Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, azazil1190 είπε

Επίσης ο 5800χ3δ πάει πολύ καλά πλέον και στο cp2077 και με rt όλα μέσα τέρμα.Θυμαμαι που είχα κάνει σύγκριση μεταξύ των συστημάτων μου τότε 13900/4090 vs 5800x3d/4090 και τα δύο συστήματα σεταρισμενα τσίτα σε μνήμες κτλ και τα minimum ήταν ελάχιστα καλύτερα κατά 1-2 fps υπέρ του 13900.Τα avg και Μαξ επίσης 1-2 fps δλδ τίποτα σημαντικό στα όρια του λάθους και του run.

Στο bench πάει τέζα ο 5800X3D.

Σε ένα συγκεκριμένα σημείο μέσα στο παιχνίδι έχουν κολλήσει τα παιδιά (pirmen/herald) που τα πάνε καλύτερα οι Intel 12th+

Στο Tom's Diner.

Σίγουρα υπάρχουν σημεία που τα πηγαίνει καλύτερα ο 5800X3D αλλά ας τους κάνουμε τη χάρη.

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Στο bench πάει τέζα ο 5800X3D.

Σε ένα συγκεκριμένα σημείο μέσα στο παιχνίδι έχουν κολλήσει τα παιδιά (pirmen/herald) που τα πάνε καλύτερα οι Intel 12th+

Στο Tom's Diner.

Σίγουρα υπάρχουν σημεία που τα πηγαίνει καλύτερα ο 5800X3D αλλά ας τους κάνουμε τη χάρη.

Καλά όταν κάθομαι να παίξω δεν ξεψειριζω την μαϊμού.Μπορει όντως να έχει θέμα σε ένα σημείο αυτό που ανέφερες(Κλάιν) και στα δύο συστήματα πάνε τεζα τα παιχνίδια,όσα έχω τουλάχιστον δοκιμάσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kkatzos είπε

Στο bench πάει τέζα ο 5800X3D.

Σε ένα συγκεκριμένα σημείο μέσα στο παιχνίδι έχουν κολλήσει τα παιδιά (pirmen/herald) που τα πάνε καλύτερα οι Intel 12th+

Στο Tom's Diner.

Σίγουρα υπάρχουν σημεία που τα πηγαίνει καλύτερα ο 5800X3D αλλά ας τους κάνουμε τη χάρη.

Σου λέω εγω ότι δεν υπήρχες εσύ ή ότι απλά δεν είχες την διάθεση να ασχοληθείς,θα έμεναν οι ανοησιες του πιρμεν σαν πραγματικότητα.Θα διάβαζαν διάφορα μέλη αυτά που έγραψε και αφού δεν υπήρξε κάποιος να τα αντικρούσει,άρα ετσι είναι,ακόμα και οι ιντελ 10ης γενιάς περνάνε τον 5800x3d.

Θα μου πεις και τι έγινε,έγινε και παραεγινε.Γιατι κάποιος που εχει θέμα σοβαρό,να γράφει ότι του κατέβει και να περνάει και για αλήθεια?Για να κάτσεις να γράψεις κατεβατα μόνο και μόνο να παινεψεις την ιντελ και την κάθε ιντελ χωρίς αυτά που γράφεις να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα,μάλλον κάποιο θέμα έχεις.Τεσπα,το κάνει αρκετά χρόνια και στην αρχή καθόμουν και εγώ και έγραφα αλλά μετά έπαψα να ασχολούμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, kkatzos είπε

Και για την αποκατάσταση της πραγματικότητας.

Αυτά που δείχνεις είναι με την πρώτη έκδοση του παιχνιδιού, του 2020, η οποία ήταν προβληματική. Είχε τρομερά traversal stutters και γενικά κακή απόδοση. Και βέβαια το 2020 δεν είχαν κυκλοφορήσει οι δύο επεξεργαστές.

Στην τελευταία έκδοση του παιχνιδιού ο 5800Χ3D είναι ~15-20% πάνω από 12900Κ. Άντε, επειδή ο Herald έχει μόνο μνήμες tuned ας αφαιρέσουμε και το 2% (BCLK OC) από τον 5800Χ3D και είμαστε σε ένα ~15%

 

 

LOL

Ο Linus και όλοι οι reviewers δοκιμάζουν stock και XMP. Οι δοκιμές που κάναμε μεταξύ μας είναι tuned vs tuned. Είναι ηλίου φαεινότερο ότι ο 12900Κ παίρνει πολύ περισσότερο με tuning. Εξού και τα διαφορετικά αποτελέσματα.

