Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν έχω ψυχολογικά του στυλ όλα δεξία, αλλά για να σου απαντήσω, υπάρχουν ΠΟΛΛΑ παιχνίδια που απλά δεν βλέπονται χωρίς το DLSS. Το native render για κάποιο λόγο είναι για τα μπάζα. Αν σου βάλω εικόνες πχ. από τα 2 τελευταία COD μεταξύ native και DLSS PERFORMANCE (όχι quality), δεν θα ξέρεις τι είναι τί. Προφανώς σε κίνηση το DLSS perf κάνει ghosting, αλλά το quality είναι άψογο. 

Δεν λέω ότι έχεις άδικο, σίγουρα εξαρτάται από το παιχνίδι, εγώ μιλούσα γενικά πιο πολύ, απλά κάνε μου τη χάρη, πάλι απο περιέργεια, πες μου 2-3 παιχνίδια εκτός από το CP2077 που η native ανάλυση δεν επαρκεί και χρειάζεται οπωσδήποτε dlss για να την παλέψει μια σχετικά καλή κάρτα. Τα COD που λες είναι από αυτά; Ειλικρινά δεν ξέρω, δεν ειρωνεύομαι, για να μην παρεξηγηθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 27,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2190

  • BlurayMoviesGreece

    1818

  • Arkin

    1734

  • Herald

    1556

9 λεπτά πριν, chrisde είπε

Δεν λέω ότι έχεις άδικο, σίγουρα εξαρτάται από το παιχνίδι, εγώ μιλούσα γενικά πιο πολύ, απλά κάνε μου τη χάρη, πάλι απο περιέργεια, πες μου 2-3 παιχνίδια εκτός από το CP2077 που η native ανάλυση δεν επαρκεί και χρειάζεται οπωσδήποτε dlss για να την παλέψει μια σχετικά καλή κάρτα. Τα COD που λες είναι από αυτά; Ειλικρινά δεν ξέρω, δεν ειρωνεύομαι, για να μην παρεξηγηθώ.

Αν μιλαμε για ανοιχτο rt σε 4k ναι το cod θελει dlss. Βεβαια κανεις δεν παιζει με rt το συγκεκριμενο, κακο implementation και ετσι και αλλιως μιλάμε για competitive fps. 

Δεν μπορώ να σκεφτω παιχνιδι που θελει dlss για το 60αρι αλλά για τα 120 του monitor μου θελουν σχεδον ολα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο Warzone δεν δουλεύει το RT, μόνο σε campaign/multiplayer και έτσι κι αλλιώς απλά κάνει λίγο πιο soft τα shadows, γι' αυτό και δεν έχει μεγάλο performance hit.

23 λεπτά πριν, chrisde είπε

Δεν λέω ότι έχεις άδικο, σίγουρα εξαρτάται από το παιχνίδι, εγώ μιλούσα γενικά πιο πολύ, απλά κάνε μου τη χάρη, πάλι απο περιέργεια, πες μου 2-3 παιχνίδια εκτός από το CP2077 που η native ανάλυση δεν επαρκεί και χρειάζεται οπωσδήποτε dlss για να την παλέψει μια σχετικά καλή κάρτα. Τα COD που λες είναι από αυτά; Ειλικρινά δεν ξέρω, δεν ειρωνεύομαι, για να μην παρεξηγηθώ.

Είναι πολλά που είναι sub-60 σε 4Κ με 3080Ti/3090. Gears 5, Marvel's Guardians of the Galaxy, Chernobylite, CP 2077, Metro Exodus, AC: Valhalla, Spider-Man. Αυτά θέλουν ήδη δυνατότερη κάρτα αν δεν θες να χρησιμοποιήσεις DLSS/FSR και φυσικά αυτά πάλιωσαν πλέον. Στα επόμενα ακόμα και με 4090 το DLSS θα είναι must.

 

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, chrisde είπε

Ό,τι κάνει η Amd με το radeon boost δηλαδή, το οποίο λοιδορήθηκε/δεν χρησιμοποιεί σχεδόν κανένας.

Για μένα καλύτερα native για να έχω σωστή εικόνα χωρίς artifacts και ghosting και να ρίξω καμιά βαριά ρύθμιση από ultra σε high όπου κερδίσεις ένα σκασμό fps και δεν καταλαβαίνεις ουσιαστική διαφορά στην εικόνα. Τώρα αν κάποιος έχει ψυχολογικά του στυλ όλα δεξιά, οκ απλά απο περιέργεια, αυτό δεν θα έπρεπε να ισχύει και για την ανάλυση; Το dlss quality δεν είναι ένα κλικ αριστερά από τη native;

