Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 minutes ago, xartemporas said:

Εκτός αν έχεις κάνα πουσαρισμενο 14900κ κτλπ φαντάζομαι θα είναι οριακά.

εγω με 14900κ και 4090 αλλαξα απο 850 σε 1200 γιατι ζοριζόταν σε στοκ ρολογια. Ανεβασα ρολογια αφου εβαλα το 1200

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cyberguy είπε

εγω με 14900κ και 4090 αλλαξα απο 850 σε 1200 γιατι ζοριζόταν σε στοκ ρολογια. Ανεβασα ρολογια αφου εβαλα το 1200

Εσένα η 4090 είναι με τα 600W bios αν κρίνω απ' την υπογραφή σου(OC μοντέλο) άρα λογικό να ζορίζεται το 850.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, ήθελε να δώσει και το τελευταίο FPS με την 4090 ο πέτσινος. Δε νομίζω να το επαναλάβει τώρα με την 5090 αφού ο ανταγωνισμός δεν υπάρχει σ' αυτή την κατηγορία.

Προβλέπω 5090 για Οκτώβριο-Νοέμβριο και 5080 για Δεκέμβριο. Απ' το νέο έτος τα υπόλοιπα μοντέλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ε, ήθελε να δώσει και το τελευταίο FPS με την 4090 ο πέτσινος. Δε νομίζω να το επαναλάβει τώρα με την 5090 αφού ο ανταγωνισμός δεν υπάρχει σ' αυτή την κατηγορία.

Προβλέπω 5090 για Οκτώβριο-Νοέμβριο και 5080 για Δεκέμβριο. Απ' το νέο έτος τα υπόλοιπα μοντέλα.

2000+ 5090 1200 η 5800 αν ειναι τοσο κάτω που λένε. Λιγότερα έξοδα για μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν πάντως η 5080 έχει παρόμοιο raster~+10% με 4090 και απλά καλύτερο ray tracing με λιγότερα watt,δύσκολο το βλέπω η 5090 να είναι πάνω από 50% vs 4090,η διαφορά είναι πολύ μεγάλη με 5080.Επίσης για την τελευταία,βλέπω πολλά post στο ιντερνετ να ισχυρίζονται πως θα είναι ~$1100 msrp,not gonna happen,εδώ τουλάχιστον θα έρθει στα 1500 ευρώ και θα κατσικωθεί εκεί για 7-8 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλέπω να βάλει ο πετσινος αποκλειστικό κανα dlss4 με ακόμα πιο πολλά frames. Κατι πρέπει να έχει ως selling point. Μεγέθη να δούμε γιατί σε λίγο θα θέλουμε full tower case. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά αν δεν δώσει νέο feature αποκλειστικά για τις 50 series μπορείς να κάνεις και skip..

Εννοείται αυτό κατά εκεί το βλέπω ειδικά αν δώσει 5080 ίδια με 4090 η πιο κάτω για να κρατήσει χαμηλά τις τιμές. Αλλά το dlss 4 είναι κοντά και θα δείξει αν το υποστηρίξει στις 4000 η θα κάνει ότι εκανε στις 4000 με το fg για να τις πουλήσει. 

2 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Εάν πάντως η 5080 έχει παρόμοιο raster~+10% με 4090 και απλά καλύτερο ray tracing με λιγότερα watt,δύσκολο το βλέπω η 5090 να είναι πάνω από 50% vs 4090,η διαφορά είναι πολύ μεγάλη με 5080.Επίσης για την τελευταία,βλέπω πολλά post στο ιντερνετ να ισχυρίζονται πως θα είναι ~$1100 msrp,not gonna happen,εδώ τουλάχιστον θα έρθει στα 1500 ευρώ και θα κατσικωθεί εκεί για 7-8 μήνες.

Εκεί λένε για την τιμή της 5080 αν βγει 1100 δολάρια είναι 1280 ευρώ που σίγουρα θα δούμε και πιο κάτω τίποτα manli inno pny. Δεν την περνει να την βγάλει παραπάνω με τόση διαφορά που φαίνεται ότι θα έχει από την 5090. Δεν μας χαλάει βέβαια θα κρατήσουν τιμές οι παλιότερες και οι νέες με τιμολόγιο θα βγαίνουν ελάχιστα πιο ακριβές για τη διαφορά. Σεπτέμβριο θα ξέρουμε περισσότερα αλλά από τα 448bit vs 256bit των 5090 5080 πιστεύω ένα 40 45% διαφορά θα το έχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς με 16GB και πάνω άνετα κάνετε skip τις 5000 αν είναι μούφα. Εγώ με τα 12 φοβάμαι μήπως κρατάει η gpu αλλά χαιρετήσει η vram. Τον πέτσινο μου μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

Εσείς με 16GB και πάνω άνετα κάνετε skip τις 5000 αν είναι μούφα. Εγώ με τα 12 φοβάμαι μήπως κρατάει η gpu αλλά χαιρετήσει η vram. Τον πέτσινο μου μέσα...

Θα φοβάσαι λίγο να ανοίξεις ray tracing η fg που ανεβάζουν τη vram κατακόρυφα. Από την άλλη εντάξει βάζεις dlss balanced και παίζεις τα πάντα με 12 σε 1440p. Ίδιο με native δείχνει αν δεν το ψιρισεις πάρα πολύ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...