Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Μα στο Hogwarts μια χαρά είναι το FG. Είναι και third person και παίζεις και με gamepad και δεν υπάρχει κανένα θέμα.

στο hogwarts είχε θέμα με το UI και τα subs που κάναν σπασίματα... εγώ το έπαιξα με FG on γιατί δε με ενοχλούσε, κάποιος όμως που πάει το μάτι του εκεί μπορεί να τον χαλάσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Για μαχες θες 80+ με fg για σωστο latency το εχουμε πει πανω απο 5 6 φορες αυτο στο εδω θεμα.

Μα δε λέμε αυτό. Δεν είναι καθόλου εντάξει στα 80-85 fps.

Προσωπικά στα 90 fps που το είχα ήταν σκατά για τα δεδομένα μου.

Το έβαλα στα 120 fps, κλείνοντας το Path Tracing, και είναι μια χαρά. Προτιμώ RT Psycho + Ray Reconstruction + DLSS Balanced με 120 fps ακατέβατα παρά PT με 90 fps.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Μα δε λέμε αυτό. Δεν είναι καθόλου εντάξει στα 80-85 fps.

Προσωπικά στα 90 fps που το είχα ήταν σκατά για τα δεδομένα μου.

Το έβαλα στα 120 fps, κλείνοντας το Path Tracing, και είναι μια χαρά. Προτιμώ RT Psycho + Ray Reconstruction + DLSS Balanced με 120 fps ακατέβατα παρά PT με 90 fps.

Δεν ξερω δεν μου φανηκε ετσι εμενα ενω με την 4070ti ειχα γραψει οτι στις μαχες που δοκιμασα ειχα θεματακι με τα 55-60fps και ηθελα παραπανω.

Πανε στο 19 λεπτο εχω λιγο στο τελος μια μικρη μαχη στα 85-90fps και παει αερα. Με μια βαση 60fps θεωρω οτι ειναι μια χαρα και στις γρηγορες μαχες με FG με μια βαση των 40 εκει ναι το θεμα ειναι μεγαλο στα FPS παιχνιδια. Ειναι τοσο ωραιο το PT στο 2077 οπως και στο Alan Wake που θυσιαζω καποιο latency για τα γραφικα που προσφερουν. Βεβαια μεχρι να αγοραστουν και να τα παιξω θα εχω παει σε 5080 οποτε παλι στα 100+ θα παιχτουν οπως το βλεπω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, kkatzos είπε

Παρακάτω έχουμε 120fps (capped) με FG on

και 77 fps με FG off

Οκ, τώρα κατάλαβα γιατί έχετε τρομερό input lag στο CP77 με FG-On ορισμένοι.

Φταίει το 120fps cap.

Αν θέλεις να έχεις μόνο τόσα στο παιχνίδι γιατί τόσα υποστηρίζει η οθόνη, τότε από τις ρυθμίσεις του ίδιου του παιχνιδιού (στο Video) να κάνεις Cap στα 59 ή 60 fps (όποιο δουλεύει καλύτερα).

Επεξ/σία από aki
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε γνωρίζω τι συμβαίνει με τις rtx 4000 κάρτες, άλλα για τις 2000/3000 χρειάζεται το dlssg-to-fsr3 mod. Είμαι με 2000 (αναμένοντας για 5000) και ο kkatzos επίσης έχει 3090, άρα FSR-FG.

Το FSR απαιτεί VSync για να δουλεύει σωστά. Είναι τόσο σημαντικό που το CP77 ακόμα και στην fixed 60 hz οθόνη είναι πιο responsive με inGame cap:30fps από τα 45-50 που θα είχε κανονικά.

Μάλλον θα οφείλεται στο γεγονός ότι το FG διπλασιάζει τα frames και Cap στα 120 απλά μπλοκάρει να δείξει τα παραπάνω fps. Εξάλλου 120 Hz ταβάνι με FG θα πει λιγότερα 60 regular frames.

EDIT: Μόλις είδα (ήμουν με κινητό) ότι η FG screenshot έχει μόλις 10ms παραπάνω. Δε θα έπρεπε να τον χαλάει τόσο πολύ, αλλά όποιος παίζει MP fps τα 10ms (συν του ότι είναι πάντα μισό frame πίσω με FG) να τον χαλάει αγρίως.