Κοίτα να πω την αλήθεια μου και εγώ προτιμώ native με ris χαζεύω αρκετά παιχνίδια έτσι. Με fsr quality εκεί που δίνει καλό boost προτιμώ αυτό η διαφορά είναι τρομερά μικρή μεταξύ native fsr 2.1 quality. Στο rdr 2 μόνο με τα καλώδια υπήρχε θέμα διορθώθηκε με το 2.1 και δίνει καλό boost. Στο GOTG δίνει κοντά 15fps το quality σίγουρα προτιμώ τον συνδιασμο fsr 2.1 quality + ray tracing από native χωρίς ray tracing. Ειναι ανάλογα την υλοποίηση. Και γενικά και το fsr balanced ειναι τιμιοτατο τουλάχιστον στο game play δεν βλέπεις διαφορά. Με screenshot και ζουμ είναι κυρίως εκεί που βλέπεις τις διαφορές σε τέτοιο upscaling. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το να νιωθω πλεον τυχερος που δεν εχω απλετο χρονο για gaming το χρωσταω στην πρασινη.Σε ευχαριστω Nvidia που πηρες ενα αρνητικο μου συναισθημα και το μετετρεψες σε θετικο.Για μενα αυτο ειναι το μεγαλυτερο επιτευγμα σου.

Επισης να ευχαριστησω το Humble Bundle που μας εχει γεμισει το backlog με λιγα ευρω και την epic με 0 ευρω :P αν δεν εισασταν εσεις τωρα θα πληρωνα τον κουκο αηδονι για το αγαπημενο μου χομπι στην πρασινη.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Στο Warzone δεν δουλεύει το RT, μόνο σε campaign/multiplayer και έτσι κι αλλιώς απλά κάνει λίγο πιο soft τα shadows, γι' αυτό και δεν έχει μεγάλο performance hit.

Είναι πολλά που είναι sub-60 σε 4Κ με 3080Ti/3090. Gears 5, Marvel's Guardians of the Galaxy, Chernobylite, CP 2077, Metro Exodus, AC: Valhalla, Spider-Man. Αυτά θέλουν ήδη δυνατότερη κάρτα αν δεν θες να χρησιμοποιήσεις DLSS/FSR και φυσικά αυτά πάλιωσαν πλέον. Στα επόμενα ακόμα και με 4090 το DLSS θα είναι must.

 

Κατσε ρε, αυτα δεν ειναι sub 60. Ac valhala κραταει 60αρι average σίγουρα εχει λιγα drops κατω απο 60. Το gears 5 δεν το έχω δοκιμασει αλλα εβγαζα 25-30 με 1080ti. Spidey σιγουρα κραταει 60,παλι μιλάω για average 

 

Για το cod, στο flashback στην αποστολη στο vietnam χωρίς dlss θα δεις και 40αρια 😂

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Κατσε ρε, αυτα δεν ειναι sub 60. Ac valhala κραταει 60αρι average σίγουρα εχει λιγα drops κατω απο 60. Το gears 5 δεν το έχω δοκιμασει αλλα εβγαζα 25-30 με 1080ti. Spidey σιγουρα κραταει 60,παλι μιλάω για average 

Σωστά. Επιβεβαιώνω και εγώ. Στην τελική, και να μην έχεις 3090, όπως είπα ρίχνεις 1-2 ρυθμίσεις από Ultra σε high και είσαι οκ. Εγώ μιλάω για unplayable καταστάσεις όπως το cp2077 με rt, που ό,τι και να ρίξεις, απλά δεν... Για τα μελλοντικά παιχνίδια βλέπουμε και κρίνουμε όταν βγουν.

Οπότε Herald, προτιμάς γενικότερα να παίζεις επομένως με 120fps και dlss αντί για 80 που λέει ο λόγος και native, για αυτό και το χρησιμοποιείς. Δεκτό και σεβαστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Herald είπε

Κατσε ρε, αυτα δεν ειναι sub 60. Ac valhala κραταει 60αρι average σίγουρα εχει λιγα drops κατω απο 60. Το gears 5 δεν το έχω δοκιμασει αλλα εβγαζα 25-30 με 1080ti. Spidey σιγουρα κραταει 60,παλι μιλάω για average 

 

Για το cod, στο flashback στην αποστολη στο vietnam χωρίς dlss θα δεις και 40αρια 😂

Το Valhalla κρατάει average αλλά τα min πέφτουν αρκετά ενώ το Gears 5 με Insane δεν κρατάει ούτε average. Spiderman με RT Very High τον ήπιες χωρίς DLSS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πείτε στους Ευρώ-πέους να πάνε να φτιάξουν τις τιμολογήσεις τους γιατί αλλιώς δεν δίνω δεκάρα για hardware γενικά.

https://www.newegg.com/msi-geforce-rtx-4090-rtx-4090-gaming-trio-24g/p/N82E16814137762?quicklink=true

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Να πείτε στους Ευρώ-πέους να πάνε να φτιάξουν τις τιμολογήσεις τους γιατί αλλιώς δεν δίνω δεκάρα για hardware γενικά.

https://www.newegg.com/msi-geforce-rtx-4090-rtx-4090-gaming-trio-24g/p/N82E16814137762?quicklink=true

 

Ας πουλάνε μόνο στο Αμέρικα.

Πολύ δυνατή τιμή πάντως.

Καλύτερη από fe σε ίδια τιμή.

