Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 27,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2190

  • BlurayMoviesGreece

    1819

  • Arkin

    1735

  • Herald

    1556

https://www.guru3d.com/story/nvidia-becomes-worlds-most-valuable-company-amid-ai-boom/

Απλά insane αν αναλογιστούμε που βρισκόταν πριν 10-20 χρόνια και τι κατάφερε σταδιακά από την στιγμή που μπήκε στα datacenters.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "AI" είναι το νέο buzzword. Δικός μου άνθρωπος δουλεύει σε γνωστό ερευνητικό κέντρο. Μου είπε ότι "αν πουλήσεις ένα προϊόν που έχει απλά έναν αλγόριθμο αλλά το παρουσιάσεις σαν τεχνητή νοημοσύνη τότε θα το πουλήσεις πολύ πιο εύκολα". 

 

Ξαφνικά πηξαμε σε ai σε κλιματιστικά, wifi routers, καφετιέρες αυτοκίνητα και ένα σωρό άλλα όταν ουσιαστικά είναι απλοί αλγόριθμοι. 

 

Να μη ξεχνάμε αυτό το αριστούργημα 

 

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Psycho_Warhead said:

Πουλάει καλά η παραμύθα του δήθεν AI γι' αυτό.

υπαρχει οντως η παραμύθα που πουλάει αλλά υπάρχει και η ουσιαστική του χρήση. Το βλέπω απο πρώτο χέρι και απο τα μεγάλα LLM (Bedrock, OpenAI, Vertex AI) αλλα και απο εργαλεία τύπου Sagemaker που προσφέρουν διάφορους αλγόριθμους για data M/L.

Αυτοι που πληρώνουμε τους μεγάλους cloud providers για ΑΙ χρήση δεν φαινόμαστε στην "marketing" αγορά και γράφουμε μεγάλα run rate τα οποια δικαιολογούν και τις τρελές πωλήσεις της Nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kriosgr είπε

Μια ερώτηση για όσους ίσως γνωρίζουν. Έχω το ROG STRIX 850G . Μπορεί να σηκώσει την RTX 4080 super?  Στα requirements της κάρτας γράφει 850w πάντως .  

IMG_0269.jpeg

Με γεια! ναι. Ποιο cpu έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, kriosgr said:

Μια ερώτηση για όσους ίσως γνωρίζουν. Έχω το ROG STRIX 850G . Μπορεί να σηκώσει την RTX 4080 super?  Στα requirements της κάρτας γράφει 850w πάντως .  

IMG_0269.jpeg

Σε παρακαλώ στήριξε το κουτί στη πλάτη του καθίσματος και βάλε του ζώνη. 😁😁😁😁😁 Μεγεια! Μια χαρά θα είσαι!

Επεξ/σία από αποστόλης
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, kriosgr said:

Μια ερώτηση για όσους ίσως γνωρίζουν. Έχω το ROG STRIX 850G . Μπορεί να σηκώσει την RTX 4080 super?  Στα requirements της κάρτας γράφει 850w πάντως .  

IMG_0269.jpeg

Μεγειά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...