Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Είναι λίγο πιο θολό με FG. Όχι σαν να πηγαίνεις από Quality σε Balanced, αλλά είναι ένα κλικ πιο θολό. Εγώ που είμαι ψείρας το καταλαβαίνω. Ωστόσο στα games που σε αφήνει να βάλεις DLAA + FG, είναι ανεπαίσθητη η διαφορά. Εγώ έτσι παίζω στα games που σε αφήνει.

Δεν βλεπω κατι τετοιο. Εδω με 216% ζουμ η μια dlss fg off η αλλη dlss fg on. Γενικα το FG σε σταθερη εικονα δεν πρεπει ποτε να επιδρα οπως και δεν το κανει δεν ειναι λογικο δηλαδη. Σε κινηση ναι οπου σε πολυ χαμηλα fps θα δεις artifacts γιατι τα fake ειναι περισσοτερα ενω στα πολλα δεν φαινονται. Και με 500% ζουμ να βγαλω φωτο παλι διαφορα δεν βλεπεις θολο η μη. 

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png

 

 

Με 620% ζουμ. Οχι αν μπορειτε να βρειτε πια ειναι με fg και πια με οχι να μου το πειτε εγω δεν μπορω

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει τα fake frames να μην αποτυπώνονται σε screenshots. Και σε κάθε περίπτωση είναι σταθερή εικόνα, όπου όλα δείχνουν τέλεια, σαν native. Στην κίνηση είναι το θέμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Παίζει τα fake frames να μην αποτυπώνονται σε screenshots. Και σε κάθε περίπτωση είναι σταθερή εικόνα, όπου όλα δείχνουν τέλεια, σαν native. Στην κίνηση είναι το θέμα.

Βρε βγαζω και με κινηση δεν θα δειτε διαφορα στα 70+fps ποσο μαλλον στα 100+ που παιζουμε ολοι. Στα <60 αρχιζει να φαινεται γιατι εκει μιλαμε για κατω απο 40fps native οποτε και τα fake frames φαινονται πιο συχνα. Γενικα δεν υπαρχει παιχνιδι που πριν το ξεκινησω δεν θα βαλω dlss quality και fg. Ακομα και αν δεν εχει θεμα η καρτα τα ενεργοποιω ειναι free performance χωρις κανενα συμβιβασμο στα single player παιχνιδια. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοούσαν οτι παρατηρείται lag στη κίνηση με το DLSS3 Frame gen. H 4070ti Super που έχω χτυπάει περί τα 83-85fps στο Cyberpunk ( με 5800Χ επεξεργαστή ) σε 3440χ1440 ανάλυση ... όλα τα settings στο τέρμα .. και δεν παρατηρώ κάποιο lag. Μπορεί να υπάρχει και να είναι τόσο ανεπαίσθητο που χρειάζεται εργαλεία για να μετρηθεί; Ειλικρινά δεν γνωρίζω. Πάντως είναι σαφώς ποιο ομαλή η αίσθηση της κίνησης σε σχέση με το αν απενεργοποιήσω FG. 

 

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Spartan_X είπε

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοούσαν οτι παρατηρείται lag στη κίνηση με το DLSS3 Frame gen. H 4070ti Super που έχω χτυπάει περί τα 83-85fps στο Cyberpunk ( με 5800Χ επεξεργαστή ) σε 3440χ1440 ανάλυση ... όλα τα settings στο τέρμα .. και δεν παρατηρώ κάποιο lag. Μπορεί να υπάρχει και να είναι τόσο ανεπαίσθητο που χρειάζεται εργαλεία για να μετρηθεί; Ειλικρινά δεν γνωρίζω. Πάντως είναι σαφώς ποιο ομαλή η αίσθηση της κίνησης σε σχέση με το αν απενεργοποιήσω FG. 

 

 

Και εγώ αυτό ήθελα να πω. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Βέβαια σίγουρα είναι καλύτερα τα 100 FPS χωρίς FG παρά με αυτό. Αλλά είναι πολύ δύσκολο να τα πετύχεις ειδικά εγώ με κατώτερη κάρτα. Έχω την εντύπωση ότι είναι υπερβολές όλα αυτά, στο κάτω κάτω της γραφής δεν παίζουμε on line και competitive παιχνίδια όπου μετράνε αυτά.

