πέθανε. Πλέον είναι σαν το πάλαι πότε Χ60 class gpu με σαφώς πιο ανεβασμένη τιμή, λόγω και πληθωρισμού αλλά και τωρινής κατάστασης της αγοράς. Κάποτε ήταν το παραμύθι του mining, τώρα είναι το έτσι θέλω+ λόγοι της αγοράς.

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ακόμη και με το καλύτερο airflow που έχω πλέον με το νέο κουτί πάλι η διαφορά gpu temp vs hotspot είναι 20-22 βαθμοί. Λογικά είναι σάπια πάστα ή/και σάπιο application. Αξίζει τον κόπο να την ανοίξω; 65 gpu και 85 hotspot έχω χοντρικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Πάντως ακόμη και με το καλύτερο airflow που έχω πλέον με το νέο κουτί πάλι η διαφορά gpu temp vs hotspot είναι 20-22 βαθμοί. Λογικά είναι σάπια πάστα ή/και σάπιο application. Αξίζει τον κόπο να την ανοίξω; 65 gpu και 85 hotspot έχω χοντρικά.

Αν έχει εγγύηση όχι κατά τη γνώμη μου. 85 στο hotspot νορμάλ μου φαίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...