Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Δεν μπορώ να διακρίνω εύκολα εγώ να σου πω την αλήθεια.μονο εάν πάω από πολύ κοντά.

Καναπεδατος ειμαι

Eγω σε oled 55 που παιζω σε αποσταση περιπου 2 μετρων, καταλαβαινω παντως διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 27,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2190

  • BlurayMoviesGreece

    1818

  • Arkin

    1734

  • Herald

    1556

1 λεπτό πριν, azazil1190 είπε

Δεν μπορώ να διακρίνω εύκολα εγώ να σου πω την αλήθεια.μονο εάν πάω από πολύ κοντά.

Καναπεδατος ειμαι

Καλα ναι αν πας και κατσεις περα απο το optimal viewing distance που δεν ειναι διακριτη η διαφορα δεν εχει νοημα ισχυει.. 

Επειδη εχω περασει και εγω οπως και πολλοι απο τις πιο χαμηλες αναλυσεις μεχρι σημερα σε 4k , θεωρω προσωπικα οτι το 2015 ή 2016 που προσθεσα μια 4k TV στο PC ηταν απο τις πιο εντυπωσιακες μεταβασεις σε αναλυση και ποσο μαλλον σε μια τηλεοραση που μεχρι τοτε τα πανελ και οι αναλυσεις ηταν της κακιας ωρας.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Και αυτο θα φαει sales tax βεβαια αναλογα την πολιτεια αλλα μην ξεχναμε οτι ειναι και Αμερικανικη η Nvidia.. Τι ψαχνουμε τωρα να βρουμε; Εδω και δεκαετιες το παθαινουμε αυτο δυστυχως, υπηρξε καποια στιγμη μια σημαντικη καμψη των τιμων για αρκετα χρονια αλλα συνηθως οτιδηποτε ερχεται απο την αλλη πλευρα του Ατλαντικου τρωει σημαντικες αυξησεις εδω και τουμπαλιν.. 

Ας φέρουν και στην Ευρώπη την ίδια κάρτα στα 1599 Ευρώ και να βάλουν και ένα VAT 5-7% και είμαστε οκ.

Το πρόβλημα με τις τιμές στην Ευρώπη είναι οι φόροι (τελωνείο) και το υψηλό VAT, και όχι επειδή είναι Αμερικανική εταιρεία η NVIDIA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Day1 χτύπημα θα ήταν αν ερχόταν Ευρώπη έτσι.... America rules....με τις υπάρχουσες όμως τιμουλες stick εγώ σε 3080 που έχω ......

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ας φέρουν και στην Ευρώπη την ίδια κάρτα στα 1599 Ευρώ και να βάλουν και ένα VAT 5-7% και είμαστε οκ.

Το πρόβλημα με τις τιμές στην Ευρώπη είναι οι φόροι (τελωνείο) και το υψηλό VAT, και όχι επειδή είναι Αμερικανική εταιρεία η NVIDIA

To ιδιο λεμε οι εμπορικες και τελωνειακες συμφωνιες ειναι ομως αμφιδρομες οποτε το ιδιο συμβαινει και στην αντιπερα οχθη (οχι τοσο φορολογικα επι των καταναλωτικων αγαθων ισχυει, εχουν ομως αλλα κουσουρια αυτοι εκει που πληρωνουν αδρα και για πιο σοβαρα ζητηματα). Προφανως και υπαρχει μια αλυσιδα ενδιαμεσα που ταιζεται χρονια απο αυτο και δεν θελει να χασει τα κεκτημενα ακομη και να ηταν εφικτη μια σχεδον "ελευθερη" μετακινηση αγαθων μεταξυ των δυο πλευρων.. 

Και για να ειμαστε και λιγο πιο ακριβεις επειδη οι περισσοτεροι εδω μεσα μεγαλωσαν σε μια εποχη που οντως η τεχνολογια ηταν πολυ πιο προσιτη οικονομικα και εχουν αποκτησει μια τετοια νοοτροπια, εχουν περασει πολυ χειροτερες εποχες οταν περιμεναμε τον Θειο να ερθει απο Αμερικα να μας φερει κατι ή να παμε κανα ταξιδι Σιγκαπουρη να φερουμε κατι, αλλιως δεν υπηρχε καν εδω και αν υπηρχε η τιμη του ηταν διπλασια απο την κανονικη της αξια.. Αλλες εποχες βεβαια μην ξεφευγουμε. 

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Δεν εχει σχεση η 4k με 1440p η διαφορα ειναι μερα με νυχτα οπτικα σε καθε πανελ, ανεξαρτητως της συζητησεως που γινεται εδω.. 

