Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 minutes ago, LouCi4er said:

Θα πρεπει να κανεις καποια τεστς για να βεβαιωθεις τι ακριβως φταιει οπως πχ δοκιμη την καρτα σε αλλο συστημα και δοκιμη στο δικο σου συστημα αλλο τροφοδοτικο αλλα κατα 99% ειναι ελατωμματικη gpu.Να υποθεσω εισαι στα παντα στοκ ετσι?

Ναι τα πάντα στοκ.

Θα το πάω εκεί από όπου πήρα το PSU και την ψύκτρα (η GPU ήταν από άλλο μαγαζί) και το έστησαν, να το ξαναδούν διότι εγώ δεν έχω εύκολα δοκιμή σε άλλα μηχανήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Σχετικά με τα υπόλοιπα, κρίνοντας και ότι το reflex, τουλάχιστον στο CP77, ρίχνει κατακόρυφα το frame rate.

Ούτε μισό fps δεν κόβει το reflex στο CP. Το Reflex on + Boost μερικές φορές κόβει.

8 ώρες πριν, pirmen56 είπε

7800X3D μποτιλιάρει 4080S με reflex on.

???

Κανένα θέμα με μποτιλιάρισμα πουθενά. Μη βλέπεις τυχαία βιντεάκια στο σωλήνα.

8 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Latency συγκρίνουμε με FG+reflex vs παραδοσιακό non-reflex.

Και εφόσον δεν κόβει ούτε μισό fps pροφανώς και θα συγκρίνεις χαμηλότερο latency με και χωρίς FG. Άρα reflex και στα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Wayward είπε

Ναι τα πάντα στοκ.

Θα το πάω εκεί από όπου πήρα το PSU και την ψύκτρα (η GPU ήταν από άλλο μαγαζί) και το έστησαν, να το ξαναδούν διότι εγώ δεν έχω εύκολα δοκιμή σε άλλα μηχανήματα.

Δες και εδώ. Μήπως πάρεις καμιά ιδέα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, tasvar said:

Δες και εδώ. Μήπως πάρεις καμιά ιδέα.

 

Ευχαριστώ πολύ το διάβασα. Αρκετοί αναφέρουν θέμα με το καλώδιο και πως για κάποιο λόγο με το στοκ της Νvidia σταμάτησαν τα προβλήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Ούτε μισό fps δεν κόβει το reflex στο CP. Το Reflex on + Boost μερικές φορές κόβει.

???

Κανένα θέμα με μποτιλιάρισμα πουθενά. Μη βλέπεις τυχαία βιντεάκια στο σωλήνα.

Και εφόσον δεν κόβει ούτε μισό fps pροφανώς και θα συγκρίνεις χαμηλότερο latency με και χωρίς FG. Άρα reflex και στα δύο.

Για το CP77 μιλάω σε 4ΧΧΧ κάρτα που έχω ο ίδιος. Το Reflex ρίχνει πάνω από 20% την επίδοση του CPU. Μείωση η οποία αυξάνεται ανάλογα με το πραγματικό render res. Γι αυτό και είχε ο άλλος στο βίντεο τόσο μεγάλα drops με 7800X3D(οπότε με FG θα είχε κάπου 120fps+).  Μην με αναγκάζεται καλοκαιριάτικα να ανεβάζω πάλι video.

Εννοείται ότι το ίδιο συμβαίνει και με FG αφού υποχρεωτικά ανοίγει το reflex. Αυτά, ξαναλέω, δεν τα έχω δει σε άλλα RTX games.

Αναφορά σε κείμενο

Και εφόσον δεν κόβει ούτε μισό fps pροφανώς και θα συγκρίνεις χαμηλότερο latency με και χωρίς FG. Άρα reflex και στα δύο.

Όχι. Όταν κόσμος και κοσμάκης δήλωνε ευχαριστημένος με 60-75fps(χωρίς τεχνολογίες τύπου reflex) σε γρήγορα monitors και σε λίαν απαιτητικά FPS του παρελθόντος θα συγκρίνουμε αυτή την εμπειρία με FG+Reflex για να δούμε πόσο αποδεκτό έχει κάνει το interpolation η Nvidia για τα single player. Γιατί το FG προφανώς και θα προσθέτει κάποιο latency με τους επιπλέον υπολογισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Το Reflex ρίχνει πάνω από 20% την επίδοση του CPU.

Δηλαδή αν τρέξω το bench του CP με Reflex on vs Reflex off σε 720p θα έχω αξιοσημείωτη διαφορά στο αποτέλεσμα;

12 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Μείωση η οποία αυξάνεται ανάλογα με το πραγματικό render res.

Αυξάνοντας το πραγματικό render res γίνεσαι περισσότερο GPU limited οπότε ΑΝ υπάρχει η διαφορά που λες δεν έχει καμία σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Αυτό λέμε. Είναι θέμα παιχνιδιού η όλη συμπεριφορά. Σε 60fps με Vsync το lag είναι ανυπόφορο. Μόλις όμως βάλω frame cap στα 60fps, ως δια μαγείας παίζω όπως σε οποιοδήποτε άλλο game.

πάντως η συζήτηση ξεκίνησε με τον φίλο που ρώτησε για το FG, και όπως ειπώθηκε από τους περισσοτερους, το FG είναι μια τεχνολογία με τα θετικά και τα αρνητικά τις...  την πιο σωστή απάντηση την έδωσε ο Γιάννης ότι είναι feature πολυτελειας από 60 fps να σε βοηθήσει να πας στα 90+ άμα έχεις και το κατάλληλο monitor ώστε να πάρεις αυτό το extra smoothness... αλλα και πάλι όχι σε όλες τις περιπτώσεις γιατί από engine σε engine μπορεί να παρουσιάζει artifacts, τώρα οι λόγοι ποσος μας ενδιαφέρουν το θέμα είναι ότι γίνετε..