Και μετά λέμε πως παίρνουν οι Αμερικάνοι όλες τις κάρτες 

God bless America 🙏 only και δικαίως διότι αυτοί θα σώσουν την ανθρωπότητα για άλλη μια φορά εάν έρθουν ξανά εξωγήινοι 😆

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Plebas86 είπε

Οχι απλα επενδυση εγω θεωρω κατι σοβαρο, οπως αυτοκινητο, σπιτι κλπ, διαφορετικη οπτικη ο καθένας οκ. Εκτός βεβαια, αν χρησιμοποιείς τις συγκεκριμένες κάρτες για την δουλειά σου και σου αποφερουν εισοδημα παω πασο.. Αλλα τωρα με τον ορο επενδυση για το gaming γελαω

Σοβαρο ειναι οτιδηποτε επενδυεις χρηματικα σαν καταναλωτης γιατι θεωρεις οτι αξιζει την επενδυση σου (οβολο σου αν θες πες το οπως σε κανει να νιωθεις ανετα). Εκτος και αν δεν σεβεσαι ολες τις επιλογες σου και τα χρηματα σου και τις διαχωριζεις σε αστειες και σοβαρες . Δεν χρειαζεται να αγοραζεις ουτε σπιτι ουτε αμαξι για να σεβεσαι τις επιλογες σου, ουτε χρειαζεται να συναδουν με την συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου. Εκτος και αν θες επιβραβευση για αυτες οποτε αλλαζει και παμε σε αλλα χωραφια.. Τλπ..

Δεν μιλησαμε για οικονομικη επενδυση, ουτε ειμαστε σε οικονομικο φορουμ να συζητησουμε για τα portfolio μας. 

Παμε μια τελευταια φορα το high end στην τεχνολογια παντα ειναι "αχρειαστο" μεχρι και γινει "χρησιμο" για την ευρεια καταναλωτικη μαζα. Ενα προιον θα κριθει αν απετυχε ή πετυχε με αλλες μεθοδους και οχι με γκαλοπ της κακιας ωρας ..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Και αυτό έχει μια λογική που λες.Σε 4κ είναι πιο crispy η εικόνα στην απόσταση που παίζω στην ολεντ.

 

Δεν εχει σχεση η 4k με 1440p η διαφορα ειναι μερα με νυχτα οπτικα σε καθε πανελ, ανεξαρτητως της συζητησεως που γινεται εδω.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εντάξει κάνει διάφορα η ανάλυση ναι αλλά δεν είναι το παν. Αν συγκρίνεις CGI σε 1080P με παιχνίδι σε 4Κ θα αναθεωρήσεις για το πόσο σημαντική είναι η ανάλυση. Εννοείται πως αν το ίδιο CGI το δεις σε 4Κ θα είναι πολύ καλύτερο αλλά κατάλαβες τι εννοώ. 

Φωτισμούς RT θέλουμε παντού από 'δω και πέρα και αληθοφάνεια στα πρόσωπα, μαλλιά, physics και ας τρέχω σε 1080P upscaled. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Να πείτε στους Ευρώ-πέους να πάνε να φτιάξουν τις τιμολογήσεις τους γιατί αλλιώς δεν δίνω δεκάρα για hardware γενικά.

https://www.newegg.com/msi-geforce-rtx-4090-rtx-4090-gaming-trio-24g/p/N82E16814137762?quicklink=true

 

Και αυτο θα φαει sales tax βεβαια αναλογα την πολιτεια αλλα μην ξεχναμε οτι ειναι και Αμερικανικη η Nvidia.. Τι ψαχνουμε τωρα να βρουμε; Εδω και δεκαετιες το παθαινουμε αυτο δυστυχως, υπηρξε καποια στιγμη μια σημαντικη καμψη των τιμων για αρκετα χρονια αλλα συνηθως οτιδηποτε ερχεται απο την αλλη πλευρα του Ατλαντικου τρωει σημαντικες αυξησεις εδω και τουμπαλιν.. 

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Καλά εντάξει κάνει διάφορα η ανάλυση ναι αλλά δεν είναι το παν. Αν συγκρίνεις CGI σε 1080P με παιχνίδι σε 4Κ θα αναθεωρήσεις για το πόσο σημαντική είναι η ανάλυση. Εννοείται πως αν το ίδιο CGI το δεις σε 4Κ θα είναι πολύ καλύτερο αλλά κατάλαβες τι εννοώ. 

Φωτισμούς RT θέλουμε παντού από 'δω και πέρα και αληθοφάνεια στα πρόσωπα, μαλλιά, physics και ας τρέχω σε 1080P upscaled. 

Ετερον εκατερον ρε αλλο λεμε ποσο ευδιακριτη ειναι η διαφορα οταν κοιτας δυο εικονες σε IQ και συγκρινεις 1440p/4k.. 

Προφανως και η αναλυση απο μονη της δεν αποτελει πανακεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Δεν εχει σχεση η 4k με 1440p η διαφορα ειναι μερα με νυχτα οπτικα σε καθε πανελ, ανεξαρτητως της συζητησεως που γινεται εδω.. 

Δεν μπορώ να διακρίνω εύκολα εγώ να σου πω την αλήθεια.μονο εάν πάω από πολύ κοντά.

Καναπεδατος ειμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...