EDIT2: Έτρεξα διάφορα CP77(RT:Psycho,dlssUP). Περίεργα αποτελέσματα:
75 fps, χωρίς FG ~ 30-33 ms
127 fps, με FG ~ 38-40 ms
120 capped fps (60 limit) ~ 50-53 ms

Η αίσθηση 75 vs 127 (FG: Off vs On) είναι ελάχιστη, αισθητά χειρότερη με Capped.

Επεξ/σία από aki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, azazil1190 said:

Απίστευτα ρεαλιστικό!!! 

Early access βέβαια αλλά θα το κατεβάσω να δω πώς πάει σε 4090/7900χτχ

 

Στείλε να μπούμε μαζί αρχηγέ μου! (steam profile)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, aki είπε

Οκ, τώρα κατάλαβα γιατί έχετε τρομερό input lag στο CP77 με FG-On ορισμένοι.

Φταίει το 120fps cap.

Δε φταίει τίποτα τέτοιο.

7 ώρες πριν, aki είπε

Το FSR απαιτεί VSync για να δουλεύει σωστά. Είναι τόσο σημαντικό που το CP77 ακόμα και στην fixed 60 hz οθόνη είναι πιο responsive με inGame cap:30fps από τα 45-50 που θα είχε κανονικά.

Δεν ξέρω τι απαιτεί το FSR, πάντως με το mod δουλεύει ακριβώς όπως το κανονικό DLSS FG. Και cap δέχεται (ενώ το FSR3 δε δέχεται) και τα πάντα. Ακριβώς το ίδιο me DLSS FG δουλεύει, είχα και 4070Ti για λίγο καιρό και ξέρω.

7 ώρες πριν, aki είπε

EDIT: Μόλις είδα (ήμουν με κινητό) ότι η FG screenshot έχει μόλις 10ms παραπάνω. Δε θα έπρεπε να τον χαλάει τόσο πολύ, αλλά όποιος παίζει MP fps τα 10ms (συν του ότι είναι πάντα μισό frame πίσω με FG) να τον χαλάει αγρίως.

Δε με χαλάει στα 120fps. Μια χαρά είναι.

Αλλά με χαλάει αγρίως στα 80-90fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kkatzos είπε

Δε με χαλάει στα 120fps. Μια χαρά είναι.

Αλλά με χαλάει αγρίως στα 80-90fps

Προφανώς τα 75 αληθινά είναι καλύτερα από τα 80 με FG, αυτό συζητούσαμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, aki είπε

Προφανώς τα 75 αληθινά είναι καλύτερα από τα 80 με FG, αυτό συζητούσαμε;

Τα 75 αληθινά είναι προφανώς καλύτερα από 80 με FG δεν είναι καλύτερα όμως από 100 με fg. Και τα 60 αληθινά δεν είναι καλύτερα από 90 με fg. Τουλάχιστον σε ότι έχω δοκιμάσει πάνω από 10 παιχνίδια. Δεν ξέρω το αντίστοιχο fg mod πως είναι μόνο επίσημα στις 4000 το έχω δοκιμάσει. Το fsr fg από την άλλη όπου το δοκίμασα forspoken και Avatar ήταν κάκιστο και το έβγαλα αμέσως. Έχει διορθωθεί από ότι λένε και ειδικά στο Starfield είναι αντίστοιχα καλό του fg της nvidia. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, aki είπε

Προφανώς τα 75 αληθινά είναι καλύτερα από τα 80 με FG, αυτό συζητούσαμε;

Όχι.

Το αν τα 80-90fps μετά από frame generation, δηλαδή τα 50-60 + FG, είναι ευχάριστη εμπειρία στο CP2077 συγκεκριμένα.

Και λέω συγκεκριμένα στο CP2077 γιατί είναι διαπίστωση πολλών εδώ μέσα ότι έχει θέμα το συγκεκριμένο παιχνίδι. Όπως έγραψε και ένα μέλος που θέλει να κρατήσει την ανωνυμία του:

  Επειδή έχεις φαγωθεί με το cyberpunk, δεν έχει πρόβλημα το FG, το παιχνίδι έχει πρόβλημα. Πάντα είχε υψηλό input lag - το είχα γράψει πρίν 4 χρόνια που βγήκε - τότε δεν υπήρχε ούτε FG ούτε τίποτα. Πέσε στα 40 fps ας πούμε (τόσο έπεφτε η 3090 σε 4k rt) και θα καταλάβεις, αισθάνεσαι σαν να τρέχει στα 20-25.

