Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Όποτε δεν έχετε τι να παίξετε το ρίχνετε σε άσχετα VS που δεν ενδιαφέρουν κανέναν, στο παρόν νήμα..

Οι σωστοί άντρες ,οι άντρες παλιάς κοπής παντα έχουν κάτι να παίζουν 😆

  • Haha 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, kkatzos είπε

Ρε συ. Δεν παλεύεσαι. Τέρμα παραπληροφόρηση.

TLOU δεν δοκιμάσαμε τώρα αλλά εκεί τον πίνουν τα Ρυζια. Έχει ξεκαθαριστεί αυτό. Όπως τα Intel τον πίνουν στο Shadow of the Tomb Raider, Flight Simulator, Asseto Corsa και διάφορα άλλα.

KCD δεν το ξανακατεβάζω. Το έχω τελειώσει και δεν ξανασχολούμαι. Πάντως ο 7800Χ3D του Γιάννη δεν τα πάει τόσο άσχημα όσο λέγανε herald/Tambas.

Hogwarts πόσο; 30% ΑΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ. Εδώ βλέπουμε το 30%!!! 89 fps είχε αναρτήσει (ίδια έκδοση παιχνιδιού) με tuned 12900K ο strawman. Σχεδόν 83fps στο ίδιο σημείο ο 5800X3D. Ούτε 10% αν δε με απατούν τα μαθηματικά που ξέρω.

Ratchet. Εκεί ναι. Έχουμε τσόντα. Πολύ μπροστά ο 12900Κ. Το μόνο παιχνίδι.

Starfield είχαμε 10% διαφορά (μπροστα ο 12900Κ) και εγώ είχα μπουκάλι.

Αλλά και στο Requiem??? Μπροστά ο 5800Χ3D και με και χωρίς RT. Στο σημείο που είναι το πιο CPU heavy είδα 112 min fps (και ίσως να είχα και ελαφρύ bottleneck) ενώ είδε 108 min fps ο 12900Κ χωρίς bn. Στα υπόλοιπα σημεία  είμαι φουλ GPU limited ακόμα και σε 1024x768 + DLSS UP.

Δοκιμάσαμε Final Fantasy benchmark, μπροστά ο 5800Χ3D.

Συνοψίζοντας ... η δήλωση

πόσο διαστρεβλώνει την πραγματικότητα.

Ένα (1) παιχνίδι είχε 30-40% διαφορά. (TLOU δε δοκιμάσαμε, ούτε και SOTTR  ;) )

Στα υπόλοιπα ήταν από -4%(Requiem) έως +10 κάτι % (CP2077, Starfield). Αυτά είδαμε.

Ξέρεις τι αμαυρώνει την πραγματικότητα;

Τα fanboyστικα ψέματα.

Εδώ έχουμε το καλύτερο σου bench με τεντωμένο 10900Κ. Καλό σκορ.

FC6_5180core_4200RAM.jpg.01741a5c372ef90d20512cbe0fd2c43d.jpg

Το σημείο στον κίτρινο κύκλο το βλέπεις; Είναι min/low και αυτό; Ναι βέβαια.

Βλέπεις τώρα και του 5800X3D τα 137fps στο ίδιο σημείο; Πόσο % πάνω είναι τα 137 fps από τα 110fps;

FC6.jpg.c472d1bccd10a440679ac9df86880c51.jpg

Μα 25%. 25% πάνω ο 5800X3D στο min/low του τεντωμένου 10900Κ.

Και όπως είπες και εσύ

εκεί βλέπουμε τη ντρόπα του 10900Κ αφού ενώ σε AVERAGE έχουμε 15% διαφορά στο συγκεκριμένο "βαρύτερο" σημείο έχουμε 25%

Και κάπως έτσι έχουμε το "αποκατάσταση πραγματικότητας νο. 2" και άντε γεια! ;)

Ρε μαν αφού είναι 25% η διαφορά σε ένα Χ σημείο υπέρ της 3D επεξεργαστάρας γιατί δεν διατηρείται και στο τελευταίο κομμάτι της δοκιμής; Εκεί βλέπεις τον 3D να κάνει μακροβούτι καλοκαιρινό. Πουθένα κάτι τέτοιο σε οποιοδήποτε Intel, ανεξαρτήτως αρχιτεκτονικής. Γιατί πήγες να "πουλήσεις" το FC6 ως Intel friendly λες και υπάρχει επαφή ανάμεσα σε 12900K με 4 φορές τα τρανζίστορ του 10900K + βαθιές αρχιτεκτονικές αλλαγές. Εν τω μεταξύ και τα άλλα Ryzen πάνε για ψαροτούφεκο λόγω επίσης μεγάλης εξάρτησης από την cache.