Επεξ/σία από _Theo_
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Και εγώ αυτό ήθελα να πω. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Βέβαια σίγουρα είναι καλύτερα τα 100 FPS χωρίς FG παρά με αυτό. Αλλά είναι πολύ δύσκολο να τα πετύχεις ειδικά εγώ με κατώτερη κάρτα. Έχω την εντύπωση ότι είναι υπερβολές όλα αυτά, στο κάτω κάτω της γραφής δεν παίζουμε on line και competitive παιχνίδια όπου μετράνε κάτι τέτοια.

Ακριβώς. Και επιπλέον αυτοί που παίζουν competitive παιχνίδια συνήθως τα settings που έχουν είναι τέρμα χαμηλά για το όσο ποιο δυνατόν περισσότερα fps, προκειμένου να βγάζουν 300-350fps στο counterstrike για παράδειγμα. Εκεί δεν έχει νόημα μια τεχνολογία οπως το frame gen προφανώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Spartan_X είπε

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοούσαν οτι παρατηρείται lag στη κίνηση με το DLSS3 Frame gen. H 4070ti Super που έχω χτυπάει περί τα 83-85fps στο Cyberpunk ( με 5800Χ επεξεργαστή ) σε 3440χ1440 ανάλυση ... όλα τα settings στο τέρμα .. και δεν παρατηρώ κάποιο lag. Μπορεί να υπάρχει και να είναι τόσο ανεπαίσθητο που χρειάζεται εργαλεία για να μετρηθεί; Ειλικρινά δεν γνωρίζω. Πάντως είναι σαφώς ποιο ομαλή η αίσθηση της κίνησης σε σχέση με το αν απενεργοποιήσω FG. 

 

Στο cyber δε χρειάζεται κανενα ειδικό εργαλείο για να το καταλάβεις .. αν εσένα δε σε ενοχλεί κομπλέ το ανοίγεις και παίζεις … είναι σα να σου λέω εμένα δε με ενοχλεί που κάνει σπασίματα χωρίς v sync γιατί είναι στο κάτω μέρος της οθόνης … 

παντως στο cyber ειδικά μέχρι να καταλάβω ότι φταίει το fg νόμιζα ότι ήταν κάποια δικλείδα ασφαλείας επειδή είχα σπασμένο το παιχνίδι, όπως είχαν κάνει την κάμερα να κουνιέται στο gta4 όσοι θυμούνται 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Και εγώ αυτό ήθελα να πω. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Βέβαια σίγουρα είναι καλύτερα τα 100 FPS χωρίς FG παρά με αυτό. Αλλά είναι πολύ δύσκολο να τα πετύχεις ειδικά εγώ με κατώτερη κάρτα. Έχω την εντύπωση ότι είναι υπερβολές όλα αυτά, στο κάτω κάτω της γραφής δεν παίζουμε on line και competitive παιχνίδια όπου μετράνε αυτά.

Να δειξω λιγο και αυτα απο τα screens που εβαλα προχθες

Πρωτη εικονα DLAA. Η καρτα στο 93% τραβοντας 273watt σε stock χωρις undervolt με το cpu να μην μπορει να την τερματισει.

Δευτερη εικονα native TAA επισης 93% usage μιας και το BN παει στο cpu οπως στο dlaa εδω δεν εχουμε διαφορες με την πρωτη

Τριτη εικονα dlss quality fg off. 68% gpu usage 150watt η gpu και τα fps στο 90 λιγο καλυτερα απο πριν αλλα παλι τρελο BN απο τον 5700x.

Τεταρτη εικονα dlss+fg. 62% gpu usage τα fps 110 το εχω cap 110 αλλιως παει 150+. 

Θελω να πω οτι σε τοσο cpu bound παιχνιδια το FG απλα σε σωζει και σχεδον διπλασιαζει τα frames και ας καθεται η καρτα. Η καρτα εχει αμεση συνδεση με την cpu. Οσο τραβαει η cpu τοσο θα τραβηξει και η καρτα και το αντιθετο. Με το fg λοιπον βλεπουμε την καρτα σε ακομα χαμηλοτερο usage. Γιατι γινεται αυτο? Γιατι δινει τα extra frames το FG και αποσυμφοριζει τον πυρηνα της ταυτοχρονα. Εκει αν εχεις καποιο δυνατο cpu μπορεις να πας στα 200fps ακομα και στα πιο βαρια παιχνιδια με ray tracing μαζι με FG. 

Το lag παλι το πραγματικο ειναι ελαχιστα διαφορετικο απο το να παιξεις με native με λιγοτερα fps.

