Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Θα φοβάσαι λίγο να ανοίξεις ray tracing η fg που ανεβάζουν τη vram κατακόρυφα. Από την άλλη εντάξει βάζεις dlss balanced και παίζεις τα πάντα με 12 σε 1440p. Ίδιο με native δείχνει αν δεν το ψιρισεις πάρα πολύ. 

Στο CP 2077 πάντως το DLSS Balanced δείχνει σκατά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 27,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2191

  • BlurayMoviesGreece

    1819

  • Arkin

    1735

  • Herald

    1556

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

στα games με σοβαρά visuals τώρα είμαι τσίμα τσίμα, 10 και κάτι used.

Το είπες και μόνος σου, "10 και κάτι". Μέχρι να πιάσεις 12 έχεις ακόμα. Το πολύ πολύ ρίχνεις κάποια settings όπως shadows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Καλή ήταν αλλά πριν 4 χρόνια που βγήκε … μετά ξανά έβγαλε την ίδια κάρτα με μικρότερη τιμή για να αύξηση το msrp από την 7900xtx που αυτή έπρεπε να είναι η 7800χτ … αστεία πράγματα από amd … από πέτσινο το περιμέναμε γιατί τον παίρνει να κάνει τέτοιες κλοουνιες ακολούθησε και η μόνα Λίζα 

Αν η 7900χτχ ήταν η κανονική 7800χτ ,τότε η κανονική 7900χτχ πίστεψε με θα έριχνε στα αυτιά στην 4090.Σε ράστερ. Η 7900χτχ όπως είναι έχει αρκετή δύναμη μιας και την βλέπω πως πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

Το είπες και μόνος σου, "10 και κάτι". Μέχρι να πιάσεις 12 έχεις ακόμα. Το πολύ πολύ ρίχνεις κάποια settings όπως shadows.

1-.5 gb είναι, δεν είναι και πολύ. Και το θέμα είναι ότι είναι ξενέρα να ρίχνεις settings ενώ ο πυρήνας μπορεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

1-.5 gb είναι, δεν είναι και πολύ. Και το θέμα είναι ότι είναι ξενέρα να ρίχνεις settings ενώ ο πυρήνας μπορεί

Πιο μεγάλη ξενέρα είναι να έχεις τη VRAM ενώ δεν μπορεί ο πυρήνας χαχαχα (RTX 4060 Ti 16 GB εδώ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας έχει τον πόνο του σε αυτή τη ζωή.Εμείς με 4090 μπορεί να μην έχουμε θέμα με πυρήνα και Vram,αλλά αγχωνόμαστε με το κωλο 16πινο και αν αχρηστεύσει την κάρτα πριν την ώρα της🥲

  • Like 2
  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Καλή ήταν αλλά πριν 4 χρόνια που βγήκε … μετά ξανά έβγαλε την ίδια κάρτα με μικρότερη τιμή για να αύξηση το msrp από την 7900xtx που αυτή έπρεπε να είναι η 7800χτ … αστεία πράγματα από amd … από πέτσινο το περιμέναμε γιατί τον παίρνει να κάνει τέτοιες κλοουνιες ακολούθησε και η μόνα Λίζα 

Ισχύει, για αυτό πήρα και 4070 super. Η τελευταία κάρτα nvidia που είχε μπει στο pc μου ήταν η 8800GT στο πρώτο μου pc. Αλλά το δούλεμα πάει μέχρις ενός σημείου. Άμα θέλει να δώσει και το Mid range στον πέτσινο fine by me. Τα δίνω και στον πέτσινο. 

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Πάντως αν η 5070 ti είναι 16 gb, θα αποτελεί καλή επιλογή. Πιστεύω ότι θα είναι.

 

https://www.pcgamer.com/hardware/graphics-cards/fresh-rumours-claim-nvidias-next-gen-blackwell-cards-wont-have-a-wider-memory-bus-or-more-vramapart-from-the-rtx-5090/

Δύσκολο το βλέπω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Πάντως αν η 5070 ti είναι 16 gb, θα αποτελεί καλή επιλογή. Πιστεύω ότι θα είναι.

 

Αρχικά μάλλον θα βγάλει την 5070 με 12GB και αργότερα μια 5070Ti με 16GB για να τα πάρει από τους ''ανασφαλείς''.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Ο καθένας έχει τον πόνο του σε αυτή τη ζωή.Εμείς με 4090 μπορεί να μην έχουμε θέμα με πυρήνα και Vram,αλλά αγχωνόμαστε με το κωλο 16πινο και αν αχρηστεύσει την κάρτα πριν την ώρα της🥲

Εγγύηση έχουμε. Τώρα εάν γίνει στραβή πέρα της εγγύησης ,θα κυλήσει ένα δάκρυ αλλά δεν θα πεθάνουμε.Καλα να μαστε να πάρουμε αλλη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, azazil1190 είπε

Αν η 7900χτχ ήταν η κανονική 7800χτ ,τότε η κανονική 7900χτχ πίστεψε με θα έριχνε στα αυτιά στην 4090.Σε ράστερ. Η 7900χτχ όπως είναι έχει αρκετή δύναμη μιας και την βλέπω πως πάει.

Η 6800χτ έπαιζε στα ίσα μπάλα την 3080 με περισσότερη vram αλλά έχανε στο rt… η κάρτα που είναι τώρα στα ίδια με την 4080 είναι η 7900χτχ … ο πέτσινος είναι πέτσινος και βαράει στα αυτιά γιατί overall έχει καλύτερο προϊόν … η amd όμως δεν ήθελε να αφήσει το msrp στα ίδια σε κάθε κατηγορία όποτε για να ακολουθήσει ανακάτεψε τα ονόματα … εγώ πάντως έχω μια κρυφή ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα βγάλει κανονικά cpu και gpu ώστε να φτιάξω το amd all in one σύστημα που θέλω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

εγώ πάντως έχω μια κρυφή ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα βγάλει κανονικά cpu και gpu ώστε να φτιάξω το amd all in one σύστημα που θέλω 

Καλή προσπάθεια, αλλά θες δουλειά ακόμα για να συγχωρεθείς.

Repent!

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το διαθέσιμο R&D που έχει/θα έχει η NVIDIA τώρα που είναι rank 1 παγκοσμιώς, είναι αδύνατον να την ανταγωνιστεί ο οποιοσδήποτε στο κομμάτι των γραφικών.

Γι' αυτό και απ' ότι φαίνεται θα το παρατήσουν πάλι το high-end και θα βγάλουν μια ''νέα 5700XT''. Η Intel εξαφανισμένη, είχαμε μια ελπίδα μήπως και μπει δυνατά στο mid-range αλλά δεν τους βλέπω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Η 6800χτ έπαιζε στα ίσα μπάλα την 3080 με περισσότερη vram αλλά έχανε στο rt… η κάρτα που είναι τώρα στα ίδια με την 4080 είναι η 7900χτχ … ο πέτσινος είναι πέτσινος και βαράει στα αυτιά γιατί overall έχει καλύτερο προϊόν … η amd όμως δεν ήθελε να αφήσει το msrp στα ίδια σε κάθε κατηγορία όποτε για να ακολουθήσει ανακάτεψε τα ονόματα … εγώ πάντως έχω μια κρυφή ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα βγάλει κανονικά cpu και gpu ώστε να φτιάξω το amd all in one σύστημα που θέλω 

Η 7900χτχ είναι παραπάνω από 4080/s σε ράστερ .Σε rt πονάει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...