Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν περίμενα να ακούσω ότι το CP2077 είναι οκ σε latency me Frame Generation = on και χαμηλά αρχικά fps.

Λυπάμαι που θα το πω αλλά κάποιοι έχετε πολύ χαμηλά στάνταρντς.

Το latency είναι σίγουρα αυξημένο.

Παρακάτω έχουμε 120fps (capped) με FG on

Spoiler

FG-on.jpg.8a1e11cc90157a85534afc2a5419e9ef.jpg

και 77 fps με FG off

Spoiler

FG-off.jpg.31cf4f6e04bfbb50c34eaa65fcaadd69.jpg

Φαίνεται και στα νούμερα η μεγάλη διαφορά σε latency αλλά και νούμερα να μη δεις είναι αντιληπτή.

Έχουμε να κάνουμε με trade-off. Smoothness για input latency.

Δεν έχω πρόβλημα με 120 fps και FG on αλλά κάτω από τα 110 fps αρχίζει να με ενοχλεί. Εξάλλου 1st person είναι και θέλεις να έχεις καλή απόκριση.

Προφανώς και δε θα παίξω αυτό το παιχνίδι με 80-90fps και input lag από εποχές 2000 γιατί έτσι το input lag από ανεκτό γίνεται απαράδεκτο.

2 ώρες πριν, Arkin είπε

αλλα παλι τρελο BN απο τον 5700x.

Ανεπαρκής ο 5700Χ για full RT/PT στο CP2077. Κυρίως χωρίς καλές μνήμες + manual tuning.

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Δηλαδη το ιδιο input lag θα εχεις με 70fps χωρις FG το ιδιο και στα 110 με fg+reflex

Το reflex ανοίγει και με FG = off ξέρεις. αλλά ακόμα και χωρίς αυτό, οπότε τα γραφόμενα σου δεν μπορώ να τα επιβεβαιώσω, όπως βλέπεις και στα παραπάνω ss.

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Περισσοτερο lag θα εχεις απο ενα κακο ποντικι με χαμηλο dpi η απο ενα αργο monitor

Στην εποχή μας αγοράζεις ποντίκι με καλό input lag και 1ΚΗz polling rate με 15-20€

και γρήγορο monitor με λίγα €.

Αυτά εννοούνται. Δεν τα συζητάμε καθόλου.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2293

  • Arkin

    1880

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Spartan_X είπε

Video editing ελαφρώς άλλα οχι επαγγελματικά .. σε φάση χόμπι μόνο. Απο εκεί και πέρα, το ξέρω οτι είναι παρόμοιες επιδόσεις. Περισσότερο ειναι απλά η σκέψη οτι θέλω να πάω σε μηχάνημα με παραπάνω απο 8 cores ... και ο 7900X3D ειναι κακή αγορά .. οπότε, ψυχολογικοί λόγοι περισσότερο .. Τέλος πάντων, θα δείξει. :) Περιμένω να δώ και τι σημάδια γραφής θα δείξουν και οι 9000.

9700x η σε 7800x3D. Ειδικα για ελαφρυ editing δεν θελει τιποτα παραπανω. Κρατα τα λεφτα που θα μεινουν για σουβλακια. 

45 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δεν περίμενα να ακούσω ότι το CP2077 είναι οκ σε latency me Frame Generation = on και χαμηλά αρχικά fps.

Λυπάμαι που θα το πω αλλά κάποιοι έχετε πολύ χαμηλά στάνταρντς.

Το latency είναι σίγουρα αυξημένο.

Παρακάτω έχουμε 120fps (capped) με FG on

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

FG-on.jpg.8a1e11cc90157a85534afc2a5419e9ef.jpg

και 77 fps με FG off

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

FG-off.jpg.31cf4f6e04bfbb50c34eaa65fcaadd69.jpg

Φαίνεται και στα νούμερα η μεγάλη διαφορά σε latency αλλά και νούμερα να μη δεις είναι αντιληπτή.

Έχουμε να κάνουμε με trade-off. Smoothness για input latency.

Δεν έχω πρόβλημα με 120 fps και FG on αλλά κάτω από τα 110 fps αρχίζει να με ενοχλεί. Εξάλλου 1st person είναι και θέλεις να έχεις καλή απόκριση.