Παρεμπιπτόντως, το τελευταίο κομμάτι του bench περιλαμβάνει μάχη με NPCs και το draw distance μεγαλώνει. Η φουκαριάρα η 3D cache γεμίζει με ένα σωρό πράγματα και δεν τα χωράει όλα. Οπότε λογικό να πέφτει στα τάρταρα(σε σχέση με την άδεια πόλη πριν). Όπως και στο CP77 όταν δεν παίζεις στην άκρη του πουθενά.

Ενώ με κάνεις quote κόβεις επίτηδες αυτό το κομμάτι:

"Τα 60 fps π.χ. δεν εξωραΐζονται αν πριν λίγο είχες 300fps και ο 10900K 200 fps. Αντίθετα ο 12900K έχει σταθερά μεγάλη διαφορά από τον πρόγονό του."

υ.γ.: Δυστυχώς, το gaming δεν είναι τα συνθετικά και τα canned που τρέχετε εδώ. Και στο FC6 κατά τύχη έβαλαν κάτι πιο σύνθετο για 5 δευτερόλεπτα μόλις και είδαμε λίγο "κάτω από το χαλί" που λένε. Ευτυχώς για τα ταμεία της AMD βέβαια και τους απανταχού Lucifer που απλά ψάχνουν επιβεβαίωση.

 

18 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Όποτε δεν έχετε τι να παίξετε το ρίχνετε σε άσχετα VS που δεν ενδιαφέρουν κανέναν, στο παρόν νήμα..

Δοκιμάζω το SWTDeep. Δυνατό. Κρίμα όμως που δεν ενεργοποιούν το hardware RT. Το χρειάζεται.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, kkatzos said:

Ρε συ. Δεν παλεύεσαι. Τέρμα παραπληροφόρηση.

TLOU δεν δοκιμάσαμε τώρα αλλά εκεί τον πίνουν τα Ρυζια. Έχει ξεκαθαριστεί αυτό. Όπως τα Intel τον πίνουν στο Shadow of the Tomb Raider, Flight Simulator, Asseto Corsa και διάφορα άλλα.

KCD δεν το ξανακατεβάζω. Το έχω τελειώσει και δεν ξανασχολούμαι. Πάντως ο 7800Χ3D του Γιάννη δεν τα πάει τόσο άσχημα όσο λέγανε herald/Tambas.

Hogwarts πόσο; 30% ΑΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ. Εδώ βλέπουμε το 30%!!! 89 fps είχε αναρτήσει (ίδια έκδοση παιχνιδιού) με tuned 12900K ο strawman. Σχεδόν 83fps στο ίδιο σημείο ο 5800X3D. Ούτε 10% αν δε με απατούν τα μαθηματικά που ξέρω.

Ratchet. Εκεί ναι. Έχουμε τσόντα. Πολύ μπροστά ο 12900Κ. Το μόνο παιχνίδι.

Starfield είχαμε 10% διαφορά (μπροστα ο 12900Κ) και εγώ είχα μπουκάλι.

Αλλά και στο Requiem??? Μπροστά ο 5800Χ3D και με και χωρίς RT. Στο σημείο που είναι το πιο CPU heavy είδα 112 min fps (και ίσως να είχα και ελαφρύ bottleneck) ενώ είδε 108 min fps ο 12900Κ χωρίς bn. Στα υπόλοιπα σημεία  είμαι φουλ GPU limited ακόμα και σε 1024x768 + DLSS UP.

Δοκιμάσαμε Final Fantasy benchmark, μπροστά ο 5800Χ3D.

Συνοψίζοντας ... η δήλωση

πόσο διαστρεβλώνει την πραγματικότητα.

Ένα (1) παιχνίδι είχε 30-40% διαφορά. (TLOU δε δοκιμάσαμε, ούτε και SOTTR  ;) )

Στα υπόλοιπα ήταν από -4%(Requiem) έως +10 κάτι % (CP2077, Starfield). Αυτά είδαμε.

Ξέρεις τι αμαυρώνει την πραγματικότητα;

Τα fanboyστικα ψέματα.

Εδώ έχουμε το καλύτερο σου bench με τεντωμένο 10900Κ. Καλό σκορ.

FC6_5180core_4200RAM.jpg.01741a5c372ef90d20512cbe0fd2c43d.jpg

Το σημείο στον κίτρινο κύκλο το βλέπεις; Είναι min/low και αυτό; Ναι βέβαια.