ΛΟΛ

Στο min fps που επικαλεισαι στο CP2077 παρατηρησες οτι η διαφορα σου και απο τον καρα-tuned 12900K ηταν σχετικα μικρη? Στο συγκεκριμενο δευτερολεπτο τα πηγε ανελπιστα καλα ο 10900Κ. Αμεσως μετα εχουμε ενα σερι πολλων πολλων δευτερολεπτων με lows για τον 10900Κ με τον 5800X3D να ειναι 20-25% πανω.

Οσο για το min fps στο Far Cry 6 ... λες τη μιση αληθεια. Εσυ εχεις στη μεση του bench και αλλο ενα σημειο με πολλα  low fps, κοντα στο min σου.

Εκει ομως ο 5800Χ3D ειναι 20% πανω.

 

Και βεβαια κανεις cherry-pick συγκεκριμένα αποτελέσματα, ε?

Δοκιμασαμε πολλα παιχνιδια και τα πηγε ανελπιστα καλα ο 5800Χ3D. Ειχε.ετοιμη λιστα παιχνιδιων ο Herald για να θαψει τον 3D αλλα δεν του βγηκε. ;)

Μονο στο Ratchet τα παει χαλια, μαλλον επειδη παιρνει μονο 5-6% απο tuned μνημες ενω ο 12900Κ παιρνει 30% στο συγκεκριμένο.

Μου έστειλε απάντηση ο Herald ότι μόνο με τα patches πήρε προβάδισμα ο 5800X3D και μόνο στο MS Flight Sim. Αρκετούς μήνες δηλαδή μετά την κυκλοφορία του game. Αν θυμάμαι καλά και ο Tambas91 είχε πει κάτι παρόμοιο. Τα ryzen είναι πολύ πιο αδύναμα σε κακογραμμένο κώδικα(π.χ. στις πρώτες εκδόσεις του TLOU που δοκίμασε).

Στα υπόλοιπα που τρέξατε(TLOU / KCD / Hogwarts / Starfield / Ratchet/ Requiem) η διαφορά μου λέει ότι κυμαινόταν σε 30-40% υπέρ του 12900K. Σε κάποια σε έκοβε η κάρτα αλλά και πάλι η διαφορά υπήρχε.

Σχετικά με το CP77, το FC6 και τον 10900K. Για να βγάζει ο 5800X3D μεγαλύτερο avg fps σημαίνει ότι σε διάφορα κομμάτια της δοκιμής είναι αρκετά ψηλότερα τα καρέ του. Κοινός νους. Όμως στα βαρύτερα σημεία, εκεί που θες την δύναμη για να μην φας την ντρόπα, πλησιάζουν αρκετά και στο FC6 μάλιστα ισοφαρίζουν. Η gaming εμπειρία πάντα αμαυρώνεται από τα χειρότερα drops. Τα 60 fps π.χ. δεν εξωραίζονται αν πριν λίγο είχες 300fps και ο 10900K 200 fps. Αντίθετα ο 12900K έχει σταθερά μεγάλη διαφορά από τον πρόγονό του.

Στο CP77 μπορεί να επανέλθω γιατί βλέπω ότι μπορώ να πιάσω καλύτερο RAM score παίζοντας με Rtt και DRAM termination voltage που όμως θέλουν μπόλικο πειραματισμό.

6 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Επίσης ο 5800χ3δ πάει πολύ καλά πλέον και στο cp2077 και με rt όλα μέσα τέρμα.Θυμαμαι που είχα κάνει σύγκριση μεταξύ των συστημάτων μου τότε 13900/4090 vs 5800x3d/4090 και τα δύο συστήματα σεταρισμενα τσίτα σε μνήμες κτλ και τα minimum ήταν ελάχιστα καλύτερα κατά 1-2 fps υπέρ του 13900.Τα avg και Μαξ επίσης 1-2 fps δλδ τίποτα σημαντικό στα όρια του λάθους και του run.

Άτοπο με βάσει τα όσα είδαμε από Herald/katzos σε προσφατη κιόλας έκδοση(2.12). 

edit: Τώρα κατάλαβα σε τι αναφερόσουν. Το canned bench δεν είναι αντιπροσωπευτικό ενός open world in-game σεναρίου.

6 ώρες πριν, kkatzos είπε

Στο bench πάει τέζα ο 5800X3D.

