Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπεις αυτά τα γραφικά,τα συγκρίνεις με το Forbidden West και κουνάς το κεφάλι.Petition for Nixxes to fix the game😑,γιατί φαίνεται κατά τ'άλλα solid,αν εξαιρέσεις το review bombing from users λόγω microtransactions.

Kλασσικά,θα το δοκιμάσω σε 6-8 μήνες,μετά από 30 patches,και ξεκινήστε πρώτα από την αστεία cpu usage devs🤬

Επεξ/σία από Westbaum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To Dragons Dogma εχει και γαμω τα textures,ολα high resolution και τα τερατα ολα τα μοντελα τους ειναι high resolution.

Σε κλειστους χωρους με το rt εχει πολυ ωραιους φωτισμους και σκιασεις..

Τωρα σε βιντεο τι γραφικα εσυ βλεπεις χωρις να εχεις το παιχνιδι,δεν ξερω!!

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω μια χαρά τα βρίσκω τα γραφικά για το scale του παιχνιδιού, textures λεπτομερέστατα και καλοί φωτισμοί συν ότι έχει καλά physics και μεγάλο draw distance, οι φώτος εδώ είναι χωρίς RT, με RT οι φωτισμοί είναι πολύ ανώτεροι.

dd2s4.jpg.4340acae56ed4972172f0ffa9424f1fb.jpgdd2s3.jpg.78ff7e2a3e804d92a3ae8b6dd04c09f8.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, aki είπε

Το CP77 χρειάζεται οποιοσδήποτε το VSync=OFF και ίσως το Reflex ενεργοποιημένο. Ίσως και να απενεργοποιήσετε το Frame Limiter από τον Driver της Nvidia εάν χρησιμοποιείτε το DLSS-3 FG.

Είναι το μοναδικό παιχνίδι που έχει άθλιο Input Lag με vsync και στην 60hz οθόνη μου είναι παντελώς unplayable, εκτός και εάν παραδόξως κάνω 30fps-limit και βάλω το dlss-fsr-fg mod, το οποίο ενεργοποιεί το Reflex και vsync-off στο παιχνίδι, αλλά με vsync-on στον driver για το συγκεκριμένο. Ναι το κάνει πιο playable στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Αν ανοίξεις το Vsync στο CP77 χρειάζεσαι και frame cap στο refresh rate της οθόνης. Καθόλου lag έτσι. Τα άλλα είναι περιττά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι πριν σχολιάζουμε να κοιτάμε και το συναπτώμενο βίντεο.To παιχνίδι είναι unoptimised mess,με crashes,τα fps να κόβωνται στη μέση μέσα στην πόλη και να χρειάζεσαι τα τελευταία gen cpu για να μην πέσεις κάτω από 70 και αν έχεις εξαπύρηνο και κάτω κλαίμε.

Τα γραφικά είναι καλά,αλλά σε καμιά περίπτωση επιπέδου Forbidden West το οποίο έχω και παίζω αυτή τη στιγμή.

From GamingBolt:''A big issue with Dragon Dogma 2 is inconsistent asset quality at play,certain textures like vegetation look good but other textures like the terrain or encampments don't flawnt equally impressive texture quality".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Westbaum είπε

From GamingBolt:''A big issue with Dragon Dogma 2 is inconsistent asset quality at play,certain textures like vegetation look good but other textures like the terrain or encampments don't flawnt equally impressive texture quality".

αυτό πάντως συμβαίνει και στο forbidden west. Ότι έχει να κάνει με φύση (βραχια, φύλλα, δέντρα, χορτα, πετρες) είναι τέλεια, σχεδόν στο επίπεδο του Avatar και του TLOU. Αλλά είναι και κάτι textures σε εσωτερικούς χώρους χάλια μαύρα. Βέβαια λογικό για open world.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Καλό είναι πριν σχολιάζουμε να κοιτάμε και το συναπτώμενο βίντεο.To παιχνίδι είναι unoptimised mess,με crashes,τα fps να κόβωνται στη μέση μέσα στην πόλη και να χρειάζεσαι τα τελευταία gen cpu για να μην πέσεις κάτω από 70 και αν έχεις εξαπύρηνο και κάτω κλαίμε.

Τα γραφικά είναι καλά,αλλά σε καμιά περίπτωση επιπέδου Forbidden West το οποίο έχω και παίζω αυτή τη στιγμή.

From GamingBolt:''A big issue with Dragon Dogma 2 is inconsistent asset quality at play,certain textures like vegetation look good but other textures like the terrain or encampments don't flawnt equally impressive texture quality".