Βλέπεις τώρα και του 5800X3D τα 137fps στο ίδιο σημείο; Πόσο % πάνω είναι τα 137 fps από τα 110fps;

FC6.jpg.c472d1bccd10a440679ac9df86880c51.jpg

Μα 25%. 25% πάνω ο 5800X3D στο min/low του τεντωμένου 10900Κ.

Και όπως είπες και εσύ

εκεί βλέπουμε τη ντρόπα του 10900Κ αφού ενώ σε AVERAGE έχουμε 15% διαφορά στο συγκεκριμένο "βαρύτερο" σημείο έχουμε 25%

Και κάπως έτσι έχουμε το "αποκατάσταση πραγματικότητας νο. 2" και άντε γεια! ;)

τα lows δεν εχουν να κανουν μονο με ενα benchmark μπορει να το τρεξεις 5φορες και στα 5 να εχεις διαφορετικο αποτελεσμα στα low οποτε δεν εχει καμια σημασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Παρεμπιπτόντως, το τελευταίο κομμάτι του bench περιλαμβάνει μάχη με NPCs και το draw distance μεγαλώνει.

Mήπως, επιπλέον, γίνεται και gpu lim το σημείο εκείνο, ακόμα και σε εκείνη την ανάλυση, λόγω όλων των στοιχείων που αναφέρεις?

Τί χρήση βλέπετε και οι δύο, στα τελευταία αυτά δεύτερα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Νεοι drivers 556.12 και νεα εκδοση για το nvidia app. 

 

Screenshot_3.png

φιλε είσαι εκτος θέματος σε περίπτωση που δε το έχεις καταλάβει

 

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Εκεί βλέπεις τον 3D να κάνει μακροβούτι καλοκαιρινό.

δυστυχώς η AMD έχει μείνει σε ένα μοτίβο προηγούμενων χρόνων με 8 πυρήνες, κάτι σαν τις κάρτες με 8gb που στα "κακά" παιχνίδια τρώνε σκαμπίλια και έβγαλε fail επεξεργαστή τον 7900x3D και τον 7950x3D που ενώ έχουν περισσοτερους πυρήνες μπερδεύονται τα ccd με αποτέλεσμα να έχουν χειρότερο αποτέλεσμα από το 8πυρηνο... αν βγάλει ένα σωστό cpu θα πάρει το scalp της intel εύκολα 

  • Haha 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πως μπορούμε να δούμε αν έχουμε σταθερό OC στις RTX 4000; 

Με RTX 4060 Ti 16 GB έδωσα +200 MHz στον πυρήνα και +1500MHz στις μνήμες και κέρδισα περίπου 6 FPS. Φυσικά αύξησα το Power Limit στο +30%. Voltage δεν έχω πειράξει. Οι θερμοκρασίες είναι με το ζόρι 70 βαθμοί στον πυρήνα και 80 στο Hot Spot.

Παίζει να πάθει καμιά ζημιά η κάρτα έτσι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

Παιδιά πως μπορούμε να δούμε αν έχουμε σταθερό OC στις RTX 4000; 

Με RTX 4060 Ti 16 GB έδωσα +200 MHz στον πυρήνα και +1500MHz στις μνήμες και κέρδισα περίπου 6 FPS. Φυσικά αύξησα το Power Limit στο +30%. Voltage δεν έχω πειράξει. Οι θερμοκρασίες είναι με το ζόρι 70 βαθμοί στον πυρήνα και 80 στο Hot Spot.

Παίζει να πάθει καμιά ζημιά η κάρτα έτσι ;

βαλτη στοκ να εχειςτο κεφαλι σου ησυχο ,τσαμπα καιει η λαμπα για 6fps

  • Like 3
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

Παιδιά πως μπορούμε να δούμε αν έχουμε σταθερό OC στις RTX 4000; 

Με RTX 4060 Ti 16 GB έδωσα +200 MHz στον πυρήνα και +1500MHz στις μνήμες και κέρδισα περίπου 6 FPS. Φυσικά αύξησα το Power Limit στο +30%. Voltage δεν έχω πειράξει. Οι θερμοκρασίες είναι με το ζόρι 70 βαθμοί στον πυρήνα και 80 στο Hot Spot.