Σε ένα συγκεκριμένα σημείο μέσα στο παιχνίδι έχουν κολλήσει τα παιδιά (pirmen/herald) που τα πάνε καλύτερα οι Intel 12th+

Στο Tom's Diner.

Σίγουρα υπάρχουν σημεία που τα πηγαίνει καλύτερα ο 5800X3D αλλά ας τους κάνουμε τη χάρη.

"Κολλήσαμε" γιατί εκεί τα CPU έχουν όντως δουλειά να κάνουν.

2 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Σου λέω εγω ότι δεν υπήρχες εσύ ή ότι απλά δεν είχες την διάθεση να ασχοληθείς,θα έμεναν οι ανοησιες του πιρμεν σαν πραγματικότητα.Θα διάβαζαν διάφορα μέλη αυτά που έγραψε και αφού δεν υπήρξε κάποιος να τα αντικρούσει,άρα ετσι είναι,ακόμα και οι ιντελ 10ης γενιάς περνάνε τον 5800x3d.

Θα μου πεις και τι έγινε,έγινε και παραεγινε.Γιατι κάποιος που εχει θέμα σοβαρό,να γράφει ότι του κατέβει και να περνάει και για αλήθεια?Για να κάτσεις να γράψεις κατεβατα μόνο και μόνο να παινεψεις την ιντελ και την κάθε ιντελ χωρίς αυτά που γράφεις να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα,μάλλον κάποιο θέμα έχεις.Τεσπα,το κάνει αρκετά χρόνια και στην αρχή καθόμουν και εγώ και έγραφα αλλά μετά έπαψα να ασχολούμαι.

Πραγματικότητα δεν είναι τα δύο στατιστικά μέτρα(μέσος όρος και 1% lows) που διαβάζετε στο ιντερνετ από γραφήματα αγνώστων λοιπών συνθηκών για να στηρίξετε τα AMD biases που έχετε. Υπάρχουν εκατομμύρια δοκιμές πραγματικών χρηστών σε απαιτητικά σενάρια για να δεις τι πραγματικά συμβαίνει.

Εσείς που κάποτε κάνατε RAM tuning στα 3700X/2700X/1800X παρουσιάζοντάς το σαν περπάτημα στο δρόμο. Ή βασιζόσασταν σε GPU bottlenecked benchmarks για να καταλήξετε ότι 9900K είναι 5% μπροστά από 3700X στα games αλλά κοστίζει 40% περισσότερο. Κάτι σαν "Η AMD χαρίζει χρήματα" φάση. Και μιλάτε για επιχειρήματα και αντικρούσεις. Φυσικά δεν ανεβάζετε δοκιμές από το μηχάνημά σας. Αφού...μόνο τα γραφήματα των reviewers(όταν συμφέρουν) μετράνε. Οι δοκιμές μπορεί να φέρουν και αμηχανία. Κατανοώ.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Τον Herald τον φυλάκισε το Λιζάκι και μπορεί να επικοινωνεί μόνο μέσω δικηγόρου; Τι γίνεται ρε παιδιά; :D :P

 

 

 

Περίπου. 😏

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην καίγεστε τόσο πολύ με τα CPU. Τούμπανα cpu σαν τα 3D ή τα δυνατά intel στο 99% των games βγάζουν τόσα πολλά fps που δεν έχει ουσία η σύγκριση. Το ένα βγάζει 200 ξέρω 'γω και το άλλο 210. Ε καλά 'ντάξει. Τώρα άμα πας και βρεις το συγκεκριμένο game που δεν τα πάει καλά με την 3D cache ή με τους e-cores αντίστοιχα και πας και σταθείς κάτω από μια σκάλα, με πανσέληνο και να είναι 29 Φλεβάρη και να πάρει και η Ελλάδα το μουντιάλ, και εκεί ο 3D πατώνει, τι σημαίνει δηλαδή; Το έχουμε ψειρίσει άπειρα.

Υ.Γ. Το νήμα των Ada δεν είναι εδώ;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Μην καίγεστε τόσο πολύ με τα CPU. Τούμπανα cpu σαν τα 3D ή τα δυνατά intel στο 99% των games βγάζουν τόσα πολλά fps που δεν έχει ουσία η σύγκριση.

Έχει και παραέχει, όταν αγοράζονται για να αντέξουν χρόνια. Στη διετία όλα τα flagships μια χαρά είναι.