Δηλαδη το ιδιο input lag θα εχεις με 70fps χωρις FG το ιδιο και στα 110 με fg+reflex απλα το smoothness θα ειναι πολυ ανωτερο. Περισσοτερο lag θα εχεις απο ενα κακο ποντικι με χαμηλο dpi η απο ενα αργο monitor παρα απο αυτο που θα σου δωσει το FG το οποιο το μεγαλυτερο θα εξαλειφθει με το reflex. 

DLAA.png

DLSS-OFF-FG-OFF.png
DLSS-FG-OF.png
DLSS-ON-FG-ON.png

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το τέλος του καλοκαιριού - αρχές Σεπτέμβρη, σκοπεύω να κάνω μια αναβαθμισούλα στο σύστημα ( σε AM5 πλατφόρμα ), ... όχι για κανένα άλλο λόγο, είναι η κλασική φαγούρα της αναβάθμισης hardware κάθε λίγα χρόνια... 😛  

Για 7950X3D σκεφτόμουν, αλλά περιμένω να δώ και τι θα λένε οι νέοι Ryzen και Intel ... Αναρωτιέμαι τι απόδοση μπορεί να πιάσει με εναν τέτοιον η 4070TS σε σχέση με τον 5800Χ που "συνεργάζεται" τώρα. Υποθέτω ισως ενα +20%, .. θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spartan_X είπε

Προς το τέλος του καλοκαιριού - αρχές Σεπτέμβρη, σκοπεύω να κάνω μια αναβαθμισούλα στο σύστημα ( σε AM5 πλατφόρμα ), ... όχι για κανένα άλλο λόγο, είναι η κλασική φαγούρα της αναβάθμισης hardware κάθε λίγα χρόνια... 😛  

Για 7950X3D σκεφτόμουν, αλλά περιμένω να δώ και τι θα λένε οι νέοι Ryzen και Intel ... Αναρωτιέμαι τι απόδοση μπορεί να πιάσει με εναν τέτοιον η 4070TS σε σχέση με τον 5800Χ που "συνεργάζεται" τώρα. Υποθέτω ισως ενα +20%, .. θα δούμε.

20% στο νερο απλα αν δεν θες βαρυ productivity πανε σε 7800x3D η σε καποιον 9700x απο τους νεους. Ο 5800x ειναι λιγος για 4070ti super ακομα και για 4070ti λιγος ειναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Spartan_X είπε

Προς το τέλος του καλοκαιριού - αρχές Σεπτέμβρη, σκοπεύω να κάνω μια αναβαθμισούλα στο σύστημα ( σε AM5 πλατφόρμα ), ... όχι για κανένα άλλο λόγο, είναι η κλασική φαγούρα της αναβάθμισης hardware κάθε λίγα χρόνια... 😛  

Για 7950X3D σκεφτόμουν, αλλά περιμένω να δώ και τι θα λένε οι νέοι Ryzen και Intel ... Αναρωτιέμαι τι απόδοση μπορεί να πιάσει με εναν τέτοιον η 4070TS σε σχέση με τον 5800Χ που "συνεργάζεται" τώρα. Υποθέτω ισως ενα +20%, .. θα δούμε.

 

Φτιάχνεις περιεχόμενο; Δηλαδή εννοώ κάνεις επεξεργασία βίντεο, ήχου ή κάτι τέτοιο; Αν όχι τι να τον κάνεις τον 7950X3D; Καλύτερα πάρε τον 7800X3D είναι πιο συμφέρουσα αγορά και είναι το ίδιο κτήνος.

Επεξ/σία από _Theo_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Φτιάχνεις περιεχόμενο; Δηλαδή εννοώ κάνεις επεξεργασία βίντεο, ήχου ή κάτι τέτοιο; Αν όχι τι να τον κάνεις τον 7950X3D; Καλύτερα πάρε τον 7800X3D είναι πιο συμφέρουσα αγορά και είναι το ίδιο κτήνος.

Video editing ελαφρώς άλλα οχι επαγγελματικά .. σε φάση χόμπι μόνο. Απο εκεί και πέρα, το ξέρω οτι είναι παρόμοιες επιδόσεις. Περισσότερο ειναι απλά η σκέψη οτι θέλω να πάω σε μηχάνημα με παραπάνω απο 8 cores ... και ο 7900X3D ειναι κακή αγορά .. οπότε, ψυχολογικοί λόγοι περισσότερο .. Τέλος πάντων, θα δείξει. :) Περιμένω να δώ και τι σημάδια γραφής θα δείξουν και οι 9000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...