Προφανώς και δε θα παίξω αυτό το παιχνίδι με 80-90fps και input lag από εποχές 2000 γιατί έτσι το input lag από ανεκτό γίνεται απαράδεκτο.

Ανεπαρκής ο 5700Χ για full RT/PT στο CP2077. Κυρίως χωρίς καλές μνήμες + manual tuning.

Το reflex ανοίγει και με FG = off ξέρεις. αλλά ακόμα και χωρίς αυτό, οπότε τα γραφόμενα σου δεν μπορώ να τα επιβεβαιώσω, όπως βλέπεις και στα παραπάνω ss.

Στην εποχή μας αγοράζεις ποντίκι με καλό input lag και 1ΚΗz polling rate με 15-20€

και γρήγορο monitor με λίγα €.

Αυτά εννοούνται. Δεν τα συζητάμε καθόλου.

Οκ. Αρχικα ειπαμε το αντιθετο για το 2077 οτι με χαμηλα αρχικα fps πχ 30-40 εκει υπαρχει θεμα με το latency μιας και τα fake frames ειναι αρκετα και το framerate χαμηλο συνολικα στα 60 για το 2077. Με αρχικα frames 60 native+dlss και μαζι με FG παμε στα 100 εκει η κινηση ειναι αψογη στο 2077 το εχουμε γραψει 100 φορες το παραπανω παμε ακομα μια. Να πουμε και για τα monitor οτι δεν σημαινει παντα υψηλα hertz και πολυ λιγο input lag. Μια oled στα 160hz ακουμπαει VA panel στα 240 και παραπανω σε input lag μιας και ειναι σχεδον μηδενικο το GTG συγκριτικα. 

Αντιπαραθετω

150FPS με FG+Reflex η κινηση βουτυρο στα υψηλα στανταρ που παιζω παντα

Screenshot-2.png

Screenshot-5.png
Screenshot-6.png

 

86FPS με κλειστο FG+Reflex η κινηση πολυ κατωτερη οχι λογο 86fps μια χαρα ειναι αλλα λογο micro stuttering του παιχνιδιου ενω με το FG εχουμε ευθεια γραμμη στο frametime

Screenshot-1.png

Screenshot-3.png
Screenshot-4.png

 

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Arkin είπε

9700x η σε 7800x3D. Ειδικα για ελαφρυ editing δεν θελει τιποτα παραπανω. Κρατα τα λεφτα που θα μεινουν για σουβλακια. 

Οκ.

Αντιπαραθετω

150FPS με FG+Reflex η κινηση βουτυρο στα υψηλα στανταρ που παιζω παντα

Screenshot-2.png

Screenshot-5.png
Screenshot-6.png

 

86FPS με κλειστο FG+Reflex η κινηση πολυ κατωτερη οχι λογο 86fps μια χαρα ειναι αλλα λογο micro stuttering του παιχνιδιου ενω με το FG εχουμε ευθεια γραμμη στο frametime

Screenshot-1.png

Screenshot-3.png
Screenshot-4.png

 

 

Ωραία μέτρηση κάνει το NVIDIA overlay η gpu είναι 0%… οκ λογικά παίρνει καλές μετρήσεις 

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Hogwarts είναι καλή η υλοποίηση του FG.

Να πω και εγώ τι έχω παρατηρήσει στο CP77 σε σχέση με άλλα. Γενικώς παίζω με RTSS κλειστό και όταν έχω FG σε όλα τα υπόλοιπα games πλην του CP77 όταν νιώθω κάπως κατώτερη την αίσθηση στο ποντίκι, ανοίγω το RTSS και βλέπω πάντα ότι έχει πέσει ίσα ίσα κάτω από τα 80. E στο CP77 το όριο αυτό είναι τα 95-100. Αν πέσει κάτω από αυτά το νιώθεις βαρύ. Φυσικά αν κάνεις βόλτα δεν θα το καταλάβεις τόσο, αλλά παίξε στο very hard με 10 εχθρούς τριγύρω που πρέπει να τρέχεις και να κάνεις πολλά πράγματα ταυτόχρονα και εκεί θα δεις ότι δεν... Τώρα φταίει το είναι first person, φταίει το engine δεν ξέρω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

