Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

στη φωτο που εναβασες 600watt λεει ο κονεκτορας ρε.

αυτό που είπε ο psycho το καλώδιο είναι του τροφοδοτικού η κάρτα είναι 450w ορίστε τα specs: 

Spoiler

image.png.cdbc5d1f80a8830bff174c7a68665c25.png

 

1 ώρα πριν, BabisTs είπε

Άλλαξε psu.... Στο ξεβρακωσε το καλωδιο και από τις δύο πλευρές.

πάντως τα πινάκια τις κάρτας και του psu όσο μπόρεσα να δω δε φαίνεται να έχουν πάθει κάτι θα στείλω ένα mail στη be quiet να δω τι θα μου πουν

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2293

  • Arkin

    1880

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Εγώ πάντως PC ανοιχτό δεν αφήνω ποτέ όταν φεύγω από το σπίτι και ας υπάρχουν άλλα άτομα μέσα. Αυτό το έχω σαν νόμο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakinen είπε

Εγώ πάντως PC ανοιχτό δεν αφήνω ποτέ όταν φεύγω από το σπίτι και ας υπάρχουν άλλα άτομα μέσα. Αυτό το έχω σαν νόμο. 

*"ειδικά αν"

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Tambas91 said:

Αστα να πάνε το καλώδιο που έχει χαλάσει είναι από τη μεριά που κούμπωνε στο τροφοδοτικό … 

Έτσι ακριβώς ήταν και στην περίπτωση του φίλου μου, με μόνη διαφορά ότι είχε Corsair τροφοδοτικό, με δικό του επίσημο καλώδιο... Βέβαια σε αυτόν μετά από την όλη ιστορία σαν να του μύρισε και η κάρτα κάπως, και ενώ οπτικά φαινόταν τέλεια, την έστειλε και αυτήν πίσω για τσεκάρισμα.

Και αυτός ίδια φάση, δεν έπαιζε τίποτα βαρύ σε GPU, άντε κάνα diablo 4.

Γενικά πολύ ύποπτοι αυτοί οι κονέκτορες, ανεξαρτήτως εταιρείας τροφοδοτικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κάναμε αυτή τη συζήτηση πριν 2 βδομάδες.Απ'ότι φαίνεται η μείωση του power limit δε σε κατοχυρώνει από melted connector,ακόμα και σε υψηλής ποιότητας τροφοδοτικά..
https://www.techspot.com/news/102833-rtx-4090-owner-16-pin-power-connector-melted.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στην RTX 50 πάλι το ίδιο βύσμα θα χρησιμοποιήσει η NVIDIA. Προφανώς εξακολουθούν να θεωρούν ότι είναι user error ή το κάνουν επίτηδες για να μην έχει και πολύ αντοχή στον χρόνο η GPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD με 6πινα και 8πινα, παραδοσιακά και δοκιμασμένα. Μακάρι να τα διατηρήσει και στην μελλοντική σειρά 8000.

Ούτε καμένα pc parts, ούτε αγορές για εξτρά καλώδια και να ψάχνεις τις συμβατότητες τους με το psu.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω παιδιά πέρα του χαβαλέ κτλπ για εμένα είναι πολύ σοβαρό αυτό που έγινε γιατί εδώ δε μιλάμε απλά για ένα καλώδιο ή άντε να καεί η κάρτα, εγώ σχεδόν κάθε βράδυ βάζω κάτι να παίζει και με παίρνει ο ύπνος με το pc ανοιχτό, το πιο βαρύ παιχνίδι που δοκίμασε την κάρτα ήταν το exodus, τερμάτισα το kcd και παίζω tft που παίζει και στο κινητό μου (με 80% pl δηλαδή φτάνει 370watt max)... ασχολούμαι με τα πισιά 20 χρονια και ξέρω να κουμπώσω ένα καλώδιο και πότε έχω κάνει βλακεία ή όχι, είμαι και λίγο ψυχαναγκαστικός οποτε αυτά τα προσέχω 2 και 3 φορές.. ας κάνουν αυτοί δοκιμες να κάνουμε εμείς τους beta testers...

Το θέμα νομίζω το είχε θίξει και ο @kostas_anes σε ένα βιντεάκι παλιότερα στους TTL... πραγματικά μάγκες εύχομαι να μη συμβεί σε κανέναν άλλο κάτι παρόμοιο, εγώ έχω χάσει κάθε εμπιστοσύνη και ελπίζω να μη φέρει η amd αυτή τη μαλακια

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Με το corsair καλώδιο δεν έχω δει καμία περίπτωση τέτοια πάντως, ούτε στο reddit.

Το βράδυ θα τσεκάρω και από τις δύο μεριές 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Με το corsair καλώδιο δεν έχω δει καμία περίπτωση τέτοια πάντως, ούτε στο reddit.

Της corsair τα καλωδια ειναι κατι κουρσουμια τεραστια δεν λυγανε με τιποτα. Τα επισημα των τροφοδοτικων δηλαδη. Τα πιο ποιοτικα νομιζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ναι αυτό κάτι λέει..Αυτό το καλώδιο χρησιμοποιεί και στα ΑΤΧ 3.0 η Corsair, δεν το άλλαξε με 16 σε 16.

8 χρονια δεν ειχα ποτε προβλημα με τα ιδια καλωδια και το τροφοδοτικο δουλευει σαν την πρωτη μερα. Ειχα πει για αλλαγη σε λευκα της corsair παλι για πιο ομορφια στο κουτι αλλα λεω μπελα στο κεφαλι σου θες. Δεν παιζουμε με αυτα και ειναι απαραδεκτο αν οντως ειναι θεμα καλωδιων της bequiet και δημιουργησε το προβλημα στο φιλο tamba μετα απο 1 χρονο χρησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...