Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 27,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2194

  • BlurayMoviesGreece

    1819

  • Arkin

    1743

  • Herald

    1556

10 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Νice.Τρέξε κι ένα σε Vulcan αν μπορείς,η διαφορά θα μικρύνει με την 4090.

Για καποιο λογο που δεν γνωριζω με vulkan ειναι slide show και η καρτα μονιμα απο 30% μεχρι 80% usage μια παει 50watt μια 250 στο καπακι ξανα 50. Δεν γνωριζω το λογο αλλα ετρεξα 2-3 φορες και stock και τα ιδια. Με dx12 ειναι μονιμα στο 100% gpu usage. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Για καποιο λογο που δεν γνωριζω με vulkan ειναι slide show και η καρτα μονιμα απο 30% μεχρι 80% usage μια παει 50watt μια 250 στο καπακι ξανα 50. Δεν γνωριζω το λογο αλλα ετρεξα 2-3 φορες και stock και τα ιδια. Με dx12 ειναι μονιμα στο 100% gpu usage. 

Το έτρεξα με Vulcan σε 4070 και μου βγαζει 100% gpu usage και μεγαλύτερο score από το DX12. Ενημερωτικά μήπως έχεις κάποιο πρόβλημα με drivers.

image.png.dbdabc03faf9b445acc1448b0404f3ec.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Το έτρεξα με Vulcan σε 4070 και μου βγαζει 100% gpu usage και μεγαλύτερο score από το DX12. Ενημερωτικά μήπως έχεις κάποιο πρόβλημα με drivers.

image.png.dbdabc03faf9b445acc1448b0404f3ec.png

Δεν εχω ιδεα τους τελευταιους εχω περασμενους vulkan παιχνιδι εχω να παιξω χρονια νομιζω απο εποχες rage 2. Θα κανω ενα restart σε λιγακι να δω μηπως στρωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tρεξτε και ενα με dx12 παιδια να δουμε τις διαφορες των καρτων αφου δεν δουλευει σε μενα το vulkan γιατι vulkan vs dx12 δεν μπορει να γινει σωστη συγκριση. 

Με dlss+dx12 παει αερα παντως και ειναι απολυτα smooth χωρις διαφορα στην εικονα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Arkin είπε

Tρεξτε και ενα με dx12 παιδια να δουμε τις διαφορες των καρτων αφου δεν δουλευει σε μενα το vulkan γιατι vulkan vs dx12 δεν μπορει να γινει σωστη συγκριση. 

Με dlss+dx12 παει αερα παντως και ειναι απολυτα smooth χωρις διαφορα στην εικονα. 

Εγώ θα το εψαχνα στη θέση σου, όχι γιατί θα ήθελα να παίζω με vulkan αλλά επειδή κάτι πάει στραβά. Ανεβάζω σε λίγο με dx12.

DX12. Σχεδόν 7% πιο γρήγορο το Vulcan από το DX12. Δεν το λες και λίγο.

image.png.5c47d1ecae116bedc7b709fdc8e11c1e.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

17% πιο γρήγορη η super. Καλή διάφορα.

Κάνε μια και με την 7800xt

1780 βγαζει και σε dx12 και σε vulkan στοκ και 2090 overclocked

spacer.png

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τι εννοεις? 

Περίμενα να έχει μεγαλύτερη διαφορά με τη 4070 σε καθαρό rt benchmark. Με o/c που την έχει φτάνει 2100 σχεδόν.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Περίμενα να έχει μεγαλύτερη διαφορά με τη 4070 σε καθαρό rt benchmark. Με o/c που την έχει φτάνει 2100 σχεδόν.

Στο 30% ειναι η διαφορα δεν ειναι λιγο νομιζω. 4070super με 7800xt δηλαδη με τα παραπανω νουμερα. OC η 7800xt και δεν ξερω αν τα 2710 σε dx12 ειναι επισης σε OC στην 4070super. 

Στο techpower σε raster τις δινει ενα 8% διαφορα stock με stock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...