Ωραία μέτρηση κάνει το NVIDIA overlay η gpu είναι 0%… οκ λογικά παίρνει καλές μετρήσεις 

Καλα εκεινο παντα 0% εκει δεν ξερω γιατι αλλα το latency τουλαχιστον το μετραει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω κάτι: τι είναι αυτό το input lag που είναι τόσο σημαντικό και που αν δεν είναι χαμηλό καθιστά το παιχνίδι unplayable ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Στο Hogwarts είναι καλή η υλοποίηση του FG.

Να πω και εγώ τι έχω παρατηρήσει στο CP77 σε σχέση με άλλα. Γενικώς παίζω με RTSS κλειστό και όταν έχω FG σε όλα τα υπόλοιπα games πλην του CP77 όταν νιώθω κάπως κατώτερη την αίσθηση στο ποντίκι, ανοίγω το RTSS και βλέπω πάντα ότι έχει πέσει ίσα ίσα κάτω από τα 80. E στο CP77 το όριο αυτό είναι τα 95-100. Αν πέσει κάτω από αυτά το νιώθεις βαρύ. Φυσικά αν κάνεις βόλτα δεν θα το καταλάβεις τόσο, αλλά παίξε στο very hard με 10 εχθρούς τριγύρω που πρέπει να τρέχεις και να κάνεις πολλά πράγματα ταυτόχρονα και εκεί θα δεις ότι δεν... Τώρα φταίει το είναι first person, φταίει το engine δεν ξέρω.

Αυτο. Το ειχα αναφερει τοτε που το πρωτο επαιξα με path tracing με την 4070ti. Στα 60fps ηταν μια χαρα για βολτα μεσα στον χαρτη. Ενω στις μαχες που εκει θες ελαφρυ ποντικι ηταν βαρυ. Αυτο εξαλειφθηκε στα 80+fps μαζι με FG και παιζεις ανετα και δυσκολες μαχες ενω στα 100 με FG ειναι το απολυτο. Μιλαμε για path tracing που ειναι δυνατα FPS για τετοιο παιχνιδι. Στο alan wake αντιστοιχα αυτη η τιμη πεφτει και στα 60 με FG παιζεις ανετα και στα 70+ εχεις το απολυτο μιας και ειναι πολυ πιο αργο. Οπως και να εχει τι θα προτιμησει καποιος?

40fps dlss quality path tracing?

60fps dlss fg path tracing?

Δοκιμαστε με 40 χωρις FG αλλα και στα 60 με FG και πειτε μου πιο ειναι καλυτερο.

Προφανως το καλυτερο ειναι 100fps path tracing fg αλλα οι συμβιβασμοι ειναι αναγκαιοι οταν μιλαμε για next gen. 

Η βαζεις psycho ray tracing και παιζεις 100+fps και χωρις FG. Οπως αρεσει στον καθενα. 

4 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Εγώ να ρωτήσω κάτι: τι είναι αυτό το input lag που είναι τόσο σημαντικό και που αν δεν είναι χαμηλό καθιστά το παιχνίδι unplayable ;

Το συνολικο latency ειναι η στιγμη που θα κανεις μια κινηση με το ποντικι γυρισεις καμερα η καποιο κλικ μεχρι τη στιγμη που θα εμφανιστει στην οθονη μπροστα σου.

Τα ειδη του latency ειναι

Τα hertz της οθονης που οσο πιο πολλα τοσο χαμηλοτερο το latency που αντιλαμβανεσαι τις αλλαγες των transitions στην οθονη

Το GTG[grey to grey] της οθονης εδω τα va εχουν το λεγομενο smearing/ghosting οπου αφηνουν ενα trail στις γρηγορες κινησεις

Τα frames που θα σε βγαλει η καρτα αναλογικα με τα frames που θα σε βγαλει η cpu. Η καρτα μπορει να θελει να βγαλει 150 αλλα η cpu βγαζει 50 και το αντιθετο. Το frametime θα σου δωσει αυτο το latency στα 60 ειναι 16.6 στα 30 33.3 στα 120 8.3. 