Αναφορά σε κείμενο

 

Τώρα άμα πας και βρεις το συγκεκριμένο game που δεν τα πάει καλά με την 3D cache ή με τους e-cores αντίστοιχα και πας και σταθείς κάτω από μια σκάλα, με πανσέληνο και να είναι 29 Φλεβάρη και να πάρει και η Ελλάδα το μουντιάλ, και εκεί ο 3D πατώνει, τι σημαίνει δηλαδή; Το έχουμε ψειρίσει άπειρα.

 

Άμα πας και βρεις real world απαιτητικά σενάρια, μάλλον ήθελες να πεις.

Αναφορά σε κείμενο

Υ.Γ. Το νήμα των Ada δεν είναι εδώ;

Μετά τη νύξη για το αδιάφορο userbenchmark να ξαναγίνει. Τα runs των παιδιών(katzos/Herald) ξεκαθάρισαν το όλο ζήτημα.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Άμα πας και βρεις real world απαιτητικά σενάρια, μάλλον ήθελες να πεις.

ναι ή αμπαλοσύνη devs. Θα σου βρω 5 στα οποία ο 3D είναι καλύτερος και 5 στα οποία ο intel είναι καλύτερος. Ε και;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

 

Άτοπο με βάσει τα όσα είδαμε από Herald/katzos σε προσφατη κιόλας έκδοση(2.12). 

edit: Τώρα κατάλαβα σε τι αναφερόσουν. Το canned bench δεν είναι αντιπροσωπευτικό ενός open world in-game σεναρίου.

 

Ακριβώς! Αναφέρθηκα μόνο στο in game bench του παιχνιδιού.Σε γενικές γραμμές όμως όσο έπαιξα στον συνδιασμό 5800χ3δ/4090 το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν κατάλαβα η δεν ειδα κάτι αρνητικό ώστε να μου χαλάει την gaming εμπειρία έναντι του 13900κ και πίστεψέ με ο 13900 ήταν πολύ καλά κουρδισμενος σε rams.

Από την άλλη σίγουρα δεν πήγα στο συγκεκριμένο" σημείο " του παιχνιδιού που εκεί μπορεί να έχει θέμα.

Τωρα δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω το τεστ  διότι, ο 5800χ3δ είναι με 7900χτχ και η 4090 με 14900κ ακόμα πιο καλα κουρδισμενες ραμς. 

Πέρα από όλα τα παραπάνω εγω θεωρώ ότι ο 5800χ3δ είναι ένα πολύ τίμιο και επίσης δυνατό cpu για gaming χωρίς ιδιαίτερα σκαλίσματα σε συνδυασμό με μια καλή gpu. 

O τοπ συνδιασμός gaming είτε για nvidia gpu είτε amd είναι ο 7800χ3δ χωρίς να κάθεσαι να σπας μπάλες σε σεταρισματα(ότι ισχύει και για 5800χ3δ)

Όποιος θέλει και έχει όρεξη να σκαλίζει για να παίζει παιχνίδια φυσικά και πάει και σε ιντελ και επιβραβεύει εάν το κάνεις σωστά.

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Στα υπόλοιπα που τρέξατε(TLOU / KCD / Hogwarts / Starfield / Ratchet/ Requiem) η διαφορά μου λέει ότι κυμαινόταν σε 30-40% υπέρ του 12900K. Σε κάποια σε έκοβε η κάρτα αλλά και πάλι η διαφορά υπήρχε.

Ρε συ. Δεν παλεύεσαι. Τέρμα παραπληροφόρηση.

TLOU δεν δοκιμάσαμε τώρα αλλά εκεί τον πίνουν τα Ρυζια. Έχει ξεκαθαριστεί αυτό. Όπως τα Intel τον πίνουν στο Shadow of the Tomb Raider, Flight Simulator, Asseto Corsa και διάφορα άλλα.

KCD δεν το ξανακατεβάζω. Το έχω τελειώσει και δεν ξανασχολούμαι. Πάντως ο 7800Χ3D του Γιάννη δεν τα πάει τόσο άσχημα όσο λέγανε herald/Tambas.

Hogwarts πόσο; 30% ΑΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ. Εδώ βλέπουμε το 30%!!! 89 fps είχε αναρτήσει (ίδια έκδοση παιχνιδιού) με tuned 12900K ο strawman. Σχεδόν 83fps στο ίδιο σημείο ο 5800X3D. Ούτε 10% αν δε με απατούν τα μαθηματικά που ξέρω.