Μεγάλη οπτική διαφορά τα 4Κ που πήγα από 1440P που ήμουν...θα συμφωνήσω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Δεν εχει σχεση η 4k με 1440p η διαφορα ειναι μερα με νυχτα οπτικα σε καθε πανελ, ανεξαρτητως της συζητησεως που γινεται εδω.. 

Εξαρτάται την απόσταση θέασης. Σε 65" βλέπεις την full 4k detail στα 1,2 μέτρα κατά κάποιους και στα 2,4 για κάποιους άλλους (προσωπικά υποστηρίζω τους δεύτερους) και την 1440p στα 1,8 μέτρα/3,6 μέτρα αντίστοιχα. Οπότε αν βλέπεις στα 3,5 μέτρα, η αντιληπτή διαφορά από 1440p σε 4K είναι σχεδόν μηδαμινή.

Μόλις τώρα, BabisTs είπε

Μεγάλη οπτική διαφορά τα 4Κ που πήγα από 1440P που ήμουν...θα συμφωνήσω 

Από τι απόσταση;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παν είναι η απόσταση στην ανάλυση. Μια 720p ειναι ίδια με 4k αν κάθεσαι στα 5 μέτρα σε 32αρα. Όλα πρέπει να έχουν μια ισορροπία αλλιώς όπως υπάρχει bottleneck σε gpu cpu θα υπάρχει και σε ανάλυση με τα μάτια μας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, malakudi είπε

Εξαρτάται την απόσταση θέασης. Σε 65" βλέπεις την full 4k detail στα 1,2 μέτρα κατά κάποιους και στα 2,4 για κάποιους άλλους (προσωπικά υποστηρίζω τους δεύτερους) και την 1440p στα 1,8 μέτρα/3,6 μέτρα αντίστοιχα. Οπότε αν βλέπεις στα 3,5 μέτρα, η αντιληπτή διαφορά από 1440p σε 4K είναι σχεδόν μηδαμινή.

Από τι απόσταση;

Ναι ρει το εγραψα απο κατω στο αλλο μηνυμα εννοειται μιλαμε για αποστασεις που εχουν νοημα και ειναι στο optimal viewing distance για να ειναι ευδιακριτη καθε αναλυση. 

Anyway δεν αναφερθηκα στο ζητημα που συζητουσατε, μιλησα καθαρα για το θεμα της αναλυσης..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

NVIDIA confirms Ada 102/103/104 GPU specs, AD104 has more transistors than GA102

Ο dual-encoder σε όλες, nice.

ADA-GPUS-SPECS.jpg

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Eγω σε oled 55 που παιζω σε αποσταση περιπου 2 μετρων, καταλαβαινω παντως διαφορά.

Σε 65αρα παίζω αλλά κάθομαι απόσταση 3.50 μέτρα .Από κοντά αν πάω καταλαβαίνω την διαφορά.

Η απόσταση παίζει σημαντικό ρολο

16 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Μεγάλη οπτική διαφορά τα 4Κ που πήγα από 1440P που ήμουν...θα συμφωνήσω 

Ναι πάνω στο γραφείο που την έχεις εσύ λογικό είναι να καταλάβεις απευθείας την διαφορά.Παιζει σημαντικό ρόλο η απόσταση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως περιμέναμε το DLSS 3 να βελτιώσει κι' άλλο το IQ και αντί αυτού επέλεξε να πουλήσει παπάτζα ο πέτσινος..Μην βγει κάνα FSR 3.0 και το στείλει άκλαφτο..

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Πάντως περιμέναμε το DLSS 3 να βελτιώσει κι' άλλο το IQ και αντί αυτού επέλεξε να πουλήσει παπάτζα ο πέτσινος..Μην βγει κάνα FSR 3.0 και το στείλει άκλαφτο..

Ετοιμάσου Κάλχα!

Το λιζακι πιστεύω θα κάνει την έκπληξη .

Υπομονή να δούμε και αυτοί τι θα κάνουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν κρίνω ότι είδη η μούφα 4080 έχει μόλις τα διπλάσια tensor cores από την 3090ti, κάτι μου λέει ότι οι μικρές ADA, δεν θα έχουν υποδύναμη για DLSS 3.0 ή δεν θα υπάρξουν και ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, azazil1190 είπε

Ετοιμάσου Κάλχα!

Το λιζακι πιστεύω θα κάνει την έκπληξη .

Υπομονή να δούμε και αυτοί τι θα κάνουν 

Στην καλύτερη να σου πασάρει ένα 7900XT στα 1199 αντί για 1599 με ελαφρώς χειρότερες επιδόσεις και μια γενιά πίσω RT performance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...