Συζητούσαμε λοιπόν αν σε ένα PC αξίας 2000€ νιώθουμε καλά να παίζουμε το συγκεκριμένο παιχνίδι έτσι.

Εγώ π.χ. προτιμώ να κλείσω το PT και να έχω RT Psycho αλλά να έχω 120 ακατέβατα fake fps με ικανοποιητικό input lag.

38 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τα 75 αληθινά είναι προφανώς καλύτερα από 80 με FG δεν είναι καλύτερα όμως από 100 με fg.

Αυτή είναι δική σου άποψη και μόνο. Δεδομένου ότι τα 75 rendered fps έχουν πολύ καλύτερο input lag από τα 100 fg ενώ η διαφορά στο smoothness δεν είναι τεράστια κάποιοι ίσως επέλεγαν τα 75. Π.χ. εγώ σίγουρα τα 75 θα επέλεγα στο CP2077, τα οποίο με το ωραίο motion blur στο low που έχει το παιχνίδι το κάνουν μια χαρά ευχάριστο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Όχι.

Το αν τα 80-90fps μετά από frame generation, δηλαδή τα 50-60 + FG, είναι ευχάριστη εμπειρία στο CP2077 συγκεκριμένα.

Και λέω συγκεκριμένα στο CP2077 γιατί είναι διαπίστωση πολλών εδώ μέσα ότι έχει θέμα το συγκεκριμένο παιχνίδι. Όπως έγραψε και ένα μέλος που θέλει να κρατήσει την ανωνυμία του:

  Επειδή έχεις φαγωθεί με το cyberpunk, δεν έχει πρόβλημα το FG, το παιχνίδι έχει πρόβλημα. Πάντα είχε υψηλό input lag - το είχα γράψει πρίν 4 χρόνια που βγήκε - τότε δεν υπήρχε ούτε FG ούτε τίποτα. Πέσε στα 40 fps ας πούμε (τόσο έπεφτε η 3090 σε 4k rt) και θα καταλάβεις, αισθάνεσαι σαν να τρέχει στα 20-25.

Συζητούσαμε λοιπόν αν σε ένα PC αξίας 2000€ νιώθουμε καλά να παίζουμε το συγκεκριμένο παιχνίδι έτσι.

Εγώ π.χ. προτιμώ να κλείσω το PT και να έχω RT Psycho αλλά να έχω 120 ακατέβατα fake fps με ικανοποιητικό input lag.

Αυτή είναι δική σου άποψη και μόνο. Δεδομένου ότι τα 75 rendered fps έχουν πολύ καλύτερο input lag από τα 100 fg ενώ η διαφορά στο smoothness δεν είναι τεράστια κάποιοι ίσως επέλεγαν τα 75. Π.χ. εγώ σίγουρα τα 75 θα επέλεγα στο CP2077, τα οποίο με το ωραίο motion blur στο low που έχει το παιχνίδι το κάνουν μια χαρά ευχάριστο.

Ναι είναι από αυτό που έχω δει από τα 15 παιχνίδια που έχω παίξει δοκιμάσει με fg. Θα προτιμήσω 100 με fg από 75 χωρίς. Το motion blur κρύβει αρκετα πραγματα και ειδικά τα χαμηλά fps για αυτό και οι κονσόλες το έχουν πάντα στο high το θέμα είναι έχω να παίξω με motion blur απο το 2015 με το ps3 που έπαιξα τελευταία φορά σε PC δεν το ξανά ενεργοποίησα ποτέ. Δεν μπορώ να θολώνει η κίνηση όταν γυρνάω την κάμερα. 

Όπως και να έχει ο καθένας ότι τον βολεύει αρκεί να απολαμβάνει το παιχνίδι. Παίζουν πολλά ρόλο στο latency τα έγραψα πιο πίσω το fg είναι το τελευταίο που πρέπει να μας νοιάξει ειδικά αν έχουμε και σωστό reflex μαζί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...