Παίζει να πάθει καμιά ζημιά η κάρτα έτσι ;

 

39 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

βαλτη στοκ να εχειςτο κεφαλι σου ησυχο ,τσαμπα καιει η λαμπα για 6fps

Ακόμη καλύτερα να κάνει uv. Και μάλλον καλύτερες επιδόσεις θα δει και καλύτερη κατανάλωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά με uv οι διαφορές θα είναι της τάξης του margin of error. Κυρίως το κάνεις για θερμοκρασίες + θόρυβο, βαριά βαριά και κατανάλωση αν πεις ότι παίζεις πολλές ώρες. 

Και με overclock να την κρατήσει δεν θα έχει θέμα. 

Προσωπικά όμως δεν θα πήγαινα +1500 την μνήμη για 24/7. Στην παλιά μου την κάρτα είχα κάνει overclock την μνήμη όσο πήγαινε stable χωρίς errors, και έφαγε degrade κάποια φάση μετά τους 6 μήνες.

Από stock 1650 mhz την είχα 1860 με πιο σφικτά timings, και μετά το degrade δεν σήκωνε ούτε 1750 αν δεν ήταν με stock timings (φυσικά stock δουλεύει ακόμα τέλεια).

Στις nvidia εφόσον δεν έχεις έλεγχο στο πόσο επιπλέον ρεύμα δίνει στις μνήμες με το vram oc, δεν θα πήγαινα πολύ ψηλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, just getting started είπε

Καλά με uv οι διαφορές θα είναι της τάξης του margin of error. Κυρίως το κάνεις για θερμοκρασίες + θόρυβο, βαριά βαριά και κατανάλωση αν πεις ότι παίζεις πολλές ώρες. 

Και με overclock να την κρατήσει δεν θα έχει θέμα. 

Προσωπικά όμως δεν θα πήγαινα +1500 την μνήμη για 24/7. Στην παλιά μου την κάρτα είχα κάνει overclock την μνήμη όσο πήγαινε stable χωρίς errors, και έφαγε degrade κάποια φάση μετά τους 6 μήνες.

Από stock 1650 mhz την είχα 1860 με πιο σφικτά timings, και μετά το degrade δεν σήκωνε ούτε 1750 αν δεν ήταν με stock timings (φυσικά stock δουλεύει ακόμα τέλεια).

Στις nvidia εφόσον δεν έχεις έλεγχο στο πόσο επιπλέον ρεύμα δίνει στις μνήμες με το vram oc, δεν θα πήγαινα πολύ ψηλά.

Εγώ την κάρτα την έχω στοκ όσο κάνω οτιδήποτε άλλο στο pc και μόλις βάζω κάποιο παιχνίδι τη γυρίζω σε o/c. Τις μνήμες τις έχω +2000 (όταν παίζω game). Αντέχουν μέχρι +2200. Λες να φάνε κανενα degrade με τέτοια χρήση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To OC έχει πεθάνει στις GPUs εδώ και πολύ καιρό. Stockαδούρα για να 'χεις το κεφάλι σου ήσυχο από τυχόν crashes κλπ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Retromaniac said:

Εγώ την κάρτα την έχω στοκ όσο κάνω οτιδήποτε άλλο στο pc και μόλις βάζω κάποιο παιχνίδι τη γυρίζω σε o/c. Τις μνήμες τις έχω +2000 (όταν παίζω game). Αντέχουν μέχρι +2200. Λες να φάνε κανενα degrade με τέτοια χρήση;

Αν βλέπεις θερμοκρασίες της μνήμης in game λογικά δεν θα έχεις θέμα. Ειδικά αν έχεις καλό airflow στο κουτί. Στην τελική και να φας, απλά θα κατεβάσεις λίγο το OC. Και στην τελική, έχεις και εγγύηση 😂

Btw ακραίο, αν είσαι με 4070 πατάς πάνω από 600 bandwidth. Έχεις δει καθόλου πόσο παραπάνω σου δίνει στα παιχνίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, just getting started είπε

Αν βλέπεις θερμοκρασίες της μνήμης in game λογικά δεν θα έχεις θέμα. Ειδικά αν έχεις καλό airflow στο κουτί. Στην τελική και να φας, απλά θα κατεβάσεις λίγο το OC. Και στην τελική, έχεις και εγγύηση 😂

Btw ακραίο, αν είσαι με 4070 πατάς πάνω από 600 bandwidth. Έχεις δει καθόλου πόσο παραπάνω σου δίνει στα παιχνίδια;

Ναι 600 ακριβώς. Αλλά δεν έχω κάτσει να δω τι δίνει στα παιχνίδια.

image.png.cba95cb5307a912ebbdfc43d1abd8bcb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...