Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2293

  • Arkin

    1880

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Μόλις το έβαλα και από το splash screen βαράνε τέρμα τα ανεμιστήρια :P

Ετοιμάζω κομπρέσες

 

περνα τελευταιους drivers ,πριν λιγο βγηκαν  και ειναι game ready για το  senuas saga 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

4070 o/c + 7700x o/c, High Settings και hiqh quality filtering στο driver.

Με 1080p DLAA είμαι στα 55-65, δεν μπορεί να κρατήσει 60

Με 1440p DLSS Q είμαι στα 60 plus σχεδόν σταθερά.

Το περίεργο είναι πως δεν έχει να επιλέξεις native χωρίς upscaling. Δηλαδή να βάλω 1080p σκέτο. Θα πρέπει να το βάλω με DLAA.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

4070 o/c + 7700x o/c, High Settings

Με 1080p DLAA είμαι στα 55-65, δεν μπορεί να κρατήσει 60

Με 1440p DLSS Q είμαι στα 60 plus σχεδόν σταθερά.

Το περίεργο είναι πως δεν έχει να επιλέξεις native χωρίς upscaling. Δηλαδή να βάλω 1080p σκέτο. Θα πρέπει να το βάλω με DLAA.

ουσιαστικά το native είναι το TSR της UE5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, scorpion8283 είπε

Νομίζω η nvidia δεν εχει game ready drivers ακόμα, αρα σίγουρα θα χει βελτίωση...

Δεν είδα διάφορα πριν και μετά. Ίσως 1 frame στα 60.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν είδα διάφορα πριν και μετά. Ίσως 1 frame στα 60.

σχεδόν ποτέ δεν κάνουν διαφορά οι game ready drivers εκτός αν υπάρχει κάποιο bug με συγκεκριμένο game και το φτιάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επανέρχομαι με update... καταρχάς ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!!

Σήμερα όταν πήγα κάποια στιγμή να ανοίξω το pc δεν έδινε καθόλου εικόνα ενώ είχε bootάρει στα windows... όταν είχα κάνει format πέρασα όλα τα chipsets, drivers, firmwares κτλπ από τα official sites αυτά που είχα και από πριν δεν έβαλα κάτι άλλο..

Εβγαλα κάρτα γραφικών και το σύστημα με ενσωματωμένα δουλεύει κανονικά, έβαλα 2 παιχνιδάκια τα τρέχει χωρίς πρόβλημα, έτρεξα επίσης cinebench R23 με το cpu να τραβάει 253 watt 5 φορες συνεχόμενα όλα κομπλέ... έβγαλα έβαλα όλα τα καλώδια από τροφοδοτικό δεν άλλαξε κάτι ...

Λέω να πάω την κάρτα στο πλαίσιο να την τσεκάρουν... το τροφοδοτικό btw δε το έχω ούτε χρόνο να κλάταρε τόσο γρήγορα?

9 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Τα 'παμε πριν πόσο καιρό...η Λίζα θυμάται και δεν συγχωρεί.

Αδερφέ μου πέτρο το pc χάλασε, εγώ είμαι με 39 πυρετό με την κατάρα του Λιζακίου δε βλέπω να βγάζω καλοκαίρι ούτε εγώ ούτε το pc :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Αδερφέ μου πέτρο το pc χάλασε, εγώ είμαι με 39 πυρετό με την κατάρα του Λιζακίου δε βλέπω να βγάζω καλοκαίρι ούτε εγώ ούτε το pc :P

Ωιμε!

Περαστικά ξανά, πολύ περισσότερο για τον πυρετό.

Τώρα, για την περίπτωσή σου, πέρα από ντεπον, ddu as admin in safe mode - clean&shut down - 7900XTX με τελευταίους οδηγούς, και παραγγελία σύστημα με 770Ε chipset+9950X3d day-1, μπας και γλιτώσεις τα απώτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Tambas91 το pc όταν χάνεται το σήμα από την οθόνη το ακούς να λειτουργεί κανονικά στο backround η κολλάει? Στο event viewer των windows τι error σου δείχνει? gpu driver?  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Λοιπόν επανέρχομαι με update... καταρχάς ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!!

Σήμερα όταν πήγα κάποια στιγμή να ανοίξω το pc δεν έδινε καθόλου εικόνα ενώ είχε bootάρει στα windows... όταν είχα κάνει format πέρασα όλα τα chipsets, drivers, firmwares κτλπ από τα official sites αυτά που είχα και από πριν δεν έβαλα κάτι άλλο..

Εβγαλα κάρτα γραφικών και το σύστημα με ενσωματωμένα δουλεύει κανονικά, έβαλα 2 παιχνιδάκια τα τρέχει χωρίς πρόβλημα, έτρεξα επίσης cinebench R23 με το cpu να τραβάει 253 watt 5 φορες συνεχόμενα όλα κομπλέ... έβγαλα έβαλα όλα τα καλώδια από τροφοδοτικό δεν άλλαξε κάτι ...

Λέω να πάω την κάρτα στο πλαίσιο να την τσεκάρουν... το τροφοδοτικό btw δε το έχω ούτε χρόνο να κλάταρε τόσο γρήγορα?

Αδερφέ μου πέτρο το pc χάλασε, εγώ είμαι με 39 πυρετό με την κατάρα του Λιζακίου δε βλέπω να βγάζω καλοκαίρι ούτε εγώ ούτε το pc :P 

Εβγαλες την καρτα μηπως απο πανω προσφατα? σιγουρεψου οτι εχει κουμπωσει σωστα στο pcie. Το ιδιο θεμα ειχα και εγω με την 3080 ,ηταν το τροφοδοτικο εν τελη. Δοκιμασε να κλειδωσεις την καρτα σε πολυ χαμηλα watt και δες αν εξακολουθει και το κανει. Περαστικα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ghost of Tsushima ,4k dlss quality με fsr fg (ειναι με HDR , για αυτο και τα λαθος χρωματα), πολυ smooth, καλος ο συνδυασμος dlss και fsr fg απο οτι φαινεται:

@Tambas91 Περαστικά!

Screenshot 2024-05-21 193542.jpg

Επεξ/σία από xartemporas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2024-05-21-203825.png
Stock.To benchmark είναι όμορφο αλλά μικρό. DX12

ΟC
image.png.eac712cda05454ba4b1162536c625dec.png

 

 


IMG-1766.jpg
Είναι βαρύ.Πρώτη φορά βλέπω τέτοιο consumption με τα max volt..

Επεξ/σία από Westbaum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...