Unoptimized mess είναι τα περισσότερα παιχνίδια σήμερα, το ΗFW έχει πάρει πάνω από 16 patches σε 2 χρόνια για να στρώσει από τα προβλήματα που είχε στην αρχή με Crashes, Shimmering, screen saturation, texture pop up κτλ, όταν δε το έφτιαχναν για μία και μόνο πλατφόρμα, όταν το έπαιζα στο ps4pro υπήρχαν σημεία που δεν φόρτωναν καθόλου τα textures όπως στο Cyberpunk στις κονσόλες. Το ότι εσύ παίζεις μια τελειωμένη έκδοση στο pc μετά από 2+ χρόνια που κυκλοφόρησε το παιχνίδι δεν σημαίνει ότι η πορεία του παιχνιδιού από την αρχή ήταν δρόμος στρωμένος με ροδοπέταλα και ότι η Guerilla μπορεί ενώ οι άλλοι είναι ανάπηροι.

 

36 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ρε παίδες όσοι το έχετε εκτός απ τα γραφικά σαν παιχνίδι αξίζει? πέρα από το kcd έχω καιρό να παίξω ένα καλο open rpg

Δεν είχα παίξει το πρώτο, από τις λίγες ώρες που έχω παίξει θεωρώ ότι αξίζει, βέβαια θα χρειαστούν patches μέχρι να στρώσει το performance αλλά σαν core rpg mechanics σε μάχες και σε ατμόσφαιρα είναι πολύ ωραίο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νόημα του post δεν είναι τόσο τα γραφικά που όπως είπα είναι καλά,αλλά το ότι έρχεται με πολλά προβλήματα ειδικά το cpu utilization μέσα στην πόλη είναι τραγικό.Το ότι οι Npcs are controlled by AI δεν είναι δικαιολογία,όπως γίνεται σε όλα τα games που δεν έχεις control of npcs και ήδη το σφάζουν με το γάντι online.
Γιατί πρέπει να το βγάζουν σε αυτή την κατάσταση και ο άλλος να το αγοράζει στα $70 και να έχει 40 fps ακόμα και low settings επειδή έχει 3600 και όχι 14900Κ?
image.png.a2f184e61c2c26db5bad105f6f52ab47.png

10 minutes ago, Saloufas said:

Το ότι εσύ παίζεις μια τελειωμένη έκδοση στο pc μετά από 2+ χρόνια που κυκλοφόρησε το παιχνίδι δεν σημαίνει ότι η πορεία του παιχνιδιού από την αρχή ήταν δρόμος στρωμένος με ροδοπέταλα και ότι η Guerilla μπορεί ενώ οι άλλοι είναι ανάπηροι.

Αυτό που λες θα είχε κάποια βάση αν το game δεν είχε 5 χρόνια development και 12 χρόνια επεξεργασίας,περίμενα καλύτερα από αυτήν μετά το RE4 remake.Aν το game έχει αυτά τα τεχνικά θέματα βγάλτο μετά από 1+ χρόνο,γιατί πρέπει να υποκύπτουμε σε timelines/shareholders σε βάρος της εμπειρίας του gamer όταν πρωτοπιάνει ένα anticipated game?

Kάπου διάβασα πως το game έχει 4 DRMS,Denuvo,το εσωτερικό της Capcom,το Steam(θεωρείται DRM) και ένα ακόμα,οπότε δεν ξέρω αν η χάλια cpu απόδοση οφείλεται και εκεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 33Bird33 είπε

Είμαι λίγο αργά στο πάρτι...

Στο RDR2 τι settings βάζουμε? Vulkan vs DX12? 

Tα υπόλοιπα?

 

Εγώ με το vulkan είχα καλύτερα αποτελέσματα. Στα υπόλοιπα settings η απάντηση είναι πάντα η ίδια. "όλα δεξιά, αλλιώς πας για καλύτερη κάρτα" :P

Σοβαρά πάντως, έχει βγάλει τo hardware unboxed video στο youtube με optimized settings που δείχνουν μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το forbidden west στο τεχνικό τομέα είναι αλλού για day1 παιχνίδι δεν υπάρχει.

Για να είμαι όμως και λίγο on topic, στο dragons dogma περνάς το fg mod και καθάρισες, καλά μπορεί και όχι 🤣 γιατί σε κάποιους δουλεύει και σε άλλους όχι. 

Έπρεπε να το βάλουν οι ίδιοι από την αρχή να τελειώνουμε οι πρασινοφρουροι 🤣, αφού ξέρανε τι κώδικα γράψανε 🤣

Το παιχνίδι τα σπάει, αλλά δεν είμαι αντικειμενικος, μιας είναι και το είδος τέτοιο που μου αρέσει πάρα πολύ 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Εγώ με το vulkan είχα καλύτερα αποτελέσματα. Στα υπόλοιπα settings η απάντηση είναι πάντα η ίδια. "όλα δεξιά, αλλιώς πας για καλύτερη κάρτα" :P

Σοβαρά πάντως, έχει βγάλει τo hardware unboxed video στο youtube με optimized settings που δείχνουν μια χαρά.

'Ολα δεξιά τα έβαλα. 1440p 165/180 fps xD 20ms frametime όμως για κάποιο λόγο

 

Επεξ/σία από 33Bird33
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...