Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, Tambas91 said:

Τι να πω παιδιά πέρα του χαβαλέ κτλπ για εμένα είναι πολύ σοβαρό αυτό που έγινε γιατί εδώ δε μιλάμε απλά για ένα καλώδιο ή άντε να καεί η κάρτα, εγώ σχεδόν κάθε βράδυ βάζω κάτι να παίζει και με παίρνει ο ύπνος με το pc ανοιχτό, το πιο βαρύ παιχνίδι που δοκίμασε την κάρτα ήταν το exodus, τερμάτισα το kcd και παίζω tft που παίζει και στο κινητό μου (με 80% pl δηλαδή φτάνει 370watt max)... ασχολούμαι με τα πισιά 20 χρονια και ξέρω να κουμπώσω ένα καλώδιο και πότε έχω κάνει βλακεία ή όχι, είμαι και λίγο ψυχαναγκαστικός οποτε αυτά τα προσέχω 2 και 3 φορές.. ας κάνουν αυτοί δοκιμες να κάνουμε εμείς τους beta testers...

Το θέμα νομίζω το είχε θίξει και ο @kostas_anes σε ένα βιντεάκι παλιότερα στους TTL... πραγματικά μάγκες εύχομαι να μη συμβεί σε κανέναν άλλο κάτι παρόμοιο, εγώ έχω χάσει κάθε εμπιστοσύνη και ελπίζω να μη φέρει η amd αυτή τη μαλακια

Δεν υπαρχει θέμα χαβαλε καν....μιλάμε για πραγματικα πολλα χρηματα που αφιερωνουμε σε hardware και η λιγοτερη απαιτηση ειναι τουλαχιστον να μην καιγονται τα components χωρις λογο...

Πέρα απο αναλύσεις και υποθέσεις κλπ , για μενα είναι πλεον ξεκαθαρο οτι κατι δεν παει  καλα στον συνδυασμο καλωδιων/conectors/gpu spikes, τουλάχιστον οσο αφορά την 4090...

Υποθετικά μπορεί η ζημια να γίνει ακομα και σε ενα  απλο post του συστήματος ωπου στιγμιαια ολα τα components θα τραβήξουν το maximum. Απλά μου έκανε τρομερη εντυπωση ο συνδυασμός με το format.....

Θα μπορούσε πχ (λεω τωρα εγω την μπουρδα μου) να γινει ενδεχομένως και ενα στιγμιαίο spike που να σχετίζεται ακομα και με την εγκατάσταση ή την μη εγκατασταση των drivers αμεσως μετα το format...😵 

Anyway, για μενα @Tambas91 μην μπαινεις καν στην διαδικασία οτι μπορεί κατι να μην έκανες καλα εσυ.

Ημαρτον δλδ, να χρειάζεται  να συζητάμε αν θα κάνουμε format, ή αν θα μείνει ο υπολογιστής σε...idle ενα βραδυ, ή αν θα παιξουμε ενα βαρυ παιχνίδι......

Τουλαχιστον η καρτα ειναι οκ....

Ελπιζω να μην προκυψει κατι αλλο στη συνέχεια....η επιστήμη σηκώνει τα χερια ψηλα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2293

  • Arkin

    1880

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το DLSS στην UE5 είναι πράγματι witchcraft χαχα. Από με το ζόρι 50fps στο senua με DLAA, πάω άνετα 100 (και παραπάνω σε κλειστά μέρη, το λιγότερο που είδα είναι 88) με DLSS Q + FG. Μόνο αν το ψειρίσεις θα δεις σε λεπτά κλαδιά σε μακρινή απόσταση σπασίματα, αλλά για φυσιολογικούς ανθρώπους και όχι εμάς που ψειρίζουμε τα πάντα δεν παίζει να καταλάβουν διαφορά πραγματικά.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα για πρώτη φορά το cyberpunk 

