Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, just getting started είπε

Πάντως με msi afterburner μπορείς εύκολα να καπάρεις τα mhz/volt στα 2715-2760 0.950-0.975 κάνοντας flat την καμπύλη από ένα σημείο και μετά και θα είναι τέρμα σταθερό, χωρίς αυξομειώσεις στο core clock (εκτός και αν είσαι στο όριο στο ρεύμα).

Με τι κατανάλωση πάει με 75% power limit? Εγώ όταν το είχα δοκιμάσει πάντως έριχνε και στα 2500+ το core clock οπότε δεν άξιζε. Και κατέληξα απλά 2745 με 0.975 από afterburner και το max που είδα είναι 170w κάτι μήνες που το έχω έτσι.

Κλειδωνεις με ctrl+l voltage+συχνοτητα βαζεις και το power limit οπου θελεις 65% το εχω εγω+30% τα fans πιο κατω δεν πανε. Save το προφιλ και load σε gaming και τελος. 

 

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2294

  • Arkin

    1880

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ νομίζω το είχα κάνει με shift+mouse drag από το υψηλότερο σημείο του curve που ήθελα μέχρι τέρμα δεξιά, και έπειτα shift+enter, όπου και αυτόματα μετά το έκανε flat όσο το σημείο που ήθελα.

Πρακτικά μετά δεν είναι περιττό να παίξεις με power limit? Αφού δεν μπορεί να ανέβει πάνω από 2745 με 0.975v (αλλά ούτε και να πέσει)?

afterburnercurve.PNG.9b0bdfce1828fb1b1e618586e5b913e8.PNG

Edit:

Δεν μας είπαν πότε θα βγει όμως από τη beta 😂

Επεξ/σία από just getting started
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just getting started είπε

Εγώ νομίζω το είχα κάνει με shift+mouse drag από το υψηλότερο σημείο του curve που ήθελα μέχρι τέρμα δεξιά, και έπειτα shift+enter, όπου και αυτόματα μετά το έκανε flat όσο το σημείο που ήθελα.

Πρακτικά μετά δεν είναι περιττό να παίξεις με power limit? Αφού δεν μπορεί να ανέβει πάνω από 2745 με 0.975v (αλλά ούτε και να πέσει)?

afterburnercurve.PNG.9b0bdfce1828fb1b1e618586e5b913e8.PNG

Edit:

Δεν μας είπαν πότε θα βγει όμως από τη beta 😂

To power limit νομιζω δινει το καλυτερο stability μιας και θα παιξει η καρτα οσο της επιτρεπει το ρευμα. Το να παιξεις με flat curve ισως δημιουργησει περιεργο ακαθοριστο frame time εχει χρονια προτιμαω κοψιμο power limit με κλειδωμενη συχνοτητα και θεωρω οτι ειναι το καλυτερο παντα με UV σε καθε καρτα μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νεοι drivers 555.99

Spoiler

New feature and fixes in driver 555.99:

Game Ready - This new Game Ready Driver provides the best gaming experience for the latest new games supporting DLSS 3 technology including Pax Dei and Still Wakes the Deep. Further support for new titles includes the launch of the Elden Ring Shadow of the Erdtree expansion.

Applications - The June NVIDIA Studio Driver provides optimal support for the latest new creative applications and updates announced at Computex including the NVIDIA RTX Remix Toolkit and REST API, VLC Media Player with RTX Video HDR support, and the arrival of DLSS 3.5 support in Womp, Chaos Vantage and D5 Render.

Fixed Gaming Bugs

[GeForce Experience] Flickering or black screen if Instant Replay is enabled [4665009]

[NVIDIA app] FPS overlay showing NA in multiple games [4608943]

Fixed General Bugs

CUDA 12.5 does not work with CUDA enabled Docker images [4668302]

[Microsoft New Teams/Outlook] Visual artifacts when MFAA is enabled from the NVIDIA Control Panel [4608670]

LG OLED48C4 TV is not detected as G-SYNC Compatible [4645783]

LG 32GS95UE is not detected as G-SYNC Compatible [4564083]

Open Issues

[GeForce Experience] Driver page may not detect new driver has been installed until user reboots PC [4662117]

Additional Open Issues from GeForce Forums

[GeForce Experience] Driver page may not detect new driver has been installed until user reboots PC [4662117]

GeForce Experience Performance Monitoring overlay may stop refreshing GPU information [4679970]

 

 

Και νεα εκδοση NVIDIA App 10.0.1

Spoiler

What's new in NVIDIA app 10.0.1

New features:

Performance Panel & One-Click Automatic GPU Tuning

The Performance panel allows you to monitor your GPU stats and enable automatic tuning for the best overclock settings using an advanced scanning algorithm, and manages your GPU tuning profile for you.

Access the Performance Panel through the “Systems” Page.

ShadowPlay Support for AV1

The NVIDIA app now supports AV1 codec for Record, Instant Replay, and Highlights, which offers up to 40% compression efficiency with respect to H.264.

Go to Settings > Video Capture > Codec to try out AV1.

Overlay User Interface Updates

The Photo Mode now has an updated user interface to more easily add filters.

The Overlay can now be dismissed by clicking outside of the panel. 

Optimal settings support added for 11 new games including:

Content Warning

Desynced

Dragon's Dogma 2

Horizon Forbidden West Complete Edition

Lightyear Frontier

Myth of Empires

No Rest for the Wicked

Outpost: Infinity Siege

Pacific Drive

Palia

Thaumaturge

Squashed bugs!

Fixed an issue where the overlay looked washed out when HDR is on.

Various performance and stability improvements

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

εκτός από fan curve

Ναι αυτο δεν το εχει. Να σου πω προτιμω το fixed fan να μην υπαρχει αυξομειωση συνεχεια στις στροφες. Δεν πρεπει να εχει και πολλα profile εγω στο afterburner εχω 1 UV ενα OC και ενα τερμα oc ολα για bench. Σε δωστο δρομο παντως. Εβαλαν και AV1 record το περιμεναμε και αυτο καιρο. Μονο το live streaming δεν επανεφεραν που ειχε το geforce experience και με ειχε βολεψει μιας και το ODB ειναι παραλογα δυσκολο. Με το shadowplay στο experience εβαζες youtube λογαριασμο και εκανες stream με ενα κλικ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To nvidia app πρέπει να το κατεβάσω ξανά; 
Η είμαι τυφλός που δεν βρίσκω επιλογή από το μενού του για update όπως στον driver?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, wargasm είπε

To nvidia app πρέπει να το κατεβάσω ξανά; 
Η είμαι τυφλός που δεν βρίσκω επιλογή από το μενού του για update όπως στον driver?

Εδω εισαι

 

Screenshot_1.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
30 minutes ago, just_a_dude said:

είναι beta ακόμη;

Λογικά θα βγει από αυτή όταν θα τα έχει όλα και δεν θα χρειάζεται το legacy CP.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ τώρα τελευταία δεν δουλεύει το rtx video με κανέναν browser,το μόνο διαφορετικο που κάνω πλέον είναι ότι κάνω update τον driver μέσω του app και όχι με ddu.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...