H αποκριση ενος ποντικιου ειδικα αν ειναι BT προσθετει και αυτο latency οπως και ενα controller 

Oλα τα παραπανω προσθετουν στο συνολικο latency που αντιλαμβανεσαι με τα ματια την κινηση απο τη στιγμη που πατησεις το κλικ.

Απλα εχουμε φτασει σε τετοιο σημειο ειδικα τωρα με τις oled που το latency ειναι ηδη παρα πολυ χαμηλο και συνεχιζουμε να το ψειριζουμε και αλλο. Κατι που δεν εχει τοσο νοημα εκτος αν μιλαμε για multiplayer που εκει ολα τα παιχνιδια ειναι ελαφρια και τρεχουν με 200+fps native. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Αντιπαραθετω

Δεν αντιπαραθέτεις τίποτα 🤣

Για το CP2077 μιλούσαμε. Που έχει τη συγκεκριμένη engine.

Επίσης στο Hogwarts είναι εμφανές ότι έχεις Reflex off στο FG off. Αν το βάλεις on θα πέσει στα 26-27ms το latency.

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Δοκιμαστε με 40 χωρις FG αλλα και στα 60 με FG και πειτε μου πιο ειναι καλυτερο.

Και τα δύο σκατά και unplayable είναι.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Δεν αντιπαραθέτεις τίποτα 🤣

Για το CP2077 μιλούσαμε. Που έχει τη συγκεκριμένη engine.

Επίσης στο Hogwarts είναι εμφανές ότι έχεις Reflex off στο FG off. Αν το βάλεις on θα πέσει στα 26-27ms το latency.

Και τα δύο σκατά και unplayable είναι.

Δεν εχω το 2077 στο pc τωρα οταν το ξανα βαλω θα μετρησω αλλα τοτε που ειχα μετρησει ηταν πολυ καλυτερα με fg στα 100fps παρα στα 60 χωρις. Και στo hogwarts ειναι με reflex on+boost και στα 2 απλα λογο χαμηλων fps το latency ειναι μεγαλυτερο ακομα και απο mode με fg. Εσυ εχεις cap στα 110 sto 2077 και εχεις τετοιο latency. Βαλτο uncap να δουμε ποσο θα πεσει. Εγω επειδη δεν συμβιβαζομαι πηγα σε 4080super και το 2077 παει απο 90 μεχρι 120fps με path tracing και frame generation και ειναι βουτυρο. Παμε παρακατω.

6 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Απίστευτα ρεαλιστικό!!! 

Early access βέβαια αλλά θα το κατεβάσω να δω πώς πάει σε 4090/7900χτχ

 

Διαβαζω αναμεικτες κριτικες βεβαια early access θα κανει καιρο να μπει σε stable release. Αλλα τα γραφικα ειναι οτι καλυτερο εχουμε δει μεχρι σημερα σε παιχιδι. Κατι αντιστοιχο απο τα unreal engine demo που βλεπουμε τα τελευταια χρονια. Τρεχει και μια χαρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εσυ εχεις cap στα 110 sto 2077 και εχεις τετοιο latency.

Στα 120 έχω το cap. Δε θέλω μεγαλύτερο για να μην έχω διακυμάνσεις. Επίσης δε θα βγάζει και πολύ περισσότερα fps με FG on. Μέχρι 145 να πηγαίνει.

10 λεπτά πριν, Arkin είπε

Και στo hogwarts ειναι με reflex on+boost και στα 2 απλα λογο χαμηλων fps το latency ειναι μεγαλυτερο ακομα και απο mode με fg.

Δε γίνεται αυτό. Δοκίμασα μόλις την έκδοση του θείου και έχω ακριβώς το ίδιο latency με reflex on/off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Στα 120 έχω το cap. Δε θέλω μεγαλύτερο για να μην έχω διακυμάνσεις. Επίσης δε θα βγάζει και πολύ περισσότερα fps με FG on. Μέχρι 145 να πηγαίνει.

Δε γίνεται αυτό. Δοκίμασα μόλις την έκδοση του θείου και έχω ακριβώς το ίδιο latency με reflex on/off.

