Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για να δούμε ποσα mh/s ( παλιάς σχολής)βγάζει η 4090 σε σχέση με την 3090.η πραγματική διαφορά σε ωμή δύναμη  % . και oxi  trick με drivers fix upgrades dlss. 😆 

Επεξ/σία από sharke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Αλλο λεω εγω,αλλο απαντας εσυ..

Μια χαρά σου απαντάω.

Σου απάντησα πριν για το περι fsr 2.0/2.1 και σου απαντάω και για περί upscale της ιντελ.Το οποίο δεν το έχουμε δει ,είναι ακόμα στο ΘΑ ,χρησιμοποιεί η όχι ίδια τεχνολογία με Nvidia.

Προς ώρας και amd και nvidia στο upscale είναι πάνω κάτω στα ίδια ανάλογα τον τίτλο.

Για περί dlss3 πέρα από το μεγάλο μπουστ στα fps δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για την ποιότητα απεικόνισης του και σίγουρα θα βελτιωθεί και αυτό περισσότερο από τους προκατόχους του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, azazil1190 είπε

Μια χαρά σου απαντάω.

Σου απάντησα πριν για το περι fsr 2.0/2.1 και σου απαντάω και για περί upscale της ιντελ.Το οποίο δεν το έχουμε δει ,είναι ακόμα στο ΘΑ ,χρησιμοποιεί η όχι ίδια τεχνολογία με Nvidia.

Προς ώρας και amd και nvidia στο upscale είναι πάνω κάτω στα ίδια ανάλογα τον τίτλο.

Για περί dlss3 πέρα από το μεγάλο μπουστ στα fps δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για την ποιότητα απεικόνισης του και σίγουρα θα βελτιωθεί και αυτό περισσότερο από τους προκατόχους του

Eλα για να μαθαινουμε και καποια πραγματα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, optimus prime είπε

Eλα για να μαθαινουμε και καποια πραγματα..

 

Έχεις πλάκα ρε Optimus πραγματικά 

Εδώ καλά καλά δεν τις έχουμε δει τις ιντελ αλλά έχουμε άποψη.

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι leakers που έπεσαν μέσα στα specs αλλά και στις επιδόσεις καρτών, λένε ότι δεν θα φτάσει την 4090 το Navi 31 αλλά θα είναι ανταγωνιστικό στην τιμή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Οι leakers που έπεσαν μέσα στα specs αλλά και στις επιδόσεις καρτών, λένε ότι δεν θα φτάσει την 4090 το Navi 31 αλλά θα είναι ανταγωνιστικό στην τιμή.

Ε θα παίξουμε 4090 δαγκωτο τοτε.κανεμα θέμα να συνεχίσουμε την παράδοσή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω το 7900XT θα πλησιάζει πολύ σε επιδόσεις και θα έχει τιμή 1199$(+200$ από 6900XT MSRP) για να κρατάμε και την παράδοση, λολ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Έχεις πλάκα ρε Optimus πραγματικά 

Εδώ καλά καλά δεν τις έχουμε δει τις ιντελ αλλά έχουμε άποψη.

Λοιπον επειδη δεν την ειδες καν την συνεντευξη,σταματαω και με εσενα την κουβεντα γιατι δεν εχω χρονο για αρνητες οι οποιοι δεν ξερουν και τι λενε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Λοιπον επειδη δεν την ειδες καν την συνεντευξη,σταματαω και με εσενα την κουβεντα γιατι δεν εχω χρονο για αρνητες οι οποιοι δεν ξερουν και τι λενε..

Έτσι δεν υπάρχει λόγος καμίας συζήτησης μεταξύ μας.Οταν θα πιάσουμε τις καρτες στα χέρια μας θα τα ξαναπούμε.

Αρνητής δεν ήμουν ποτέ ότι βλέπω αναφέρω 

Με εικασίες δεν γ@μησε κανεις.

Όσο για τις κάρτες που έχουν περάσει από τα χέρια μου άσε να μου την πει κανένας αλλος

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sharke είπε

για να δούμε ποσα mh/s ( παλιάς σχολής)βγάζει η 4090 σε σχέση με την 3090. η πραγματική διαφορά σε  ωμή δύναμη  % . και oxi  trick με drivers fix upgrades dlss. 😆 

Πιθανότατα ελάχιστα παραπάνω, γιατί το memory bandwidth δεν ανέβηκε από την 3090 ti. Ίσως 140-145MH/sec (133 πιάνει η 3090 ti). Όχι ότι έχει σημασία.

Εγώ θέλω να δω απόδοση σε άλλα compute workloads, πχ Blender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Πιστεύω το 7900XT θα πλησιάζει πολύ σε επιδόσεις και θα έχει τιμή 1199$(+200$ από 6900XT MSRP) για να κρατάμε και την παράδοση, λολ.

Ας έχει πρώτα καλύτερο rt από ampere (3090) και μετά κοιτάμε τα υπόλοιπα.....αν υποτεθεί και έχει καλύτερο rt από ampere τότε θα ιδρώσει για τα καλά ο πετσινος 

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BabisTs είπε

Ας έχει πρώτα καλύτερο rt από ampere (3090) και μετά κοιτάμε τα υπόλοιπα.....αν υποτεθεί και έχει καλύτερο rt από ampere τότε θα ιδρώσει για τα καλά ο πετσινος 

Πιστεύω θα δώσει κάτι ανάμεσα σε Ada και Ampere.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Πιστεύω θα δώσει κάτι ανάμεσα σε Ada και Ampere.

Πανωλεθρία έχει να γίνει τότε....σε raster ούτως ή άλλως μπροστά ήταν η amd...ξανά μπροστά θα ειναι...αν πλησιάσει τότε push the button για την θεια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BabisTs είπε

Πανωλεθρία έχει να γίνει τότε....σε raster ούτως ή άλλως μπροστά ήταν η amd...ξανά μπροστά θα ειναι...αν πλησιάσει τότε push the button για την θεια

Μπροστά σε 1080/1440P είναι λόγω overhead στους drivers της NVIDIA. Σε 4Κ είναι παντού πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Μια χαρά σου απαντάω.

Σου απάντησα πριν για το περι fsr 2.0/2.1 και σου απαντάω και για περί upscale της ιντελ.Το οποίο δεν το έχουμε δει ,είναι ακόμα στο ΘΑ ,χρησιμοποιεί η όχι ίδια τεχνολογία με Nvidia.

Προς ώρας και amd και nvidia στο upscale είναι πάνω κάτω στα ίδια ανάλογα τον τίτλο.

Για περί dlss3 πέρα από το μεγάλο μπουστ στα fps δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για την ποιότητα απεικόνισης του και σίγουρα θα βελτιωθεί και αυτό περισσότερο από τους προκατόχους του

Το αστείο της υπόθεσις ειδικά σε τέτοια άτομα που υποστηρίζουν τόσο θερμά μια εταιρία είναι ότι άμα τους βάλεις blind test να βρούνε διαφορές παίζει να σου πει ότι το fsr είναι καλύτερο... βέβαια για να τα λέμε όλα άμα έχεις και τις 2 επιλογές νομίζω πάντα όλοι θα επιλέγαμε dlss

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...