Ratchet. Εκεί ναι. Έχουμε τσόντα. Πολύ μπροστά ο 12900Κ. Το μόνο παιχνίδι.

Starfield είχαμε 10% διαφορά (μπροστα ο 12900Κ) και εγώ είχα μπουκάλι.

Αλλά και στο Requiem??? Μπροστά ο 5800Χ3D και με και χωρίς RT. Στο σημείο που είναι το πιο CPU heavy είδα 112 min fps (και ίσως να είχα και ελαφρύ bottleneck) ενώ είδε 108 min fps ο 12900Κ χωρίς bn. Στα υπόλοιπα σημεία  είμαι φουλ GPU limited ακόμα και σε 1024x768 + DLSS UP.

Δοκιμάσαμε Final Fantasy benchmark, μπροστά ο 5800Χ3D.

Συνοψίζοντας ... η δήλωση

4 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Στα υπόλοιπα που τρέξατε(TLOU / KCD / Hogwarts / Starfield / Ratchet/ Requiem) η διαφορά μου λέει ότι κυμαινόταν σε 30-40% υπέρ του 12900K.

πόσο διαστρεβλώνει την πραγματικότητα.

Ένα (1) παιχνίδι είχε 30-40% διαφορά. (TLOU δε δοκιμάσαμε, ούτε και SOTTR  ;) )

Στα υπόλοιπα ήταν από -4%(Requiem) έως +10 κάτι % (CP2077, Starfield). Αυτά είδαμε.

4 ώρες πριν, pirmen56 είπε

το FC6 και τον 10900K. Για να βγάζει ο 5800X3D μεγαλύτερο avg fps σημαίνει ότι σε διάφορα κομμάτια της δοκιμής είναι αρκετά ψηλότερα τα καρέ του. Κοινός νους. Όμως στα βαρύτερα σημεία, εκεί που θες την δύναμη για να μην φας την ντρόπα, πλησιάζουν αρκετά και στο FC6 μάλιστα ισοφαρίζουν. Η gaming εμπειρία πάντα αμαυρώνεται από τα χειρότερα drops.

Ξέρεις τι αμαυρώνει την πραγματικότητα;

Τα fanboyστικα ψέματα.

Εδώ έχουμε το καλύτερο σου bench με τεντωμένο 10900Κ. Καλό σκορ.

FC6_5180core_4200RAM.jpg.01741a5c372ef90d20512cbe0fd2c43d.jpg

Το σημείο στον κίτρινο κύκλο το βλέπεις; Είναι min/low και αυτό; Ναι βέβαια.

Βλέπεις τώρα και του 5800X3D τα 137fps στο ίδιο σημείο; Πόσο % πάνω είναι τα 137 fps από τα 110fps;

FC6.jpg.c472d1bccd10a440679ac9df86880c51.jpg

Μα 25%. 25% πάνω ο 5800X3D στο min/low του τεντωμένου 10900Κ.

Και όπως είπες και εσύ

4 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Όμως στα βαρύτερα σημεία, εκεί που θες την δύναμη για να μην φας την ντρόπα,

εκεί βλέπουμε τη ντρόπα του 10900Κ αφού ενώ σε AVERAGE έχουμε 15% διαφορά στο συγκεκριμένο "βαρύτερο" σημείο έχουμε 25%

Και κάπως έτσι έχουμε το "αποκατάσταση πραγματικότητας νο. 2" και άντε γεια! ;)

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποτε δεν έχετε τι να παίξετε το ρίχνετε σε άσχετα VS που δεν ενδιαφέρουν κανέναν, στο παρόν νήμα..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2024 στις 2:42 ΜΜ, Tambas91 είπε

Καλώς τους, μαζευτήκαν ένας ένας !!! Έγινε και η τρολια με το jmc και έχει χαθεί ο αδερφός μου ο blu … δεν υπάρχει κανείς να επιβάλει την τάξη εδώ μέσα τέλος πάντων ;;;

Spoiler

Aπο τον Απριλιο εχω γινει ερωτικος μεταναστης 5/7 μερες δεν μενω σπιτι μου και τις 2 που μενω τρεχω να συντηρησω τα ενυδρεια,ουτε για Diablo δεν προλαβαινω.
Που και που μπαινω να διαβασω, πχ γελασα πολυ με το οτι οι 7xxx ειναι οι πιο κρυες καρτες.😂🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...