Σε 4070ti με 13700κ όλα δεξιά path tracing, psycho rt συν frame generation χτυπάω 60 fps. Καλά πάμε! Βέβαια το παιχνίδι μου φαίνεται πιο πολύ ως benchmark μέχρι στιγμής....και πολύ "φορτωμένο" με πράγματα για να κάνεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, αποστόλης said:

Έβαλα για πρώτη φορά το cyberpunk 

Σε 4070ti με 13700κ όλα δεξιά path tracing, psycho rt συν frame generation χτυπάω 60 fps. Καλά πάμε! Βέβαια το παιχνίδι μου φαίνεται πιο πολύ ως benchmark μέχρι στιγμής....και πολύ "φορτωμένο" με πράγματα για να κάνεις. 

Ειναι παιχνιδαρα και με γραφικαρες και εξαιρετικα optimised ( για καθε καρτα τηρουμενων των αναλογιων). 

Απλα του πηρε 3 χρονια να γινει ολα αυτα 😅

Τσεκαρε οπωσδηποτε τα mods

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, scorpion8283 said:

Ειναι παιχνιδαρα και με γραφικαρες και εξαιρετικα optimised ( για καθε καρτα τηρουμενων των αναλογιων). 

Απλα του πηρε 3 χρονια να γινει ολα αυτα 😅

Τσεκαρε οπωσδηποτε τα mods

Έχεις να προτείνεις κάποιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, αποστόλης said:

Έχεις να προτείνεις κάποιο;

Δες στο αντιστοιχο topic  ή και ενα απλο search στο net ειδικα για Rt...εχω καιρο να ασχοληθω προσωπικα🫡

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιχάθηκες κι εσύ τα windows, ε?

Πάντως πέρα από την πλάκα, δεν θυμάμαι να διαβάζω κανέναν εδώ μέσα ούτε καν να δοκιμάζει να τρέξει παιχνίδι σε Linux.

Πόσο μάλλον να συγκρίνουμε επιδόσεις ή να ανοίγουμε dlss κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just getting started είπε

Σιχάθηκες κι εσύ τα windows, ε?

Πάντως πέρα από την πλάκα, δεν θυμάμαι να διαβάζω κανέναν εδώ μέσα ούτε καν να δοκιμάζει να τρέξει παιχνίδι σε Linux.

Πόσο μάλλον να συγκρίνουμε επιδόσεις ή να ανοίγουμε dlss κλπ

ο μόνος λόγος που έχω windows είναι τα games. Απλά το πρόβλημα είναι ότι οι drivers του πέτσινου στο linux είναι κουκουρούκου, ενώ σε amd είναι πολυ καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/5/2024 στις 12:17 ΜΜ, xartemporas είπε

image.png.cb69a08a0fbf62d1fcec49ab0e97049f.png

Το τερμάτισαν οι πουστηδες.Μου θύμισε ένα συμμαθητή στο δημοτικό που είχα και ερχόταν με abibas φόρμες😂

 

Επεξ/σία από LouCi4er
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, LouCi4er said:

Το τερμάτισαν οι πουστηδες.Μου θύμισε ένα συμμαθητή στο δημοτικό που είχα και ερχόταν με abibas φόρμες😂

 

Σαν το polystation 64 που υπήρχε κάποτε 😂😂

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή διάβασα για το πρόσφατο πρόβλημα του @Tambas91 και με ανησύχησε για την δική μου msi 4090 gaming x trio, είναι καλύτερα να αφήσω αυτά της msi που ήρθαν με την κάρτα ή να πάρω τα https://www.skroutz.gr/s/40475179/Corsair-Premium-Individually-Sleeved-12-4pin-PCIe-Gen-5-12VHPWR-600W-Type-4-Mayro-CP-8920331.html ?

Της msi έχει 3 8πινα ενώ στις φωτογραφίες βλέπω το Corsair έχει 2 μόνο

Η κάρτα δουλεύει με uv (όχι pl) για σταθερά ft και πίστευα ότι είμαι ασφαλής από καμένα καλώδια αλλά βλέπω ότι το pl  δεν τον εξασφάλισε εκείνον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...