όπως είχε γράψει και πιο παλιά ένας εδώ μέσα "δεν είναι για πάσαν νόσων και μαλακίαν" και ας θέλουν μερικοί να το παρουσιάζουν τέλειο

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Γι αυτό και είχε ο άλλος στο βίντεο τόσο μεγάλα drops με 7800X3D(οπότε με FG θα είχε κάπου 120fps+).

Τώρα είδα τπ βίντεο του άλλου.

Εσύ μάλλον δεν το είδες καλά.

Έβαλε Reflex ON + Boost που κόβει fps σε πολλά παιχνίδια και όντως μειώνει το CPU Performance.

Και το κάνει με όλα τα CPUs, δεν είναι θέμα 7800Χ3D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Τώρα είδα τπ βίντεο του άλλου.

Εσύ μάλλον δεν το είδες καλά.

Έβαλε Reflex ON + Boost που κόβει fps σε πολλά παιχνίδια και όντως μειώνει το CPU Performance.

Και το κάνει με όλα τα CPUs, δεν είναι θέμα 7800Χ3D.

Ξαναέκανα το πείραμα και βλέπω ότι τουλάχιστον από την 2.12 και μετά διόρθωσαν το πρόβλημα. Τώρα πια έχεις πάνω κάτω ίδια fps και με τα 3(off - reflex - reflex+boost). Λίγο χειρότερα με boost. Από τότε που πήγα στην 4080 παίζω χωρίς FG και δεν είχα αντιληφθεί τις αλλαγές.

Πάντως τα άλλα που λέω ισχύουν. Να τρέχετε FG uncapped και χωρίς Vsync για βέλτιστο latency. Να συγκρίνετε παραδοσιακό gaming με FG+reflex.

update: Παρατήρησα όμως και κάτι άλλο. Τώρα με FG δεν βγάζω τα διπλάσια καρέ όπως πριν. Σε ελαφριά σημεία που ήμουν 120+ τώρα είμαι κάτω από 100 και το CPU usage φαίνεται αρκετά χαμηλότερο. Δεν ξέρω τι έχουν κάνει.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Τώρα με FG δεν βγάζω τα διπλάσια καρέ όπως πριν.

Ποια διπλάσια καρέ; Διπλάσια καρέ μόνο αν είσαι τέρμα CPU limited.

Αν είσαι GPU limited, όπως ισχύει για τα 9 στα 10 PCs είναι +60-70% fps.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ποια διπλάσια καρέ; Διπλάσια καρέ μόνο αν είσαι τέρμα CPU limited.

Αν είσαι GPU limited, όπως ισχύει για τα 9 στα 10 PCs είναι +60-70% fps.

Κάτι έχουν αλλάξει στην υλοποίηση του FG.

Παλιότερα είχα διπλάσια καρέ αν δεν με έκοβαν τα tensor cores. Δηλαδή τα 60 γίνονταν 120 και το είχα δείξει εδώ μέσα. Τώρα μπορεί να βγάζω 95 π.χ. στο ίδιο σημείο αλλά:

1) Το DX12 Fast Sync που ενεργοποιείται αυτόματα στις DLDSR αναλύσεις είναι πλέον πολύ ομαλότερο. Προηγουμένως αν έπεφτα κάτω από 90-100fps με FG δεν είχα tearing στο 60Hz monitor μου αλλά είχα μικροσπασίματα στην κίνηση. Έτσι κατέληξα με σκέτο Vsync μιας και η 4080 "το 'χε". Τώρα ακόμα και με sub 80fps(FG) δεν αντιλαμβάνομαι κάτι ιδιαίτερο.

2) Με ενεργοποιημένο το premium response στο AMVA monitor μου για όσο το δυνατόν πιο TN like απόκριση και >=80fps από το FG είναι σαν να παίζω οποιοδήποτε άλλο καλοφτιαγμένο game με 60fps+Vsync. Απολύτως αποδεκτή εμπειρία για single player. Που βελτιώνεται όσο προσθέτεις καρέ φυσικά.

Επομένως, μην βάζεις Vsync, ούτε cap. Έχουν ενσωματώσει dx12 fast sync. Και χωρίς VRR εξαλείφεται το tearing με άψογη ομαλότητα. Ειδικά αν έχεις 120Hz+ monitor.

υ.γ.: Να υποθέσω ότι είσαι με 4ΧΧΧ έτσι; Δεν φαντάζομαι να συγκρίνεις με κάποιο FSR mod.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2024 στις 10:45 ΜΜ, tzavardin είπε

Ε, είναι άδικη σύγκριση με το tower 100. Midi tower full mesh το 500dx. Όπως το έχω στήσει ο ένας από τους δύο P14 είναι σχεδόν dedicated στο να ρίχνει αέρα στη gpu. Δεν είναι και τόσο περίεργη η διαφορά αν δεις γενικά reviews κουτιών. Πολύ συχνά είναι πάνω από δέκα βαθμούς στη gpu. Ειδικά αν είναι όρθια δίπλα σε τζάμι όπως βλέπω ότι κάθεται η κάρτα στο thermaltake. 

Ειμαι περιεργος τι θρμοκρασιες θα εχω εγω με την 4070 Super Ventus 2X στον Lian Li O11 Air Mini που εχω δυο 140αρηδες κατω να ριχνουν αερα πανω στην καρτα δυο 140αρηδες πανω να βγαζουν αερα εναν 120αρη πισω και την 280 υδροψυξη μπροστα.

Μαλλον την Δευτερα θα την εχω τωρα παλευω με τα γραφικα 770 του 14700k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...