Ναι εννοω οτι αν πχ εβαζες το cap 140 θα ειχες μικροτερο latency με fg. Τωρα ειναι ελαχιστα μεγαλυτερο γιατι η cpu στελνει λιγοτερα frames και ταυτοχρονα μπαινουν περισσοτερα απο FG για να καλυψουν το cap που εχεις.

Εγω εχω την επισημη τελευταια εκδοση απο το steam και ετσι δοκιμασα δεν εκλεισα καθολου το reflex+boost στις πιο πανω φωτο απλα εκλεισα το FG στη μια ουτε το dlss quality εκλεισα. Και αν το αφησω uncap παει και μεχρι 170-180fps και πεφτει και αλλο το latency με fg. Το προβλημα δεν ειναι τοσο τα fps στο hogwarts παντως χωρις fg αλλα οτι το frametime ειναι αρκετα χαλια χωρις fg γιατι με 86 fps που βγαζει η cpu παιζεις μια χαρα third person αλλα ειναι τοσο χαλια η μηχανη με τα micro stutters που δεν παιζετε χωρις fg. 

Θα δοκιμασω καποια στιγμη και την τελευταια εκδοση του 2077 και θα επανελθω με νουμερα κτλ. 

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

Καλά ρε δεν έχετε το CP 2077 αυθεντικό; Κρίμα είναι...

Εγω το θελω στο steam και παντα αγοραζω τις complete εκδοσεις. Και εχει πεσει μεχρι 54 ευρω που ειναι αρκετα ακομα. Θα το παιξουμε οταν πεσει ακομα λιγο να το παρουμε εκει δεν θελω GOG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Καλά ρε δεν έχετε το CP 2077 αυθεντικό; Κρίμα είναι...

Εγώ το έχω αυθεντικό πάντως.

Το Hogwarts δεν έχω.

14 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το προβλημα δεν ειναι τοσο τα fps στο hogwarts παντως χωρις fg αλλα οτι το frametime ειναι αρκετα χαλια χωρις fg γιατι με 86 fps που βγαζει η cpu παιζεις μια χαρα third person αλλα ειναι τοσο χαλια η μηχανη με τα micro stutters που δεν παιζετε χωρις fg. 

Μα στο Hogwarts μια χαρά είναι το FG. Είναι και third person και παίζεις και με gamepad και δεν υπάρχει κανένα θέμα.

Μόνο καλό κάνει εκεί.

Στα first person υπάρχει πρόβλημα, κυρίως στο CP2077.

22 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δε γίνεται αυτό. Δοκίμασα μόλις την έκδοση του θείου και έχω ακριβώς το ίδιο latency με reflex on/off.

Κάτι πάει στραβά με το Hogwarts και το reflex. Μια δουλεύει και μια όχι.

Όταν δουλεύει χαμηλώνει μια χαρά το latency όπως βλέπεις στην παρακάτω εικόνα.

Spoiler

HOG.jpg.a847926313a5df46e07668e9de8aeef0.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Εγώ το έχω αυθεντικό πάντως.

Το Hogwarts δεν έχω.

Μα στο Hogwarts μια χαρά είναι το FG. Είναι και third person και παίζεις και με gamepad και δεν υπάρχει κανένα θέμα.

Μόνο καλό κάνει εκεί.

Στα first person υπάρχει πρόβλημα, κυρίως στο CP2077.

Κάτι πάει στραβά με το Hogwarts και το reflex. Μια δουλεύει και μια όχι.

Όταν δουλεύει χαμηλώνει μια χαρά το latency όπως βλέπεις στην παρακάτω εικόνα.

  Απόκρυψη περιεχομένων

HOG.jpg.a847926313a5df46e07668e9de8aeef0.jpg

 

Πολλα πανε στραβα στην αρχικη εκδοση του hogwarts εγω τα screens που εβαλα ειναι με το προχθεσινο patch και εχω και το boost+ μονιμα οχι σκετο. Στο 2077 τα εχουμε γραψει πολλες φορες απο την αρχη. Στα 60 με fg ειναι οκ μονο για βολτες με αμαξι. Για μαχες θες 80+ με fg για σωστο latency το εχουμε πει πανω απο 5 6 φορες αυτο στο εδω θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...